Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα επίπεδα παγοποίησης στο λεκανοπέδιο είναι στα 400-600 μέτρα σταθερά, εκτός από το διάστημα 04:00-07:00 της Δευτέρας που πέφτουν οριακά στα 300. 

Κατά συνέπεια, ο τζίφος λέει ότι χιονόπτωση θα έχουμε από τα 0-100μ. και χιονόστρωση οριακά από τα 200-250m. Οι άνω των 300 φυσικά σε καλύτερη μοίρα, αφού παιζούν καλά και με 400-500μ freezing level.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Boliotis είπε:

στο 6αρι ο νομος ηταν πολυ καλυτερα σκεπασμενος. και οι τ κρατουσαν πιο πολυ και νωριτερα αρχιζε. ευχομαι να εχετε δικαιο. Προσωπικη μου άποψη που την στηριζω στη συμπεριφορα του μουντελου είναι οτι απο εδω και πέρα θα αρχισει τις εκπτώσεις και σε υετο και Τ και σε διαρκεια. Ευχομαι ειλικρινα να λέω καραγκιοζιλικια αυτή τη στιγμή και μας δωσει πραγματα. Η αποψη μου πάντως είναι αυτή.

Στον υετο το πιστευω οτι θα αρχισει εκπτωσεις....Στις θερμοκρασιες δυσκολα...και δεν μας νοιαζει κιολας γιατι μας περισσευουν και μερικα μειον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

Στον υετο το πιστευω οτι θα αρχισει εκπτωσεις....Στις θερμοκρασιες δυσκολα...και δεν μας νοιαζει κιολας γιατι μας περισσευουν και μερικα μειον

το κακο είναι οτι δεν εχουμε περιθωρια για μειωση υετου. αλλα και να γινει και τι εγινε? μούφα Νο 852545

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, voutzalou said:

Οχι φιλε, δεν ειναι ετσι και να μιλας πιο ευγενικα σε παρακαλώ, χωρις να προσβαλεις τους συμφορουμίτες μέρες που ειναι. Χίλιες φορές να μιλαμε με συγκρατημενη αισιοδοξια, απο το να κατεβαζουμε επη και να ταζουμε θαψιματα σε ολους και στο τελος να μην γινεται.

Το τοξικο δεν ειναι να εισαι ρεαλιστης και να εκφραζεις τοσο τη χαρα οσο και την πικρα σου. Τοξικο ειναι να προσβαλλεις και να διωχνεις ατομα, επειδη απλα εξωτερικευουν τις σκεψεις και τα συναισθηματα τους, και το να μεγαλοποιεις πραγματα για τα οποια δεν εισαι βεβαιος και να οδηγεις αυτους που δεν εχουν την εμπειρια να κρινουν σε ενδεχομενη απογοητευση.

Δεν εχω ορεξη να το συνεχισω. Κανω μια παρακληση να μην υπαρξει ξανα σχολιο αρνητικο ή αποθαρρυντικο προς τα μελη του φορουμ που απλα εκφραζονται ελευθερα.

Τοξικό είναι να είσαι συνέχεια στη μίρλα, κάτι που το κάνουν κάποιοι πολύ συγκεκριμένοι εδώ μέσα, στα όρια του τρολ. Οπότε θα επιμείνω, τέτοια άτομα χρήζουν βοήθειας. Η άποψη τους δεν με ενδιαφέρει αλλά θα κάνω ελεύθερα την κριτική μου και σε όποιον αρέσει. Αν οι mods κρίνουν ότι προσβάλλω κάποιον ας κρύψουν τα μηνύματα ή ας με πετάξουν εκτός, καρφάκι δεν μου καίγεται. Κάτι τέτοιοι είχαν καταστρέψει και το παλιό φόρουμ και όσο συνεχίζουν ανενόχλητοι τόσο θα δημιουργούνται εντάσεις. Γιατί άλλο να σχολιάζεις απλά χάρτες και να παραθέτεις την άποψη σου με στοιχεία και άλλο να ψάχνεις την μία και μοναδική παράμετρο που έχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα να χαλάσει το γλυκό μόνο και μόνο για να πετάξεις ατάκα τύπου "τέλος και αυτή η κακοκαιρία, μια απλή νιφαδόπτωση θα έχουμε εδώ στα 500 μέτρα" και αλλά τέτοια χαριτωμένα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, CATHA είπε:

Ναι φίλε

Έχει το στροφυλι 236 μέτρα υψόμετρο κάπου ; Νομίζα ότι όλο το στροφυλι είναι από Τατοΐου έως πάνω σε μένα στα σύνορα με νέα ερυθραια . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Τα επίπεδα παγοποίησης στο λεκανοπέδιο είναι στα 400-600 μέτρα σταθερά, εκτός από το διάστημα 04:00-07:00 της Δευτέρας που πέφτουν οριακά στα 300. 

Κατά συνέπεια, ο τζίφος λέει ότι χιονόπτωση θα έχουμε από τα 0-100μ. και χιονόστρωση οριακά από τα 200-250m. Οι άνω των 300 φυσικά σε καλύτερη μοίρα, αφού παιζούν καλά και με 400-500μ freezing level.

Μην κοιτάς μονάχα αυτό δεν σου δίνει την πλήρη εικόνα...τα ξημερώματα Δευτέρας τα περισσότερα μοντέλα δίνουν σύγκλιση πάνω στην Αττική, τώρα σε ποιο τόξο θα δούμε, αλλά αν μας κάτσει τότε πάνε περίπατο τα επίπεδα παγοποιησης και σου παραθέτω την εξής εικόνα για Μήδεια απ' το τρέξιμο 0ζ 16/2/2021 για 11 το μεσημέρι που γινόταν χαμός μέχρι κέντρο (350 παγοποιησης κέντρο, 300 Ελευσίνα)

xx_model-en-318-0_modusa_2021021600_9_5017_304.thumb.png.1b79f4b10a9db59c7cc13ac43b6e2716.png

Τώρα θα γίνουν όλα νύχτα κιολας, βοηθητικό και αυτό, έχουμε πολλά να δούμε ακομα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Μην κοιτάς μονάχα αυτό δεν σου δίνει την πλήρη εικόνα...τα ξημερώματα Δευτέρας τα περισσότερα μοντέλα δίνουν σύγκλιση πάνω στην Αττική, τώρα σε ποιο τόξο θα δούμε, αλλά αν μας κάτσει τότε πάνε περίπατο τα επίπεδα παγοποιησης και σου παραθέτω την εξής εικόνα για Μήδεια απ' το τρέξιμο 0ζ 16/2/2021 για 11 το μεσημέρι που γινόταν χαμός μέχρι κέντρο (350 παγοποιησης κέντρο, 300 Ελευσίνα)

xx_model-en-318-0_modusa_2021021600_9_5017_304.thumb.png.1b79f4b10a9db59c7cc13ac43b6e2716.png

Τώρα θα γίνουν όλα νύχτα κιολας, βοηθητικό και αυτό, έχουμε πολλά να δούμε ακομα

Δε διαφωνώ, αλλά δεν είμαι της άποψης ότι το επικρατέστερο σενάριο θα είναι να κερδίσουμε το λαχείο. Στη Μήδεια ήμασταν πάρα πολύ τυχεροί, δε σημαίνει ότι θα είμαστε και τώρα. Μακάρι να μας κάτσει η σύγκλιση, ειδικά εμείς έχουμε πιθανότητες για κάτι καλό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Giannis.snow said:

Έχει το στροφυλι 236 μέτρα υψόμετρο κάπου ; Νομίζα ότι όλο το στροφυλι είναι από Τατοΐου έως πάνω σε μένα στα σύνορα με νέα ερυθραια . 

Αυστηρά γεωγραφικά είναι Οθωνος-Μπενάκη-Τατοίου, είμαι ένα στενό παράλληλα κάτω από την Τατοίου... δίπλα στον ΑΟΚ. Μπερδεύεσαι με την οδό Στροφυλίου που πάει έως την ΝΕρυθραία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρε παίδες οκ... υπάρχουν κίνδυνοι για μουφα. Όμως.....μπέσα για μπέσα, είναι ενοχλητικό να μπαίνετε να γράψετε ΜΟΝΟ την κακή παράμετρο. Το κακό σενάριο. Μα πάντα όμως..... Δεν θέλω να σας πείσω για κάτι..

Σκεφτείτε όμως κι εσείς μήπως κάτι δεν κάνετε τόσο σωστά. 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Τοξικό είναι να είσαι συνέχεια στη μίρλα, κάτι που το κάνουν κάποιοι πολύ συγκεκριμένοι εδώ μέσα, στα όρια του τρολ. Οπότε θα επιμείνω, τέτοια άτομα χρήζουν βοήθειας. Η άποψη τους δεν με ενδιαφέρει αλλά θα κάνω ελεύθερα την κριτική μου και σε όποιον αρέσει. Αν οι mods κρίνουν ότι προσβάλλω κάποιον ας κρύψουν τα μηνύματα ή ας με πετάξουν εκτός, καρφάκι δεν μου καίγεται. Κάτι τέτοιοι είχαν καταστρέψει και το παλιό φόρουμ και όσο συνεχίζουν ανενόχλητοι τόσο θα δημιουργούνται εντάσεις. Γιατί άλλο να σχολιάζεις απλά χάρτες και να παραθέτεις την άποψη σου με στοιχεία και άλλο να ψάχνεις την μία και μοναδική παράμετρο που έχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα να χαλάσει το γλυκό μόνο και μόνο για να πετάξεις ατάκα τύπου "τέλος και αυτή η κακοκαιρία, μια απλή νιφαδόπτωση θα έχουμε εδώ στα 500 μέτρα" και αλλά τέτοια χαριτωμένα.

Οτι πιο τοξικο έχω συναντησει και στο άλλο και σε αυτο το σαιτ. Αυτη η ταση λογοκρισίας κάποιων που οδηγει πολλά παιδια εκτος των συζητησεων φοβούμενα οτι θα κριθούν δυσμενως απο κάποιους ακομα και αν εκφραζουν την αποψη τους κοσμια ακομη και αν αυτη είναι απαισιοδοξη για τη πορεία μιας κακοκαιριας.   

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Δε διαφωνώ, αλλά δεν είμαι της άποψης ότι το επικρατέστερο σενάριο θα είναι να κερδίσουμε το λαχείο. Στη Μήδεια ήμασταν πάρα πολύ τυχεροί, δε σημαίνει ότι θα είμαστε και τώρα. Μακάρι να μας κάτσει η σύγκλιση, ειδικά εμείς έχουμε πιθανότητες για κάτι καλό.

Συγκεντρώνει πάντως σημαντικές πιθανότητες από πολλά μοντέλα, αλλα ακόμα και τέλεια να μην κάτσει με επίπεδο παγοποιησης 270 στην Αθήνα και 300 στην Αγία Παρασκευή το ξημέρωμα στο πικ των φαινομένων συγκεντρώνουμε σημαντικές πιθανότητες, καλά για χιονοπτωση δεν το συζητώ 

xx_model-en-318-0_modusa_2023020406_45_5017_304.thumb.png.e83d97c2df1d8121bd90b87ce79c94cf.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Tolisk20 είπε:

Θυμαστε ξανα συνδυασμο βδ επιφανειας με χιονομπορες η χιονοκαταιγιδες?.

29/12/2016 5 το πρωί με στρώσιμο ακόμα και κέντρο 1-3cm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Tolisk20 είπε:

Θυμαστε ξανα συνδυασμο βδ επιφανειας με χιονομπορες η χιονοκαταιγιδες?.

2008 νομίζω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, snow_attica είπε:

Τοξικό είναι να είσαι συνέχεια στη μίρλα, κάτι που το κάνουν κάποιοι πολύ συγκεκριμένοι εδώ μέσα, στα όρια του τρολ. Οπότε θα επιμείνω, τέτοια άτομα χρήζουν βοήθειας. Η άποψη τους δεν με ενδιαφέρει αλλά θα κάνω ελεύθερα την κριτική μου και σε όποιον αρέσει. Αν οι mods κρίνουν ότι προσβάλλω κάποιον ας κρύψουν τα μηνύματα ή ας με πετάξουν εκτός, καρφάκι δεν μου καίγεται. Κάτι τέτοιοι είχαν καταστρέψει και το παλιό φόρουμ και όσο συνεχίζουν ανενόχλητοι τόσο θα δημιουργούνται εντάσεις. Γιατί άλλο να σχολιάζεις απλά χάρτες και να παραθέτεις την άποψη σου με στοιχεία και άλλο να ψάχνεις την μία και μοναδική παράμετρο που έχει μια απειροελάχιστη πιθανότητα να χαλάσει το γλυκό μόνο και μόνο για να πετάξεις ατάκα τύπου "τέλος και αυτή η κακοκαιρία, μια απλή νιφαδόπτωση θα έχουμε εδώ στα 500 μέτρα" και αλλά τέτοια χαριτωμένα.

Να τα βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Αναφέρεσαι ξεκάθαρα σε αυτούς που απο μια παράμετρο μιλάνε για τέλος και απλή νιφαδόπτωση στα 500 μέτρα. Γιατί υπάρχουν πολλοί που έχουν δίκιο ότι απο μια σοβαρή παράμετρο η χιονόπτωση μπορεί αντί για τα 0-50 μέτρα να ξεκινάει απο τα 150 οπότε βγαίνει απέξω τεράστιο κομμάτι της Αττικής. Αυτοί υποθέτω και για σένα καλά κάνουν και το αναφέρουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Θυμαστε ξανα συνδυασμο βδ επιφανειας με χιονομπορες η χιονοκαταιγιδες?.

2004. 

-7 τα ξημέρωμα. Στο έδαφος σε μένα. 

-10 το Αστεροσκοπείο Πεντέλης στα 480.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και το 2004 με τον περίφημο κεραυνό με ΒΔ επιφανείας είχε γίνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, Boliotis είπε:

το κακο είναι οτι δεν εχουμε περιθωρια για μειωση υετου. αλλα και να γινει και τι εγινε? μούφα Νο 852545

Ναι... βεβαια με σωστες θερμοκρασιες και λιγος υετος μπορει να δωσει χιονοστρωση...και 2-3 χιλιοστα μπορουν να μεταφραστουν σε 5ποντο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Εστρωσε κεντρο το 2016?Φοβερο

Ζάππειο το πρωί που ήδη έλιωνε λόγω Τ

Zappeio_29122016_Greece_Meteogroup.jpg.00be1caec692e239a0b0faaa6c64a2cf.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Με -5,5 Γιωργο ηταν αυτο?

Ακριβώς, πολύ ωραία θέση χαμηλού πλησίον Ρόδου -36 στα 500, ΒΔ επιφανείας που έκανε θαύματα και ΒΒΑ ρεύμα στα 850 και 700, ιδανικές συνθήκες αν και χάθηκε πολύς υετός λόγω Τ...θα έβαζε 20ποντο με 1.5 βαθμό κάτω αφού έστρωσε με ελάχιστη 1 βαθμό!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Σταματηστε τους ανοητους τσακωμους παιδες.Θα σβηστουν ολα.

Αρχηγέ, τα μισά να βγουν θα πάθω εγκεφαλικό. Αχχαχα 

xx_model-en-318-0_modswisseu_2023020400_52_5017_63.png

xx_model-en-318-0_modezswiss_2023020400_52_5017_63.png

xx_model-en-318-0_moddeuhd_2023020406_46_5017_63.png

xx_model-en-318-0_modswissmrf_2023020400_52_5017_63.png

xx_model-en-318-0_modez_2023020400_52_5017_63.png

xx_model-en-318-0_modusa_2023020406_46_5017_63.png

xx_model-en-318-0_modgbr_2023020400_52_5017_63.png

xx_model-en-318-0_moddeu_2023020406_46_5017_63.png

xx_model-en-318-0_modaus_2023020400_52_5017_63.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...