Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, theodors3 είπε:

η διαταξη της εβδομαδας που ερχεται ειναι φτερο στον ανεμο θα μπορουσε να κανει θαυματα! πρεπει να χαλαρωσει ο κ@$%^&&αντικυκλωνα να εκτονωθει λιγο προς Βρετανια! δυστυχως αυτο το δειχνουν μονο λιγα μελη του παιου κ του τζεμ!

αυτο ακριβως εαν ο αυλωνας οπισθοχωρουσε το χαμηλακι που εσκασε δυτικα της ιταλιας θα ερχοταν καρφι σε εμας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι το περσινό έγινε μάθημα για πολλούς οδηγούς 

 

το μονο μαθημα που εμαθαν ειναι πως ο κρατικος μηχανισμος ειναι γτπκ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, snowmix99d είπε:

Εμένα με βγάζει 241μ το gps, στα συμβόλαια του σπιτιού είναι 246μ και γράφει οικισμός κάτω Κηφισίας, άντε βγάλε άκρη.

Για χρόνια το google earth μου έβγαζε υψόμετρο 156 μέτρα. Την τελευταία πενταετία μου δείχνει 151. Δεν μου φτάνει που ανεβαίνει η θερμοκρασία χάνω και υψος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες


B1D4715A-2602-4900-8E4D-1EFE7B1FEA9D.thumb.png.cae08b1ae4f08f0772aa918652de2232.png
Εγω πάντως έχω προετοιμαστεί, όποιος με χρειαστεί να στείλει μήνυμα !!!!

F7FC09E4-4DDC-429B-B83F-84B99D628CE5.thumb.jpeg.0561e68b5880dfaba67fa81d3ec077d2.jpeg

Επεξεργάστηκε από oasis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 minutes ago, Tolisk20 said:

Καπου αναμεσα σε  -7 με -7.5 το πιο πιθανο..μιλαω για το μεσημερι κυριακης στην δυνατη μπουκα

Μεσημέρι Κυριακής τα ανατολικά ειδικά με το ζόρι πιάνουν -5. Το -7 θα υπάρχει από την αλλαγή προς Δευτέρα και μετά. Τα ενθαρρυντικά στοιχεία από το 06άρι είναι ότι έφτιαξε ο μέσος όρος για την υποτροπή της νύχτα έως Δευτέρα πρωί που είχε πάει στα τάρταρα στα προηγούμενα δύο τρεξίματα του Τζίφου. 

ens_image.php?geoid=52683&var=201&run=6&

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εντωμεταξύ η θερμοκρασία στα 850 δεν είναι το άπαν σύμπαν και το ιερό δισκοπότηρο. Για τη θερμοκρασία επιφάνειας παίζουν ρόλο μια πολύ μεγάλη σειρά παραγόντων, οι οποίοι είναι πολύ πιο σημαντικοί.

Το εμμονικό ψειρισμα τύπου "άαα το -8,3 έγινε -7,9" δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, εάν δεν κοιτάξουμε ποιοι παράγοντες οδήγησαν σε αυτό. Ίσως πχ να ευθύνεται μια δυτικηση του συστήματος, η οποία όμως φέρνει καλύτερο άνεμο επιφανείας και σύγκλιση. Ίσως ευθύνεται ένα χαμηλό που βάθυνε (όπως τώρα), το οποίο όμως οδηγεί σε καλύτερη θερμοβαθμιδα και άρα μείωση της απόστασης 850 - επιφάνειας.

Έχουμε αναφέρει άπειρες φορές παραδείγματα κακοκαιριών που με ψηλά 850 έδωσαν χιόνια μέχρι πολύ χαμηλά. Κάθε φορά όμως αυτά ξεχνιούνται και διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια.

Αφού λοιπό θεωρείται το ιερό τέρας η Τ στα 850, θέλω κάποιος να μαντέψει τι ελάχιστη Τ είχα στην Ηλιούπολη την Πρωτοχρονιά του 2016 με -11 στα 850.

 

Δεν νομίζω ότι ξεχνάμε τίποτα ή αδιαφορούμε για άλλες παραμέτρους Είναι απλό το θέμα. Ξεκινάμε με βάση τη θερμοκρασία στα 850. Όταν έχεις -6,5 ή -7 αγωνιάς για τις άλλες παραμέτρους οι οποίες μπορεί να σε ευνοούν αλλά μπορεί και όχι. Όταν όμως έχεις ένα -9 είσαι χαλαρός και δεν ψάχνεις τους ΒΔ ανέμους η ξέρω γω τι άλλο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, airfathaaaaa είπε:

το μονο μαθημα που εμαθαν ειναι πως ο κρατικος μηχανισμος ειναι γτπκ 

Πάντα ήταν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherfan είπε:

 Όταν όμως έχεις ένα -9 είσαι χαλαρός και δεν ψάχνεις τους ΒΔ ανέμους η ξέρω γω τι άλλο.

Δεν ισχύει καθόλου αυτό. Αυτό ακριβώς λέω παραπάνω. Την Πρωτοχρονιά του 2016 χιόνιζε στην Ηλιούπολη στα 200 μέτρα με -10 έως -11 στα 850. Δεν έπιασε ποτέ αρνητική, δεν έστρωσε ούτε στο βουνό.

Φλεβάρη του 2012, 1η του μήνα, χιόνιζε πάλι πυκνά το πρωί με -11 περίπου στα 850. Πιάσαμε αρνητική την ώρα των φαινομένων; Όχι. Στρωθήκαμε; Με το ζόρι στα αυτοκίνητα για 2 λεπτά.

Γενάρης του 2013, -9 στα 850 και πυκνές χιονοπτώσεις όλο το πρωί. Χιονόστρωση ολική πάνω από τα 300 μέτρα για λίγο. Αρνητική ούτε για πλάκα. Το ίδιο και 7-8 Γενάρη του 2015.

Αντίθετα, Δεκέμβρη του 2016 είχα αρνητική Τ, ολική χιονόστρωση 7-8 πόντους με -5.5 στα 850. Στη Ζηνοβία με -3 στα 850 το έστρωσε στα αμάξια και έπεσα στους 0.9 βαθμούς.

Επομένως η Τ στα 850 δεν λέει κυριολεκτικά τίποτα από μόνη της. Ούτε ασφάλεια δίνει, ούτε ξεγνοιασιά αν δεν συντρέχουν οι άλλοι σημαντικοί παράγοντες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

το κυριο του ευρωπαιου τρεχει μονο του απο τα υπολοιπα μελη  παντως θερμοκρασιακα στο πιο θερμο σεναριο. Δε μου φαινεταιο απιθανο να ειναι και ακυρο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εμυ και λοιποί μετεωρολογοι λογικά ποντάρουν στο ότι ο βδ αργά το βράδυ της Κυριακής θα ρίξει πολύ τα υψόμετρα. Ίσως κι μέχρι το 0 προσκαιρα. για Δευτέρα βράδυ που φαίνεται βα οι χαμηλοί δύσκολα να ελπίζουν σε κάτι πέρα από το απλά να πέφτει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακάρι να βγεί η σύγκλιση δυτική Αττική γιατί ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω το περσινό όπου η Γλύφάδα έιχε 20 πόντους και εδώ ούτε χιόνιζε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

To meteo στην πρόγνωση του δείχνει χιονοαρμαγεδώνα Χαλκίδα με την σύγκλιση αραγμενη κεντρική Εύβοια με μικρά διαλείμματα. Πάω για μπεπανθολ

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σίγουρα αν έχεις-10 και κάτω είσαι χαλαρός αλλά συμφωνώ με τους προλαλλησαντες με τη λίμνη μακριά από εμάς όπως το 2015 ακόμα και το -11παει στραφι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, billipiros12 είπε:

Μακάρι να βγεί η σύγκλιση δυτική Αττική γιατί ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω το περσινό όπου η Γλύφάδα έιχε 20 πόντους και εδώ ούτε χιόνιζε.

Αυτό ήταν για υπογλώσσια 

Θυμάμαι ότι μας είχε κάνει μεγάλη ζημιά η πολύ υψηλή υγρασία εδώ  στα δυτικα της Αττικής 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Snowstorm είπε:

Αυτό ήταν για υπογλώσσια 

Θυμάμαι ότι μας είχε κάνει μεγάλη ζημιά η πολύ υψηλή υγρασία εδώ  στα δυτικα της Αττικής 

Δες λίγο μετέο χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 minutes ago, weatherfan said:

Έχουμε εξασφαλίσει τουλάχιστον το -7; Η μήπως πρέπει να περιμένουμε μέχρι τελευταία στιγμή;

Νταξει, ουτε ο ΒΔ επιφανειας φαινεται οτι θα ειναι σε ολη τη διαρκεια των φαινομενων, γενικα ανα περιοχη αλλαζει, οπως και το επιπεδο παγοποιησης (οι χαρτες λενε οτι ειναι πιο ψηλο στα ανατολικα και πιο χαμηλο στα δυτικα). Ουτε και το -7 μπορουμε να ξερουμε αν θα το εξασφαλισουμε ολοι, ο μεσος ορος ειναι αυτος (στα βορειοανατολικα ομως για Δευτερα στις 02:00 ειναι το πιθανοτερο σεναριο οτι θα το 'χουμε).

Επεξεργάστηκε από voutzalou
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και μονο που θα βλεπω σταδιακα τις χιονοκουρτινες να κατεβαινουν και να καταπινουν την πολη της Αθηνας,εμενα προσωπικα μου αρκει...Οπως και να χει απο νωρις το απογευμα βολτες στα χιονομερη και αν θελησει να στρωσει το βραδυ και προς το κεντρο ακομα καλυτερα..Παντως μεχρι και τον Πειραια στουπες θα βγουν αργα το βραδυ της Κυριακης μεχρι και το πρωι της Δευτερας..Εκει ειναι και το μεγαλο στοιχημα για κατω των 100 μετρων...

Η μονη περιοχη που θα παλεψει με χιονονερα και εναλλαγες θα ειναι η Λαυρεωτικη οπως ειχα γραψει προ δυο ημερων...

Οπως και να χει θα εχουμε τις ευκαιριες μας να δουμε καλη χιονοπτωση στις μπουκες και στις εξαρσεις με πασπαλα σε μας εδω κατω που ισως με λιγη τυχη να μετατραπουν σε ολικη χιονοστρωση εστω και οριακη..

Ο κυριος Ζιακοπουλος εγραψε..."Δυσκολο να δουμε αξιολογες χιονοστρωσεις στο κεντρο"Το λοιπον..Χιονοπτωση βλεπει και χιονοστρωση αλλα οχι αξιολογη...Αυτο θελει να πει και το λεει ξεκαθαρα..Για μενα και 2 ποντους στο δρομο να κανει θα ειναι τεραστια επιτυχια..Αυτο ειναι για μενα το στοιχημα..Η ολικη χιονοστρωση...Αλλα θα χαρω με οτι πεφτει απο τον ουρανο...Αυτο που ζησαμε φετος ηταν εφιαλτης και για ενα πενθημερο παμε να ζησουμε το ονειρο μας....!!

Για την Ευβοια τι να γραψω...Παει για το απολυτο...Ειδικα ορεινα ημιορεινα..Με λιγη τυχη και η Χαλκιδαρα θα παιξει για ιστορικες καταστασεις!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

κυριακη βραδακι ολα τα μοντελα μας εχουν στο -7,5-8  εκει πονταρουμε λοιπον αν υπαρξουν καλες ραγδαιοτητες ισως το δουμε στρωμενο μεχρι και σε μας. Δευτερα βραδυ ακομα αινιγμα ο τζιφος την βλεπει ωσ ψυχροτερη νυχτα απο κυριακη , το τζεμ τα ιδια με κυριακη, ενω ο ευρωπαιος ως θερμοτερη( με μεγαλη διασπορα σεναριων βεβαια). Παμε λοιπον βημα βημα κυριακη βραδυ να παρουμε οτι καλυτερο μπορουμε και για δευτερα βραδυ ας περιμενουμε να κλειδωσουν οι Τ πρωτου βγαλουμε συμπερασμα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...