Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, majunior said:

Κάτι δε βγαίνει. Δεν υπάρχει 236μ υψόμετρο κοντά στο Στροφύλι, τουλάχιστον στους χάρτες. Σκέψου 240μ είναι η πλατεία Ελαιών και η διασταύρωση Λύρα-Καλυφτάκη που είναι και με το μάτι πολύ χαμηλότερα.

Ευχαριστώ και εμένα μου είχε φανεί χαμηλά, το είχα μετρήσει με ένα app στο κινητό και δεν αποκλείεται να είναι λάθος... θα το κοιτάξω ξανά και θα επανέλθω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Έχω πραγματικό ενδιαφέρον να μάθω γιατί πιστεύεις οτι η δυναμικη ειναι μεγαλυτερη απο το "χιονόπτωση από τα 100μ και χιονόστρωση από τα 300", ποια ειναι η αναλυση σου και ποιοι οι παραγοντες/τα ποιοτικα χαρακτηριστικα που την υποστηριζουν. Θα ηθελες λιγο να μοιραστεις τη σκεψη σου για να μαθαινουμε κι εμεις; 🙂

Βδ επιφανειας σε συνδυασμο με ισχυρα φαινομενα..με -7+ δεν λεω καρακατω..το χιονοπτωση μεχρι κυμα.. 100 μερικη χιονοστρωση..300 ολικη και με σημαντικοτερα εκατοστα μου μοιαζει πιο πιθανο..οχι οτι δεν μπορει να βγει αυτο που λες η και χειροτερο..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Έχω πραγματικό ενδιαφέρον να μάθω γιατί πιστεύεις οτι η δυναμικη ειναι μεγαλυτερη απο το "χιονόπτωση από τα 100μ και χιονόστρωση από τα 300", ποια ειναι η αναλυση σου και ποιοι οι παραγοντες/τα ποιοτικα χαρακτηριστικα που την υποστηριζουν. Θα ηθελες λιγο να μοιραστεις τη σκεψη σου για να μαθαινουμε κι εμεις; 🙂

Θα χιονιστεις  έφη, μην φοβάσαι 

Ντουοντ γορυ 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλεπωντας τους χάρτες από Ευρωπαίο και gfs το μόνο που έχω να σχολιάσω είναι ότι ο Ευρωπαίος δεν βάζει μυαλό ενώ ο τζιφ παθαίνει και μαθαίνει. Τι εννοώ.. Τα πράγματα μετά την φωτιά στην Εύβοια έχουν αλλάξει θέλουμε δεν θέλουμε. Το "φυσικό" φράγμα της ευβοιας που "προστάτευε" την βόρειοανατολικη Φθιώτιδα και την βδ Βοιωτία πλέον δεν υπάρχει. Το Αιγαίο "ξερναει" στην περιοχή της ανατολικής Φθιώτιδας ότι στέλνει  αγνοώντας την εύβοια  με ότι αυτό συνεπάγεται για συμπίεση και εκτόνωση πιο νότια. Και αν στην Ελπίδα το μέτωπο ήταν τόσο μεγάλο και συμπαγές που όλοι είδαμε τρελές χιονοστρωσεις αυτη η περιορισμένη λωρίδα που τόσες μέρες φαίνεται στους χάρτες δεν μοιάζει να τα καταφέρνει να φτάνει μέχρι νοτιότερα. Και έστω και λίγο αργά κάποια μοντέλα το λαμβάνουν υπόψη γιαυτό και βλέπουμε πλέον Μαγνησία και Φθιώτιδα μέσα στο παιχνίδι. Άποψη μου: άλλο η τάση που δείχνουν τα μοντέλα 6+μερες πριν άλλο η προΒΛΕΨΗ άλλο η προΓΝΩΣΗ. Πλέον είμαστε φάση πρόγνωσης ένα βήμα πριν το βλεμμα στον ουρανό και η ταπεινή μου άποψη είναι ότι σε αντίθεση με τι λένε κάποιοι φιλοι ΕΙΔΙΚΆ τώρα είναι  πρέπει να κοιτάμε τα μοντέλα.. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι βόρειοι μην περιμένετε τίποτα,δε πρόκειται να βγει υετός από τη Πιερία και πάνω,ξεχαστε το απλά και πάμε παρακάτω προς το χιόνι τον Απρίλιο που τόσο πολύ κρατάει 😏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Theomanio είπε:

Οι βόρειοι μην περιμένετε τίποτα,δε πρόκειται να βγει υετός από τη Πιερία και πάνω,ξεχαστε το απλά και πάμε παρακάτω προς το χιόνι τον Απρίλιο που τόσο πολύ κρατάει 😏

τι να το κάνουμε τέτοια ευκαιρία χάνουμε τώρα τόσο ψύχος .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Tolisk20 said:

Βδ επιφανειας σε συνδυασμο με ισχυρα φαινομενα..με -7+ δεν λεω καρακατω..το χιονοπτωση μεχρι κυμα.. 100 μερικη χιονοστρωση..300 ολικη και με σημαντικοτερα εκατοστα μου μοιαζει πιο πιθανο..οχι οτι δεν μπορει να βγει αυτο που λες η και χειροτερο..

Α μπραβο, ευχαριστώ, αυτο κι εγω εχω καταλαβει.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thanossnow είπε:

τι να το κάνουμε τέτοια ευκαιρία χάνουμε τώρα τόσο ψύχος .

Το ψυχος ειναι που μας εκαψε Θανο μου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, PAIONAS είπε:

Το ψυχος ειναι που μας εκαψε Θανο μου 

Ε και άμα είχαμε λιγότερο θα παλεύαμε με βροχή. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

τι να το κάνουμε τέτοια ευκαιρία χάνουμε τώρα τόσο ψύχος .

Ποτέ στα βόρεια δε παίζουμε μπάλα με τέτοιο ψύχος, ποτέ!

Οπότε το χάνουμε κλπ δεν μου λέει κάτι, μακάρι τα παιδιά να χιονιζονται κάθε χρόνο και να βλέπουμε έστω και από 500 χιλιόμετρα μακριά να χιονίζει σε κάποια μεγάλη πόλη της Ελλάδας...!

Γιατί εμείς εδώ πάνω έχουμε τσακωθεί με την έννοια χιόνι και πολύ φοβάμαι ανεπιστρεπτί...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Βδ επιφανειας σε συνδυασμο με ισχυρα φαινομενα..με -7+ δεν λεω καρακατω..το χιονοπτωση μεχρι κυμα.. 100 μερικη χιονοστρωση..300 ολικη και με σημαντικοτερα εκατοστα μου μοιαζει πιο πιθανο..οχι οτι δεν μπορει να βγει αυτο που λες η και χειροτερο..

Έχουμε εξασφαλίσει τουλάχιστον το -7; Η μήπως πρέπει να περιμένουμε μέχρι τελευταία στιγμή;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα φτάσουμε Τσικνοπέμπτη και θα χιονιζει  έξω. 

Λολ. 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherfan είπε:

Έχουμε εξασφαλίσει τουλάχιστον το -7; Η μήπως πρέπει να περιμένουμε μέχρι τελευταία στιγμή;

-6 για αρχή το πρωι και μετά προς το μεσημέρι θα μπαίνει το -7

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, thanossnow είπε:

Ε και άμα είχαμε λιγότερο θα παλεύαμε με βροχή. 

για εμας εδω κ πολυ λιγοτερο να ειχε θα μας εφτανε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, weatherfan είπε:

Έχουμε εξασφαλίσει τουλάχιστον το -7; Η μήπως πρέπει να περιμένουμε μέχρι τελευταία στιγμή;

Θα πέσουμε και κάτω, από - 8 στα 850 από εβδομάδα 

Με τα τωρινα στοιχεία πάντα. 

Ουκμο, ευρωπαϊκό, τζιφος αυτό μας δείχνουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Έχουμε εξασφαλίσει τουλάχιστον το -7; Η μήπως πρέπει να περιμένουμε μέχρι τελευταία στιγμή;

Καπου αναμεσα σε  -7 με -7.5 το πιο πιθανο..μιλαω για το μεσημερι κυριακης στην δυνατη μπουκα

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καθε χιονιας ειναι διαφορετικος...Αφηστε τις συγκρισεις..Και ειδικα την Αττικη..Αυτη δε χαμπαριαζει....Εχει πολλες φορες εκθεσει,μοντελα και προγνωστες....Ειναι ικανη τοσο για το καλυτερο,οσο και για το χειροτερο...Ταμειο προς την Πεμπτη...Παμε σ ενα απολυτα πενθημερο χειμωνιατικο σκηνικο...Και αυτο μετρα...Ερχεται....

ekxionistiko_syntagma-scaled.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Theomanio είπε:

Ποτέ στα βόρεια δε παίζουμε μπάλα με τέτοιο ψύχος, ποτέ!

Οπότε το χάνουμε κλπ δεν μου λέει κάτι, μακάρι τα παιδιά να χιονιζονται κάθε χρόνο και να βλέπουμε έστω και από 500 χιλιόμετρα μακριά να χιονίζει σε κάποια μεγάλη πόλη της Ελλάδας...!

Γιατί εμείς εδώ πάνω έχουμε τσακωθεί με την έννοια χιόνι και πολύ φοβάμαι ανεπιστρεπτί...

η διαταξη της εβδομαδας που ερχεται ειναι φτερο στον ανεμο θα μπορουσε να κανει θαυματα! πρεπει να χαλαρωσει ο κ@$%^&&αντικυκλωνα να εκτονωθει λιγο προς Βρετανια! δυστυχως αυτο το δειχνουν μονο λιγα μελη του παιου κ του τζεμ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ η θερμοκρασία στα 850 δεν είναι το άπαν σύμπαν και το ιερό δισκοπότηρο. Για τη θερμοκρασία επιφάνειας παίζουν ρόλο μια πολύ μεγάλη σειρά παραγόντων, οι οποίοι είναι πολύ πιο σημαντικοί.

Το εμμονικό ψειρισμα τύπου "άαα το -8,3 έγινε -7,9" δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, εάν δεν κοιτάξουμε ποιοι παράγοντες οδήγησαν σε αυτό. Ίσως πχ να ευθύνεται μια δυτικηση του συστήματος, η οποία όμως φέρνει καλύτερο άνεμο επιφανείας και σύγκλιση. Ίσως ευθύνεται ένα χαμηλό που βάθυνε (όπως τώρα), το οποίο όμως οδηγεί σε καλύτερη θερμοβαθμιδα και άρα μείωση της απόστασης 850 - επιφάνειας.

Έχουμε αναφέρει άπειρες φορές παραδείγματα κακοκαιριών που με ψηλά 850 έδωσαν χιόνια μέχρι πολύ χαμηλά. Κάθε φορά όμως αυτά ξεχνιούνται και διαβάζουμε τα ίδια και τα ίδια.

Αφού λοιπό θεωρείται το ιερό τέρας η Τ στα 850, θέλω κάποιος να μαντέψει τι ελάχιστη Τ είχα στην Ηλιούπολη την Πρωτοχρονιά του 2016 με -11 στα 850.

 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Tolisk20 είπε:

Κσπου αναμεσα σε  -7 με -7.5 το πιο πιθανο

Και φυσικά στην πολύ καλή υποστήριξη στο 500αρι που θα έχουμε 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 minutes ago, snowmix99d said:

237μ είμαι εγώ που βρίσκομαι πάνω από την Γ.Λυρα ουσιαστικά ενδιάμεσα Λύρα και Μπότσαρη τουλάχιστον έτσι λέει το Garmin gpsmap (239μ) και Google earth (236μ). Τώρα +- 5 μέτρα παίζει να είναι και λάθος.

Δικός μου είσαι εσύ... Τρειλ snow runner 🏃 κτλ.. Εύγε :)) 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Καθε χιονιας ειναι διαφπρετικος...Αφηστε τις συγκρισεις..Και ειδικα την Αττικη..Αυτη δε χαμπαριαζει....Εχει πολλες φορες εκθεσει,μοντελα και προγνωστες....Ειναι ικανη τοσο για το καλυτερο,οσο και για το χειροτερο...Ταμειο προς την Πεμπτη...Παμε σ ενα απολυτα χειμωνιατικο σκηνικο...Και αυτο μετρα...Ερχεται....

ekxionistiko_syntagma-scaled.jpg

Σάκη σταματά να χαλάς το χιόνι ρε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, CATHA είπε:

Κοίτα η αλήθεια είναι ότι το περσινό έγινε μάθημα για πολλούς οδηγούς 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 minutes ago, CATHA said:

Ευχαριστώ και εμένα μου είχε φανεί χαμηλά, το είχα μετρήσει με ένα app στο κινητό και δεν αποκλείεται να είναι λάθος... θα το κοιτάξω ξανά και θα επανέλθω.

Εμένα με βγάζει 241μ το gps, στα συμβόλαια του σπιτιού είναι 246μ και γράφει οικισμός κάτω Κηφισίας, άντε βγάλε άκρη.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...