Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, larissa_mare είπε:

Κι εσυ φίλε; Χαχα εσυ ησουν λιγο πιο ψηλά 😉 Στον Αη Γιάννη Χρυσόστομο . Φοιτητής ήσουν;

Ακριβώς... Φοιτητής... Seven Δελφών... Corner.... Όλο το πακέτο.... Μόλις τα είχα "φτιάξει" με την γυναίκα μου... 22 χρόνια πέρασαν. Ακόμα θυμάμαι την πορεία που καναμε από το σπίτι μου στο σπίτι της στην Ιασωνιδου μέσω παραλίας με ρούχα της πλάκας αλλά δεν καταλάβαιναμε τίποτα... Ξηροβορι στην παραλία και στρώμα πάγου... Κάπου υπάρχουν ακόμα φωτογραφίες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, giogud είπε:

Ακριβώς... Φοιτητής... Seven Δελφών... Corner.... Όλο το πακέτο.... Μόλις τα είχα "φτιάξει" με την γυναίκα μου... 22 χρόνια πέρασαν. Ακόμα θυμάμαι την πορεία που καναμε από το σπίτι μου στο σπίτι της στην Ιασωνιδου μέσω παραλίας με ρούχα της πλάκας αλλά δεν καταλάβαιναμε τίποτα... Ξηροβορι στην παραλία και στρώμα πάγου... Κάπου υπάρχουν ακόμα φωτογραφίες 

Χαχα αυτα είναι εγω ήμουν μόνιμος κάτοικος εκει, βαρδαρης ξυριζε στην παραλία, πιτσς Σάκης κλπ..

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μέσος όρος του ευρωπαίου στα μακρινά.. Φωνάζει..

animmve3.gif

Πολύ μακριά ακόμη. Παρά πολύ Μιχαήλ. Όμως το διάστημα 20-27 Φλεβάρη θα βγάλει τεράστιο χιόνι κάπου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Πολύ μακριά ακόμη. Παρά πολύ Μιχαήλ. Όμως το διάστημα 20-27 Φλεβάρη θα βγάλει τεράστιο χιόνι κάπου 

Καλά ναι. Απλά είναι ο πρώτος μέσος όρος που όντως εμφανίζει πιθανή κατεβασιά στα μοντέλα μας.. Για να δούμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως τις μεγαλύτερες χιονοπτώσεις τις έχω ζήσει Λιτόχωρο.... 

Αρχές δεκαετίας 90. 2 συνεχόμενες χρονιές νοτιαδοχιονο με +1m

1 μέτρο με σφιχτό χιόνι... Δεν πέφτανε νιφάδες αλλά μπαλάκια χιονιού... Κυλούσαν στην πλάτη σου όσο ξεχιονιζες... Απίστευτο και ανεπανάληπτο. 

20230209_105923.thumb.jpg.800d5d8f7d425d15baae50227bb9406a.jpg20230209_110310.thumb.jpg.4b528a28947f1a33b373884ab6c50c10.jpg20230209_110215.thumb.jpg.562cd3aae27c8c288ac0f87aac421bf0.jpg20230209_110046.thumb.jpg.1f541aac3e266a8d0adb776a68a2350c.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΤΕΟ!!!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΑΝΤΜΙΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΖΩΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ "ΚΑΜΕΡΕΣ"😋  ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΗΘΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΟ!!!!ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΡΙΠΑΣ ΜΕ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!😁😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Καλά ναι. Απλά είναι ο πρώτος μέσος όρος που όντως εμφανίζει πιθανή κατεβασιά στα μοντέλα μας.. Για να δούμε

Και από ευρωπαϊκό έχει άλλη βαρύτητα συμφωνώ. Μακάρι να σας κάτσει ένα καλό χιόνι. Εγώ πήρα την τζούρα μου φέτος (όχι ιστορικό αλλά beach snow για 3η συνεχόμενη χρονιά για Χαλκίδα είναι ιστορικό). Μεγάλη κουβέντα βέβαια η λέξη ιστορικός. Ιστορικό Χαλκίδα με την έννοια του θαψαρ έχει να κάνει από το 2008, αλλά επειδή δεν θέλω να φανώ αχάριστος αυτό το πενταποντο για μένα ήταν όαση και εύχομαι να έχετε και εσείς την ευκαιρία για ξεχαρμανιασμα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΟΝ ΤΕΟ!!!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΕΧΝΙΚΟ ΑΝΤΜΙΝ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΡΑ ΝΥΧΤΑ ΚΛΕΒΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΤΗΝ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥΣ ΖΩΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΩΝΤΑΣ ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ "ΚΑΜΕΡΕΣ"😋  ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΖΩΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΥΡΗΘΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΛΟ!!!!ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΖΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΡΙΠΑΣ ΜΕ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΒΙΝΤΕΟ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!!😁😁

Βγες μπροστά, θέλω μάχη. Άσε αυτά τα μόνο στις 96 ώρες. 🥲

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, salonikatasos είπε:

o κανονικός κεντροβόρειος είναι ο φλεβάρης 2005 που είχε τα μέτρα χιονιού στη σαμοθράκη και τον έβρο στις 2-3 φλεβάρη. εκεί τι έβαλε ο βόλος; το 2001 δεν είναι κεντροβόρειος χιονιάς, είναι ο ορισμός του πανελλαδικού, ό,τι πιο πανελλαδικό έχει υπάρξει τις τελευταίες 10ετίες. πολλοί λένε για την αριάδνη, το οποίο δεν ισχύει μιας και ήταν απλά μια περίοδος 1 βδομάδας με 2-3 διαφορετικές κακοκαιρίες που η κάθε μία αφορούσε άλλες περιοχές, σε αντίθεση με το 2001 που από την ίδια κακοκαιρία χιόνισε σε όλη την ελλάδα 

ο βολος τοτε νομιζω ενα 5ποντο ειδε (φλεβαρη 2005 οπως και τον μαρτη της ιδιας χρονιας).....Ο πιο πανελλαδικος χιονιας που θυμαμαι ηταν η μηδεια....ενα χαμηλο χιονισε καλα , θρακη,μακεδονια,θεσσαλια,λιγοτερο ηπειρο,στερεα,ευβοια ,πελοπονησσο και νησια....κανενας χιονιας δεν το εχει κανει αυτο απο αυτους που ξερω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Χαχαχα...οκ🤣

Θα κάτσει μεγάλο χιόνι 20 με 28 χωρίς πλάκα τώρα. Δεν ξέρω τι και που και πως. Αλλά συμφωνώ μαζί σου, αυτή τη φορά θέλω ή ορθόδοξο 1988 ή 2004. Όχι ημίμετρα..χαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Ήρθε ο Αρχίδαμος... 

Αλλά φτάνει και η ώρα που θα έρθει ο Μεγαλεξανδρος στα πάτρια του εδάφη! 

Χμμμ...άμα είναι πάρα πολύ γκραντε θα του ταίριαζε...αλλά πάρα πολύ όμως...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Χμμμ...άμα είναι πάρα πολύ γκραντε θα του ταίριαζε...αλλά πάρα πολύ όμως...

Εχω θεμα με messenger απο το πρωι εστειλες τιποτα?χαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζητάω πολλά?? να τραβήξω τέτοιες φώτο ξανά θέλω ρε γμτ...

image.png.16c6a1f1c653aff47fe4865404ab108d.pngimage.png.170f7cde617e58001f406bf40ceca142.png

να βγαίνω από την εξώπορτα του σπιτιού μου και να αντικρίζω αυτό:

image.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ο βολος τοτε νομιζω ενα 5ποντο ειδε (φλεβαρη 2005 οπως και τον μαρτη της ιδιας χρονιας).....Ο πιο πανελλαδικος χιονιας που θυμαμαι ηταν η μηδεια....ενα χαμηλο χιονισε καλα , θρακη,μακεδονια,θεσσαλια,λιγοτερο ηπειρο,στερεα,ευβοια ,πελοπονησσο και νησια....κανενας χιονιας δεν το εχει κανει αυτο απο αυτους που ξερω

Ο πιο πανελλαδικός χιονιάς πρέπει να είναι το 1968. Κατάφερε να χιονίσει από Θεσσαλονίκη μέχρι πεδινά - παραθαλάσσια των Δωδεκανήσων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ο πιο πανελλαδικός χιονιάς πρέπει να είναι το 1968. Κατάφερε να χιονίσει από Θεσσαλονίκη μέχρι πεδινά - παραθαλάσσια των Δωδεκανήσων.

Θεσσαλονικη πόσο είχε τότε? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Θεσσαλονικη πόσο είχε τότε? 

Νομίζω ήταν ισάξιος χιονιάς με το 1988 σε ύψη χιονιού, θερμοκρασιακά ο ψυχρότερος στην νεότερη ιστορία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Χρηστος είπε:

Θεσσαλονικη πόσο είχε τότε? 

Λίγο λιγότερο από το 88. Δηλαδή 50-70 εκατοστά. Απλά σε 10 ώρες, ενώ το 88 σε 2 μέρες. Σε διάρκεια ο μεγαλύτερος είναι το 95. Είχε περίπου τα ίδια χιλιοστά με το 88, απλά οριακές θερμοκρασίες οπότε σε εκατοστά ήταν σαν το 2001, δηλαδή 30 με 40. Στα ημιορεινά βέβαια τα πράγματα ήταν αλλιώς, πχ στο πανόραμα το 95 είναι αρκετά πάνω από το 2001

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Νομίζω ήταν ισάξιος χιονιάς με το 1988 σε ύψη χιονιού, θερμοκρασιακά ο ψυχρότερος στην νεότερη ιστορία

για πες ημερομηνια να του ριξω μια ματια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Γιάννης μασ είπε:

ο βολος τοτε νομιζω ενα 5ποντο ειδε (φλεβαρη 2005 οπως και τον μαρτη της ιδιας χρονιας).....Ο πιο πανελλαδικος χιονιας που θυμαμαι ηταν η μηδεια....ενα χαμηλο χιονισε καλα , θρακη,μακεδονια,θεσσαλια,λιγοτερο ηπειρο,στερεα,ευβοια ,πελοπονησσο και νησια....κανενας χιονιας δεν το εχει κανει αυτο απο αυτους που ξερω

Το έχει κάνει το 2001 που χιόνισε και στα νησιά του ιονίου και στην πάτρα και στις υπόλοιπες άχιονες περιοχές της δυτικής ελλάδας και σε όλες αυτές που έγραψες πιο πάνω. Και σε σχέση με τη μήδεια που καλό χιόνι είχε σε 3-4 συγκεκριμένες περιοχές, το 2001 οτιδήποτε βρίσκεται πάνω από τα βόρεια προάστια της αθήνας είχε στη χειρότερη 15-20 εκατοστά (δηλαδή ανατολική μακεδονία) ή κατ' ελάχιστο 30

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, PAIONAS είπε:

για πες ημερομηνια να του ριξω μια ματια

Τέτοια γεωδυναμικά δεν έχουν κατέβει ποτέ στη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία τόσο νότια νομίζω. Και δεν θα ξανακατέβουν λογικά όσο ζούμε

archives-1968-1-12-6-0.png?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...