Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, BillG είπε:

Ο ορισμος του «οτι πεφτει μενει» λογω αρνητικης θερμοκρασιας. Σε μερη βεβαια που «ξερει» να χιονιζει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για τους απαισιόδοξους

 

α)Κολυδάς πριν μία ώρα για τον υετό της εβδομάδας,κανένας δεν μένει ξερός αλλά το Σάββατο εχει αρκετό υετό στα προσήνεμα.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει ξεσπασει μια ιδιαιτερη κοντρα μετεωρολογων - προγνωστων παντως στα σοσιαλ...

Κλεαρχος, Καλλιανος, Ρηγου, κλπ

Μας σκοτωνει του Καλλιανου "ως τις βαρκες που εχουν ντεκορ οι ταβερνες της Πεντελης" αλλα μαλλον ειναι ρεαλιστικο

Φυσικα δεν χαλαει κανενα να ανεβει να το πιασει το τιμημενο εστω στα 500-600-700 μ των βουνων μας το ΣΚ, πιστευω Υμηττος, Πεντελη, Παρνηθα θα γινεται ο κλασικος χαλασμος απο 300,000 κοσμου, αλυσιδες, κλειστοι δρομοι απο ΕΛΑΣ, κλπ

Αλλα εστω κι ετσι, απο τις λιακαδες και τα κοντομανικα μιλαμε για ενα 10ημερο ΚΡΥΟΥ, φαινομενων και καιρικου ενδιαφεροντος σε εναν απιστευτα και ιστορικα ζεστο και ανυδρο χειμωνα ως τις 15/1......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, EVIA 1987!! είπε:

Ο ορισμος του «οτι πεφτει μενει» λογω αρνητικης θερμοκρασιας. Σε μερη βεβαια που «ξερει» να χιονιζει. 

Ναι....αλλά την ώρα που αυτοί αγναντεύουν τα παλιοχωραφα του Μπάφαλο άνοιξη και καλοκαίρι, εσύ τρως ψαράκι και πίνεις τσιπουρακι χαζεύοντας την παλίρροια και τις ωραίες κοπέλες που κάνουν περατζαδα στην υπέροχη πόλη σου. Το προτιμώ κι ας μην χιονίσει ούτε στο 1/100 από το Μπάφαλο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Michael είπε:

Θα πιάσω ρετιρε να χιονίζομαι με -1 στα 850 😀

Αν έχει καμία καφετέρια στην ταράτσα να μαζευόμαστε να απολαμβάνουμε χιόνι ημιορεινών 🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Τα emojis δεν φαινονται σε κανεναν;

Εδώ ρε συ δεν φαίνεται καμία προοπτική για χιόνι. Τα emojis μας μαραναν αν φαίνονται; Χαχαα 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει ακόμα αβεβαιότητα για το ψύχος στα βορειοανατολικά μας πάντως. Αν και ο μέσος όρος της Μόσχας δείχνει αυξητικές τάσεις μετά τις 8/2 υπάρχουν αρκετά πολύ ψυχρά σενάρια. Το Ευρωπαϊκό φτάνει μέχρι και το -24. Δεν μπορεί να αποκλειστεί εισροή σιβηρικού ψύχους μέχρι και το τέλος του 1ου δεκαπενθήμερου ανεξάρτητα από το αν αυτό θα κατέβει στη περιοχή μας και με ποιον τρόπο και ποιος θα χιονιστεί. Υπάρχουν ελάχιστα σενάρια-μετρημένα στα δάχτυλα του ενός χεριού- με -10 και κάτω σε Αμερικάνο και Ευρωπαϊκό για Αθήνα σε διαφορετικές χρονικές φάσεις μεταξύ τους που αφήνουν ένα παραθυράκι. Με δεδομένη την κακή προγνώσιμότητα για τόσες ημέρες μπροστά νιώθω ότι γυρίζω να πιάσω την ουρά μου (και) με αυτό το σχόλιο. Το μόνο κακό είναι πως θα περάσει η εβδομάδα να φτάσουμε Παρασκευή για να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα για το αν θα κυνηγήσουμε κάτι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, menidi said:

Εδώ ρε συ δεν φαίνεται καμία προοπτική για χιόνι. Τα emojis μας μαραναν αν φαίνονται; Χαχαα 

Παντως, περα απο τα προσεχως πιστευω και σε αλλες ευκαιριες μεχρι μεσα Μαρτιου. Χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, bardaris said:

Αντίστοιχα οι επιφυλάξεις του κυρίου Ζιακόπουλου για το τί δείχνουν τα μοντέλα.http://ziakopoulos.blogspot.com/

Εγώ το εκλαμβάνω στα υπέρ μας αυτό το σχόλιο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το έχουν κουράσει ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ σχεδόν. Τα social media έχουν αναδείξει άσχημες πτυχές των ανθρώπων. Και πιο συγκεκριμένα των μετεωρολόγων. Όλα για τον εντυπωσιασμό. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις όπως ο δάσκαλος Ζιακοπουλος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 minutes ago, weatherforattica said:

Καλλιάνος προ ολίγου...

Τα σχόλια δικά σας

Screenshot_2023-01-30-16-17-17-189_com.facebook.katana.jpg

Ο Καλλιάνος θεωρώ ότι ξέρει μετεωρολογία ανεξαρτήτως της πολιτικής του τοποθέτησης και της κριντζιάς με το πορτραίτο του στον τοίχο. Δεν λέει κάτι παράλογο, λέει αυτά που βλέπουμε όλοι πρακτικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το βράδυ μετά τα ensembles των 12αριών θα κάνω ένα εκτενές ποστ για το τι βλέπουν ως επικρατέστερο σενάριο για διάφορες πόλεις και περιοχές της Ευρώπης και να το έχω σαν σημείο αναφοράς για το τι τελικά θα γίνει. Το πιο ενδιαφέρον απ' όσο κοίταξα μέχρι στιγμής είναι το διάγραμμα πιέσεων της Βιέννης που παραμένει στο 1030+ μέσο όρο για όσο πάει δείχνοντας διαθέσεις για πιο ανατολικές μετατοπίσεις του Αζορικού μέχρι το τέλος του 1ου δεκαπενθήμερου. Σαφής η διαφορά με το 1022-24mb του Λονδίνου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, weatherforattica said:

Καλλιάνος προ ολίγου...

Τα σχόλια δικά σας

Screenshot_2023-01-30-16-17-17-189_com.facebook.katana.jpg

Μια χαρά τα λέει... Υπερβόρεια για ΣΚ και αβεβαιότητα με κάποιες ελπίδες για την συνέχεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο στρατος λιγοψυχησε!!!Ολοι λιποτακτες πλην τριων που ερχονται!!Τα προσηνεμα θα παιξουν μπαλα για πεδινο χιονι το δευτερο δεκαημερο...Μεχρι τοτε οτι ερθει θα ειναι τα προεορτια..Χαρειτε ακομα και με αυτα..Πριν λιγες μερες βαραγαμε συνεχη 20αρια ανευ φαινομενων!!!

8d7b79660d0347c010f99348434205f3.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, Panagiotis είπε:

Εγώ το εκλαμβάνω στα υπέρ μας αυτό το σχόλιο 

Και του κυρίου Ζιακόπουλου και του κυρίου Κολυδά είναι υπέρ μας,δεν πιστεύουν τι δείχνουν τα μοντέλα...περιμένουν καθυστέρηση του μετώπου...και άλλους χάρτες.....νομίζω είδικά για τα προσήνεμα......βλέπουν 12ωρη καθυστέρηση στο πέρασμα του Αυλωνα.....(δικιά μου ερμηνεία)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, CATHA said:

Μια χαρά τα λέει... Υπερβόρεια για ΣΚ και αβεβαιότητα με κάποιες ελπίδες για την συνέχεια.

Ας περιμένουμε λίγο ακόμα, εγώ δεν το καίω από τώρα το ΣΚΔ, τάσσομαι με Ζιακοπουλο 🙂 

θελω να πιστεύω ότι θα το δεις να πέφτει γείτονα και εγώ το ίδιο εδώ στα 420μ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Panagiotis said:

Ας περιμένουμε λίγο ακόμα, εγώ δεν το καίω από τώρα το ΣΚΔ, τάσσομαι με Ζιακοπουλο 🙂 

θελω να πιστεύω ότι θα το δεις να πέφτει γείτονα και εγώ το ίδιο εδώ στα 420μ 

Εσύ έχεις καλές πιθανότητες για εμένα το βρίσκω απίθανο... από την άλλη ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προφανώς και τα ΒΠ από 300 θα το δουν να πέφτει ΣΚ. Κεντρο Αθήνα από Τρίτη-Τετάρτη 

Επεξεργάστηκε από Snow sick
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...