Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Με το 6αρι του Ευρωπαϊκού μπορεί να γίνει κάτι μικρό και εδώ όπως πέρυσι.

Στην Ελπίδα οι ισοβαρεις ήταν σχεδόν οριζόντιες κι έτσι καταφέραμε να δούμε για λίγες ώρες πώς χιονιζονται τα κλειστά προσηνεμα (ναι το ζήσαμε κι αυτό). Τώρα είναι εντελώς αλλη φάση με πλάγιες ισοβαρεις και με τη χιονολαιλαπα να φτιάχνεται αρκετά νοτιότερα.. 

Επεξεργάστηκε από giannis.mar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το στοίχημα για λεκανοπέδιο θα παιχτεί μετά το μεσημέρι έως και το πρωί της Δευτέρας. Τίποτα δεν έχει κλειδώσει, πέρα από θάψιμο υπερβόρειων ως το μεσημέρι της Κυριακής. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πιο κρίσιμο είναι να βγει η σύγκλιση πάνω από το Λεκανοπέδιο και ο ΒΒΔ επιφανείας ώστε να είναι επαρκές το κρύο. Θα είναι πάντως για πολλά υπογλώσσια η φάση. Οι χιονοκαταιγίδες σε Εύβοια και Βόρεια Αττική πρέπει να θεωρούνται δεδομένες πάντως.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και η γνωστή και μη εξαιρετέα σύγκλιση με χιονοκουρτινες στο νότιο Πήλιο κι εμείς εδώ Αλμυρό θα χαιρετάμε με ρειμπανecmwfgr-2-90.png

 

Επεξεργάστηκε από giannis.mar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Χιών said:

Το πιο κρίσιμο είναι να βγει η σύγκλιση πάνω από το Λεκανοπέδιο και ο ΒΒΔ επιφανείας ώστε να είναι επαρκές το κρύο. Θα είναι πάντως για πολλά υπογλώσσια η φάση. Οι χιονοκαταιγίδες σε Εύβοια και Βόρεια Αττική πρέπει να θεωρούνται δεδομένες πάντως.

Από την στιγμή που η διάταξη δεν έχει κλειδώσει, προέχει η διάταξη και θα δούμε για θερμοκρασίες και έπειτα για υετούς. Με τον κίνδυνο της Ανατολής φαίνεται να ξεμπερδεύουμε αν τουμπιάσει και ο Τζίφος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, weatherforattica said:

Κάποιος να μου πει τι έγινε στο 6αρι παιου;; Είμαι πηγμένος στη κίνηση!!!

Πιο ΝΔ, καλύτερη διάταξη, λίγο χειρότερο θερμοκρασιακά για μέσα στη Κυριακή αν και το κρύο έρχεται νωρίτερα, από το βράδυ ίδιος θερμοκρασιακά ως τη 01.00-02.00 της Δευτέρας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ καλό το 6αρη του Ευρωπαικού. Ωστόσο δε βλέπω καλό συγχρονισμό υετού και θερμοκρασίες. Ιδανικές ώρες για να στρωθούμε εδώ είναι στις 19:00-07:00 αλλά για τότε έχει ψίχουλα υετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Το πιο κρίσιμο είναι να βγει η σύγκλιση πάνω από το Λεκανοπέδιο και ο ΒΒΔ επιφανείας ώστε να είναι επαρκές το κρύο. Θα είναι πάντως για πολλά υπογλώσσια η φάση. Οι χιονοκαταιγίδες σε Εύβοια και Βόρεια Αττική πρέπει να θεωρούνται δεδομένες πάντως.

Αυτό λέγαμε και πέρυσι και είχε 40 πόντους Ιπποκράτειο και 60 Γέρακα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

Πολύ καλό το 6αρη του Ευρωπαικού. Ωστόσο δε βλέπω καλό συγχρονισμό υετού και θερμοκρασίες. Ιδανικές ώρες για να στρωθούμε εδώ είναι στις 19:00-07:00 αλλά για τότε έχει ψίχουλα υετό.

Μήδεια και Ελπίδα ψίχουλα έδινε, είναι γνωστό το πρόβλημα του Ευρωπαϊκού. Ρώτα και τους Χαλκιδαίους με τις συγκλίσεις που έδινε βορειοδυτικά και που αυτές βγήκαν. Υπομονή. 

Επεξεργάστηκε από Seth13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, bill24 είπε:

Μπορει να μου απαντησει οποιος γνωριζει...ποια ειναι η πολη,χωριο ή ο δημος δεν ξερω που αποτελει οριο χιονοστρωσης σε προσηνεμους χιοναδες...λογικα καπου στην φθιωτιδα

Νότια Φθιώτιδα κατά κύριο λόγο.. Μαλεσινα Θεολόγος κλπ.. Εκεί είναι το σοβαρό όριο μεταξύ προσηνεμων και κλειστών προσηνεμων 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν μας τα είπε καλά ο τζίφος στο 6αρι, αλλά δεν τα παραταμε γιατί είναι 6αρι, το άκυρο τρεξιμο της ημέρας. πάμε γερά στο 12αρι να το φερουμε στα μέτρα μας, με λίμνη ασχολούμαστε που αλλάζει θέσεις με το παραμικρό, το είδαμε από την κακή πλευρά το 2007

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω απορία... Να μεινω Νίκαια στα 30 μέτρα να δω χιονόπτωση ή να πάω στο εξοχικό μου Ραφήνα 20 μέτρα;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Seth13 είπε:

Μήδεια και Ελπίδα ψίχουλα έδινε, είναι γνωστό το πρόβλημα του Ευρωπαϊκού. Ρώτα και τους Χαλκιδαίους με τις συγκλίσεις που έδινε βορειοδυτικά και που αυτές βγήκαν. Υπομονή. 

Χαχαχα γι'αυτό αγχώνομαι ότι βγάζει την σύγκλιση πάνω μας και στο τέλος θα μας προσπερνάνε τα σύννεφα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το χαμηλο θα ερθει  πιο δυτικα  την Κυριακη και θα βαθύνει θα ψυχρανουν κ αλλο τα 500ρια και Τριτη αποκοπη πανω μας.Αυτα τα λεμε αργότερα στα 12αρια😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι χιοναρα θα μπορούσε να βγει στην περιοχή μου ρε παιδιά αν έβγαινε το 18αρι του τζίφου. Σορρυ κιόλας αλλά με έχει πιάσει απελπισία, οτιδήποτε καλό φαίνεται για εδώ τελειώνει στις 100 ή και πιο πάνω. Κρίμα πραγματικά γιατί με αυτές τις θερμοκρασίες θα βάζαμε χιόνι αβέρτα χωρίς κανένα αγχος. Τέλος πάντων καλά χιόνια όπου χιονίσει τελικά!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Έχω απορία... Να μεινω Νίκαια στα 30 μέτρα να δω χιονόπτωση ή να πάω στο εξοχικό μου Ραφήνα 20 μέτρα;

Στην θέση σου θα πήγαινα Ηλιούπολη ή Αγία Παρασκευή χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Χιονοσκεπής said:

Αν και ακόμη κρατάω πολύ μικρό καλάθι, γνωρίζει κανένας καιρικός ιστοριοδίφης πότε ήταν η τελευταία φορά που έκανε 3/3 το Κέντρο; Υποθέτω προπολεμικά (;)

1942, 1943, 1944 χωρίς σιγουριά. 1942 και 1944 έκανε 30 εκ. στο κέντρο ενώ αναφέρεται μεγάλος χιονιάς και στις 27-01-1943, χωρίς να αναφέρονται εκατοστα. Αν χιόνισε πολύ και Δεκέμβρη του 41 τότε ίσως να είναι και 5/5 γιατί και τον Φλεβάρη του 40 (22/2) έκανε 20+ εκ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, weatherforattica είπε:

Έχω απορία... Να μεινω Νίκαια στα 30 μέτρα να δω χιονόπτωση ή να πάω στο εξοχικό μου Ραφήνα 20 μέτρα;

Ραφήνα,θα έχεις περισσότερο υετό και σίγουρα πιο εύκολη χιονόστρωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...