Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, snow_evia said:

Είχε χαλιά υποστήριξη η Μήδεια 

Ισχυει.

αρα θεωρητικα αν υπαρχει καλος υετος θα πρεπει να κατσει καπου μεταξυ Μηδειας και Ελπιδας, ειδικα αν τα κυριως φαινομενα ειναι βραδυ και συνδυαστουν και με την ωρα των σωστων 850

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Zω για την ωρα και τη στιγμη που θα μου πει καποιος αυριο στη δουλεια μλκ τα μαθες? Ερχεται ο Αρχιδαμος!

Υγ. Δοκαρι αν διαβαζεις σε  ευχαριστουμε πολυ.

Υγ2 Θανασακο @menidi αν θες να ανοιξεις το τοπικ της κακοκαιριας καντο φιλε! Τον εφερες! ✌️

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έρχονται συνεχόμενες ιστορικές διατάξεις τα τελευταία χρόνια για Αττική και παλεύουμε οριακά με την θερμοκρασία. Αν συνεχιστεί η παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας θα ξεχάσουμε οριστικά στα παραθαλάσσια της Αττικής την προοπτική ιστορικών χιονιάδων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το 3/3 για εμένα είναι ολική χιονόστρωση (όχι εφημερίδα). Τώρα αν είναι 7,9,12 εκατοστά δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Santa snow said:

Φίλε δεν έχουν δει χιονόπτωση οι πεδινοί της βόρειας Ελλάδας. Καταλαβαίνω ότι το θες όσο όλοι, αλλά ζεις στα 25m της Γλυφάδας. Και μία 6ωρη στούπα με μερική χιονόστρωση είναι ότι πρέπει για σένα ειδικά μετά τα τελευταία 2 έτη. 

Εδώ φοβάμαι εγώ που είμαι στα 220m. 

δεν είναι τι θέλω είναι τι δείχνει ο χάρτης αυτό λέμε εδώ. εγώ μπορεί να θέλω 2 φεραρι ία κόκκινη και μια μπλε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Santa snow είπε:

Φίλε δεν έχουν δει χιονόπτωση οι πεδινοί της βόρειας Ελλάδας. Καταλαβαίνω ότι το θες όσο όλοι, αλλά ζεις στα 25m της Γλυφάδας. Και μία 6ωρη στούπα με μερική χιονόστρωση είναι ότι πρέπει για σένα ειδικά μετά τα τελευταία 2 έτη. 

Εδώ φοβάμαι εγώ που είμαι στα 220m. 

το βρισκω ακραιο να φοβομαστε οι πλησιον υμηττου των 100μ+...
θυμηθειτε ρε μηδεια την διαταξη... και βαλαμε χιονι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με -6,7 και ΒΔ στις 29 Δεκεμβρίου 2016 είχε ολική μέχρι Πειραιά για όσους θυμούνται έστω και πέτσα. Βέβαια έγινε νύχτα (και ήταν χιονοκαταιγίδες με τα περισσότερα ηλεκτρικά που έχουμε ζήσει) και το γύρισε σε χιονόνερο όταν ο άνεμος έγινε ΒΑ αλλά παίζαμε στο όριο στο λεκανοπέδιο. Με -7 με -8 και ΒΔ το μεγαλύτερο τμήμα του λεκανοπεδίου δεν θα έχει θέμα όταν θα νυχτώνει. Στηριζόμαστε στις εκπλήξεις που μπορεί να δώσει μια τέτοια διάταξη. Ούτε η Μήδεια αλλά ούτε και η Ελπίδα (ειδικά η πρώτη) φάνηκαν υετικά έστω κι αν η τελευταία έδινε το μεγαλύτερο μέσο όρο υετού που έχουμε δει μοντελικά σε ιστορικούς. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Το 3/3 για εμένα είναι ολική χιονόστρωση (όχι εφημερίδα). Τώρα αν είναι 7,9,12 εκατοστά δεν νομίζω να έχει ιδιαίτερη σημασία.

ρε ειμαστε safe εμεις. μην αγχο

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@Frostfang8

Καλά εγώ εδώ πάνω που είμαι σιγά μην αγχω, εδώ κόντεψα να στρωθώ με τη Ζηνοβία 😂😂

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, Yata είπε:

Βόρεια Ελλάδα χαμένη περίπτωση του χρόνου και αν

Καλα ειδικα η πεδινη βορεια ελλαδα δυστυχωs ειναι απο τιs πιο αδικημενεs περιοχεs...ακομα και περυσι ουτε καν πετσα δεν καταφερε να κανει αν θυμαμαι καλα.Αστα να πανε.Mακαρι να αλαξει η κατασταση.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Καλά εγώ εδώ πάνω που είμαι σιγά μην αγχω, εδώ κόντεψα να στρωθώ με τη Ζηνοβία 😂😂

περυσι μαρτιο το ειδαμε 2 φορες στρωμενο σε ολα σχεδον εκτος δρομων με κλανιες δηλαδη καπου ελεος
ειμαστε πραγματικα safe... ιδιως δε αν μπει λιγο ακομα πιο δυτικα η φαση
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Frostfang8 said:

ρε ειμαστε safe εμεις. μην αγχο

οντως ειμαστε λίγο σειφ εμεις στην Αττικη απο τα 200m και πανω για χιονοστρωσεις.... Απλα μας βγαζει τη ψυχη πραγματικα. Δηλαδη δεν ξερουμε με τι χαρτες θα ξυπνησουμε αυριο. Και ειμαστε 3 μερες πριν την εναρξη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Φίλε δεν έχουν δει χιονόπτωση οι πεδινοί της βόρειας Ελλάδας. Καταλαβαίνω ότι το θες όσο όλοι, αλλά ζεις στα 25m της Γλυφάδας. Και μία 6ωρη στούπα με μερική χιονόστρωση είναι ότι πρέπει για σένα ειδικά μετά τα τελευταία 2 έτη. 

Εδώ φοβάμαι εγώ που είμαι στα 220m. 

Πολύ σωστός. Αυλώνες του -8 και του -9 είναι "ζαριά" για την κεντρονότια Αττική, ανάλογα με ραγδαιότητες, ανέμους κλπ, η οποία μας έκατσε 2 χρόνια σερί. Τα 220μ δύσκολο να μην δουν έστω Τηλέμαχο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

Zω για την ωρα και τη στιγμη που θα μου πει καποιος αυριο στη δουλεια μλκ τα μαθες? Ερχεται ο Αρχιδαμος!

Υγ. Δοκαρι αν διαβαζεις σε  ευχαριστουμε πολυ.

Υγ2 Θανασακο @menidi αν θες να ανοιξεις το τοπικ της κακοκαιριας καντο φιλε! Τον εφερες! ✌️

 

 

Ααααχχ δεν έχω ανοιξει ποτε θέμα!! Θα το κάνω ναι!! Πείτε μου πότε και θα το κάνω!! Ευχαριστώ Θοδωρή!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, Seth13 said:

Με -6,7 και ΒΔ στις 29 Δεκεμβρίου 2016 είχε ολική μέχρι Πειραιά για όσους θυμούνται έστω και πέτσα. Βέβαια έγινε νύχτα (και ήταν χιονοκαταιγίδες με τα περισσότερα ηλεκτρικά που έχουμε ζήσει) και το γύρισε σε χιονόνερο όταν ο άνεμος έγινε ΒΑ αλλά παίζαμε στο όριο στο λεκανοπέδιο. Με -7 με -8 και ΒΔ το μεγαλύτερο τμήμα του λεκανοπεδίου δεν θα έχει θέμα όταν θα νυχτώνει. Στηριζόμαστε στις εκπλήξεις που μπορεί να δώσει μια τέτοια διάταξη. Ούτε η Μήδεια αλλά ούτε και η Ελπίδα (ειδικά η πρώτη) φάνηκαν υετικά έστω κι αν η τελευταία έδινε το μεγαλύτερο μέσο όρο υετού που έχουμε δει μοντελικά σε ιστορικούς. 

στρώσιμο και Άλιμο τότε το οποίο βέβαια σηκώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες το πρωί

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, weatherfan said:

Έρχονται συνεχόμενες ιστορικές διατάξεις τα τελευταία χρόνια για Αττική και παλεύουμε οριακά με την θερμοκρασία. Αν συνεχιστεί η παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας θα ξεχάσουμε οριστικά στα παραθαλάσσια της Αττικής την προοπτική ιστορικών χιονιάδων.

Φίλε μου, η Γλυφάδα είδε χιόνι πέρυσι που ζήτημα είναι αν το έχει δει από το 1981. Το λεκανοπέδιο πάει για 3/3 σε ένα μεγάλο τμήμα του έστω, το να λέμε ότι ξεχνάμε οριστικά την προοπτική ιστορικών χιονιάδων για τα παραθαλάσσια δεν ερείδεται πουθενά. Από το 1992 έως το 2002 δεν είχε κάνει καν ολική 3 εκατοστών στην Αγία Παρασκευή και είδαμε τι ακολούθησε. Όλα θέμα συγκυριών είναι. Δηλαδή η Άνδρος πιάνει -10 και στρώνεται ως το κύμα; Αν μάλιστα η παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας παίζει κάπου ρόλο είναι στη θερμή θάλασσα που δημιουργεί χιονοκαταιγίδες με παρόμοια χαρακτηριστικά όπως της Μήδειας και της Ελπίδας και αυτό είναι καλύτερο για το σύνολο. Ακόμα και στους ιστορικούς της δεκαετίας των 00 το κέντρο και τα νοτιότερα τμήματα πάλευαν πολύ περισσότερο για το χιόνι σε σχέση με αυτό των τελευταίων δύο χρόνων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είπα θα σας φέρω χιόνι το Φλεβάρη....😅

Είμαι απίστευτα χαρούμενος που είμαστε ήδη 2η μέρα Φλεβάρη και έχουμε 350 σελίδες!!!!

Το κάναμε το θαύμα μας πάλι... 

Φύγαμε για 12αρια!!!

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Σάββατο μπαίνουμε στο nowcast, αύριο βράδυ καθορίζονται οι τελικές λεπτομέρειες των μοντέλων! Φυσικά το τι θα γίνει ακριβώς μόνο εκείνη τη μέρα.

Ας τουμπαρει εντελώς ο τρισκαταρατος και θα πέσουν στο τραπέζι σιγά σιγά τα δεδομένα και τα σενάρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, nikolas 2365 είπε:

Θα με τρελάνετε 

Screenshot_2023-02-02-15-39-33-830_com.android.chrome.jpg

Αυτα φοβαμαι εγω…τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει;;

Συμφωνειτε-εσυ κι ο Δημητρης-να σταματησετε να ανεβαζετε τα ιδανικα στοιχεια απο τα μοντελα για Χαλκιδα;; 😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Έρχονται συνεχόμενες ιστορικές διατάξεις τα τελευταία χρόνια για Αττική και παλεύουμε οριακά με την θερμοκρασία. Αν συνεχιστεί η παγκόσμια αύξηση της θερμοκρασίας θα ξεχάσουμε οριστικά στα παραθαλάσσια της Αττικής την προοπτική ιστορικών χιονιάδων.

Θα με συγχωρήσεις αλλά η προοπτική ενός τρίτου χιονιά με πιθανή ολική χιονόστρωση.....στην Αττική.....όπως και να το προσεγγίσεις...δεν χωρά την κριτική της κλιματικής αλλαγής.Πες το προσπαθεια...εξισσορόπησης...αλλά...να σκεφτόμαστε...μελοντολογικά....ενω μας εχει στρώσει ηδη 30 ποντα και 40 ποντα τις δυο προηγούμενες χρονιές....δεν πάει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, EVIA 1987!! said:

Αυτα φοβαμαι εγω…τι μου θυμιζει, τι μου θυμιζει;;

Συμφωνειτε-εσυ κι ο Δημητρης-να σταματησετε να ανεβαζετε τα ιδανικα στοιχεια απο τα μοντελα για Χαλκιδα;; 😂

χαρτες Μηδειας;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και άλλη ερώτηση με το 3/3: ισχύει για χειμερινές σεζόν η για έτη; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο τότε 3/3 υπηρξε και το 1981-82-83 όπου το έστρωσε 31/12/1982 (5-10 εκ.) και τα γνωστά των άλλων δύο ετών.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Snow sick είπε:

Εδώ το κλείδωσε και ο Ζιακό και ο Σάκης! Πολύ φοβάσαι στρατηγέ μου! Αύριο οι σαμπάνιες?

Εννοω τη μεγαλη χιονοστρωση με 50+.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγχαρητηρια σε ολα τα παιδια που το πιστεψαν και με το μερακι και την τρελα για το χιονι το φερνουν και παλι στην αθηνα!!

κατανοω την πικρα των φιλων μας στα κ.β. αλλα θα ερθει και η ωρα τους (ισως και φετος!!) και θα σπάσει εκκωφαντικα η γκινια !!!

δικαιωθηκαν οι τολμηροι και οχι οι επιφυλακτικοι και δυστοκοι στην επικείμενη  χιονοκαλοκαιρια (αφου ετσι τη νιωθουμε οι χιονοφιλοι) και τους αξιζει εστω ενα μπραβο και μια αναγνωριση για την τολμη τους.

ΥΓ. Φετος εχουμε 16-2 τσικνοπεμπτη! Ποια προηγουμενα ετη είχαμε 16-2 τσεκνοπεμπτη και θυμαστε μηπως τι χιονια και που ειχαμε (οεοοο???)😜

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...