Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Frostfang8 είπε:

ο ζιακοπουλος ακομα αναμενει. με τρομαζει η σιωπη του ακομα.
μακαρι να ειναι για καλο

Προφανώς περιμένει τα σημερινά δωδεκάρια για να βγάλει εντελώς αξιόπιστη πρόγνωση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Χιών είπε:

Προφανώς περιμένει τα σημερινά δωδεκάρια για να βγάλει εντελώς αξιόπιστη πρόγνωση.

μα ειναι δεδομενο οτι ο τζιφος θα ταυτιστει ολοκληρωτικα αυριο αν ταυτιστει.
και στα 12αρια αμφιβαλλω οτι θα κανει τοσο τεραστια μετατωπιση μονομιας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

λίγο πιο κάτω τον πολύ υετο κ βδ επιφανειακό άνεμο και είμαστε οκ όλοι οι αττικαριοι. 29/12/16 έστρωσε πρόσκαιρα με -6 στα 850! αυστηρά βδ όμως αλλιώς  με βα και αυτές τις Τ κάτω από 2c οι νότιοι δε θα πέσουμε ποτέ 

Επεξεργάστηκε από alkis91_2.0
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, voutzalou είπε:

Δεν χρειάζεται καμία διαίσθηση. Αυτό που έχεις παρατηρήσει είναι το πρόβλημα. Περιορισμένες καταβάσεις ψύχους (λίγες μέρες χειμώνα δηλαδή) και όταν κατεβαίνουν, αφορούν κυρίως το Αιγαίο. Τα φαινόμενα μιλούν από μόνα τους αρκεί να τα παρατηρείς (κι όχι μόνο στην Ελλάδα, αλλά παντού και στην Ευρώπη). Δεν υφίσταται θέμα τύχης όταν το φαινόμενο γίνεται επαναλαμβανόμενο μοτίβο που καταρρίπτει τη στατιστική μη σημαντικότητα και τα προηγούμενα μακροχρόνια εγκατεστημένα μοτίβα. Η επιστήμη είναι πείραμα και παρατήρηση και δεν χωράει αμφιβολία ούτε και στα ευρήματα της επιστήμης του κλίματος. Συγγνώμη για το οφτοπικ και ξέρω ότι κάνω λάθος που θίγω εδώ αυτό το ζήτημα. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να θες να κάνεις ήρεμο διάλογο, αλλά ψιλοθίχτηκα, γιατί το σχόλιό σου μού φάνηκε σαν να λες ότι δεν εκφράζομαι "σοβαρά". Τέλος πάντων, ελπίζω να μην θίγω κι εγώ κανέναν. Πάμε στο σχολιασμό χαρτών πάλι.

Όχι ρε συ!!! Δεν ήθελα να σε θίξω. Προς Θεού!! Συζήτηση κάνουμε. Συγγνώμη αν φάνηκε ότι θέλω να σε θίξω. Κάθε άλλο βρε συ!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, marios_angelos είπε:

Ιστιαια και γενικά υπερβόρεια Ευβοια πάει για γυαλιά ηλίου ;;; Απ ο τι καταλαβαίνω από το Μαντούδι και νοτιότερα θα ναι ο «χιονιάς»…

Οι χάρτες και η εμπειρία έχει δείξει ότι από την γραμμή Μαντούδι--Τραγάνα και Β-ΒΔ  είναι δύσκολα τα πράγματα . Μπορεί να βγει κι ακόμη πιο κλειστός προσήνεμος . Αυτή την στιγμή εγώ θα έλεγα ότι θα βγάλει κάποια φαινόμενα την Κυριακή το απόγευμα και μετά θα τα μαζέψει. Όλα μπορούν να αλλάξουν φυσικά ,αν αλλάξουν οι άνεμοι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, alkis91_2.0 είπε:

λίγο πιο κάτω τον πολύ υετο κ βδ επιφανειακό άνεμο και είμαστε οκ όλοι οι αττικαριοι. 29/12/16 έστρωσε πρόσκαιρη με -6 στα 850! αυστηρά βδ όμως αλλιώς  με βα και αυτές τις Τ κάτω από 2c οι νότιοι δε θα πέσουμε ποτέ 

Το μόνιμο πρόβλημα είναι οι Τ, γι'αυτό πιστεύω ότι αργεί και ο Ζιακό. Ενδεχόμενη μεταβολή θερμοκρασιακή μπορεί να εκτοξεύσει ή να υποβαθμίσει τελείως την δυναμική της κακοκαιρίας για τους καραπεδινούς.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Santa snow είπε:

Σε 2 ώρες ξεκινάει η επική κωλοτούμπα του τζίφου. Θέλουμε και βελτίωση του UKMO, GEM για Κυριακή ώστε να είναι στο ίδιο μήκος κύματος με το ECMWF. 

Συγνώμη που θα σε διορθώσω αλλά έχει ξεκινήσει από χθες στο 18αρι τις πιρουετες του χαχαχα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο δάσκαλος δεν σκέφτεται όπως όλοι μας... ξέρει πότε πρέπει να μιλήσει.  Δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν....απλά ότι πει είναι νόμος ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, stormlover είπε:

Ο δάσκαλος δεν σκέφτεται όπως όλοι μας... ξέρει πότε πρέπει να μιλήσει.  Δεν έχει να αποδείξει τίποτα σε κανέναν....απλά ότι πει είναι νόμος ...

το ξερω. απλα μαλλον υπαρχει κατι που ακομα το ψαχνει...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Frostfang8 είπε:

το ξερω. απλα μαλλον υπαρχει κατι που ακομα το ψαχνει...

Υγρασίες, σημεία δρόσου ανεμολόγιο κτλ κτλ κτλ . 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Οι χάρτες και η εμπειρία έχει δείξει ότι από την γραμμή Μαντούδι--Τραγάνα και Β-ΒΔ  είναι δύσκολα τα πράγματα . Μπορεί να βγει κι ακόμη πιο κλειστός προσήνεμος . Αυτή την στιγμή εγώ θα έλεγα ότι θα βγάλει κάποια φαινόμενα την Κυριακή το απόγευμα και μετά θα τα μαζέψει. Όλα μπορούν να αλλάξουν φυσικά ,αν αλλάξουν οι άνεμοι.

Από όσο έχω παρατηρήσει το όρος Κανδήλι είναι σαν ένα όριο που σε κλασικό προσήνεμο καιρό, νότια του βάζει πολύ χιόνι ενώ από Λίμνη και πάνω λίγα πράγματα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Snow Junky είπε:

Συγνώμη που θα σε διορθώσω αλλά έχει ξεκινήσει από χθες στο 18αρι τις πιρουετες του χαχαχα 

Ελα παμεγερα για σενάριο τζεμ 😉

 

 

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάτι τελευταίο...από την στιγμή που τουμπαρει για τα καλά ο τζιφος... ..κοιτάμε μόνο ουρανό. Θυμάμαι προπερσυ χιόνιζε έριχνε χαρτιά υγείας και υπήρχαν άτομα να κοιτούν μοντέλα και θερμοκρασίες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμος.Αν ηταν παρασκευη θα ειχα κλειδωσει.Screenshot_20230202_160556_Chrome.thumb.jpg.2fb8f24dc9a6ff57f0f3fd3b701b2105.jpg

Σε 8ωρες θα ειναι Παρασκευη Γιωργαρα😉ΑΙΡΧΑΙΤΕ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι πρώτες αντιδράσεις από τους απλούς πολίτες είναι γεγονός.... (Φίλη μου καθηγήτρια σε λύκειο)

Screenshot_2023-02-02-16-09-21-763_com.viber.voip.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα χαλκιδας 06ζ Ευρωπαίκο 

Η Δίρφυς και τα γύρω βουνά θα βάλουν καλό χιόνι το Σάββατο,τα προεόρτια για το τι θα ακολουθήσει 

ens_image (3).png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Προσπαθω να ειμαι ψυχραιμος.Αν ηταν παρασκευη θα ειχα κλειδωσει.Screenshot_20230202_160556_Chrome.thumb.jpg.2fb8f24dc9a6ff57f0f3fd3b701b2105.jpg

σημερα βραδυ λοιπον.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vasilis-evia είπε:

Από όσο έχω παρατηρήσει το όρος Κανδήλι είναι σαν ένα όριο που σε κλασικό προσήνεμο καιρό, νότια του βάζει πολύ χιόνι ενώ από Λίμνη και πάνω λίγα πράγματα. 

Ναι, λίγο βορειότερα από το Κανδήλι . Είναι χαρακτηριστικό ότι ο καιρός περνάει απέναντι ,πάντα στο ίδιο σημείο στην περιοχή του Μαρτίνου. Εντάξει, παίζουν και πιο μαζεμένα σενάρια προς τα νότια.  Εάν είσαι εντός ζώνης φαινομένων ,ακόμη και στο βόρειο άκρο αυτής , σου αρκεί να σου κάτσει η σύγκλιση των ανέμων για ένα 12ωρο για να βάλεις πολλά cm.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, menidi said:

Οι πρώτες αντιδράσεις από τους απλούς πολίτες είναι γεγονός.... (Φίλη μου καθηγήτρια σε λύκειο)

Screenshot_2023-02-02-16-09-21-763_com.viber.voip.jpg

γιατι ελεος - βασιλιας της Σπαρτης ηταν. Ηταν κακο παιδι μηπως?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...