Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ο οποίος μέσος πολίτης θυμάται μόνο την Ελπίδα, κι αυτό επειδή έγινε κυριολεκτικά το σώσε (εκτός ΝΔ πεδινών προαστίων). Εκτός από εμάς εδώ μέσα κανένας δεν θυμάται σχεδόν τίποτα, εκτός εάν είχε προβλήματα/κινδύνεψε. Πχ έπρεπε να θυμίσω σε αρκετούς φίλους μου από Ηλιούπολη ότι χιόνισε και πρόπερσι με τη Μήδεια (παρότι είχαμε θαφτεί πάλι εδώ).

Καλά για πριν δεν το συζητώ. Ακόμα και το 2002 που θεωρητικά οι μεγαλύτεροι πρέπει να το θυμούνται έντονα, το έχουν μύλο στο μυαλό τους μαζί με 2004, 2008 κ.ο.κ., αόριστα εννοείται και χωρίς ημερομηνίες και λεπτομέρειες. Αυτό φαίνεται και κάθε φορά που ακούς δημοσιογράφους να λένε ''δεν έχουμε ξαναδεί τέτοιο πράγμα'' (ενώ μπορεί να έγινε πέρυσι πχ)

Μόνο εμείς εδώ θυμόμαστε τα πάντα, στον περισσότερο ο κόσμο ο καιρός  -εφόσον δεν τον δυσκολεύει κάπου - είναι απολύτως αδιάφορο και ασήμαντο θέμα.

 

Οι μόνοι που δεν ασχολούνται με καιρό και τα θυμούνται είναι οι δικοί μας γιατί τους τα υπενθυμίζουμε με κάθε νέα ευκαιρία χιονιού ...κάθε χρόνο κάνω ιστορική αναδρομή, στο τέλος της χρονιάς Ιούνιο θα τους βάλω απροειδοποίητο να δω τι τους έμεινε και όποιος κοπεί πάλι επανάληψη στην επόμενη ευκαιρία 🤣 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα μιλήσω για μένα… τα τελευταία χρόνια έχει κάνει χιόνι στην Χαλκίδα, αρχή γενομένης το ‘17 με την Αριάδνη… σχεδόν κάθε χρόνο! 

Το μόνο που θυμάμαι παρα πολύ έντονα είναι η Αριάδνη κ αυτό γιατί ήρθε μετά από 9 χρόνια αχιονιας και γιατί χιονιζε με αρνητική θερμοκρασία…! Ούτε Τηλεμαχους, ούτε Μηδειες, ίσως την ελπίδα γιατί είχε ένταση… 

Πως μπορώ να ξεχάσω όμως τις χρυσές σελίδες της δεκαετίας του 00…!!!!

2002-2004-2006-2008….!!!! Αυτά τα θυμάμαι με κάθε λεπτομέρεια κ ο λόγος… γιατί εκεί μιλάγαμε για χιόνια… όχι για 5ποντα…που κάποτε η Χαλκίδα τα είχε για πρωινό! 
Απ την άλλη φοβάμαι μήπως έρθουν πάλι σκοτεινά χρόνια…1993-2002

Η ένταση κ τα προβλήματα που αφήνει το χιόνι είναι αυτά που αποτυπώνονται στο μυαλό… του απλού πολίτη…! 

2008-2017… κ πούμε το χιονί… χιονάκι… 

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Οι μόνοι που δεν ασχολούνται με καιρό και τα θυμούνται είναι οι δικοί μας γιατί τους τα υπενθυμίζουμε με κάθε νέα ευκαιρία χιονιού ...κάθε χρόνο κάνω ιστορική αναδρομή, στο τέλος της χρονιάς Ιούνιο θα τους βάλω απροειδοποίητο να δω τι τους έμεινε και όποιος κοπεί πάλι επανάληψη στην επόμενη ευκαιρία 🤣 

Εντωμεταξύ οι γονείς μου μένουν Ηλιούπολη από τα τέλη των 70s, έζησαν όλη την επική δεκαετία του 80 εδώ και κυριολεκτικά δεν θυμόυνται σχεδόν ΤΙΠΟΤΑ από τα καιρικά γεγονότα.

Ο πατέρας μου θυμάται τον Μάρτιο του 1987 επειδή γύριζε από Σάμο με αεροπλάνο, και θυμάται αφενός ότι έβλεπε από πάνω όλες τις Κυκλάδες κάτασπρες, αφετέρου ότι το στοιβαγμένο χιόνι στο αεροδρόμιο έφτανε μέχρι τα φτερά των αεροπλάνων (sic). Θυμούνται τον καύσωνα του 1987 (λογικό) και την πλημμύρα του 1994 γιατί η μάνα μου κυριολεκτικά κόντεψε να πνιγεί στον Περισσό. Επίσης θυμούνται ότι το χειμώνα που γεννήθηκε ο αδερφός μου (1991-1992) χιόνιζε πολλές μέρες. 

Θυμάται το χιόνι το 2004 (επειδή τον έπιασε στο δρόμο ξαφνικά) και μάλιστα το λέει «μετεωρολογική βόμβα» - το μπερδεύει με το χαμηλό βόμβα που είχε έρθει πριν λίγες εβδομάδες. 2002 και 2008 απλά νεφελώδεις αναμνήσεις, τίποτα το συγκεκριμένο.

Από εκεί και πέρα ΤΟ ΧΑΟΣ. Και μιλάμε για άνθρωπο που μπορεί κατά τ'άλλα να σου πει ποια ήταν η 11άδα της ΑΕΚ το 1977 μαζί με τους αναπληρωματικούς χωρίς να το σκεφτεί καν.

Σόρρυ για το οφφ-τοπικ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μακριά και λογικά θα αλλάξει στα επόμενα τρεξίματα αλλά σαν "λογική" είναι ότι πρέπει για ένα καλό κλείσιμο χειμώνα στην χώρα μας.

EDE1-216.GIF?14-12

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα πρωινά ανσάμπλ του ευρωπαιου ειναι ουσιαστικά ίδια με τα βραδυνά του για 21-23/2, δηλαδή πιθανότητες για ένα σύντομο και μικρής δυναμικής πέρασμα προσήνεμων ημιορεινών. Για μετά δεν έχει νόημα οποιαδήποτε αναφορά.

image.png.86527cb4a573180ae4277e64486ae95e.png

image.png.d6b88825250841005366fbef3390111f.png

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

έχω γράψει πριν 2-3 μέρες ότι έχω στοχεύσει, από προαίσθημα, το τριήμερο της Καθαράς Δευτέρας, εάν υπάρχουν πραγματικά πιθανότητες θα πρέπει να τις δούμε σιγα σιγα στα διαγράμματα τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άρχισαν να κεηλαδανε τα ενσ του σκουπιδαιου... Βέβαια ακόμα δεν ουρλιάζουν αλλά τα σημάδια είναι καλά 

IMG_20230214_101642.png.0f0d8823b6ecd0cdeff7dc957ea6155b.png

Για να δούμε για ποιον θα πέσω μέσα 

IMG_20230214_102142.jpg.b33d94fe65188f78c7db59f25450f60b.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κύριο Ευρωπαίου και Τζεμ δείχνουν τον δρόμο προς την χιονοδοξα. Α και φυσικά το 18αρι του τζιφου τζιφου που χιόνιζε τις αδικημένες περιοχες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κύριο Ευρωπαίου και Τζεμ δείχνουν τον δρόμο προς την χιονοδοξα. Α και φυσικά το 18αρι του τζιφου τζιφου που χιόνιζε τις αδικημένες περιοχες

Όντως; Με χιόνιζε το 18αρι; 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Κύριο Ευρωπαίου και Τζεμ δείχνουν τον δρόμο προς την χιονοδοξα. Α και φυσικά το 18αρι του τζιφου τζιφου που χιόνιζε τις αδικημένες περιοχες

Μιλάς για κεντρονότια Αθήνας;;;;Σε βλέπω να κατεβαίνεις συχνά αγορίνα για να τ αγγίζεις!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, freeze είπε:

Άρχισαν να κεηλαδανε τα ενσ του σκουπιδαιου... Βέβαια ακόμα δεν ουρλιάζουν αλλά τα σημάδια είναι καλά 

IMG_20230214_101642.png.0f0d8823b6ecd0cdeff7dc957ea6155b.png

Για να δούμε για ποιον θα πέσω μέσα 

IMG_20230214_102142.jpg.b33d94fe65188f78c7db59f25450f60b.jpg

21-23 του μήνα δεν έχει τίποτα για βόρεια χώρα ένα πέρασμα για τα προσήνεμα θα έχει μόνο απλά παίζει να δούμε διάρκεια και ένταση και περιοχές...... ΑΝ κάνει κάτι το έχουμε πει ότι θα είναι μετά τις 24-26 του μήνα προς Καθαρά Δευτέρα.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι το μάτι μας είναι ανούσιο να πάει στο 21-23 ,στην καλύτερη πέρασμα από κάνα ψυχρό μετωπο.Δεν αξίζει ούτε το βλέφαρο μου...αξίζει όμως το παρακάτω....όχι βλέφαρο ,όχι μάτι, σαραντοματουσες θα γίνουμε...😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παμε για 6ρι. Ο τζιφος εχει τουμπανιασει τον Αζορικο 4-5 σερι ρανς τωρα, και καναδος - τζεμ φαινεται να ακολουθουν και αυτοι εκει στις 240 ωρες... Προς το παρων φαινεται να κανει ριτζ βοριοδυτικα προς γροιλανδια που δε βολευει προσηνεμα σε 1η φαση ομως κανεις δεν μπορει να ξερει τη συνεχεια!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εαν το ημερολογιο εδειχνει 14 Δεκεμβρη ή Γεναρη τωρα θα ημουν χ!@"μενος απο αγχος κ χαρα ταυτοχρονα! Τωρα δεν μου κανει αισθηση, θα το χαρω το ιδιο εννοειται αλλα δεν...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, Canadathens13 είπε:

Μιλάς για κεντρονότια Αθήνας;;;;Σε βλέπω να κατεβαίνεις συχνά αγορίνα για να τ αγγίζεις!!!

Nope Μιλάω για Ήπειρο. Καλά, για Θεσσαλία δεν συζητάω καν, αν περιμένω χιόνια σαν της Ελπίδας στην Αθήνα στο κέντρο πρέπει να περιμένω καμιά 50αρια πάλι😅 Ενώ στην δυτική Θεσσαλία ανά 3 χρόνια μπορεί να τα βγάζει, είναι και πιο μικρές οι αποστάσεις😀

38 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Τι μου θυμίζει τι μου θυμίζει. Κάποια στιγμή θα βγει ο Σεθ και θα κοιτάμε υετους στα προσήνεμα 😂

και πάλι θα συζητάμε για το πόσο άτυχη είναι  η Χαλκίδα που με τον βόρειο πόλο πέρσι κατάφερε να δει 20ποντο, ενω κάθε φορά που έχει υετό, είναι χιονόνερο, και πρόσκαιρα χιόνι, ή αλλιώς τα Γιάννενα των ανατολικών προσήνεμων περιοχών😆

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...