Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εμένα χειρότερος μου φαίνεται ...αυτό το χαμηλό πάνω από την Ισλανδία που δεν το έχουν γιουκμο γαλλικό και αικον χαλάει τις όποιες ελπίδες...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κι εμένα χειρότερος μου φαίνεται ...αυτό το χαμηλό πάνω από την Ισλανδία που δεν το έχουν γιουκμο γαλλικό και αικον χαλάει τις όποιες ελπίδες...

Αυτό λέω και εγώ Βαγγέλη.. Μπορεί α έχει καλύτερο αντικυκλώνα συνολικά από πριν, αλλά αυτή η βλακεία τα χαλάει όλα ακόμα περισσότερο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι τόσο αισχρός ο παιος που από την πολύ αισχροτητα και το μένος να μην υπάρχει ούτε υποψία ΚΒ χιόνια παίζει να μην κατεβάσει καν Αυλώνα και να κάνει κάτι άλλο που μπορεί σαν αποτέλεσμα να μας βγει σε καλό...χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Αυτό λέω και εγώ Βαγγέλη.. Μπορεί α έχει καλύτερο αντικυκλώνα συνολικά από πριν, αλλά αυτή η βλακεία τα χαλάει όλα ακόμα περισσότερο...

Η οποία όμως δεν υπάρχει σε γιουκμο γαλλικό και αικον...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, agnostos είπε:

 

Το να κάθεστε να μιλάτε για ''κλειδώματα καιρικών συνθηκών'' και ''σίγουρα σενάρια'' για την Κ.Δευτέρα που είναι σε 8 μέρες και ακόμα χειρότερα για τον Μάρτιο ο οποίος ξεκινάει σε 10 μέρες είναι γελοίο.

Κανεις δε κανει προγνωση ουτε καν εκτιμηση...Χομπιστες ειμαστε φιλε εδω μεσα...Ο καθενας εχει δικαιωμα να γραφει οτι θελει για οποια περιοδο θελει...Ποσο μαλλον συνδαιτημονες που επι σειρα ετων δεν εχουν δει αξιολογο χιονι και περιμενουν εστω και την υστατη στιγμη μπας και ερθει..

Κανεις μα κανεις εδω μεσα δεν το παιξε θεος να ξερει τι καιρο θα κανει μετα απο μια βδομαδα η δεκα μερες..Γνωμες γραφονται με καθαρα υποθετικα σεναρια...Δεν ειμαστε η Εμυ...Το να χαρακτηριζεις λοιπον ως "γελοιο"το ολο σκηνικο το θεωρω τουλαχιστον αστοχο και ασεμνο...Και ειδικα για φιλους που μερα νυχτα ειναι εδω μεσα και ενημερωνουν και "ψαχνονται"καιρικα...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για τουs βορειουs τουλαχιστον υπαρχει και κατι θετικο σε αυτον τον αθλιο χειμωνα μιαs και καταφερε και χιονισε κανονικα στο Μετσοβο ξεπερνωνταs τα 10 - 15 εκατοστα η χιονοστρωση σκορπιζονταs ποστ χαραs στο φορουμ.

Θα μπορουσε ομωs ανετα να μην χιονισει και εκει η να μεινει μονο με πετσα χιονιου με αυτα τα καιρικα χαλια που ζουμε.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ θα πω ένα . Με εξαίρεση τον χειμώνα 20-21, που αν και πολλοί τον βρίζουν, εδώ στην Λάρισα ήταν ένας πιο άξιος χειμώνας, με χιόνια στα πεδινά, βροχές και καταιγίδες, και πιο υψηλές βέβαια θερμοκρασίες [έπεσαν όμως όταν έπρεπε έστω για λίγο] όλα τα υπόλοιπα χρόνια, 2019-2020 2021-2022 2022-2023, είχαμε μηδενικό χιόνι, και όχι δεν πιάνεται για χιόνι η μισή ώρα. Και μάλιστα στα βόρεια το όποιο χιόνι έπεσε την ΑΝΟΙΞΗ και όχι τον χειμώνα. 

Η ανωμαλία της φύσης σε όλο της το μεγαλείο. Μάλιστα στον χειρότερο χειμώνα όλων των εποχών 19-20, έπεσε χιόνι πρωταπριλιά, σαν κακόγουστο αστείο.

Εκτός της κλιματικής αλλαγής, είμαστε και τέρμα γκαντέμηδες. καθώς οτιδήποτε αφορά την κεντρική Μεσόγειο δεν κατεβαίνει με τίποτα. Η πολύ ανατολικά ή πολύ δυτικά.

Και μετά υπάρχει η μυθοπλασία ότι χιονίζει λιγότερο στα κεντροβόρεια από άλλες περιοχές η ότι δεν είμαστε για πολλά πολλά. Ε αν δεν κατεβαίνει αυλώνας ούτε για αστείο πως να χιονίσει.

 

Ανυπομονώ για ένα καταιγιδάτο καλοκαίρι, αλλά μια όχι βροχερή άνοιξη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά το έχουμε πει 100 φορές...ΔΕΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΑ ...ότι άλλο δεκτό και γράψτε ότι θέλετε σε κριτική αλλά όχι χαρακτηρισμούς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μετά λέμε τώρα, θυμίζει η κατάσταση κάτι από αρχές δεκεμβρίου. Δεν νομίζω να έχουμε κάποιον αυλώνα στην περιοχή μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα σημερινά τρεξίματα ήταν 

153371055_259066585790945_3783486146720703168_n.jpg.c7d58e94a1bd0020a67e52d3ede036c0.jpg

Καθαρισαν την φάση για την περιοχή μας ... !!! 

Θα κρυφοξοιταξω και αύριο η αλήθεια είναι... Αν υπάρχει κάτι στα ενς που να δίνει χαραμάδα αισιοδοξίας

Και εννοείται ότι ο 2ος σερί χειμώνας αχιονιας σε βόρεια πεδινά (ίσως πλην β.ευρου) είναι γεγονός ...

Ήδη αναπολώ τα πέτρινα 

Polish_20230219_215645823.jpg.def1ef570aead5822a73b2ea11034a6e.jpg

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακόμα κι αν δεν γίνει τίποτα χειμωνιάτικο το επόμενο διάστημα στα ΚΒ ή οπουδήποτε αλλού στην Ελλάδα μην εύχεστε υψηλές θερμοκρασίες από τώρα θα είναι καταστροφικό για όλους. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση, αλλά με τίποτα να μην φτάσουμε στο άλλο άκρο καιρικά. Ας ευχόμαστε για το καλύτερο καιρικό σενάριο που θα βοηθήσει το έδαφος, τις καλλιέργειες και γενικότερα τη φύση... 

Επεξεργάστηκε από BillG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κρισιμο να γλιτωσουμε τον μεγαλο σκονια τωρα. Και μετα βλεπουμε.

Φοβαμαι μη βρασει ο τοπος το καλοκαιρινο 7μηνο που επεται απο Απριλη.

Επεξεργάστηκε από BrainA
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, BillG είπε:

Ακόμα κι αν δεν γίνει τίποτα χειμωνιάτικο το επόμενο διάστημα στα ΚΒ ή οπουδήποτε αλλού στην Ελλάδα μην εύχεστε υψηλές θερμοκρασίες από τώρα θα είναι καταστροφικό για όλους. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση, αλλά με τίποτα να μην φτάσουμε στο άλλο άκρο καιρικά. Ας ευχόμαστε για το καλύτερο καιρικό σενάριο που θα βοηθήσει το έδαφος, τις καλλιέργειες και γενικότερα τη φύση... 

Ο καθένας ας ευχηθεί οτι θέλει εγω εύχομαι γενικευμενα 20 αρια και δω για να μη πηγαίνει μειον το πρωι και τα σπίτια ηδη ζεσταίνονται σιγα σιγα να μη καίω ξυλα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αφου πιασαμε τα ευχολογια και τις επιθυμιες εγω ευχομαι 2 χιονιαδες στα Βορεια και ας ειναι και απο μισο μετρο δεν θα τα χαλασουμε βρε αδερφε να αδειασουν τα ντεποζιτα πετρελαιο και οι αποθηκες ξυλα να κινηθει η αγορα!

περα απο την πλακα μην περιμενετε ζεστα απο αυριο θα μπουμε σε τροχια μοντελικων χιονιαδων τα ζωδια λενε πως θα υπαρξουν επιτυχιες στον καιρικο τομεα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και ο μέσος όρος του παιου μας λέει ξεκουραστειτε. .. πάμε να δούμε τι και αν θα δώσει κάτι το δεύτερο πικ των ζωνικων .

Βασικά έχω ξεχάσει τι ακριβώς ψάχνουμε στους χάρτες 🤭

Επεξεργάστηκε από freeze
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, freeze είπε:

Και ο μέσος όρος του παιου μας λέει ξεκουραστειτε. .. πάμε να δούμε τι και αν θα δώσει κάτι το δεύτερο πικ των ζωνικων .

Βασικά έχω ξεχάσει τι ακριβώς ψάχνουμε στους χάρτες 🤭

Η -20 η 20 βαθμούς 😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...