Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δει καποιος το μεσο ορο στις 330 θα πει οτι σιγουρα εχει χιονιαδες μεσα αλλα σε ουτε ενα σεναριο δεν εχουμε χιονια χαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χειμωνας είπε:

Δεν είναι,αλλά είναι καλύτερο από το βραδυνό... σίγουρα θα βγάλει σενάρια 

Ευτηχως δεν πήγε προς Τζεμ ...και εάν δεν τραβήξει καθόλου Αυλώνα η ύφεση της Ισπανίας επειδή κράτησε τον Αυλώνα πολύ ανατολικά τότε ίσως και να βγάλει το καλύτερο σενάριο όλων ..για να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω ξεμπερδεψαμε από την Ισπανία μία και καλή και εκτός από το δυτικά ανατολικά κάναμε βήμα και στο νότια βόρεια όπου φτάσαμε κέντρκα Βαλκάνια ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και με χάλια σενάριο του παιου σε σχέση με το χαμηλό της Ισλανδίας...το γαλλικό νομίζω είναι το ιδανικό αυτή την στιγμη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!Παραδοξως εμενα τα πρωινα μου αρεσαν...Θα συμφωνησω με τον Βαγγο..Το σεναριο της Ιβηρικης απομακρυνεται..Με λιγη τυχη και καποιες βελτιωσεις μπορει η κεντροβορεια χωρα...

Αυτο παντως που με εντυπωσιασε ειναι το ψυχος στα βα που θα υπαρξει τον Μαρτη,με τασεις καταβασης...Τον Μαρτη επιμενω,μια ψυχρη εισβολη θα την κανει...Οπως οτι θα βγουν αρκετα βροχοχαμηλα...

gfs-0-378.png

gfs-0-318.png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ ξέρω ότι θα μας φάνε οι σκόνες και οι νοτιάδες με βάση τα πρωινά.. Δεν βλέπω καμία ουσιαστική ανατολικευση. Ανάμεσα σε Ισπανία και Ιταλία σκάει ο αυλωνας σε όλα, τα μοντέλα. Απορώ με την πίστη μερικών φίλων. Απορώ πραγματικά!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, βλέποντας τα πρωινά ήθελα απλά να αναφέρω το κοντινό μέλλον γιατί πέραν των 120 ωρών έχω πάψει να ασχολούμαι...τα 850 τις επόμενες μέρες κινούνται σε μέσο όρο που παραπέμπει σε τέλη Απριλίου - αρχές Μαϊου χωρίς καμία υπερβολή (περίπου 8-9 στα 850 έχει τυπικά στην Αθήνα το διάστημα που αναφέρω)...πολλά τα 20αρια, ίσως πάμε μετά από ένα απ' τα ψυχρότερα πρώτα μισά σε ένα απ' τα θερμότερα (δεν πιστεύω ότι θα σπάσει το 2ο μισό του 2016 αλλά θα το πλησιάσει!)

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, DIMITRIS said:

Καλημέρα,

Τέλη Φεβρουάριου του 18 περίπου 20cm στη Ρώμη, το θυμ'αμαι γιατί ήμουν Μιλάνο και είχε ασπρίσει αλλά στη Ρώμη, έβλεπα στις ειδήσεις, γινόταν χαμός.

Θα είμαι Ρώμη 4-7 Μαρτίου...υπάρχουν πιθανότητες ναα δω χιόνι εκεί ή λίγο έξω από Ρώμη.

Στα δικά μας βλέπω την άνοιξη να μπαίνει φορτσάτη, ευτυχώς που έκανε και αυτό το δεκαήμερο χειμώνα...

Ανσάμπλ Χαλκίδας

image.png.e8d60723331c0a67ceee8e352c3204f1.png

Diagramme ENS CMC/GEM

 

Οντως ετσι ειναι.. το μπιστ φρομ δε ιστ 7 χρονια διαφορα λοιπον οι δυο καλοι χιονιαδες τους, και το 12 ηταν η ευαιρια που αναφερουμε εδω κατα καιρους με τη -10 που ηρθε αλλα δεν αφησε (σχεδον) τιποτα και μετα πηγε δυτικα η φαση.

Τωρα για χιονια στη Ρωμη συμφωνα με τζιφο σε αυτες τις ωρες καπου εκει ειναι το επιμαχο διαστημα αλλα για σιγουρια τι να πουμε νομιζω τα ξερεις και μονος σου φιλε 😄

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Μπιστ οφ δε ιστ είχε κάργα γροιλανδικοσκανδιναβικο....καμία σχέση με ότι φαίνεται για το μετά μέχρι τώρα...το ψύχος από β.ανατολικα πάει να.δυτικα δεν υπάρχει το κλασικό ιστερλι...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για το μετά μια απλή πρώτη εκτίμηση είναι απλά να αντέξει ο αζορικος τριγύρω από την ιβηρική αυτό και τίποτα άλλο...θετικό που δεν θα υπάρχει κανένας Ατλαντικός όπως και τον Δεκέμβριο απλά τότε δεν υπήρχε και κανένας αζορικος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Το ens του Ευρωπαίου θυμίζουν θερμοκρασιακα τον Δεκέμβρη που περασε.Χαλια μαυρα δλδ και καλη ανοιξη.

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρώτο 15ημερο του Φεβρουαρίου έκλεισε με μέσο όρο 6.5c για την πόλη της Χαλκίδας!!! 
Ηδη με τα 20αρια των τελευταίων ημερών ανεβηκε στους 7.6c για να δούμε που θα φθάσει ως τις 28/2…!!! 

Ζεστη… ζέστη… ζέστη…

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η ψυχή εισβολή των -5c στα 850hpa… για σήμερα κ αύριο… (κάτι τέτοια έδιναν τα μοντέλα  την προηγούμενη εβδομάδα) έγινε ένα μέτριο βοριαδάκι, 16c και λίγα σύννεφα στα βουνά! 
 

image.jpeg.62b5f5b3ab04853ca89e9fcf7a22d00f.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

για το αυλώνα που ψάχναμε τα σημερινά τρεξίματα είναι ταφόπλακα, τίπτα θετικό δεν υπάρχει. Και με την τουμπάρα του αικον πλέον δεν υπάρχει κανένα σενάριο που να δίνει χιόνια. Βασικά ακόμα και οι βροχές δύσκολα θα φτάσουν, ίσως μόνο Ήπειρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

για το αυλώνα που ψάχναμε τα σημερινά τρεξίματα είναι ταφόπλακα, τίπτα θετικό δεν υπάρχει. Και με την τουμπάρα του αικον πλέον δεν υπάρχει κανένα σενάριο που να δίνει χιόνια. Βασικά ακόμα και οι βροχές δύσκολα θα φτάσουν, ίσως μόνο Ήπειρο.

Tο αικον σε σχεση με το πρωινο του δεν ειναι καλυτερο;;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, PAIONAS είπε:

Tο αικον σε σχεση με το πρωινο του δεν ειναι καλυτερο;;

όχι, είναι χάλια, χειρότερο από πριν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει η τάση πλέον το χαμηλό της δυτικής Μεσογείου να είναι σχεδόν πλήρως αποκομενο και κατά συνέπεια να μην μπορέσει να τραβήξει τον Αυλώνα ο οποίος δείχνει τάση να μην αποκοπεί πράγμα που οδηγεί όλη την ιστορία με αργά βήματα πιο ανατολικά και ίσως το θέμα στην πορεία να είναι το πιο νότια τελικά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Υπάρχει η τάση πλέον το χαμηλό της δυτικής Μεσογείου να είναι σχεδόν πλήρως αποκομενο και κατά συνέπεια να μην μπορέσει να τραβήξει τον Αυλώνα ο οποίος δείχνει τάση να μην αποκοπεί πράγμα που οδηγεί όλη την ιστορία με αργά βήματα πιο ανατολικά και ίσως το θέμα στην πορεία να είναι το πιο νότια τελικά...

ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ...ΕΔΩ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΗΓΑΜΕ ΠΟΣΑ ΧΙΛΜ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΚΑΙΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΛΙΜΝΗ ΣΤΗΝ ΙΒΗΡΙΚΗ ΠΛΕΟΝ...😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η χαρά των καλοκαιράκιδων είναι οι χάρτες.Εχει κλειδώσει πλέον το τριήμερο για θερμή εισβολή και δεν περιμένουμε κάτι μέχρι τις 2-3 Μαρτίου

Επεξεργάστηκε από south coast
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 18/2/2023 at 11:00 ΜΜ, DIMITRIS είπε:

Καλησπέρα, καλή άνοιξη από εμένα απλά ελπίζω να έχουμε βροχές.

image.png.a5e32fe69bd552ad161372eaafceaae6.png

Από το Σάββατο, με την παραπάνω εικόνα των ανσάμπλ του ευρωπαίου, έγραψα καλή άνοιξη, πλέον φαίνεται ξεκάθαρα η τάση για προχωρημένη άνοιξη το επόμενο διάστημα.

Ούτε τα σημερινά ανσάμπλ του αφήνουν περιθώρια για κάτι χειμωνίατικο στα μέρη μας το επόμενο δεκαήμερο (τουλάχιστον), ενδεχομένως κάποιες βροχές ανοιξιάτικου τύπου μετά τις 2/3 και αυτό όχι με μεγάλες πιθανότητες επιβεβαίωσης.

image.png.14807915e6a73419cecee3af69ea1bb1.png

Νομίζω ότι θα πάω με τα παιδιά που εύχομαι ζεστή και άνοβρη άνοιξη, καυσωνάτο καλοκαίρι (με κάποιες γίδες) μήπως καταφέρουμε και δούμε χειμώνα το επόμενο έτος τους μήνες από Νοέμβρη μέχρι μέσα Φλεβάρη.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μηνυματα σε greeklish θα σβηνονται απο δω και στο εξης οπως οριζεται απο τους κανονες του φορουμ.Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...