Jump to content
weatherforattica

Ανάλυση Χαρτών Φεβρουαρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο πολύ εμένα πλέον  με ανησυχεί η αποδυνάμωση του αυλώνα τρέξιμο με τρέξιμο παρα αν φύγει δυτικά ή ανατολικά. Τεσπα θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει χρόνος για βελτιώσεις 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρωινό τζεμ ήταν ένα πολύ καλό ρεαλιστικό σενάριο για τα κεντροβόρεια. Με το 12αρι του τζεμ δυστυχώς θα είμαστε και πάλι κάπως έτσι

Έλα πέσαμε κάτω από τους 3 βαθμούς τώρα, 2.8!!

 

20 λεπτά μετά φτου 3.2!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Modele UKMO - Carte prévisions

Αχαχαχαχαχα.Καληνυχτα απο τον αγγλο και πολλα φιλακια σε ολους μας

Μακαρι να βγει ρε φιλε να ηρεμησει η ψυχουλα μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα στα σοβαρα περιμενουμε μεσους ορους και σεναρια απο ασναμπλς παπατζη.

Και μετα παμε στο ευρωπαικο μπας και γινουμε ολοι μας περισσοτερο σοφοτεροι??????? για το διαστημα που κοιταμε

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τα λίγα που μπορώ να καταλάβω, ουσιαστικά έχουμε 2 φάσεις. Η πρώτη είναι το πέρασμα του αυλώνα πάνω απο τη χώρα μας, με πορεία απο δυτικά προς ανατολικά. Σε αυτή τη φάση, έτσι κι αλλιώς εμείς οι νότιοι δεν έχουμε θερμοκρασίες. Ουτε στο 6αρι είχαμε. Και γενικά δεν είχαμε. 

Αμέσω;ς μετά όμως, λαμβάνει χώρα μια αναδίπλωση (?) και κατεβαίνει το καλό για εμάς. Αυτό το καλό μπορεί να πάει λίγο πίσω ή να έρθει λιγο πιο νωρίς. Αλλα ΕΚΕΙ είναι το σημείο που εστιάζουμε. Τωρα....ποιές είναι οι προϋποθέσεις για να συμβεί αυτό, δεν γνωριζω, ούτε και  θέλω να ασχοληθώ. Αλλα εγώ βλέπω οτι η ευκαιρία μας είναι μετά το πέρασμα του αυλώνα. Στην ....κάτι σαν αναδίπλωση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ κακο για πεδινα ΚΒ αφου οταν εχει υετο δεν εχει ψυχος, και μετα που εχει Τ το χαμηλο ειναι Ν της Πελοποννήσου...για εμας εδω βελτιωθηκε ελαχιστα σε σχεση με το 0ζ στο διαστημα που μας ενδιαφερει (5/2 απογευμα-6/2) αλλα με γρηγορο περασμα 

Τζιφος χειροτερος απο 6Ζ για εμας εδω αλλα ηταν αναμενομενο, προς το παρων εχει το καλυτερο τρεξιμο για εδω χωρις κατι ιδιαιτερο ομως...αναμονη για ευρωπαιο

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ukmo-0-144.png?12ukmo-1-144.png?12

 

 

Αν είχε 2 βαθμούς παρακάτω θα ήταν τέλειο [εν τέλη...]

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σε περιμένω ....αλλά να ξέρεις εγώ περπατάω πολύ όταν χιονίζει .....να έρθεις σε φόρμα ....χαχαχαχαχαχα

Έχω κάνει ποδαράτο από Μαρίνα Φλοίσβου μέχρι Κυψέλη. Άνετα σου λέω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κάποιοι σχολιάζετε αρνητικά η θετικά τα μοντέλα για 8-9 μέρες μετά....δηλαδή μετά από μια αιωνιότητα και μια μέρα .....λες και δεν ξέρετε ότι θα αλλάξουν όλα 500 φορές.....κρατάμε την τάση και αισιοδοξουμε....έτσι απλά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταρχην χαλαρα...Δεν γινεται κανενα μοντελο να σου ταξει χιονι μια βδομαδα πριν και να σε παει τρενο ετσι μεχρι την ελευση της διαταραχης...Τα πισωγυρισματα ειναι απολυτως λογικα...

Για μενα το διαστημα 3-5 αφορα τα κεντροβορεια ανεξαρτητως τι δειχνουν τα μοντελα σημερα το βραδυ..Τα προσηνεμα θα εχουν τις ευκαιριες τους λιγο πιο μετα..Εγω πιστευω στο κλασικο δικο μας ιστορικο δευτερο δεκαημερο..Το traditional!!

Οπως και να χει υπομονη...Παντως οι πρωτοι μαγκες του στρατου μολις περασαν τα συνορα..Στις επαλξεις λοιπον!!

walking-in-a-group-emperor-penguins.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλύτερα να παλέψουμε εδώ με τις θερμοκρασίες που μπορεί να παλεύουν παρά με τον υετο...σε κάθε περίπτωση έχουμε ανσμπλ και πάνω απ' όλα παιο για ένα μικρό ρεζουμε ημερας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος τουμπαρε για τριτη τεταρτη οπως αναμενοτανε.Απορω γιατι τρεχει το μοντελο.Στα υπολοιπα,ολα φτιαχνουν και ολα χαλανε.Τιποτα δεν προκειται να βγει απο αυτα που δειχνουν τωρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, menidi said:

Με τα λίγα που μπορώ να καταλάβω, ουσιαστικά έχουμε 2 φάσεις. Η πρώτη είναι το πέρασμα του αυλώνα πάνω απο τη χώρα μας, με πορεία απο δυτικά προς ανατολικά. Σε αυτή τη φάση, έτσι κι αλλιώς εμείς οι νότιοι δεν έχουμε θερμοκρασίες. Ουτε στο 6αρι είχαμε. Και γενικά δεν είχαμε. 

Αμέσω;ς μετά όμως, λαμβάνει χώρα μια αναδίπλωση (?) και κατεβαίνει το καλό για εμάς. Αυτό το καλό μπορεί να πάει λίγο πίσω ή να έρθει λιγο πιο νωρίς. Αλλα ΕΚΕΙ είναι το σημείο που εστιάζουμε. Τωρα....ποιές είναι οι προϋποθέσεις για να συμβεί αυτό, δεν γνωριζω, ούτε και  θέλω να ασχοληθώ. Αλλα εγώ βλέπω οτι η ευκαιρία μας είναι μετά το πέρασμα του αυλώνα. Στην ....κάτι σαν αναδίπλωση. 

καλα τα λες γεροντα Αρχίδαμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υπάρχει χρόνος ακόμα, δεν πτοούμαστε. Να δούμε πρώτα και τα αυριανά και της Δευτέρας, κι αν μας χαιρετήσουν, πάμε για το επόμενο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Έχω κάνει ποδαράτο από Μαρίνα Φλοίσβου μέχρι Κυψέλη. Άνετα σου λέω...

Τότε πέρα από την πλάκα έλα πάνω σε μένα ....κερνάω καφέ και φαγητο ...και θα γράψουμε πολλά χλμ....Ζωγράφου Πανεπιστημιούπολη και μέχρι Καλοπουλα στον Υμηττό ....ωραία γούστα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έλεγα να ξαναμπω Δευτέρα γιατί δεν αντέχω την όλη αγωνία. Τα πράγματα ασχέτως Καναδού ξεκαθαρίζουν λίγο. 

1. Πέμπτη-Παρασκευή πάμε για ένα δυνατό πέρασμα από βόρεια (και κεντρική όπου έχει θερμοκρασίες) Ελλάδα. 

2. Σάββατο-Κυριακή πάμε για ένα πέρασμα στα προσήνεμα (πιθανόν σε δύο φάσεις) με τα υψόμετρα να χαμηλώνουν μετά την Κυριακή το μεσημέρι. 

3. Δευτέρα-Τρίτη πάμε για το κυρίως γεύμα των προσηνέμων όταν θα κάνει περιστροφή η μπάλα και δεν φύγει τελείως ανατολικά ή πολύ δυτικά. Προς το παρόν με τον Αζορικό να πιέζεται πια δύσκολο να φύγει πολύ δυτικά αλλά βλέπουμε αλλαγές επί αλλαγών. 

Εν κατακλείδι το όλο ζήτημα για το λεκανοπέδιο είναι αν θα ξανακάτσει κέντα όπως με Μήδεια και Ελπίδα. Θέλουμε ένα γεμάτο -8 στα 850 όταν θα κάνει την περιστροφή η μπάλα. Φάινεται και από τα ensembles ότι το μεγαλύτερο ενδιαφέρον θα το παρουσιάσει η Δευτέρα. Πάμε μεν πιο πίσω αλλά έτσι έγινε και στις δύο κακοκαιρίες που προανέφερα. Ο εκφυλισμός του αυλώνα είναι κάτι που είχε φανεί στο μέσο όρο του 06αριού αλλά δεν είναι κάτι που μας αφορά ιδιαίτερα στη πρώτη φάση. Η δεύτερη είναι το όλο ζουμί για το 3/3.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...