Jump to content
menidi

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΙΟΝΟ-ΚΑΙΡΙΑΣ "BARBARΑ"- ΑΡΧΙΔΑΜΟΣ 4-10/2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καμπιά.Ακόμη θυμάμαι το 2002 οταν είχα δει πρώτη φορά ίδιες εικόνες απο αυτό το άγνωστο για εμένα τότε χωριό.

SmartSelect_20230209_231410_Facebook.jpg

SmartSelect_20230209_231353_Facebook.jpg

Το όνειρο κάθε προσήνεμου το χωριό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Snow sick είπε:

Το όνειρο κάθε προσήνεμου το χωριό 

Ρε συ δεν είναι τόσο απλό. Μην κοιτάς που εμείς ήμαστε στην άνεση μας. Σκέψου αυτούς εκεί πέρα τους ανθρώπους. Να μάχονται με τα χιόνια για εβδομάδες!! Εδώ εγώ σήμερα πήγα πάνω από το τελεφερίκ και ζοριστηκα με το χιόνι. Το 1/3 αυτού στην Κάμπια. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

36 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Στενή και η τελευταία Στροπωνες! 
Σημερα από φίλο έμαθα πως η Στενή έχει υπόγειο δίκτυο ΔΕΗ, γι αυτό κ όσο χιόνι κ να ρίξει δεν κόβεται το ρεύμα! Όλα υπό έλεγχο πάνω παρόλο το 1.5 μέτρο! 

1CA6C9D1-302E-4D41-BA14-20EF5DB63982.jpeg

2996C470-7E8E-4365-B5B8-E47ABBC13F40.jpeg

0F7D2B01-849E-4275-B118-EEE7C89F30E7.jpeg

16FC858B-9BF0-4AD2-8450-061C71855F38.jpeg

9E8DBE58-D06B-41AB-999F-D7F7771B6650.jpeg

53A4358F-99C9-4843-891F-5339CD2F75EB.jpeg

Άγγελε αυτό που συζηταγαν οι κάτοικοι όταν ήμουν επάνω ήταν ότι μετά τον Τηλέμαχο που υπήρξε μεγάλο προβλήμα με την ηλεκτροδότηση,έβαλαν πιο ενισχυμένα καλώδια και ότι πρέπει να γίνει υπόγειο το δίκτυο.

Στο ξενοδοχείο που εμένα, έμεναν και 2 τεχνικοί της ΔΕΗ για πιθανές βλάβες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Ρε συ δεν είναι τόσο απλό. Μην κοιτάς που εμείς ήμαστε στην άνεση μας. Σκέψου αυτούς εκεί πέρα τους ανθρώπους. Να μάχονται με τα χιόνια για εβδομάδες!! Εδώ εγώ σήμερα πήγα πάνω από το τελεφερίκ και ζοριστηκα με το χιόνι. Το 1/3 αυτού στην Κάμπια. 

Προφανως Θανάση. Για τους ανθρώπους εκεί είναι κόλαση. Δεν το συζητάμε. Για εμας τους βλαμμενους για 1 εβδομάδα να αποκλειστούμε είναι για να γυρίσουμε ήσυχοι μετά στη ζεστασιά μας.

https://www.travelgirl.gr/taksidi-sta-kabia-tis-evoias-to-chorio-pou-fimizetai-gia-tin-pestrofa-kai-tin-fava/

Ποια πέστροφα και φάβα. Αλλά είναι τα αξιοθέατα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όμορφες εικόνες!! Έστω και έτσι το βλέπουμε το πολυπόθητο!! Εμείς των δυτικών προαστίων πάλι στην απέξω!! Μάλλον θα μετακομίσω ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να πω οτι για τα ημιορεινα χωρια του δυτικου πηλιου αυτος ο χιονιας ειναι ιστορικος....Μακρινιτσα-πορταρια εχουν πλεον ενα μετρο χιονι πανω κατω...Η μονες χρονιες που εκανε  κατι αντιστοιχο ειναι το 2003,2005 και το 2012 και φυσικα το 2006 το οποιο ειναι ασυγκριτο με ολα τα παραπανω καθως τοτε η κατασταση ειχε ξεφυγει στο πηλιο....Το θεμα ειναι οτι το φετινο δεν εχει σταματησει ακομα επομενως πιθανο να ξεπερασουν το 03,05 αν δεν τα εχουν ηδη ξεπερασει (γιατι δεν ξερω ακριβως ποσο ειχε τοτε)...Με το 2012 ειναι περιπου στα ιδια τωρα, ισως ενα τσικ παραπανω φετος....Οι αμεσως καλυτερες χιονοστρωσεις ειναι 50-70 εκ το 2019, 60 εκ το 2014 και 50 εκ στην μηδεια.....περα απο αυτα 40ποντα εχουν καμποσα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ρε συ δεν είναι τόσο απλό. Μην κοιτάς που εμείς ήμαστε στην άνεση μας. Σκέψου αυτούς εκεί πέρα τους ανθρώπους. Να μάχονται με τα χιόνια για εβδομάδες!! Εδώ εγώ σήμερα πήγα πάνω από το τελεφερίκ και ζοριστηκα με το χιόνι. Το 1/3 αυτού στην Κάμπια. 

Μην το βλέπεις έτσι Θανάση .Το μόνο πρόβλημα που υπαρχει στα χωριά ειναι η απουσία νέων ανθρώπων αρά και η απουσία βοήθειας σε κάποιον συγχωριανό εαν εχει ανάγκη κάτω από αυτες τις δυσκολες συνθήκες.Κάποιες φορές χρειάζονται χέρια και κουράγια που πλεον δεν υπάρχουν. Κατά τα άλλα δεν υπαρχει πρόβλημα, μια ζωή ζούνε έτσι.

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Μην το βλέπεις έτσι Θανάση .Το μόνο πρόβλημα που υπαρχει στα χωριά ειναι η απουσία νέων ανθρώπων αρά και η απουσία βοήθειας σε κάποιον συγχωριανό εαν εχει ανάγκη κάτω από αυτες τις δυσκολες συνθήκες.Κάποιες φορές χρειάζονται χέρια και κουράγια που πλεον δεν υπάρχουν. Κατά τα άλλα δεν υπαρχει πρόβλημα, μια ζωή ζούνε έτσι.

Εγώ το λέω ρε συ μέσα από τις αφηγήσεις των συγγενών μου σε Καρδίτσα Δομοκό. Θυμάμαι τη γιαγιά μου (μεγάλωσε στο οροπέδιο της Ξυνιάδος) να λέει "άι με το βρωμιαρικο. Μπελάς είναι"

Μάχες για να πάνε στα πρόβατα. Προβλήματα με τους λύκους κτλ . Γενικά στα χωριά με πολύ χιόνι, δεν το έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Εγώ το λέω ρε συ μέσα από τις αφηγήσεις των συγγενών μου σε Καρδίτσα Δομοκό. Θυμάμαι τη γιαγιά μου (μεγάλωσε στο οροπέδιο της Ξυνιάδος) να λέει "άι με το βρωμιαρικο. Μπελάς είναι"

Μάχες για να πάνε στα πρόβατα. Προβλήματα με τους λύκους κτλ . Γενικά στα χωριά με πολύ χιόνι, δεν το έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση. 

Προφανώς. Παιδιά το χιόνι στην καθημερινότητα είναι δύσκολο. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σημερα το μεσημερι στα πευκακια βολου.....Τοτε ακομα χιονονεριζε η εριχνε νιφαδες...τωρα εχει ποσες ωρες ψιλοβρεχει και θα εχει φαει πολυ

325415883_2758530080949149_8070280412279004696_n.jpg.12003c6555aab5cdebeb20e48d6b50ae.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

+10 cm φρέσκιας χιονόστρωσης σήμερα, ξεπερνώντας συνολικά τα 80 cm.

-3°c η ελάχιστη σήμερα, + 1°c τώρα.

Φωτογραφίες από τις σημερινές πεζοπορίες μας με τον @spirosm

IMG_20230209_110131.jpg

IMG_20230209_110329.jpg

IMG_20230209_111830.jpg

IMG_20230209_113316.jpg

IMG_20230209_184645.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ το λέω ρε συ μέσα από τις αφηγήσεις των συγγενών μου σε Καρδίτσα Δομοκό. Θυμάμαι τη γιαγιά μου (μεγάλωσε στο οροπέδιο της Ξυνιάδος) να λέει "άι με το βρωμιαρικο. Μπελάς είναι"

Μάχες για να πάνε στα πρόβατα. Προβλήματα με τους λύκους κτλ . Γενικά στα χωριά με πολύ χιόνι, δεν το έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση. 

Ξυνιαδα τεραστια δυναμη..μην ανεβεις πανω πριν το επομενο σκ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χόχλια Ευρυτανίας χθες....το πέρασμα με χιονόστρωση και χιονόπτωση, από το ένα άκρο του χωριού ως το άλλο!!!

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, meteoippol είπε:

+10 cm φρέσκιας χιονόστρωσης σήμερα, ξεπερνώντας συνολικά τα 80 cm.

-3°c η ελάχιστη σήμερα, + 1°c τώρα.

Φωτογραφίες από τις σημερινές πεζοπορίες μας με τον @spirosm

IMG_20230209_110131.jpg

IMG_20230209_110329.jpg

IMG_20230209_111830.jpg

IMG_20230209_113316.jpg

IMG_20230209_184645.jpg

Υπέροχες φωτό από την πιο όμορφη κατοικημένη περιοχή της Αττικης.Εζω μεγάλη περιέργεια αν αξίζει να ζεις εκει και όχι απλά να την επισκέπτεσαι! Αλλά μάλλον αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Ξυνιαδα τεραστια δυναμη..μην ανεβεις πανω πριν το επομενο σκ..

Χούνη εννοείς να μην ανέβω? Θα πατηθεί ρε συ Σαββατο και Κυριακή πρωί. Θα  ανεβαίνει αν πατήσεις πάνω στα βήματα των άλλων. Οι πρώτοι που θα ανέβουν (λογικά αύριο και Σαββατο)  θα χρειάζονται πέδιλα χιονιού και σιγά σιγά θα ανοιχτεί το μονοάτι. Εμείς οι υπόλοιποι θα έχουμε αλυσίδες χιονιού στα πέλματα. 

Θα φανεί το πράγμα σχετικά νωρίς. Αν φτάσουμε μέχρι το 4ο πέρασμα της κοίτης (στα 790μ υψόμετρο όταν απαιτείται σχεδόν αναρρίχηση) τότε μετά είναι σχετικά "βατή" η κατάσταση μέχρι την ανηφόρα πριν το Μπάφι. Ε οκ...αν φτάσεις στην ανηφόρα, τα δίνεις όλα μέχρι να φτάσεις στο δάσος πριν το Μπάφι. Μετά μυρίζεις τα λουκάνικα απο το καταφύγιο και κάνεις ένα ακόμα κουράγιο μέχρι πάνω!! Οι καλύτερες πόυδρες χιονιού είναι σε εκείνο το σημείο. Στο ποταμάκι κάτω απο το Μπάφι!

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εγώ το λέω ρε συ μέσα από τις αφηγήσεις των συγγενών μου σε Καρδίτσα Δομοκό. Θυμάμαι τη γιαγιά μου (μεγάλωσε στο οροπέδιο της Ξυνιάδος) να λέει "άι με το βρωμιαρικο. Μπελάς είναι"

Μάχες για να πάνε στα πρόβατα. Προβλήματα με τους λύκους κτλ . Γενικά στα χωριά με πολύ χιόνι, δεν το έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση. 

Συμφωνώ Θανάση.Μπελάς ήταν ...Δυστυχώς οι μπελάδες αυτοί εχουν εκλείψει.Δεν υπάρχει τιποτα στην ελληνική ύπαιθρο. Πας στα Καμπιά ,στην Στενή ,στην Σέτα και δεν υπαρχει ούτε κότα ,όχι προβατο.Κάποτε ήταν μπελάς αλλά τότε υπήρχαν χωριά που ανοιγαν τους δρομους με τα χέρια επι 2-3μέρες  όλοι μαζί για να φτάσουν στα μαντριά.Τώρα που τα έχουμε όλα μας φαίνονται αντίξοες οι συνθήκες ώστε να μεινουμε σε τέτοια μέρη, πόσο μάλλον να ασχοληθούμε με τέτοια αντικείμενα. Τέλοσπάντων, ξέφυγα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Χούνη εννοείς να μην ανέβω? Θα πατηθεί ρε συ Σαββατο και Κυριακή πρωί. Θα  ανεβαίνει αν πατήσεις πάνω στα βήματα των άλλων. Οι πρώτοι που θα ανέβουν (λογικά αύριο και Σαββατο)  θα χρειάζονται πέδιλα χιονιού και σιγά σιγά θα ανοιχτεί το μονοάτι. Εμείς οι υπόλοιποι θα έχουμε αλυσίδες χιονιού στα πέλματα. 

Θα φανεί το πράγμα σχετικά νωρίς. Αν φτάσουμε μέχρι το 4ο πέρασμα της κοίτης (στα 790μ υψόμετρο όταν απαιτείται σχεδόν αναρρίχηση) τότε μετά είναι σχετικά "βατή" η κατάσταση μέχρι την ανηφόρα πριν το Μπάφι. Ε οκ...αν φτάσεις στην ανηφόρα, τα δίνεις όλα μέχρι να φτάσεις στο δάσος πριν το Μπάφι. 

Θα φας μια ωρα για τα 200μετρα στην ανηφορα πριν το μπαφι..εκει δεν εχει μονοπατι και πατηματα..αφου εχεις κανει ενα 4ωρο μεχρι εκει..θελει χρονο το βουνο για τα ψηλα...μεχρι τα 700 θα παλευετε το σκ γιατι θα λιωνει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα στη Χόχλια....Χιονοπαιγνιδίσματα...

-5....-1οC σήμερα, 5η μέρα με ολικό παγετό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, menidi είπε:

Χούνη εννοείς να μην ανέβω? Θα πατηθεί ρε συ Σαββατο και Κυριακή πρωί. Θα  ανεβαίνει αν πατήσεις πάνω στα βήματα των άλλων. Οι πρώτοι που θα ανέβουν (λογικά αύριο και Σαββατο)  θα χρειάζονται πέδιλα χιονιού και σιγά σιγά θα ανοιχτεί το μονοάτι. Εμείς οι υπόλοιποι θα έχουμε αλυσίδες χιονιού στα πέλματα. 

Θα φανεί το πράγμα σχετικά νωρίς. Αν φτάσουμε μέχρι το 4ο πέρασμα της κοίτης (στα 790μ υψόμετρο όταν απαιτείται σχεδόν αναρρίχηση) τότε μετά είναι σχετικά "βατή" η κατάσταση μέχρι την ανηφόρα πριν το Μπάφι. Ε οκ...αν φτάσεις στην ανηφόρα, τα δίνεις όλα μέχρι να φτάσεις στο δάσος πριν το Μπάφι. 

Θα φας μια ωρα για τα 200μετρα στην ανηφορα πριν το μπαφι..εκει δεν εχει μονοπατι και πατηματα..αφου εχεις κανει ενα 4ωρο μεχρι εκει..θελει χρονο το βουνο για τα ψηλα...μεχρι τα 700 θα παλευετε το σκ γιατι θα λιωνει..

Για μενα αμα θες ψηλα ντε και καλα παρε τελεφερικ πηγαινε καζινο..και απο κει με χιονορακετες μπαφι-φλαμπουρι..

Παρε και τις βαρδουσσιακες αλπεις απ την ξυνιαδα

FB_IMG_1665433851970.jpg

FB_IMG_1665433797221.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εχει κλείσει ο καιρός στο βόρειο λεκανοπέδιο και ναι...το πάει για χιονάκι ή για χιονόνερο. Εχει 4 βαθμούς αλλά φυσάει και έχει χαμηλό σημείο δρόσου νομίζω. Μπορεί και να ρίξει χιονάκι έτσι για το μάτι. Θρακομακεδόνες σίγουρα πάντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μελίσσια 3,6οC και -0,5οC το σημείο δρόσου....Αν βγουν φαινόμενα το πολύ μέχρι χιονόνερο ή χιονοχάλαζο.....Η Μπάρμπι μας τελειώνει και απλά υποκλινόμαστε σε όσα έκαμε όχι μόνο στην Αττική, αλλά και σε μεγάλο μέρος της Ελλάδος!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...