Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ευτυχώς ο ναο κορδόνιασε αρκετά κοντά στο -1..

Τραγικό το αικον

αρχηγε το icon αν συνεχιζε θα εδινε χιονια η μπα?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, [weathermaniac] said:

Το χιόνι της μιας ώρας δεν πιάνεται.

άμα δεν πιάνεται το ένα, ξυνιζει το άλλο και βρωμάει το παραλλο τότε γιατί αναρωτιέστε για το ότι δεν χιονίζει ποτέ 😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

άμα δεν πιάνεται το ένα, ξυνιζει το άλλο και βρωμάει το παραλλο τότε γιατί αναρωτιέστε για το ότι δεν χιονίζει ποτέ 😆

Εντάξει λοιπόν.. αν χιονίζει στην αθηνα τα επόμενα 4 χρόνια μια ώρα ανα χειμώνα, ελπίζω να.. μην υπάρχει γκρίνια τοτε😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ευτυχώς ο ναο κορδόνιασε αρκετά κοντά στο -1..

Τραγικό το αικον

Κι όμως ακολούθησε την λογική του γιουκμο και του παιου σε κακή έκδοση.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Μυρίζει 87` ........... Κρατήστε το αυτό

Συμφωνώ. Έχει αρκετές ομοιότητες απλά το 1987 είχε πιο δυνατό αζορικο και όχι τόσο δυνατό υποτροπικό . Βέβαια ο χάρτης του 1987 είναι nowcast ενώ του 2023 τάση. Με βάση το τελευταίο δεν αποκλείεται να πάμε προς το 1987 αν αντιστραφούν αζορικος και υποτροπικος όσο αφορά την δυναμική τους ( πιο ισχυρός αζορικος πιο αδύναμος υποτροπικος) .

image.png.5485c14bb7bf0ebdd0318af18bef57b8.png

image.png.77229ff16927f1cc8d6460e9bb7bc7c8.png

image.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30 λεπτά πριν, ΜΠΑΜΠΗΣ MJT είπε:

Μυρίζει 87` ........... Κρατήστε το αυτό

Α ρε Μπαμπη..Μεσα σε λιγους μηνες ζησαμε το 87 πολλα πραγματα...Χιονιας 100ετιας,ευρωμπασκετ και καυσωνα με χιλιαδες νεκρους..Οπως το γραψες παντως,μου θυμισες Φιλιππο Συριγο περιγραφη και Αργυρη Καμπουρη να εκτελει στη παραταση του τελικου τις δυο χρυσες βολες..Ο "τιμιος γιγαντας"...!!

kaboooris.jpg

Περασανε κιολας 36 χρονια απο το 1987!!!Απο την γεννηση μου (1980)πριν 36 χρονια τελειωνε σιγα σιγα ο β παγκοσμιος πολεμος...Πως περνανε τα χρονια ρεεεεεε......🤣

IMG-a5ef7d6295b54df8d7078d25b17e4b94-V.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Κι όμως ακολούθησε την λογική του γιουκμο και του παιου σε κακή έκδοση.

ναι γνωρίζω.. 

 

τον χαβά του το ούκμο όμως, φαίνεται δυνατό

UW144-21.GIF?25-17

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

 

ναι γνωρίζω.. 

 

τον χαβά του το ούκμο όμως, φαίνεται δυνατό

UW144-21.GIF?25-17

Ναι μάλλον θα βγει κάτι πολύ καλό στις 168

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλο σενάριο από τζίφο, σίγουρα ότι και να βγάλει, θα είναι μέσα στην προτίμηση μου. Λόγω της υφής του αυλώνα, πρώτος στόχος είναι ο μεγάλος δυτικός, και αμέσως μετά ο κεντροβορείος, που εδώ σαν καμήλα εμφανίζεται μέχρι στιγμής

 

δεν ξέρω τι αποτέλεσμα θα βγει από το τζεμ, αλλά θα είναι πολύ καλύτερο έτσι και αλλλιώς από την.. ~ζωνική που έβγαλε πριν\ ----> θέλει δουλειά ακόμα...

 

 

Αυτή είναι εικόνα... Μακάρι να την έβγαζε και κανένα άλλο μοντέλο

gfs-0-204.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ούκμο, πολύ καλό, με ισχυρό Ισλανδικό αντικυκλώνα.. Εκεί είναι που κάνει την διαφορά από το τρραγικό και άκυρο ελπίζω τζεμ.

ukmo-0-168.png?12

 

 

τζίφος άκυρος όσο και να μην θέλω να είναι.

πολίκη επιθεση!

gfs-13-246.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλά είναι τα μοντέλα παιδιά...με ενδιαφέρον δηλαδή...

Δεν θέλουμε πολλά....5ημερη κακοκαιρία με καθημερινές πέτσες των 20 εκατοστών και να παγώνει το χιόνι...να γίνουμε Αομόρι έστω για 5 μέρες....δεν ψάχνουμε κάτι ακραίο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

58 λεπτά πριν, heavy snow είπε:

Στην πελοποννησο στην τριπολη στα 660 μετρα υψομετρο μπορει να χιονισει κανονικα με προσηνεμο χιονια η θελει καποια σπανια διαταξη να χιονισει?

Πολυ πολυ μεγαλη μουφοπολη μου φαινεται και αυτη. 

Γεια σου φίλε Γιαννιώτη! Η Τρίπολη θέλει το χαμηλό να περνάει από Νότια Πελοπόννησο για καλό χιόνι. Τα καλά χιόνια τα κάνει με εγκλωβισμό. Δες αυτή τη διάταξηMeteociel - Archives des réanalyses ECMWF ERA5 de 1950 à aujourd'hui Τότε μια μέρα πριν παρουσιάστηκα φαντάρος Το πρωί είχε 15-20 πόντους. Άλλη μια διάταξη είναι αυτή Meteociel - Archives des réanalyses ECMWF ERA5 de 1950 à aujourd'hui πάλι νομίζω έβαλε 20 πόντους. Την πιάνουν οι προσήνεμοι χιονιάδες αλλά όταν περιοριστούν στους 3 νομούς δεν έχει υετό και γενικά δεν βάζει πολλούς πόντους εκτός νομίζω από το 2008

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, theodors3 είπε:

ερωτησις εχουμε λοκαρει το 5-7 για βορεια?

το ουκμο επιμενει σε αυτο τον εμποδισμο αρκετα ραν!

είναι πολύ νωρίς ακόμα,θα αλλάξει πάλι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομιζω οτι ο κεντροβορειος εχει πλεον πιθανοτητες...Αλλα ακομα πολυ νωρις...Θελει υπομονη και βημα βημα..Το ακρως θετικο για μενα ειναι οτι γλυτωνουμε τον υποτροπικο...Κατα συνεπεια,διαταραχες θα βγουν και μαλιστα αξιολογες..Τα βροχοχαμηλα ειναι δεδομενα..Παμε να παιξουμε τα ρεστα μας για χιονια μεχρι χαμηλα η και πεδινα,γιατι οχι??

Τετοιοι χαρτες παντως δεν βγηκαν ολο τον χειμωνα..Ας βγουν εστω και Μαρτη...

gfs-0-258 (1).png

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

τα βορεια παιζουν δυνατα για το πρωτο δεκαημερο του Μαρτη.....τα προσηνεμα μαλλον δυσκολα μπορουν να ελπιζουν πια σε πεδινο χιονι.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sakis13 είπε:

Νομιζω οτι ο κεντροβορειος εχει πλεον πιθανοτητες...Αλλα ακομα πολυ νωρις...Θελει υπομονη και βημα βημα..Το ακρως θετικο για μενα ειναι οτι γλυτωνουμε τον υποτροπικο...Κατα συνεπεια,διαταραχες θα βγουν και μαλιστα αξιολογες..Τα βροχοχαμηλα ειναι δεδομενα..Παμε να παιξουμε τα ρεστα μας για χιονια μεχρι χαμηλα η και πεδινα,γιατι οχι??

Τετοιοι χαρτες παντως δεν βγηκαν ολο τον χειμωνα..Ας βγουν εστω και Μαρτη...

gfs-0-258 (1).png

Screenshot_20230213_220714_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δείτε εικόνα στις 168 ώρες βορείου ημισφαιρίου. Με τις διαφορές τους τζεμ αικον ούκμο, και μετά ο τζίφος ΤΡΕΧΑ ΓΥΡΕΥΕ

iconnh-0-168.png?12

ukmonh-0-168.png?12gemnh-0-168.png?12gfsnh-0-168.png?12

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

παιδια τι δινει για wuppertal.δεν θα βγει το ξερω.αφιερωμενο στον μιχαλη τον φιλο μου.δυστηχως πιστευω δεν θα κανει τιποτα..χαιρετισματα απο την κρυα γερμανια με 3 βαθμους αυτην την ωρα.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-02-25 175129.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

περσι το Μαρτη η κυκλοφορια ηταν ιδιαιτερα καλη για τα ανατολικα προσηνεμα με χιονοπτωσεις ακομα και στο κεντρο της Αθηνας και μαλιστα και μετα τις 15 του μηνα....πραγμα που μαλλον δεν φαινεται εως τωρα για φετος...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...