Jump to content
freeze

Ανάλυση Χαρτών Μαρτίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Χιονιάς_Αττική είπε:

αυτο πηγα να γραψω για τον αζορικο- (ισως στα επομενα τρεξιματα αυξησει και το ψυχος η το κατεβασει πιο μετα) ***για οσους δεν ξερουν τι ειναι ο αζορικος ειναι δυτικα της ισπανιας που ανεβαινει προς τα πανω προς ισλανδια***

gfs-0-228.png

ρε φιλε μου βγηκε ο καφες απο την μυτη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ναι αλλα εγραψες Αττικη.Φυσικα και υπαρχει προοπτικη με τετοιες διαταξεις.Προοπτικη δεν θα υπηρχε αν για παραδειγμα εδειχναν ολα τα μοντελα ζωνικη κυκλοφορια ή πανευρωπαϊκο αντικυκλωνα με χαμηλα τερατα στην β.δ ευρωπη.

Wrightwood (1800)  ή Αφίδνες (το χωριό) στα 350? (συγκρίνω 2 οικισμούς με παρόμοιο πληθυσμό). Εγω πιστεύω οτι τα ταπεινά Κιούρκα είναι καλύτερα χααχ

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η λογικη του τζιφου μ αρεσει...Με λιγες βελτιωσεις μπορει να βγει επικη διαταξη..Καλου κακου,πηγαιντε σ ενα συμβολαιογραφο..Ετοιμαστε διαθηκες και μεταβιβαστε περιουσιες σε αγαπημενα σας προσωπα...🤣Ισως με τα χρονια να κανουν ταινια για τα συμβαντα του Μαρτη στην Ελλαδα του 2023...🙉

gfs-0-294.png

gfs-0-258.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Απο το blog του ζιακοπουλου...ετσι το ανεβασε....

Χαχαχχαα εκλαψααααα...

Screenshot_20230225_131222_Samsung Internet.jpg

Φήμες αναφέρουν οτι ο Ζιακό έχει προσλάβει το Σακη για τη διαχείριση του μπλογκ του και τον χρυσοπληρώνει, και έτσι κάπως προέκυψαν οι ιδιωτικές κλινικές για την αποθεραπεία του δαχτύλου του!! Αφαίρεση γάζας 1000 ευρω κτλ. 

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ο Μαρτης αποδεδειγμενα ειναι ο πιο απροβλεπτος μηνας του ετους και ισως ο μοναδικος που στο περασμα του,μπορει να μας προσφερει την αισθηση και των τεσσαρων εποχων...

Θυμαμαι την ψυχρη εισβολη στα τελη Μαρτη του 1998,μια εβδομαδα πριν την πενταημερη στην Κρητη...Οταν πηγαμε στο νησι αρχες Απριλη ο Ομαλος ειχε ακομα 1 μετρο χιονι..

Επισης δεν θα ξεχασω τον κρυο Μαρτη του 2002 και ειδικα τις τελευταιες του μερες..Φανταρος εμπαινα στις διαβιβασεις στο Χαιδαρι και εβλεπα ολα τα βουνα τριγυρω χιονισμενα και ιδιως την Παρνηθα.

Αλλα και ενα χρονο αργοτερα λιγο πριν γινω εκ νεου πολιτης,παλι στο Χαιδαρι υπηρετουσα που χιονιζε και επιανε στις ευκολες επιφανειες 23 βραδυ μεχρι 24 πρωι..

Αμα θελει ο Μαρτης σε στελνει παραλια η να αγορασεις φτυαρια...Το επος του 87 ειμαστε τυχεροι οσοι το ζησαμε...Δεν θα ξεχασω αν και μολις 7 χρονων τη μεσημεριατικη στουπα στις 9 του Μαρτη του 87,που το επιανε ακαριαια μεσα στα Πετραλωνα..Ηταν η πρωτη στουπα που θυμαμαι...Εκει μπηκε το μικροβιο!!

Μαλλον γλυτωνουμε τον υποτροπικο και παμε για τα καλυτερα!!!Στις επαλξεις λοιπον και οτι βγει!!

Σε στέλνει παραλία στο τέλος του πιο πολύ μετά τις 20-25. Το 1-20 Μάρτη είναι καθαρά χειμερινό/φθινοπωρινό για όλο σχεδόν το βόρειο ημισφαίριο. Όπως αντίστοιχα το 1-20 Σεπτέμβρη είναι καλοκαιρινό/ανοιξιάτικο σχεδόν παντού στο β. ημισφαίριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, menidi είπε:

Φήμες αναφέρουν οτι ο Ζιακό έχει προσλάβει το Σακη για τη διαχείριση του μπλογκ του και τον χρυσοπληρώνει, και έτσι κάπως προέκυψαν οι ιδιωτικές κλινικές για την αποθεραπεία του δαχτύλου του!! Αφαίρεση γάζας 1000 ευρω κτλ. 

Όταν θα δώσουν φιλάκι αυτά τα δύο πάνω από τον Παγασητικό τότε θα μαστε οκ...😎😎

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, PAIONAS είπε:

παντως απο δω το χει απο κει τοχει εικονικο δεν βγαζει με τιποτα

Δεν πειράζει...μέχρι 120 να μην βγάλει και να μας τριγυρνάει...κάτω από 100 να βγάλει και να το κάνει καλύτερο συνεχώς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Μιχαήλ ούτε Ατλαντικός υπάρχει ούτε φυσικά ανατολή...

Μακάρι.. Η δυτικός η κεντροβόρειος.. Τίποτε άλλο.. Έτσι και αλλιώς παννελαδικός δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Όταν θα δώσουν φιλάκι αυτά τα δύο πάνω από τον Παγασητικό τότε θα μαστε οκ...😎😎

Μακάρι! Επιβάλλεται να χιονιστείτε φουλ ώστε να μη μας ζηλεύετε του χρόνου που θα έρθει ο παππούς Αρχίδαμος. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Μακάρι! Επιβάλλεται να χιονιστείτε φουλ ώστε να μη μας ζηλεύετε του χρόνου που θα έρθει ο παππούς Αρχίδαμος. 

Το 2027 και εφ όσον έχω έναν τουλάχιστον ιστορικό και δύο μεγάλους μπορεί και να αδιαφορισω....οπότε είτε κάνει είτε όχι κάτι τον Μάρτιο δεν θα επηρεάσει τα θέλω μου για του χρόνου😎😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπίσουμε στα μέσα Μαρτίου να ανοίξουμε και εμείς οι κεντροβόρειοι ένα θέμα τύπου Απότίμηση ισχυρού χιονιά "******"

και του χρόνου αποτίμηση ιστορικού "$$$$$$" . Αν και όπως είπα του χρόνου ήδη ξεγράφω τον χειμώνα και ας είναι μακριά. Εκτός αν εμφανιστούν καλά σημάδια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το Ευρωπαϊκό μου αρέσει. Μου αρέσει και το GEM. Πρέπει πάση θυσία να ξεφορτωθούμε τον Γροιλανδικό για να χιονίσει κάπου αξιόλογα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seth13 είπε:

Το Ευρωπαϊκό μου αρέσει. Μου αρέσει και το GEM. Πρέπει πάση θυσία να ξεφορτωθούμε τον Γροιλανδικό για να χιονίσει κάπου αξιόλογα. 

Αν ξεφορτωθούμε τον γροιλανδικο δεν θα χιονίσει κάπου αξιόλογα θα χει πιθανότητες να χιονίσει σε σένα αξιόλογα ..μιλώντας για αυτού του τύπου τον γροιλανδικο .Οπότε σενάριο γιουκμο για να χιονίσει κάπου αξιόλογα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αν ξεφορτωθούμε τον γροιλανδικο δεν θα χιονίσει κάπου αξιόλογα θα χει πιθανότητες να χιονίσει σε σένα αξιόλογα ..μιλώντας για αυτού του τύπου τον γροιλανδικο .Οπότε σενάριο γιουκμο για να χιονίσει κάπου αξιόλογα...

Πείτε τον ισλανδικό αντικυκλωνα,γιατί ο γροιλανδικος αντικυκλωνας δεν επηρεάζει πότε εμάς εδώ (εννοώντας όλη την Ελλάδα)

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στα κεντροβορεια με τέτοιου είδους αυλωνες, θέλουμε αζορικο που το κέντρο του θα βρίσκεται στο γεωγραφικό μήκος της Ισλανδίας, θα πιάνει Γροιλανδία και ταυτόχρονα θα φτάνει μέχρι την Ισπανία. Χωρίς αυτά τα χαρακτηριστικά με τέτοιο τέρας από βόρεια χιόνι δεν έχει.

Το χιόνι της μιας ώρας δεν πιάνεται.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στα κεντροβορεια με τέτοιου είδους αγκώνες, θέλουμε αζορικο που το κέντρο του θα βρίσκεται στο γεωγραφικό μήκος της Ισπανίας, θα πιάνει Γροιλανδία και ταυτόχρονα θα φτάνει μέχρι την Ισπανία. Χωρίς αυτά τα χαρακτηριστικά με τέτοιο τέρας από βόρεια χιόνι δεν έχει.

Το χιόνι της μιας ώρας δεν πιάνεται.

Καλύτερα μιας ώρας χιονόπτωση καλή, παρά να μη μου ρίχνει νιφάδα τσακιστη  

Μιχαληηηη. Αφιερωμένο ρεεε

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, menidi είπε:

Καλύτερα μιας ώρας χιονόπτωση καλή, παρά να μη μου ρίχνει νιφάδα τσακιστη 

Nope, προτιμώ χίλιες φορές ζεστή και ήλιο παρά τα ψέματα που μας έκανε τα τελευταία 2 χρόνια..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με τέτοιο μέσο όρο Μόσχας μπορούμε να ελπίζουμε για χιόνι,μέχρι τις 20 Μαρτίου έχει δυναμική για χιόνι,δεν κινδυνεύουμε από τον Ατλαντικό ενώ ο υποτροπικος αποδυναμώθηκε τώρα που ανέβηκε σε υψηλότερα γεωγραφικά πλάτη 

ecmwf-moscow-ru-556n-376.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην πελοποννησο στην τριπολη στα 660 μετρα υψομετρο μπορει να χιονισει κανονικα με προσηνεμο χιονια η θελει καποια σπανια διαταξη να χιονισει?

Πολυ πολυ μεγαλη μουφοπολη μου φαινεται και αυτη. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχώς ο ναο κορδόνιασε αρκετά κοντά στο -1..

Τραγικό το αικον

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...