Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

56 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Στόχος να έχουμε τα ίδια χιλιοστά με την Αριέλ.. 50 δηλαδή, αλλά σε μικρότερο χροπνικό διάστημα. Και φυσικά κάθε μέρα αστάθειες

Μιχαηλ εγω πως θα τα παω εδω???τι λες???

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν νομίζω να εκπλήσσεται κανείς από το γεγονός ότι άλλος ένας ανύπαρκτος χειμώνας στα βόρεια ακολουθείται από όψιμα κρύα και χιόνια μέχρι χαμηλά. Στην Αττική θέλουμε όσο το δυνατόν περισσότερες βροχές μέχρι να μας πιάσει το μακρύ νοτιοελλαδίτικο καλοκαίρι 6 μηνών, γιατί τα περσινά με 100 μμ βροχής Ιούλιο - Αύγουστο έρχονται μια φορά την 20ετία και άμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

  Ok, σε μερικούς μπορεί να μην αρέσει η βροχή λόγω ίσως εμποδίων σε εργασία κλπ, όμως κατα τη γνώμη μου είναι απαραίτητη και για τα γεωργικά, και για τα ψυχολογικά μας.

Πάντως, τις 3-4 μέρες του Πάσχα τις θέλω ηλιόλουστες με ζέστη. Να φύγουμε και να γυρίσουμε όλοι χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φοβερός ο Ευρωπαίος!!

17-39-54-animdvr3.gif

Συνολικός αυριανός υετός.

 

17-41-04-ecmwfgr-25-42.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Φοβερός ο Ευρωπαίος!!

 

Συνολικός αυριανός υετός.

 

 

Πρεβεζα 10 χιλιοστά. Από τις πολλές βροχρςε φτάσαμε στα 10 χιλιοστά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Πρεβεζα 10 χιλιοστά. Από τις πολλές βροχρςε φτάσαμε στα 10 χιλιοστά 

Πήγε νοτιότερα όπως κλασσικά γίνεται Βασίλη το χαμηλό.. Απλά ας ελπίσουμε να μην πάει και άλλο νότια στο νάουκαστ  όπως έγινε τον Γενάρη και έβρεξε ελάχιστα στην Ήπειρο με υψηλές Τ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ατιμος τζιφος για την πόλη μου είναι αρκετά χειρότερος από Ευρωπαίο....

40 χιλιοστά ο Ευρωπαίος 14 ο τζιφος για αύριο... Μακάρι να φας τα μούτρα σου βρωμιάρη τζιφε..

Ολομόναχος ο τζιφος για εδώ όλα τα μοντέλα μου δίνουν 40-50 mm. Και με τέτοια διαταξαρα κάτω από 30 είναι αποτυχία.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο στη Θεσσαλονίκη δίνουν ανατολικό άνεμο που συνήθως δεν λειτουργεί και τόσο ευνοϊκά για υετό αν δεν κάνω λάθος. 

Για να δούμε...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

οταν και στο  υετό είναι ένας εναντίων όλων.. ¨ολα τα μοντέλα σχεδόν ίδια στην κατανομή υετού, και ένας τζιφος μόνος του.

τζίφος

GFSOPIT12_42_18.png

τζεμ

GEMOPIT12_42_18.png

 

ούκμο

UKMHDOPIT12_42_18.png

το φοβερό γαλλικό

ARPOPIT12_42_18.png

αικον

ICOOPIT12_42_18.png

 

6ζ ευρωπαίου

ECMOPIT06_48_18.png

 

 

animxlc0.gif

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περαν της καταπληκτικης υετικα και θερμοκρασιακα εβδομαδας που ξεκινα, κοιταζω πιιιιιισω προς Μεγαλη Εβδομαδα και Πασχα....τι τρεξιματα ειναι αυτα, τι οψιμο κρυουλακι μεσα Απριλη πλεον !!!

Κατι 5-12αρια διακυμανσεις μες στα μπετα, κατι βοριαδες, μου φαινεται κανονικα Πασχουγεννα με σκουφια και χοντρα μπουφαν τον Οβελια....

Μακαρι να το κρατησει και γιατι οχι να μπει και Μαιος ετσι φορτσατος, βροχερος και δροσερος....μετα βεβαια ξαφνικα μια ημερα θα παει 25 και την επομενη 32αρια, αλλα σκεφθειτε ποσο μεγαλο διαστημα απο τη βρωμοεποχη θα εχουμε γλιτωσει

Καλα τα βουνα ειδικα ψηλα 2.000 μ χιονι μεχρι Ιουλιο φετος....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ωχωχωχ, το θερμό πάσχα αρχίζει και απομακρυνεται.. Ας ελπίσουμε να φύγουν τέτοιες αηδίες.. Επίσης έχω χρόνο μέχρι τις 22 του μήνα για μεγάλη ποδηλατοβόλτα πριν φύγει για Κρήτη ο φίλος που κάνουμε βόλτες... Μέχρι τότε πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί μέρα με μέγιστη 25+ βαθμούς... Μακάρι και 30αρι... Αλλιώς μεγάλη βόλτα γιοκ, και άντε να βρω άτομα μετά.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

ωχωχωχ, το θερμό πάσχα αρχίζει και απομακρυνεται.. Ας ελπίσουμε να φύγουν τέτοιες αηδίες.. Επίσης έχω χρόνο μέχρι τις 22 του μήνα για μεγάλη ποδηλατοβόλτα πριν φύγει για Κρήτη ο φίλος που κάνουμε βόλτες... Μέχρι τότε πρέπει οπωσδήποτε να βρεθεί μέρα με μέγιστη 25+ βαθμούς... Μακάρι και 30αρι... Αλλιώς μεγάλη βόλτα γιοκ, και άντε να βρω άτομα μετά.

Πιο θερμό Πάσχα ρε συ Μιχαήλ ...ξέχνα και τον Μάιο ,σαν φθινόπωρο θα νε και αυτός...ο Ιούνιος θα ξεσκίστει στην καταιγίδα θα γρ;χουμε όλα τα χιλιοστά του χρόνου στις πιο ;χρήστες εποχές και τέλος ..ξέρω εσύ προσαρμόστηκε και θα σου αρέσει εγώ όμως όχι...θα σιχτιριζω από το πρωί μέχρι το βράδυ από τώρα μέχρι να τελειώσει ο ήδη κανενός χειμώνας του 2023-24...επί 10 μήνες θα σιχτιριζω θα γκρινιάζω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Πιο θερμό Πάσχα ρε συ Μιχαήλ ...ξέχνα και τον Μάιο ,σαν φθινόπωρο θα νε και αυτός...ο Ιούνιος θα ξεσκίστει στην καταιγίδα θα γρ;χουμε όλα τα χιλιοστά του χρόνου στις πιο ;χρήστες εποχές και τέλος ..ξέρω εσύ προσαρμόστηκε και θα σου αρέσει εγώ όμως όχι...θα σιχτιριζω από το πρωί μέχρι το βράδυ από τώρα μέχρι να τελειώσει ο ήδη κανενός χειμώνας του 2023-24...επί 10 μήνες θα σιχτιριζω θα γκρινιάζω...

Μια ζωή καταιγίδακιας ήμουν φίλε. Εγώ προσωπικά σιχτηρίζω μια βροχερή άνοιξη γιατί είναι η πιο βαρετή εποχή του χρόνου. Ιδανικά το μαξ του υετού το θέλω το καλοκαίρι για τις καταιγίδες [από τότε που υπάρχω] και τον χειμώνα ώστε να έχουμε όσο περισσότερο χιόνι γίνεται. 

Εγώ προσωπικά έχω χαλαστεί που ο Σεπτεμβριος ο μήνας με τις δυνητικά εντονότατες καταιγίδες έχει γίνει λαπάς. Και από χιόνια, ο Δεκέμβριος δεν υπάρχει καν. Αν και τα τελευταία 4 έτη δεν υπάρχει χειμώνας γενικότερα.

 

Κατά άλλα μαζί σου... Οι αποκλειστικά χιονοφιλοι των κεντροβορείων υποφέρουν. Οι καιρόφιλοι έχουμε ΕΥΤΥΧΩΣ το καλοκαίρι.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μια ζωή καταιγίδακιας ήμουν φίλε. Εγώ προσωπικά σιχτηρίζω μια βροχερή άνοιξη γιατί είναι η πιο βαρετή εποχή του χρόνου. Ιδανικά το μαξ του υετού το θέλω το καλοκαίρι για τις καταιγίδες [από τότε που υπάρχω] και τον χειμώνα ώστε να έχουμε όσο περισσότερο χιόνι γίνεται. 

Εγώ προσωπικά έχω χαλαστεί που ο Σεπ΄τεμβριος ο μήνας με τις δυνητικά εντονότατες καταιγίδες έχει γίνει λαπάς. Και από χιόνια, ο Δεκέμβριος δεν υπάρχει καν. Αν και τα τελευταία 4 έτη δεν υπάρχει χειμώνας γενικότερα.

Αν όλα ήταν νορμάλ αν έκανε έστω αυτά που οι μέσοι όροι λένε,5-6 μέρες χιονόπτωσης ΚΑΤ ελάχιστον και έστω μια καλή ολική κάθε χρόνο τότε προσωπικά για μένα ένα βροχερό διάστημα μεταξύ Απριλίου και Ιουνίου που είναι το χειρότερο διάστημα για μένα θα ήταν ευλογία και θα ήμουν μέσα στην χαρά.Αλλα ζω στην Ατακάμα του χιονιού και η βόρεια Ελλάδα γενικότερα έχει γίνει η Σαχάρα του χιονιού τον χειμώνα και μουσωνομανα άνοιξη και καλοκαίρι...οπότε έχω νεύρα πολλά νευρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Αν όλα ήταν νορμάλ αν έκανε έστω αυτά που οι μέσοι όροι λένε,5-6 μέρες χιονόπτωσης ΚΑΤ ελάχιστον και έστω μια καλή ολική κάθε χρόνο τότε προσωπικά για μένα ένα βροχερό διάστημα μεταξύ Απριλίου και Ιουνίου που είναι το χειρότερο διάστημα για μένα θα ήταν ευλογία και θα ήμουν μέσα στην χαρά.Αλλα ζω στην Ατακάμα του χιονιού και η βόρεια Ελλάδα γενικότερα έχει γίνει η Σαχάρα του χιονιού τον χειμώνα και μουσωνομανα άνοιξη και καλοκαίρι...οπότε έχω νεύρα πολλά νευρα

Ξέρω ρε.. Κανονικά πρέπει να γίνει ένα τρία στα τρία για να ξεχαρμανιάσουμε. Αν και το 1 μου φτάνει. Αλλά γιατί όχι 3? Λάρισα 

Δεκέμβρης 86 Μάρτιος 1987 Δεκέμβρης 1988 [ε περίπου]

το πρώτο κανένα 40αρι, τα άλλα  70 και 80 πόντοι αντίστοιχα. Τώρα έχουμε να δούμε μισό μέτρο 23 χρόνια τι να λέμε τώρα...

Μακάρι να έχουμε στις 16 Δεκεμβρίου στις 6 ώρες τέτοιον χάρτη για το 2023....

3-5.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ξέρω ρε.. Κανονικά πρέπει να γίνει ένα τρία στα τρία για να ξεχαρμανιάσουμε. Αν και το 1 μου φτάνει. Αλλά γιατί όχι 3? Λάρισα 

Δεκέμβρης 86 Μάρτιος 1987 Δεκέμβρης 1988 [ε περίπου]

το πρώτο κανένα 40αρι, τα άλλα 2 70 πόντοι. Τώρα έχουμε να δούμε μισό μέτρο 23 χρόνια τι να λέμε τώρα...

Για να έλθει μια υποτυπώδη ισσοροπια σε όλη αυτή την ανωμαλία που περνάνε τα κεντροβορεια πρέπει σε μια χρονιά να έχουμε έναν Δεκέμβριο 2001 χριστουγεννα86 μια  αριαδνη Στο καπάκι αλλά  στην μορφή που χάσαμε και ένας Φλεβάρης 2012 αλλά σε βελτιωμένη έκδοση για από εμάς και ανατολικότερα όπως και ένας Μάρτιος 87 αλλά για τα κεντροβορεια...τότε και μόνο τότε θα υπάρχει μια σχετική εξισσοροπησει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Για να έλθει μια υποτυπώδη ισσοροπια σε όλη αυτή την ανωμαλία που περνάνε τα κεντροβορεια πρέπει σε μια χρονιά να έχουμε έναν Δεκέμβριο 2001 χριστουγεννα86 μια  αριαδνη Στο καπάκι αλλά  στην μορφή που χάσαμε και ένας Φλεβάρης 2012 αλλά σε βελτιωμένη έκδοση για από εμάς και ανατολικότερα όπως και ένας Μάρτιος 87 αλλά για τα κεντροβορεια...τότε και μόνο τότε θα υπάρχει μια σχετική εξισσοροπησει

Και αν τα κάνει αυτά σε έναν τέτοιο ονειρικό χειμώνα, θα δούμε 10ποντο μετά από 100 χρόνια. χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και αν τα κάνει αυτά σε έναν τέτοιο ονειρικό χειμώνα, θα δούμε 10ποντο μετά από 100 χρόνια. χαχαχαχα

Γιατί?αυτά θα φέρουν την μερική ισσοροπια...η απόλυτη θα έρθει όταν επί 5 χρόνια τα χαμηλά κάνουν πάρτυ από Οκτώβριο μέχρι Μάρτιο πάνω στην χαμένη τροχιά...νότια Ιταλία ηπειρωτική Ελλάδα μαύρη θαλασσα ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Γιατί?αυτά θα φέρουν την μερική ισσοροπια...η απόλυτη θα έρθει όταν επί 5 χρόνια τα χαμηλά κάνουν πάρτυ από Οκτώβριο μέχρι Μάρτιο πάνω στην χαμένη τροχιά...νότια Ιταλία ηπειρωτική Ελλάδα μαύρη θαλασσα ..

τα δεδομένα της κλιματικής αλλαγής +γκαντεμιάς...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει παιδιά τι να κάνουμε δηλαδή τώρα? Να χτηριζουμε αυτή την προοπτική? Ενώ όλοι ξέρουμε ότι το κάψιμο που θα φάμε κατά τους καλοκαιρινους μήνες θα είναι για ακόμα για μια φορά μάκρυ και δύσκολο 

 

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μας έκοψε στα μισά χιλιοστά οπ ευρωπαίος.... πόνεσε... Από νομό Λάρισας και Βόλου..

 

Χαμός να γίνει.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...