Jump to content
billipiros12

Ανάλυση χαρτών Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, billipiros12 είπε:

Στη μόνη περιοχή της Ελλάδας που δεν βρέχει είναι η πρεβεζα.

Όλη η Ελλάδα να πνίγεται από αστάθειες. Πρεβεζα θα έχει ηλιο

Τι φάση;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η κλωστή έγινε κορδόνι για το Πάσχα ,το βλέπω να γίνεται σπαγγος και στο τέλος ατσαλοσυρμα..στην καλύτερη έτσι όπως το πάει να κοπεί στην μέση χρονικά με καλό καιρό αρχικά και την Κυριακή του Πάσχα να είναι η μέρα μετάβασης προς κακοκαιρία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

εντυπωσιακή η δορυφορική με τους θυσσανους κ τα πιο πυκνά σύννεφα στην νότια χώρα! 
Χαλκίδα-Χανιά-Αγία Άννα! 

0F28CAE1-CE1E-437E-805F-099EDD9A77BC.jpeg

44F9BCE7-05F1-43C9-B903-614EBB79C6AF.jpeg

25FDE40B-185F-4C24-A110-08DC3C414448.jpeg

ADAF9109-0D3C-4EA1-9FF7-B01B4D64DEDC.jpeg

Επεξεργάστηκε από Άγγελος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι ζητάμε να πάρει η ευχή?? Να κλείσει το καλοριφέρ τον Απρίλιο.. Έλεος με τα κρύα ρε, έλεος... Θέλω διψήφιες ελάχιστες τώρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα σταξουμε από την ζέστη για κάνα εξάμηνο ξανά και βάλε. 

Και μας πειράζει η μέχρι στιγμής προοπτική  του φετινου Απριλη? 

Ε ρε ξηρασία μαζί με καύσωνες που σας χρειάζεται..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δώσε Απρίλη κ μην ρωτάς κανέναν!!!! Καλοριφέρ μέχρι τον Ιούνιο στην θάλασσα δίπλα… 25c άρια κ λιακάδες ήθελαν τα Χριστούγεννα…! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τι ζητάμε να πάρει η ευχή?? Να κλείσει το καλοριφέρ τον Απρίλιο.. Έλεος με τα κρύα ρε, έλεος... Θέλω διψήφιες ελάχιστες τώρα!

Μιχαήλ νομίζω ο Απρίλιος μια χαρά ελάχιστες έχει στα κλιματικά τίποτα το τρομερό για Λάρισα...με 6.6 κλιματική μηνα στο αεροδρόμιο έχει 6.3 τις πρώτες 8 μέρες, δηλαδή θα έλεγα και κάποια δέκατα πάνω απ' τα κλιματικά για τόσο νωρίς στον Απρίλη...ο δε σταθμός του ΕΑΑ έχει μέση ελάχιστη 9.2, φυσιολογικοτατη είσοδος Απριλίου, τα πολύ έντονα κρύα μάλλον στο μυαλό μας είναι, δεν χρειάζονται συνθηκες Μαίου από τώρα κατά την άποψη μου μετά από μια μακρά περίοδο άνω των κλιματικών και στο λέω τελείως φιλικά! Μακάρι να χουμε βροχές με οποιαδήποτε συνθηκη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Μιχαήλ νομίζω ο Απρίλιος μια χαρά ελάχιστες έχει στα κλιματικά τίποτα το τρομερό για Λάρισα...με 6.6 κλιματική μηνα στο αεροδρόμιο έχει 6.3 τις πρώτες 8 μέρες, δηλαδή θα έλεγα και κάποια δέκατα πάνω απ' τα κλιματικά για τόσο νωρίς στον Απρίλη...ο δε σταθμός του ΕΑΑ έχει μέση ελάχιστη 9.2, φυσιολογικοτατη είσοδος Απριλίου, τα πολύ έντονα κρύα μάλλον στο μυαλό μας είναι, δεν χρειάζονται συνθηκες Μαίου από τώρα κατά την άποψη μου μετά από μια μακρά περίοδο άνω των κλιματικών και στο λέω τελείως φιλικά! Μακάρι να χουμε βροχές με οποιαδήποτε συνθηκη

Έχω την εντύπωση ότι παντού αυτό ισχύει…! Καλόμάθαμε στις ζεστες του χειμώνα κ αντί να πούμε κ ευχαριστώ που ο Απρίλιος κάνει μια όμορφη αρχή… με θερμοκρασίες στον μέσο όρο ή κ χαμηλότερες τοπικά.. λες κ δεν θα ζεστάνει αργά ή γρήγορα.. εδώ πέφτει χιόνι στην Σαμαρινα το πρωί κ το απόγευμα το έχει λιώσει! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Άγγελος είπε:

Έχω την εντύπωση ότι παντού αυτό ισχύει…! Καλόμάθαμε στις ζεστες του χειμώνα κ αντί να πούμε κ ευχαριστώ που ο Απρίλιος κάνει μια όμορφη αρχή… με θερμοκρασίες στον μέσο όρο ή κ χαμηλότερες τοπικά.. λες κ δεν θα ζεστάνει αργά ή γρήγορα.. εδώ πέφτει χιόνι στην Σαμαρινα το πρωί κ το απόγευμα το έχει λιώσει! 

Πράγματι σχεδόν παντού +-1 βαθμό απ' τα κλιματικά αρχών Απριλίου είμαστε στις ελάχιστες και 0 με -2 στις μέγιστες, δηλαδή τυπική είσοδος Απριλίου...ούτως η αλλιώς αδυνατεί η μέγιστη μετά τις 20/5 να πέσει ξανά κάτω από 25 στα πεδινα και διατηρείται σε τέτοιες τιμές τουλάχιστον μέχρι 20/9, οπότε για αυτούς που θέλουν ζέστη τα νέα είναι πάντα ευχάριστα εκείνο το 4μηνο...οι τελευταίες ανάσες είναι αυτό πριν το καλοκαιρινό τετράμηνο, που το μόνο που το σώζει είναι να βγει με μπόλικες αστάθειες όπως το περσινό...η επικράτηση νοτιαδων όλο τον χρόνο σε όλο και μεγαλύτερα χρονικά διαστήματα ίσως κάνει καλό στο καλοκαίρι (και ίσως μόνο σε αυτό) αφού αντί για μελτέμια έχουμε αστάθειες, τα τελευταία 10 έτη ο καλοκαιρινός υετός έχει αυξηθεί σχεδόν σε όλο τον ελλαδικό χώρο και μάλλον όχι τυχαία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όσο και να ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα θα το πληρώσουμε οι καψεροι οι βόρειοι φθινόπωρο και Δεκέμβριο όλο αυτό ,Παρ όλα αυτά δεν μπορώ να κρύψω ότι κατά βάθος κάνω πάρτυ που δεν βλέπω τόσο πολύ τον ήλιο που η μία κακοκαιρία ακολουθεί την επόμενη που το Πάσχα θα νε κρύο και βροχερό κτλ κτλ ...😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, vorios_polos είπε:

Το βροχερό και κρύο Πάσχα είναι η εκδίκηση του χιονοφιλου για τα ζεστά και ηλιόλουστα Χριστούγεννα...🤣🤣😋😋

εμείς εδώ είχαμε παγώσει τις ημέρες των Χριστούγεννα.. 12 το μεσημέρι είχαμε 5αρια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιο ειναι το αντιθετο του τζιφου???

Η Σοφια Βοσσου με το ασμα"Ανοιξη"🤣

Μεχρι τις 384 ωρες ο τζιφος δε φερνει την ανοιξη...Αντιθετως..Λιμνες,ασταθειες,ψυχρες και συστηματα...Μακαρι καποια στιγμη να βρεξει σοβαρα και στο λεκανοπεδιο...

Παντως ανοιξη δε φαινεται στον οριζοντα...Οποτε ας βολευτουμε με τις αναμνησεις...😜

hqdefault.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

εμείς εδώ είχαμε παγώσει τις ημέρες των Χριστούγεννα.. 12 το μεσημέρι είχαμε 5αρια...

Ήταν τοπικό λόγω ομιχλης φίλε... Μη τα τσουβάλιαζουμε όλα! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντωs το θετικο ειναι πωs φετοs τα χριστουυγεννα αs ειχαμε τιs κορυφεs ολων των βουνων αχιονεs και τιs παραλιεs με ομπρελεs θαλασσηs στα πιο νοτια για ηλιοθεραπειεs,ρακεκεs και μπανιο κατω απο τον καυτο ηλιο τουλαχιστον ομωs γλιτωσαμε τα 30αρια τοπικα.Oυτε ενα 30αρι δεν θυμαμαι στιs αναφορεs.Οχι οτι δεν μπορουσε παντωs.Ελπιζω του χρονου να μην εχουμε εκπληξειs.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Ήταν τοπικό λόγω ομιχλης φίλε... Μη τα τσουβάλιαζουμε όλα! 

Και η  Ελλάδα τοπική είναι σε σχέση με την Ευρώπη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Και η  Ελλάδα τοπική είναι σε σχέση με την Ευρώπη....

Ναι θέλω να πω ότι ο Δεκέμβρης γενικά στην Ελλάδα ήταν καλοκαιρινός άσχετα τι έγινε στη Θεσσαλία. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο φετινός Δεκέμβριος δεν ήταν καλοκαιρινός σε καμία περίπτωση.

Είχε περίπου 7 βαθμούς πάνω σε σχέση με το φυσιολογικό για την εποχή με έντονη ηλιοφάνεια.

Αντί πχ να είχε στην Αθήνα 9-10 βαθμούς είχε μ.ο. 17 με 18.  Νομίζω πως 2 ή 3 ημέρες είχε μόνο φυσιολογικές θερμοκρασίες για την εποχή.

Πιο πολύ με τέλη Οκτωβρίου και αρχές Νοεμβρίου έμοιαζε.

Σπάνιο φαινόμενο το φετινό αλλά όχι πρωτοφανές. Υπήρξαν χειμώνες, παλαιότερες δεκαετίες με τέτοιες θερμοκρασίες όπως υπήρξε, τη δεκαετία του 1970 αν δεν κάνω λάθος, και χειμωνιάτικο καλοκαίρι.

Απ' ότι είπαν κάποιοι μετεωρολόγοι, αυτό το φαινόμενο θα αργήσουμε πολύ να το ξαναδούμε ή μπορεί να μην το ξαναδούμε και ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Ο φετινός Δεκέμβριος δεν ήταν καλοκαιρινός σε καμία περίπτωση.

Είχε περίπου 7 βαθμούς πάνω σε σχέση με το φυσιολογικό για την εποχή με έντονη ηλιοφάνεια.

Αντί πχ να είχε στην Αθήνα 9-10 βαθμούς είχε μ.ο. 17 με 18.  Νομίζω πως 2 ή 3 ημέρες είχε μόνο φυσιολογικές θερμοκρασίες για την εποχή.

Πιο πολύ με τέλη Οκτωβρίου και αρχές Νοεμβρίου έμοιαζε.

Σπάνιο φαινόμενο το φετινό αλλά όχι πρωτοφανές. Υπήρξαν χειμώνες, παλαιότερες δεκαετίες με τέτοιες θερμοκρασίες όπως υπήρξε, τη δεκαετία του 1970 αν δεν κάνω λάθος, και χειμωνιάτικο καλοκαίρι.

Απ' ότι είπαν κάποιοι μετεωρολόγοι, αυτό το φαινόμενο θα αργήσουμε πολύ να το ξαναδούμε ή μπορεί να μην το ξαναδούμε και ποτέ.

Εντωμεταξυ στο μνμ αυτο φιλε αν το δεις,  Τη πρώτη και τη τέταρτη πρόταση την έγραψε άλλος τη δεύτερη και τη τρίτη κάποιος άλλος και τη πέμπτη  και τη εκτη κάποιος τρίτος 😂😂😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασικά και εικονογραφημένα πλέον..... καλοκαιρινές διατάξεις και θερμοκρασίες σε αναλογία με την εποχή πάντα τα Χριστούγεννα και χειμωνιάτικες διατάξεις και θερμοκρασίες το Πάσχα.....η συνήθεια που έγινε λατρεία.....πλέον έχει καταντήσει γραφικό και γελοίο..... άπειρες σφαλιάρες από την φύση και τον καιρό σε οσους ακόμα πιστεύουν σε φυσιολογικότητες και κανονικότητες......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τουλάχιστον μιας και η κακοκαιρία του Πάσχα δεν χάνεται, ας βγει ο τζιφος, που με ικανοποιητική αστάθεια θα έβγαζε καταιγίδες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Τουλάχιστον μιας και η κακοκαιρία του Πάσχα δεν χάνεται, ας βγει ο τζιφος, που με ικανοποιητική αστάθεια θα έβγαζε καταιγίδες.

Σωστόοοος,...θα ταν ωραιο να μπαίναμε σε μουντ Ιουνίου 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Galanto είπε:

Σωστόοοος,...θα ταν ωραιο να μπαίναμε σε μουντ Ιουνίου 

Εγώ δεν αντέχω άλλο, όλο βίντεο με καταιγίδες βλέπω. Δεν μπορώ να περιμένω... Όπως κάθε φορά που μπαίνω στον χειμώνα πάντα θέλω να φεύγει οσο πιο ανεπαίσθητα γίνεται και με περισσότερα χιόνια.. το ακριβώς αντίθετο από αυτό που συμβαίνει δηλαδή χαχαχα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...