Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές Απριλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτό έχουμε να κάνουμε δυτικά μας. Εντωμεταξυ με βάση το στριμ πάει στο κλασσικό σημείο..

 Αύριο δυστυχώς η ακόμα να νοτιότερη τροχιά των 500αριων μας αφήνει εκτός φαινομένων εδώ, αφού χάλασε και το timing...

IMG_20230421_194308.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως, ακόμη και σε αυτόν τον Απρίλιο που διανύουμε, το Κέντρο της Αθήνας θα καταφέρει να μείνει ως προς τον υετό κάτω από τα κλιματικά

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Και όμως, ακόμη και σε αυτόν τον Απρίλιο που διανύουμε, το Κέντρο της Αθήνας θα καταφέρει να μείνει ως προς τον υετό κάτω από τα κλιματικά

Δεν παιζει και κανενα σημαντικο πρακτικα λογο (μονο στατιστικο), οταν μεσα και περιξ του λεκανοπεδίου εχει κανει πολλα υετογεγονοτα!!! Είναι θεμα τοπικοτήτων.....

Ταπεινά 4mm σήμερα εδώ στα Μελίσσια, αλλά όλα τα λεφτά αυτός ο τρομακτικός κεραυνός!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2μμ σημερα.Ελπιζω σε κατι καλυτερο αυριο αν και θα ειμαι ολη μερα κεντρο. 

Η φυση οργιαζει και παλι στην καμενη γη μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ψιλόβροχο πριν λίγο εδώ από την καταιγίδα δυτικά μας χωρίς να μετρηθεί υετός, τοπικά πρέπει να έριξε καλούτσικο νερό γιατί σηκώθηκαν και τα αεροπλάνα

Αύριο να δούμε που φαίνεται να είναι δυνατή μέρα!

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο είναι πιο καλή μέρα για πιο γενικευμένα φαινόμενα Αττική που θα μας σαρώσει το τραφάκι. Μεταφορά υγρασίας στα 700 hPa από ΒΑ Πελοπόννησο, αύξηση αστάθειας με μεταφορά θετικού στροβιλισμού στα 500 (συν δείκτες cape έστω στα πράσινα) και στριμ δυτικό. Έχω βάλει και μια κουμαριά στον κήπο και θέλω να μεγαλώσει με υγιεινή διατροφή 😛

Επεξεργάστηκε από Μεσσήνιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λετε αύριο έχουμε καλές προϋποθέσεις εμείς οι πιο κεντρικοί ; Από βροχή στο Γαλάτσι 0μμ σήμερα ενώ χθες και προχθές 1 με 2 μμ αθροιστικά σύμφωνα με τους γύρω σταθμούς... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

53 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

2μμ σημερα.Ελπιζω σε κατι καλυτερο αυριο αν και θα ειμαι ολη μερα κεντρο. 

Η φυση οργιαζει και παλι στην καμενη γη μας.

Γιωργαρα μου μη σκας...Πετυχα τη κυρα Μαρια κατω που κατεβαζαμε σκουπιδια...Ρεβιθια εφτιαξε..Παει ο μουσακας...Αχαστο γι αυριο!!Πηγα να λιωσω στα γελια με τα ρεβιθια αλλα κρατηθηκα...Στις επαλξεις...Τα ρεβιθια θα κανουν τη δουλεια τους..🤣Ετοιμασου για πολεμικες καταστασεις..

kataigida.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Πάρνηθα όταν έχουμε άπνοια ακόμα και με περιορισμένη αστάθεια βγάζει καταιγίδες για πλάκα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο όπως είπαν και τα παιδιά φαίνεται τα φαινόμενα να είναι πιο γενικευμένα και με πιο μεγάλη διάρκεια....

Επεξεργάστηκε από gthomasandros
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αντε να δουμε τι ψαρια θα πιασουμε και αυριο...Παντως ολα ειναι ευνοικα ακομα και για τα κεντρονοτια τμηματα του νομου Αττικης...Με την ασταθεια βεβαια ποτε δε μπορεις να ξερεις...Αλλα αυριο ολα ειναι πιθανα...

Το χαλαζι που επεσε σημερα στη Θρακη ηταν και γενικευμενο και εντονο...Το αποτελεσμα στην παρακατω φωτο..Βουνα ασπρισμενα λες και χιονισε...Καλο βραδυ απο μενα..Καλη ξεκουραση σε ολους..Και ευελπιστω επιτελους σε μια καταιγιδα γενικευμενη και στο κεντρο που τοσο μας εχει λειψει..

xalazi-xanthinea-1.png

Ενημερωτικα η Στερεα πιστευω θα ναι στο επικεντρο..Ευρυτανια,βοιωτια και Ευβοια...Και φυσικα και η Αττικη...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το έχω τσεκαρισμενο εδώ και χρόνια. Όταν η αστάθεια είναι μέτρια για το νομό Αττικής και ειδικότερα για το λεκανοπέδιο, η Πάρνηθα (και ειδικά η νότια) παίζει μπάλα εντελώς μόνη της. Θρακομακεδόνες+ Μενίδι (κοντά στο βουνό) υπερέχουν έναντι όλων των περιοχών της πόλης. Όταν όμως η αστάθεια είναι γενικευμένη, η φάση είναι "όπου κάτσει". Δλδ αύριο μπορεί να μη βρέξει καθόλου στην Πάρνηθα και να πνίγει πχ το Θησείο. Αθτο έχει να κάνει με τη σχετική ηπειρωτικοτητα της περιοχής. Όσο πιο βόρεια και δυτικά, τόσο πιο ηπειρωτικά. Αυτό βέβαια....έχει το τίμημα του στους χιονιαδες. Όσο πιο μακριά από το Αιγαίο, τόσο μειώνονται οι πιθανότητες για γερό χιόνι. Ακόμα και οι Θρακομακεδόνες έχουν φάει  μουφες. Σε αντίθεση με την Πεντέλη και τη βόρεια Πάρνηθα (αλλά και το βόρειο Υμηττό) που είναι πάντα μα πάντα μέσα στο "κόλπο", λόγω καλύτερης επαφής με Αιγαίο.  

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

οτι να ναι νυχτιάτικα Θάνο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Αυτά μου αρέσουν!

Εγώ απλά σκέφτομαι το λάθος ταιμινγκ:/

Έχεις οπτική επαφή ? Εγώ δεν εχω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Εγώ απλά σκέφτομαι το λάθος ταιμινγκ:/

Έχεις οπτική επαφή ? Εγώ δεν εχω

Όχι καθόλου και σε λίγο θα την πέσω γιατί πρέπει να ξυπνήσω νωρίς αύριο.

Πάντως κάπου ανατολικά των Γρεβενών και νοτιοανατολικά της Κοζάνης πρέπει να βρίσκεται ο ένας πυρήνας της καταιγίδας.

Ναι μόλις είδα λάμψη!

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ορατά και από εδώ τα ηλεκτρικά πλέον.. για να δούμε.. παρόλο που τι στριμ είναι αρκετά δυτικό φαίνεται η ανατροφοδότηση να γίνεται με πολύ νότια κίνηση...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΧΑΜΟΣ μαθαίνω με πολλές βροχές και χαλάζι τώρα και απόψε στην Κοζάνη με καταστροφές, όπως ενημερώνομαι!!!

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ηλεκτρικά πλησιάζουν, για να δούμε, εγώ σε καμία ώρα θα πέσω για ύπνο έτσι και αλλιώς..

Ψόφησε....

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...