Jump to content
sakis13

Αναφορες Ιουνιου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το γκάζι σήμερα έσπασε το ρεκόρ του πιο αργοπορημένου 30αριου σε έτος που από το 2009 και μετά κατείχε ως χθες το 2011 με το 1ο 30αρι τότε να εμφανίζεται στις 6/6/2011...όσο πιο πίσω πάει το πρώτο 30αρι πλέον θα αποτελεί επίδοση για κυνήγι στα επόμενα έτη!!! Τυπικά τα προηγούμενα 14 χρόνια το πρώτο 30αρι έρχεται 16 Μαίου 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρκετό ζεστό βράδυ το σημερινό, η θερμοκρασία στους 19β ενώ χθες τέτοια ώρα ήταν στους 15. στους 28 βαθμούς η μέγιστη θερμοκρασία για σήμερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Beach-snow NG είπε:

Είχες πει όμως ότι μέχρι 30 αντέχεις, δεν θέλεις παραπάνω.....κατέβασες τον πήχη φέτος?😄

Γερνάω μαλλον και ολο πέφτει...το θερμοκρασιακο όριο εννοώ.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26 λεπτά πριν, Beach-snow NG είπε:

28,9οC βλεπω στο γκαζι για χθες 7/6 Γιωργο....

penteli.meteo.gr/stations/athens/NOAAMO.TXT

Ναι το ξέρω εννοώ ότι έσπασε το 6/6/2011 και να δούμε που θα σταματήσει το ρεκόρ πλέον μιας και ακόμα δεν έχει πιάσει 30

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αγία Τριάδα Ευρυτανίας και με το Βελούχι σε μια καλή θεα, που μερικές χιονούρες φαίνονται ακόμη!!!

IMG_20230608_002112.jpg

IMG_20230608_002053.jpg

IMG_20230608_002037.jpg

IMG_20230608_002020.jpg

IMG_20230608_002129.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε πήρα χαμπάρι.....Απλά βρήκα βρεγμένη την αυλή μας και μέρος του δρόμου και μόνο όταν κοιταξα το βροχόμετρο κατάλαβα....2mm βροχής απίστευτα, μες τη νύχτα προς ξημέρωμα, από το πουθενά!! Και Πεύκη μου είπε μια συνάδελφος καρέκλες!!!! Αυτά είναι, τα ίδια θέλουμε και το χειμώνα αντίστοιχα, με λευκό απρόσμενο πρωινό!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην Καστορια μαθαινω οτι κανουν λιτανείες να σταματησουν οι βροχες και καποιοι ο.τι νανναι κυκλοι του ελεους μιλανε για ξηρασιες!!!

received_898396567892713.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαχαχα δεν σε κανει ΠΟΤΕ να βαριεσαι ο καλος μας ο καιρος....

Απροσμενη, απιθανη βροχουλα τα ξημερωματα για μεγαλο μερος του λεκανοπεδιου περιξ ορεινων ογκων....

Σχεδον ολα τα βορειοτερα της Αττικης Οδου προαστεια ειδαν ομορφη ποτιστικη βροχουλα, αλλου 1, αλλου 1,5 αλλου 2 mm....

Καταπληκτικη βροχουλα με 18,5 βαθμους βρηκα νωριτερα στο Μαρουσι....δροσια και μυρωδιες ΑΛΛΗΣ εποχης, προχωραει και προχωραει ο Ιουνης και το καλοκαιρι και δεν παιρνουμε χαμπαρι....

19,8 η ελαχιστη στο σταθμο μου Ζωγραφου και πως να πεσει χαμηλοτερα με τοση συννεφια....23,5 τωρα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

και Αγία Παρασκεύη έκανε ένα πέρασμα σε ώρες βαθύ ύπνου. Καλλιθέα  ΄τωρα υψηλή συνεφφία και ανεκτή θερμοκρασία.

καλημέρες σε όλους!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

2+μμ τα ξημερωματα.Μας επνιξε παλι.

Οχι ρε φιλε.Μη μου λες τετοια..Εχω και γω τα δικα μου..Ελπιζω σκυλια και γυναικες να ναι καλα...!!!Εχω μια ακρη για σουπερ πουμα εαν το χρειαστεις....Σε μας ευτυχως δεν εβρεξε,περα απο κατι ψιχαλιδια...Εχει κορεστει το εδαφος..Μεχρι και το  καζανακι..Πατας το νερο και βγαινει προς τα πανω... Σκ@τοκαιρος κυριολεκτικα!!🙃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραια η εκκινηση του Ιουνίου ειδικα μετα τον Απρίλιο και Μάιο που προηγηθηκε αλλα έχουμε δει και αρκετα καλύτερες, όμως δεν μπορούμε να ζηταμε παραπάνω από την στιγμή που το πρόσημο - είναι μόνιμο 2+ μήνες τώρα σε σχέση με τα πιο προσφατα κλιματικά 15ετιας. Εδω μια εικόνα για ΒΑ προάστια στο Μαρούσι, όπου η πρώτη βδομάδα του Ιουνίο κινήθηκε στο -0,8 από τα κλιματικά 13ετιας 2010-22...μαγικές εκκινησεις Ιούνιος 2020 και 2014, η χειρότερη η περσινη

image.png.767265d8cfedc1af4c0afc5159297142.png

Κατά τ αλλα ουτε σήμερα προβλέπεται να πιάνουμε 28, με 26 τωρα Γερακα και πρωινή ελάχιστη 18,3!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η συννεφιά σήμερα είχε ως αποτέλεσμα να μην πέσει η ελάχιστη. Ελάχιστη 19.5, τώρα μόλις 20 βαθμοί, λόγω ασθενούς βροχής/ψιχάλας που συνεχίζεται την τελευταια ώρα με διαλείμματα. Η μέγιστη προς το παρόν ήταν στις 12 το βράδυ. Από το Σάββατο όμως επιτέλους μπαίνουμε στο γνωστό καλοκαίρι με τις ζέστες και τις καταιγίδες του..

Με αυτόν τον ουρανό βρέχει τωρα

IMG_20230608_122155.jpg

IMG_20230608_122131.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Ιούνιος γενικά την τελευταία δεκαετία τουλάχιστον δεν ειναι "καλοκαιρινός" μήνας στην Αθήνα...είναι κάτι ενδιάμεσο με αρκετές βροχές/καταιγίδες και όχι τη μασίφ ζέστη του Ιουλίου-Αυγούστου...βέβαια το τρίτο δεκαήμερο  συνήθως ανατρέπεται αυτό το άστατο και "δροσερό" σκηνικό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, geornik είπε:

Ο Ιούνιος γενικά την τελευταία δεκαετία τουλάχιστον δεν ειναι "καλοκαιρινός" μήνας στην Αθήνα...είναι κάτι ενδιάμεσο με αρκετές βροχές/καταιγίδες και όχι τη μασίφ ζέστη του Ιουλίου-Αυγούστου...βέβαια το τρίτο δεκαήμερο  συνήθως ανατρέπεται αυτό το άστατο και "δροσερό" σκηνικό...

Δεν έρχονται κάθε Ιούνιο υπερκαύσωνες όπως το 2017 ή το 2007, αλλά συνήθως το 33αρι - 34αρι το έχει ψωμοτύρι από πολύ νωρίς. Φέτος δεν μπορεί να 30αρίσει ακόμη και στο καράκεντρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στην ερώτηση που είχε αναφερθεί ο @GEORGE SNOWMAN περί αριθμών καταιγίδων έβγαλε το αστεροσκοπείο έναν χάρτη από ο 2005-2020  τον Ιούνιο.

zeus_juneclim.png

 

 

Επίσης να πω ότι μου έστειλε φώτο ο καθηγητής για μέσο αριθμό καταιγίδων, άλλων ετών, για κάθε μήνα του καλοκαιριού. Που να τα βάλω αυτά?

0.6 mm από την ασθενή βροχή, 26.5 βαθμοί τώρα.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...