Jump to content
sakis13

Αναφορές Ιουλίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Οι αριθμοί στο επίσημο αρχείο του σταθμού στο Γκάζι, το οποίο είναι ελεύθερα διαθέσιμο στο διαδίκτυο από το Αστεροσκοπείο, μιλούν ξεκάθαρα και λένε ότι στον καύσωνα του 2021 είχαμε μία μόλις μέρα με θερμοκρασία πάνω από 40 βαθμούς.

Στην εικόνα βλέπω ένα προσωπικό τεφτέρι που γράφτηκε αυτές τις μέρες, το οποίο δεν έχει καμία αναφορά στις ημέρες 40+ στο σταθμό στο Γκάζι, επομένως δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει.

Επομένως σου επιστρέφω την ειρωνία και μπηχτη προς εμένα και σου λέω ότι μια χαρά ξέρω να διαβάζω τους αριθμούς και δεν στεψοδικω ούτε αλλάζω θέμα συζήτησης όπως κάποιοι άλλοι.

Εγώ έκανα πολιτισμένη κι ευγενική συζήτηση, κι εσύ επέλεξες να απαντήσεις με περιφρόνηση και ειρωνία. Λυπάμαι πολύ.

Ειστε φτιαγμενοι απο αλλα πραγματα μου φαινεται και ξεσπατε εδω....ουτε ειρωνεια υπηρξε ουτε αγενεια, απλη παραθεση στοιχειων που δεν αμφισβητούνται....

Βασικα εβαλα και τον μεσο ορο απο κατω που παρακαμφθηκε και ειναι ακριβης ...οπως και οι 8 ημερες καθολικου καυσωνα το 2021....εκει ειναι η ουσια και η διαφορά ...Αν θιχτηκες αγαπητε μου απο κατι, δυστυχως δεν καταλαβα το γιατι και η παρεμβαση μου ηταν εντελως θετικη....Ομως βλεπω την ενταση που υπαρχει και φυσικα για να μην εχω και προσωπικη ενταση ανευ λογου και αιτιας σε ενα παρεΐστικο χώρο που αγάπησα,, κανω στην ακρη μου εγω ως "μικροτερος" και σας αφηνω τον χώρο να συνεχίσετε την παρουσία σας....Όπως η πρόσφατη με το κυμα ζέστης και τον καύσωνα, που δεν είδα σημαντική ενόχληση από κανέναν σας σχεδον, με τα μύρια όσα απαράδεκτα και άκυρα που έλαβαν χώρα ....λυπάμαι!!

Τα σέβη μου, την συγγνώμην μου, καλές διακοπές και καλό χειμώνα, με αγάπη και υγεία!!;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Παιδες ας ειμαστε ψυχραιμοι...Καιρικο παρεακι εχουμε δημιοργησει..Κανεις δεν μπορει ν αλλαξει τις πεποιθησεις του αλλου..Ειτε σωστες ειτε οχι....Μικρη σημασια εχει εαν συμφωνω η διαφωνω με καποιον η με τα στοιχεια που μας παρουσιαζει...

Εχουμε 15000 πραγματα για να πλακωθουμε πιθανως εκτος φορουμ..Εδω ομως το Α και Ω ειναι ο καιρος...Α και το αλκοολ...🤣 

Μπορει να γινομαι γραφικος αλλα ο συγχωρεμενος ο πατερας μου παντα μου λεγε.."Υπαρχουν πολλα που μας χωριζουν..Θα κοιτας παντα τι σε ενωνει με τους ανθρωπους"

Εαν στο ελαχιστο προσπαθουσαμε να το κανουμε πραξη οχι απλα το φορουμ αλλα ο κοσμος ολος θα ηταν καλυτερος...

Δεν αποτελει αιχμη για κανενα..Απλα μη χαλαμε οτι με θερμη,ζεση και ιδρωτα,φτιαξαμε ολοι εδω μεσα...Ο καθενας εχει με την παρουσια του αφησει το δικο του στιγμα στο weather club...Κανεις δεν περισσσευει...!!

Ειπαμε rain,snow,Havana club and weather club!!!

17A749EBD790B4A3BCC7B2158A618FAB-560x416.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σίχαμα μας ταλαιπωρεί ακόμη... Μπορεί να μην έχουμε 40αρια...αλλα και τα συνεχόμενα 35αρια δεν παλεύονται... Το ιδανικό είναι μέχρι 32 το πολύ!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν βλεπω να βγαινει κατι καλο

IMG_20230731_161336.jpg

Δειτε βροχοκουρτινα που εβγαλε!

Screenshot_2023-07-31-16-53-43-479_com.miui.gallery.jpg

Επεξεργάστηκε από baristrs
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΟΥΣΤ πιο θερμε Ιουλιε ολων των εποχων....

Τελευταια ημερα σου σημερα, ευτυχως μας φυλαξες λιγη απο τη χαμενη κανονικοτητα...

24,8 η ελαχιστη και σαφως καλυτερα η μεγιστη 33,3 βαθμους, 1 - 1,5 βαθμο κατω σε σχεση με χθες, και σε αισθηση ακομα περισσοτερο, χαρη σε βοριαδακι μεταβλητο, ποτε ΒΒΔ, ποτε ΒΔ, ποτε ΒΒΑ, που ξεκινησε κυριολεκτικα το καταμεσημερο....

31,5 τωρα, κραταει ακομα, αλλα σε πτωτικη πορεια....

ΜΑΚΑΡΙ ο Αυγουστος να βγει λιγοτερο θερμος και τερατωδης....1 δυσκολος μηνας εμεινε παιδες, λιγο με διακοπες, λιγο με καμια θαλασσα, θα το νικησουμε το θηριο, η κλεψυδρα αδειαζει και τελειωνουν τα ψωμια του.....ΕΡΧΕΤΑΙ η αγαπημενη μας εποχη !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Δε πεθαινει το σιχαμα..37.8 ακομα και σημερα Καλλιθεα...Στα τσακιδια Ιουλιε....Γινεται να μην ξαναρθεις??Λερααααα...

lera-anita.gif

Ολυμπος κοντα στον Μυτικα..29/07..Καποιες ηρωικες χιονουρες θα κρατησουν μεχρι να μπει κι ο Αυγουστος...!!!

364677231_3416647715315902_8750538951819477130_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζηλεύω τα παιδιά από κάτι Υμηττούς, Δροσοπηγές και Μελίσσια που δροσίζονται. Εδώ το 37αρι κάθε μεσημέρι στην τσέπη, όπως και το αραβίσιο 27αρι - 28αρι κάθε πρωί. Στους 33,8 τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Ζηλεύω τα παιδιά από κάτι Υμηττούς, Δροσοπηγές και Μελίσσια που δροσίζονται. Εδώ το 37αρι κάθε μεσημέρι στην τσέπη, όπως και το αραβίσιο 27αρι - 28αρι κάθε πρωί. Στους 33,8 τώρα.

Εγώ πάλι ζηλεύω τη Μύκονο με μέγιστες 27-28°C και μάλιστα δίπλα στο κύμα, όχι στα 200-300-500μ.

Αν θες να ζηλεύεις κάποιες περιοχές, μην ζηλεύεις ποτέ αυτές με μεγαλύτερο υψόμετρο. Να ζηλεύεις αυτές τις δροσερές με υψόμετρο ίδιο ή χαμηλότερο απ της περιοχής σου

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, thesprotos είπε:

Το σίχαμα μας ταλαιπωρεί ακόμη... Μπορεί να μην έχουμε 40αρια...αλλα και τα συνεχόμενα 35αρια δεν παλεύονται... Το ιδανικό είναι μέχρι 32 το πολύ!!!! 

Εμ εκει είναι το θέμα.Τα συνεχόμενα 35 - 36αρια δεν παλεύονται μιας και πάλι κολλας ιδρώνεις και αισθάνεσαι χάλια λες και βράζεις μέσα σε κατσαρόλα.Ο καύσωνας απλως έρχεται να δώσει το τελειωτικό χτύπημα.Με αυτή την σιχαμερη εποχή που έχουμε μπλέξει άστα να πάνε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως ευτυχως τα πρωινά είναι εξαιρετικά σε εμένα με αίσθηση κρύου και όχι απλής δροσιάς.Οι 4 τελευταίες μέρες έχουν ως εξής οι ελάχιστες θερμοκρασίες στον σταθμο Ε.Α.Α που είναι ποιο κοντά σε εμένα και στο ίδιο υψόμετρο εννοείται. 

11,6 - 11,6 - 13,7   και σήμερα 14,8 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρεεεεεεεεε Γιαννιωτες και ο φιλος απο Πανουργια....ΖΗΛΕΥΟΥΜΕ χαχααχ, μη γραφετε ετσι ξερα για 11αρια 12αρια εμεις Νοεμβριο θα ξαναδουμε τετοιες τιμες !! χαχα

Ζωγραφου κολλησε παλι μετα τη Δυση του ηλιου και πεφτει αργα και σπαστικα.....29,2 ακομα....εκοψε και ο αερας.....3-4 βαθμους κατω, και θα ηταν για μενα το τελειο, οσο τελειο μπορει να υπαρξει στο καλοκαιρι....εστω κι ετσι βεβαια, οταν σε εχει καψει 17 σερι ημερες, καπως καλυτερα και πιο υποφερτα ειναι...

Παμε για ενισχυση μελτεμιου αυριο με το μπασιμο του Αυγουστου και στα ιδια ισως και λιγο δροσεροτερα....κλεψυδρα καλοκαιριου αδειαζει, ειδικα μετα το 15Αυγουστο και με καμια αδειουλα κανα μπανακι....

ΤΣΑΚΙΔΙΑ ΙΟΥΛΙΕ 2023 !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σύννεφα στον ουρανό σήμερα. Απίστευτο....

 

IMG_20230731_211113.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα! 29 μισο βαθμοί στο Γαλάτσι από τώρα (9:40) με καλό αεράκι που και που. Νοτ μπαντ. Αρκετά καλύτερα από χθες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28,5 και οντως κατα διαστηματα φυσαει λιγο και ευεργετικα....

26αρι ο Παπαγαρος, το δασος παραμενει δασος...συν το υψομετρο του

20,7 η Παρνηθαρα ψηλα (1230 μ) και 20,5 χαμηλα (700μ Ιπποκρατειος)

Επομενη αναφορα στο θεμα ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ που ελπιζω να ανοιξει οποιοσδηποτε ΕΚΤΟΣ του φιλου καυσωνακια, χαχαχα

Καλο χειμωνα ρε !!!!!!!!!!! Απο Αυγουστο χειμωνα λεει ο Σοφος Λαος

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελειώνει ο Ιούλιος ευχάριστα με ευεργετικό αεράκι... νομίζω ότι σταθήκαμε τυχεροί καί περάσαμε σχετικά ανεμακτα αρκετά δύσκολες καταστάσεις μέσα στο μήνα.

.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οι καυσωνακηδες όσο χάρηκαν χάρηκαν μπαίνουν από τώρα στο χρονοντούλαπο της καιρικης ιστορίας....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος και αυτός ο καυτός μήνας. Από δω και πέρα να δούμε τι στατιστικά θα βγουν. Το μόνο σχόλιο που έχω είναι ότι ο καύσωνας αυτός ήταν ο πιο ανώδυνος ιστορικός που θυμάμαι και θυμούνται οι μεγαλύτεροι μου βασικά (1987 2007 2021 2023). Συνήθεια στην περισσότερη ζεστη; τεχνολογία και ac; διαλειμματα στο ενδιάμεσο με 36άρια; Διάφοροι λόγοι και παράμετροι που σίγουρα θα συζητηθούν και στο μέλλον...

Στο καλό λοιπόν και καλό μήνα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, galatsioths είπε:

Τέλος και αυτός ο καυτός μήνας. Από δω και πέρα να δούμε τι στατιστικά θα βγουν. Το μόνο σχόλιο που έχω είναι ότι ο καύσωνας αυτός ήταν ο πιο ανώδυνος ιστορικός που θυμάμαι και θυμούνται οι μεγαλύτεροι μου βασικά (1987 2007 2021 2023). Συνήθεια στην περισσότερη ζεστη; τεχνολογία και ac; διαλειμματα στο ενδιάμεσο με 36άρια; Διάφοροι λόγοι και παράμετροι που σίγουρα θα συζητηθούν και στο μέλλον...

Στο καλό λοιπόν και καλό μήνα!

Θα συμφωνήσω. Καθαρά και μόνο του πως το βίωσα εγώ, ανεξάρτητα από αριθμούς νομίζω ότι το 2021 ήταν χειρότερο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22-36 η θερμοκρασιακή διακύμανση σήμερα στην Πολίχνη. Τώρα στους ~25. Άντε να δούμε πως θα την παλέψουμε με το κύμα ζέστης μέχρι 5/8.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...