Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εντάξει παιδιά 7ημερος καύσωνας επιπέδου 1987 και 2021 σαφώς και είναι ιστορικός, εφόσον βγει όπως φαίνεται. Δεν χρειάζεται να φτάσουμε 50 βαθμούς.

Το ότι σε 20-30 χρόνια παίζει να είναι συνηθισμένο, είναι άλλο θέμα.

Απο τους ιστορικοτερους λεω εγω.Και σε διαρκεια και σε ενταση.Θα βγει ενα κλικ πανω απο του '21 στην πραγματικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Εντάξει παιδιά 7ημερος καύσωνας επιπέδου 1987 και 2021 σαφώς και είναι ιστορικός, εφόσον βγει όπως φαίνεται. Δεν χρειάζεται να φτάσουμε 50 βαθμούς.

Το ότι σε 20-30 χρόνια παίζει να είναι συνηθισμένο, είναι άλλο θέμα.

Ιστορικός εννοώ να σπάει ρεκόρ, όπως το καλοκαίρι του 2007 ή η Αριάδνη για χειμώνα. Ισχυρός θα είναι σίγουρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Απο τους ιστορικοτερους λεω εγω.Και σε διαρκεια και σε ενταση.Θα βγει ενα κλικ πανω απο του '21 στην πραγματικοτητα.

Το χειρότερο είναι ότι έρχεται μέσα σε μόλις δύο χρόνια. Δεν έχει ταβάνι το τι μπορεί να δούμε στο μέλλον

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, Χιονοσκεπής said:

Ιστορικός εννοώ να σπάει ρεκόρ, όπως το καλοκαίρι του 2007 ή η Αριάδνη για χειμώνα. Ισχυρός θα είναι σίγουρα.

Αν βγει ετσι οπως ειναι θα σπασουν ρεκορ σε περιοχες υπηνεμες στον ΒΑ... Αλλες που βλεπουν τα ρεκορ με ΝΔ αναλογως των συνθηκων θα τα δουμε 3-4 μερες πριν. Δεν χρειαζεται να περιμενουμε πιο πολυ, τα κυματα ζεστης εχουν πολυ καλυτερη προγνωσιμοτητα απο χειμερινα χαμηλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 minutes ago, Χιών said:

Το χειρότερο είναι ότι έρχεται μέσα σε μόλις δύο χρόνια. Δεν έχει ταβάνι το τι μπορεί να δούμε στο μέλλον

Οπως ειδε 40ρι το UK ετσι θα δουμε 50ρι και εδω οταν κατσει η διαταξη. Η οποια πανομοιτυπη δεν θα εδινε πανω απο 46-47β εαν ερχοτανε στα 60ς πχ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, alkis91_2.0 said:

43.9 to 2021 η Σαλαμινα, οντως μαλλον ειναι η πιο δυνατη περιοχη! Μετα την Ελευσινα ισως σε βοριαδοκαυσωνα...

Ας περιμενουμε 2-3 μερες ακομα να κατασταλαξουν σε καποια τιμη και αν οντως τελικα εχουμε μονο βοριαδες. Το οτι απειλουνται ακραια ρεκορ απο μολισ 2 χρονια πριν ειναι ακρως ενδιαφερον οσο και τρομακτικο! 🤔

Το θέμα είναι η Ελευσίνα να έχει ατόφιο καθαρό Β/ΒΔ ρεύμα για ώρες. Εκεί είναι μακράν πιο δυνατή από τη Σαλαμίνα. Το δε λιμάνι της Ελευσίνας που είναι τόσο ευαίσθητο στην αύρα έδειξε με το 45.3 του 2017 οτι δε χαμπαριάζει ούτε από το Αεροδρόμιο της Ελευσίνας ούτε από Ασπρόπυργους ούτε από τπτ. Τα διαλύει όλα αλλά ταυτόχρονα είναι και ο σταθμός που θέλει το πιο σταθερό μελτεμοφοένιασμα και η πιο δύσκολη περιοχή του Θριασίου να το πετύχει αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, geornik said:

για το Θριάσιο έχω καταλήξει ότι η πιο δυνατή περιοχή κατά μ.ο. είναι η Μάνδρα...αυτό γιατί δεν τη δροσίζει η αύρα των μεσημεριών αφού έχει ένα βουνό στα νότια της....Ασπρόπυργος-Ελευσίνα με αύρα κατακρημνίζονται ...

Εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει. Η Μάνδρα ίσως στις λεπτομέρειες να είναι πιο δυνατή αν κρατάει περισσότερη ώρα το μελτεμοφοένιασμα. Η Ελευσίνα όμως τα διαλύει όλα όταν έχει σταθερό ατόφιο Β ρεύμα. Είναι δύσκολο να βγάλουμε συμπεράσματα...Κρίμα που ο σταθμός της Μάνδρας είναι οφ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα πρώτα 45άρια πλέον στη πρόβλεψη της Αττικής για Ελευσίνα είναι πραγματικότητα από τον Ευρωπαίο...

2007586426_Screenshot2023-07-07at7_45_25PM.png.5bd3dd9e2c89e143ba287476f6cac335.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Τα πρώτα 45άρια πλέον στη πρόβλεψη της Αττικής για Ελευσίνα είναι πραγματικότητα από τον Ευρωπαίο...

2007586426_Screenshot2023-07-07at7_45_25PM.png.5bd3dd9e2c89e143ba287476f6cac335.png

Με βαση το 00z ειναι?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, geornik said:

Με βαση το 00z ειναι?

Ναι, από όσο καταλαβαίνω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντάξει, δεν παίζει να έχει βγει χειρότερο τρέξιμο στην ιστορία από το σημερινό 12ζ του Τζίφου. Δεν ξέρω τι άλλο να πω, η αηδία που βλέπω δεν έχει προηγούμενο.

Τα λέμε όταν και αν τελειώσει ο καύσωνας, ελπίζω με τις μικρότερες δυνατές καταστροφές σε ανθρώπινο, φυτικό, και ζωϊκό κεφάλαιο αν και μου φαίνονται αναπόφευκτες. Δεν έχω όρεξη να ξανασχολιάσω τίποτα μέχρι το Σεπτέμβριο.

 

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογικά 48άρι επιφανείας πολύ τοπικά σε περιοχές με ανάλογους ανέμους δεν αποκλείεται με βάση το 12άρι του τζίφου. 

Αλλά οκ πολύ μακριά. Θα αλλάξουν άρδην αυτά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, South καυσωνάκιας είπε:

Λογικά 48άρι επιφανείας πολύ τοπικά σε περιοχές με ανάλογους ανέμους δεν αποκλείεται με βάση το 12άρι του τζίφου. 

Αλλά οκ πολύ μακριά. Θα αλλάξουν άρδην αυτά. 

Ναι, προς το χειρότερο λογικά. Ανοίγει πεδίον δόξης λαμπρό για εσένα φίλε καυσωνάκια, χρόνο να έχεις να καταγράφεις τα ρεκόρ μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Ναι, προς το χειρότερο λογικά. Ανοίγει πεδίον δόξης λαμπρό για εσένα φίλε καυσωνάκια, χρόνο να έχεις να καταγράφεις τα ρεκόρ μέχρι μέσα Σεπτεμβρίου. 

Εντάξει αυτά δε τα θέλω ούτε εγώ. Τα παρατεταμένα επεισόδια είναι καταστροφικά. Για μένα μια μέρα να έκανε ρεκόρ και την άλλη να έπεφτε στους 20 το ιδανικό μου. Αυτό όχι. Δε θέλω τίποτα μα τίποτα που θα ρισκάρει την ανθρώπινη ζωή, το ζωικό βασίλειο, τον υδροφόρο ορίζοντα και τη βλάστηση. 

Δεν είναι καθόλου ευχάριστο αυτό για εμένα σε διαβεβαιώ. Η σκέψη μου με τους πιο ευάλωτους.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εντάξει αυτά δε τα θέλω ούτε εγώ. Τα παρατεταμένα επεισόδια είναι καταστροφικά. Για μένα μια μέρα να έκανε ρεκόρ και την άλλη να έπεφτε στους 20 το ιδανικό μου. Αυτό όχι. Δε θέλω τίποτα μα τίποτα που θα ρισκάρει την ανθρώπινη ζωή, το ζωικό βασίλειο, τον υδροφόρο ορίζοντα και τη βλάστηση. 

Δεν είναι καθόλου ευχάριστο αυτό για εμένα σε διαβεβαιώ. Η σκέψη μου με τους πιο ευάλωτους.

Καλά αλίμονο, δεν είπα ότι σου είναι ευχάριστο κάτι τέτοιο. Και εννοείται ότι καλύτερα μια μέρα με 52αρια παρά αυτός ο κακοήθης θερμικός καρκίνος που θα μας κατσικωθεί για 15 μέρες το λιγότερο και θα δίνει 44-46 βαθμούς αβέρτα σε όλη τη χώρα.

Αλλά θέλουμε δεν θέλουμε φαίνεται να διαγράφεται μια νέα καιρική πραγματικότητα που απειλεί την ίδια τη βιωσιμότητα της χώρας μας τους καλοκαιρινούς μήνες σε μακροπρόθεσμο επίπεδο. Ξαναλέω, μακάρι όσοι αμφισβητούν τη θέρμανση του κλίματος να έχουν δίκιο και να είναι απλά μια τυχαία συγκυρία όλο αυτό, το λέω ειλικρινά.

Καλή συνέχεια και ελπίζω η Πολιτική Προστασία και η Πυροσβεστική να ετοιμαστούν κατάλληλα για να σώσουν ότι μπορεί να σωθεί. Ακούγομαι λίγο δραματικός αλλά ειλικρινά με τρομάζει η προοπτική που βλέπω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Χιών said:

Καλή συνέχεια και ελπίζω η Πολιτική Προστασία και η Πυροσβεστική να ετοιμαστούν κατάλληλα για να σώσουν ότι μπορεί να σωθεί. Ακούγομαι λίγο δραματικός αλλά ειλικρινά με τρομάζει η προοπτική που βλέπω.

Eλπίζω και εγώ η Πολιτική Προστασία να κινηθεί πολύ γρήγορα και να είναι έτοιμη. Φαίνεται ίσως μιας πρωτόγνωρης διάρκειας καύσωνας για την ιστορία της Ελλάδας αν τα μοντέλα βγουν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον με τα δεδομένα που έχουμε ίσως απειληθεί το ρεκόρ θερμότερου 15νθημερου στην ιστορία που ήταν από 28/7/2021 ως 11/8/2021 με 41.4 μέση μέγιστη στην Σπάρτη και 22.9 στα 850 στο Ελληνικό...τρομερή αηδία τι να πει κανείς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πρωτο χτυπημα για μενα προσωπικα ηταν το 21.Αν βγει αυτο το σιχαμα θα ειναι το οριστικο και δεν βλεπω τον λογο να σχολιαζω μια βροχη κι ενα χιονι τον χρονο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...