Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, vorios_polos είπε:

Μάλλον ευτυχώς πάει σε κάτι που το έχουμε ξαναζήσει και σίγουρα το ζούμε σχεδόν κάθε καλοκαίρι.Δυστηχως δεν φαίνεται πότε θα τελειώσει έστω και προσωρινά για καμία ανάσα.Για την Θεσσαλονίκη θα συμφωνήσω με τον Τάσο πιο πάνω ότι αν έχει και πολύ υγρασια τότε we drink it.... Περαστικά μας😥😥😥

Για την υγρασία της φρανκφούρτης έγραψα στο μήνυμά μου. Είχε 2 βράδια που έβγαινες από το σπίτι και η αίσθηση της ζέστης (με 30 βαθμούς στις 10 το βράδυ που ακόμα έχει φως αφού νυχτώνει πιο αργά από την ελλάδα) λόγω υγρασίας ήταν πολύ πιο έντονη από ότι νιώθεις πολλά βράδια στη θεσσαλονίκη. Απλά θεσσαλονίκη αυτό μπορεί να συμβεί 3 μήνες σερί, εδώ το έκανε 2-3 μέρες, όλες τις υπόλοιπες μέρες όσο ζέστη και να έκανε τη μέρα, τα βράδια με ελάχιστες 13-15 οριακά θες και ζακέτα σε κάποιες περιπτώσεις (μέσα στο καρακέντρο, εκτός παίζουν και μονοψήφιες)

 

Ο ιούνιος εδώ ήταν υπερβολικά ζεστός και κάνει ζέστη λόγω και της υγρασίας. Μπορεί να αναρωτιούνται πολλοί γιατί είχε τόσους νεκρούς το καλοκαίρι του 2003 στη δυτική ευρώπη (με μέγιστες 40-41 βαθμούς), αλλά μάλλον το κατάλαβα φέτος χωρίς να έχει κάνει κάτι ακραίο, μέχρι 33-34 βαθμούς έφτασε, αλλά εγώ το ένιωθα σαν κάτι αντίστοιχο του 38-40 σε εμάς. Η υγρασία είναι πολύ πιο ανεβασμένη σε σχέση με την ελλάδα. Παρεπιπτόντως στη γερμανία για να βάλεις κλιματιστικό πληρώνεις φόρο (το λόγο δεν τον ξέρω, ίσως για περιβαλλοντικούς λόγους) και γι' αυτό στα σπίτια έχουν ελάχιστοι ή καθόλου. έχουν πολύ πέραση οι ανεμιστήρες όμως

Επεξεργάστηκε από salonikatasos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενταξει δεν θα βγει αυτό το ξερασμα όπως δεν βγήκαν τα -16άρια προ Μήδειας πάνω από Αθήνα. δυστυχώς όμως σιγά σιγά κλειδώνουμε τον καύσωνα. Μην ξεχνάμε πως το νο 1 τρομακτικό σε έναν καύσωνα είναι ΠΑΝΤΑ η διάρκεια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 minutes ago, sakis13 said:

Ολη η χωρα θα ψηθει στο φουρνο σαν κατσικι,χιλιες φορες χειμωνας με χιονια στο Γαρδικι...

Συγνώμη φίλε, είσαι λάθος εδώ. Το σωστό είναι ''στου Γαρδίκ'' 😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

Ελευσίνα από Ευρωπαίο. 

Για να δίνει 40άρια ο Ευρωπαίος τόσο μακριά...

652957877_Screenshot2023-07-05at9_39_46PM.png.e286185af503a2813492c226521ef2b7.png

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όλος ο υποτροπικός από τα βάθη της Αφρικής ανεβαίνει στη Μεσόγειο, και ειλικρινά δεν βλέπω πώς μπορεί να σπάσει αυτό το μασίφ μπλοκ γρήγορα. Πάμε για πολύ δυνατό καύσωνα με διάρκεια άνω της εβδομάδας, πραγματικά ο Θεός να μας λυπηθεί.

Όταν το φειδωλό Ευρωπαϊκό δίνει σταθερά +28 στις 200+ ώρες, οι ελπίδες λιγοστεύουν για οποιονδήποτε μετριασμό της κατάστασης. Ας οπλιστούμε με κουράγιο και υπομονή και να απολαύσουμε τις τελευταίες ας πούμε δροσιές στις αρχές της ερχόμενης εβδομάδας. Και μακάρι όλη η αηδία και το μίσος της κωλοεποχής προς τον ανθρώπινο οργανισμό να εξαντληθεί σε αυτό το δεκαήμερο και να μην έχουμε συνέχειες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και κάπου εδώ τα αστεία τελειώνουν και αρχίζουν τα δύσκολα...... ας οπλιστούμε με τεράστια υπομονή και κουράγιο και απλά να ελπίσουμε και να ευχηθούμε να είναι όσο γίνεται πιο σύντομο και πιο εξασθενημένο.....αν και προσωπικα είμαι πολύ απαισιόδοξος γιατί πιστεύω ότι θα περάσουμε στο άλλο άκρο και από το απίστευτα μεγάλο διάστημα με πολλές και μεγάλες δροσιές και σχετικά άφθονες βροχές θα πάμε σε παρατεταμένους κάυσωνες ίσως και πολύ μεγάλης δυναμικής......μακάρι να βγω λάθος να είναι λάθος η διαίσθηση μου............

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εντωμεταξύ promise όταν άνοιγα το νήμα δεν είχα στο μυαλό μου οτι θα βλέπαμε τέτοιες καταστάσεις.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γινεται ολο και χειροτερο.Μετα απο μολις δυο χρονια ο εφιαλτης επιστρεφει για να καταστρεψει οτι απεμεινε. 

Δεν ξερω πως θα την παλεψω προσωπικα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να τρολλάρω και τον φίλο @South καυσωνάκιας, κάτι καύσωνες - τέρατα της...δροσερής εποχής (1958, 1973, 1977, 1987) δεν θα τους φτάσουν ποτέ οι φλώρικοι καύσωνες της κλιματικής αλλαγής. Μέλι - μέλι και τηγανίτα τίποτα είναι, με συνεχόμενο 40αρι και εμετικές ελάχιστες!

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Για να τρολλάρω και τον φίλο @South καυσωνάκιας, κάτι καύσωνες - τέρατα της...δροσερής εποχής (1958, 1973, 1977, 1987) δεν θα τους φτάσουν ποτέ οι φλώρικοι καύσωνες της κλιματικής αλλαγής. Μέλι - μέλι και τηγανίτα τίποτα είναι, με συνεχόμενο 40αρι και εμετικές ελάχιστες!

10 φορες 48 για 2 μέρες πάρα 40 για ένα διβδομαδο προσωπικά.

Σχεδόν κλειδωμένος είναι ο καύσωνας αλλά... συνεχίζω να έχω καλή αίσθηση ότι ΔΕΝ θα είναι ίδιας δυναμικής με το προπέρσινο. Δε γίνεται να πάνε πάλι όλα τόσο λάθος έτσι εύκολα. 

Βορειότερα της Ελλάδας και γενικότερα των περιοχών του καυσωνα αν δειτε υπάρχει αρκετό ψυχος (αντίθετα με το 21) το οποίο με λίγη τύχη μπορεί να σπάσει την εκτεταμένη διάρκεια που φαίνεται... θετικό υποσεναριο αλλά ας έχουμε να λέμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Γινεται ολο και χειροτερο.Μετα απο μολις δυο χρονια ο εφιαλτης επιστρεφει για να καταστρεψει οτι απεμεινε. 

Δεν ξερω πως θα την παλεψω προσωπικα.

Για όσα άτομα κάνουν εξωτερικές εργασίες ενδεχομένως η Κυβέρνηση να δώσει υποχρεωτική αργία. Έτσι δεν είχε κάνει και κάποιες μέρες για το 2021?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)

46 βαθμούς δίνει ο Ευρωπαίος πλέον στις 8 μέρες...

Γενικά τις προβλέψεις της Λάρισας από yr τις έχω απόλυτο βαρόμετρο για το τι θα γίνει στις θερμές περιοχές της χώρας. 

Μάλλον μιλάμε για πολύ δυνατό κύμα. Το 2021 αν θυμάμαι επίσης μέχρι 46 είχε δώσει μέγιστη Λάρισας στις προβλέψεις του το yr

 

806171751_Screenshot2023-07-06at7_42_22AM.png.16d7830037c0d9a106d789b2b5cdbd04.png

 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καύσωνικες συνθηκες για 2 εβδομάδες από τον τζίφο. Με την κεντρική Ελλάδα να φτάνει τους  32 βαθμούς  στα 850.

Αυτές οι συνθήκες μπορούν να δώσουν έως και 50 βαθμούς. 

Ίσως γράψουμε ιστορία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τόσα χρόνια βλέπουμε χάρτες, πιστευω ποτέ δεν έχουν εμφανισθεί 32c στα 850.Εαν και εφόσον επαληθευθει (ευτυχώς πολυ μακρυά ακόμα) θα υπάρξουν περιοχές όπου με τις κατάλληλες μετεωρολογικές συνθήκες (ιδανικός άνεμος απουσία νεφώσεων)  που θα απειλήσουν το πανευρωπαϊκό ρεκόρ.372-7GR.gif.43b631aa84b9c2b6fb07992bcf82fa29.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Υποχρεωτικές άδειες, σοβαρό πλάνο διαχείρισης ηλεκτρικής ενέργειας για να μην έχουμε διακοπές ρεύματος, κλείσιμο εξωτερικών χώρων εστίασης και ψυχαγωγίας τουλάχιστον τις ώρες 8.00-20.00, σοβαρό και ενδελεχές πλάνο διαχείρισης των πυροσβεστικών μέσων κατά τη διάρκεια του καύσωνα αλλά και μετά, ώστε η νότια χώρα να μην μετατραπεί σε Κουβέιτ από τώρα (γιατί σε μερικές δεκαετίες λογικά δεν το γλιτώνουμε).

Τα πράγματα που δίνει ο Ευρωπαίος και ειδικά ο Τζίφος είναι πρωτοφανή σε διάρκεια και ενδεχομένως και σε ένταση αν επιβεβαιωθούν οι καφρίλες του GFS. Αλλά όλα καλά, έκανε δροσερή άνοιξη και έριξε μια πέτσα στο Σύνταγμα το Φλεβάρη, άρα ο καύσωνας βγαλμένος από τα καλοκαίρια της Βαγδάτης και του Κουβέιτ είναι απολύτως φυσιολογικό να έρθει, μόλις 2 χρόνια μετά τη φρίκη του 2021 👍

Το μόνο που έχω να πω είναι ότι ελπίζω όσοι αμφισβητείτε τη θέρμανση του κλίματος να έχετε δίκιο και να είναι απλά τυχαίες συγκυρίες τα τελευταία χρόνια. Αλλιώς τη βάψαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και τα ζώα τα κατοικίδια πρέπει να προσέξουμε.. Η γατούλα μου υπέφγερε το 2021 πραγματικά. Το κακό είναι ότι την έχουμε έξω, και όχι μέσα στο σπίτι λόγω αλλεργίας, αλλά δεν αφήνεις έξω ζώα με 45αρια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι εβγαλε ρε το ΣΙΧΑΜΑ....βγαλμενο απτα καλυτερα ονειρα των καυσωνακηδων....

10 μερες με 40-45αρια, κεντρικη ελλαδα παει για 50αρι και δεν ειναι αστειο......32 στα 850 !!!! αντε να τα φτασουμε και τα 35 και τα 40 του χρονου, οπως στη Σαχαρα !!!!!

Ατελειωτες ημερες με διακυμανσεις 30-31 εως 41-43 στην Αττικη....μυρισε αηδια αλα 2007, 2021.....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και είδα στα στατιστικά ότι ψάχνουμε τα πιο ψηλά Τ850 εβερ, ίσως τα πλησιάσουμε αν επιβεβαιωθεί αυτή η εισβολή...ανεπίσημα είναι 32 στα 850 επίσημα 28.8

Θα κάνω ειδική αναφορά όταν επιστρέψω Αθήνα 

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασσικά κλεισμένοι στο σπίτι με A/C, το έχουμε ξαναδεί το έργο. Εγώ έχω την ευτυχία να δουλεύω απ' το σπίτι αλλά σκέφτομαι τα παιδιά που δουλεύουν έξω. Μακάρι να το μετριάσει όσο προχωράμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Diagramme GEFS

 

 

Δείτε εδώ διάγραμμα Βόρειας Αφρικής (Τυνησίας). 5-10 βαθμοί πάνω από τα κλιματικά όσο πάει το μάτι.

Όταν έχει μπαστακωθεί μια ανάσα από εμάς όλος ο καύσος και ο λίβας της Αφρικής με +32 και +34 στα 850, με μια απλή κίνηση σκάει επάνω μας και μας διαλύει. Αν δεν ξεκουμπιστεί αυτή η μάζα της κόλασης από εκεί, θα γονατίσουμε για πολλές εβδομάδες κι εμείς και όλη η Μεσόγειος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...