Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!

lizard-lizard-smile.gif.8979c7fc9a43356427fc337fa77d9e0c.gif

Πέρα απ' τη πλάκα, ούτε για χιούμορ δεν υπάρχουν περιθώρια πλέον! Θα μας γλεντήσει άγρια η παραπάνω σαυρούλα και το φιλαράκι της! Δυστυχώς, πάμε για ιστορικές καταστάσεις!

Ο καύσωνας πλέον αποτυπώνεται σε όλα τα μοντέλα, και ως σαφέστατη τάση στα ensemble τους, μετά από ένα πρόσκαιρο, μάταιο πισωγύρισμα! Σενάρια ρεκόρ υπάρχουν ανάμεσα στα μέλη τους και μάλιστα όσο πάει που λέμε το μάτι! Έχει σημάνει ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στάνταρ 10 μέρες τουλάχιστον αρκετά πάνω απ' τα κλιματικά. Ακόμη και να μετριαστεί και να φύγουν αυτά τα τρελά +32, τα συνεχόμενα 40-42αρια στις ευαίσθητες περιοχές και 37-39 σε πιο παραθαλάσσια δύσκολα τα γλιτώνουμε πλέον. Απλά υπομονή και προσοχή. Τις φωτιές φοβάμαι εγώ πιο πολύ πάντως. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το τρελό ποιο είναι εντωμεταξυ, αν επιβεβαιωθεί τόσο δυνατό κύμα και σε διάρκεια αλλά και σε ένταση μπορεί ξαφνικά από ένα τυπικό πρώτο δεκαήμερο Ιουλίου στο τέλος να πλησιάσουμε τιμές Ιουλίου 2012 τρελό. Μακάρι να σωθεί κάπως 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

46 βαθμούς δίνει ο Ευρωπαίος πλέον στις 8 μέρες...

Γενικά τις προβλέψεις της Λάρισας από yr τις έχω απόλυτο βαρόμετρο για το τι θα γίνει στις θερμές περιοχές της χώρας. 

Μάλλον μιλάμε για πολύ δυνατό κύμα. Το 2021 αν θυμάμαι επίσης μέχρι 46 είχε δώσει μέγιστη Λάρισας στις προβλέψεις του το yr

 

806171751_Screenshot2023-07-06at7_42_22AM.png.16d7830037c0d9a106d789b2b5cdbd04.png

 

Επειδή κατάγομαι από Λάρισα, δεν είναι καθόλου εύκολο να πιάσει πάνω από 45. Είναι πιο αδύναμη μπροστά σε περιοχές της Νότιας Ελλάδας (Στερεά, Πελοπόννησος). Ακόμα και τα Τρίκαλα έχουν χτυπήσει 47+. Λάρισα έχει ρεκόρ το φτωχό 45,4 από τον ημιάγνωστο καύσωνα του 2000.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδια θα εχουμε καύσωνα, θα εχει διαρκεια. Αλλά σεναρια τυπου 32C στα 850hpa ειναι γελοία. Δεν θα βγουν απλα. Δεν περναει ατοφιο 32 τη Μεσόγειο ετσι ευκολα. 

Εγω θεωρι το πιο ακραιο θα ειναι 28-29C και γενικα θα ψηθουμε με διαρκεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως και το 2007 αλλά και το 1987 ξεκίνησαν ως πολύ δροσερά καλοκαίρια(όπως φέτος) και ξάφνικα γύρισε ο μοχλός εν μια νυκτί που λένε..βέβαια το 1987 ξαναδρόσισε πολύ μετά τον καύσωνα...γενικά σαν μέσες τιμές το καλοκαίρι του 1987 δεν ήταν καν θερμό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, snowjohn είπε:

Βέβαια αν είναι να κάνει καύσωνα ιστορικό προτιμώ να δω και 34 στα 850 για μια μέρα να δω πόσο θα φτάσουμε 

πάντως για σύγκριση στον καύσωνα του 2021 η απόλυτα μέγιστη ραδιοβόληση στο Ελληνικό ήταν νομίζω 26,6c..κοινώς το 27c+ θεωρείται εξαιρετικά ακραίο για Αττική και μπορεί να φέρει τέρατα τοπικά ανάλογα με τον άνεμο και την τοπογραφία κάθε περιοχής...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Βέβαια αν είναι να κάνει καύσωνα ιστορικό προτιμώ να δω και 34 στα 850 για μια μέρα να δω πόσο θα φτάσουμε 

Νομίζω όλοι όσοι μας ενδιαφέρουν τα ρεκόρ θα το θέλαμε θεωρητικά, αλλά στην πράξη εκτός από τη μεγάλη ζημιά στη φύση και στην υγεία των ανθρώπων που θα προκαλέσει, θα δείξει με τον πλέον εμφατικό τρόπο ότι η καταστροφή του κλίματος είναι πλέον μη αναστρέψιμη και εξελίσσεται με ραγδαίους ρυθμούς. Αυτό θα ήταν πολύ κακό, οπότε τουλάχιστον ας κρατήσουμε τα προσχήματα με 28-29 στα 850.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, geornik είπε:

Πάντως και το 2007 αλλά και το 1987 ξεκίνησαν ως πολύ δροσερά καλοκαίρια(όπως φέτος) και ξάφνικα γύρισε ο μοχλός εν μια νυκτί που λένε..βέβαια το 1987 ξαναδρόσισε πολύ μετά τον καύσωνα...γενικά σαν μέσες τιμές το καλοκαίρι του 1987 δεν ήταν καν θερμό...

Το 2007 νομίζω ξεκίνησε από Ιούνιο φουριοζικο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Το 2007 νομίζω ξεκίνησε από Ιούνιο φουριοζικο....

Το 2007 ξεκίνησε με ένα εκ των δροσεροτερων πρώτων 20ημερων Ιουνίου τα τελευταία 20 χρόνια, και μετά μας πήγε τρένο, πολύ παρόμοιο καλοκαίρι με 2021 που έγιναν πάνω κάτω τα ίδια

Πάντως συνολικά καλοκαίρι 2012 δεν πιάνεται με τίποτα αφού και μεν δεν είχε το μεγαλο πικ αλλά είχε από 3/6-31/8 ζέστη αφόρητη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βλέπω ότι και το 2021 έδινε αντίστοιχα αίσχη στις μακρινές ώρες... Φυσικά ο καύσωνας βγήκε και μάλιστα βαρβάτος, αλλά αποφύγαμε τα +30 και τα +32 των μοντέλων:

gfs-1-288.png?12

gfs-1-324.png?0

Άντε να δούμε μήπως η φάση μετριαστεί λίγο και γλιτώσουμε από τα χείριστα.

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυριο εχω επετειο γαμου με την γυναικα μου.. Της εχω ταξει απο την επομενη βδομαδα μια ρομαντικη βολτα στα σοκακια της Καλλιθεας...

featured.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Το 2007 ξεκίνησε με ένα εκ των δροσεροτερων πρώτων 20ημερων Ιουνίου τα τελευταία 20 χρόνια, και μετά μας πήγε τρένο, πολύ παρόμοιο καλοκαίρι με 2021 που έγιναν πάνω κάτω τα ίδια

Πάντως συνολικά καλοκαίρι 2012 δεν πιάνεται με τίποτα αφού και μεν δεν είχε το μεγαλο πικ αλλά είχε από 3/6-31/8 ζέστη αφόρητη 

Τον καύσωνα του Ιουνίου του 2007 τον έκανε μετά τις 20?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως έτσι όπως είναι η κατάσταση, νομίζω πως είναι η μόνη κυκλοφορία που μπορεί όντως να ξεπεράσει και το 21. Πλέον η ελάχιστη τιμή του καύσωνα ως μέγιστη ένταση είναι 26αρι στα 850, ενώ πάμε για 10ημερη διάρκεια. Και κατά πάσα πιθανότητα θα είναι σε 2 κύματα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 hours ago, KapelosG said:

Μιας και είδα στα στατιστικά ότι ψάχνουμε τα πιο ψηλά Τ850 εβερ, ίσως τα πλησιάσουμε αν επιβεβαιωθεί αυτή η εισβολή...ανεπίσημα είναι 32 στα 850 επίσημα 28.8

Θα κάνω ειδική αναφορά όταν επιστρέψω Αθήνα 

Αν βγούν τα μοντέλα στα επίσημα 850 θα υπάρχει συντριβή του ρεκόρ των χαρτών. Απέχουμε όμως ακόμα αρκετές μέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αυριο εχω επετειο γαμου με την γυναικα μου.. Της εχω ταξει απο την επομενη βδομαδα μια ρομαντικη βολτα στα σοκακια της Καλλιθεας...

featured.jpg

Γεια σου ρε Σάκαρε!🤣

wink-sly.gif.b6158998b848ed23b78ecaece671c6f5.gif

 

... και λίγο χιούμορ ποτέ δε βλάπτει εδώ που τα λέμε... τελευταία σαυρούλα το υπόσχομαι χαχα..

https://tenor.com/el/

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναρτήθηκε (Επεξεργασμένο)
2 hours ago, Χιονοσκεπής said:

Επειδή κατάγομαι από Λάρισα, δεν είναι καθόλου εύκολο να πιάσει πάνω από 45. Είναι πιο αδύναμη μπροστά σε περιοχές της Νότιας Ελλάδας (Στερεά, Πελοπόννησος). Ακόμα και τα Τρίκαλα έχουν χτυπήσει 47+. Λάρισα έχει ρεκόρ το φτωχό 45,4 από τον ημιάγνωστο καύσωνα του 2000.

Ναι ναι το ξέρω. Φλατάρει η Λάρισα. Απλά για τα εικονικά μοντέλα είναι σημείο αναφοράς. Όχι για τις πραγματικές τιμές. Το Θριάσιο, η Φθιώτιδα, η Αργολίδα, η Σπάρτη ακόμα και η Εύβοια τοπικά είναι πιο δυνατές περιοχές σε απόλυτα μέγιστες Τ από τη Λάρισα.

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Επειδή κατάγομαι από Λάρισα, δεν είναι καθόλου εύκολο να πιάσει πάνω από 45. Είναι πιο αδύναμη μπροστά σε περιοχές της Νότιας Ελλάδας (Στερεά, Πελοπόννησος). Ακόμα και τα Τρίκαλα έχουν χτυπήσει 47+. Λάρισα έχει ρεκόρ το φτωχό 45,4 από τον ημιάγνωστο καύσωνα του 2000.

Απλώς μπορεί να κανει παρατεταμένα 43 όπως προπερσι με ελαχιστη 31..αν και για εμένα χειρότερα η Θεσσαλονίκη με την αισχρή υγρασία

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Απλώς μπορεί να κανει παρατεταμένα 43 όπως προπερσι με ελαχιστη 31..αν και για εμένα χειρότερα η Θεσσαλονίκη με την αισχρή υγρασία

Υπερβολικά ακραίο πάνω από 30 ελάχιστη στην Λάρισα. Κέντρο Αθήνας το θεωρώ σχεδόν σίγουρο, αν πλησιάσουμε όσα τάζουν τα μοντέλα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...