Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

36.77 βγαίνει αλλά ναι όπως είπες όντως πανδυσκολο έως αδύνατο να βγαίνει το 12C°/1000 κάθε μέρα.

Αλλά μετά έρχεται να μπει η "αστική νησίδα" σε σταθμό εδάφους και να πειράξει πολύ αυτό το νούμερο. Εγώ πιστεύω θα ήταν άνετα 1.5 βαθμό πιο κάτω ή 2 η μέση μέγιστη. Αλλά ... Αν υπάρχει ένα θετικό της ταράτσας είναι αυτό. Ένα άγονο σχεδόν άλσος (έχει δέντρα αλλά περιμετρικά) που είναι σαν μικρή έρημος σε γούβα που κόβει τελείως ο άνεμος Ε δεν θέλει πολύ.

Χρόνο με τον χρόνο δυστυχώς γίνεται εντονότερη. Επίσης από πού έβγαλες το αρχείο των 850 για τον μέσο όρο Ιουλίου; Εγώ απλά θα έπαιρνα το αναλυσις του Ευρωπαίου. (Όχι ραδιοβολησεις διότι είναι σημειακές)

Έχω περάσει μια μια με το χέρι τις μεσημεριανές ραδιοβολησεις του ελληνικού από 1973 ως σήμερα και έχω δημιουργήσει αρχείο. Όπου έλειπαν έπαιρνα την τιμή του αρχείου ecmwf 0.25 μοιρών 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, KapelosG said:

Έχω περάσει μια μια με το χέρι τις μεσημεριανές ραδιοβολησεις του ελληνικού από 1973 ως σήμερα και έχω δημιουργήσει αρχείο. Όπου έλειπαν έπαιρνα την τιμή του αρχείου ecmwf 0.25 μοιρών 

Θα το έκανα αλλά από όσο έχω καταλάβει τελικά επειδή τα μοντέλα έχουν πλέον υψηλή ανάλυση φαίνεται πως βρίσκεις άνετα διαφορές και μεγάλες οριζόντιες θερμοβαθμιδες στα 850 ακόμα και σε ημέρες καύσωνα. Οπότε η ραδιοβοληση δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάει πλέον. Για ένα grid της τάξεως των 10χλμ πιστεύω βοηθάει. Παραπάνω βρίσκεις διάφορες. Θα ήθελα να βρω έρευνα πάνω σε αυτό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 minutes ago, KapelosG said:

Έχω περάσει μια μια με το χέρι τις μεσημεριανές ραδιοβολησεις του ελληνικού από 1973 ως σήμερα και έχω δημιουργήσει αρχείο. Όπου έλειπαν έπαιρνα την τιμή του αρχείου ecmwf 0.25 μοιρών 

Η μεγαλύτερη τιμή ατόφιας ραδιοβόλησης Ελληνικού από περιέργεια πότε κ πόσο ήταν? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, alkis91_2.0 said:

Η μεγαλύτερη τιμή ατόφιας ραδιοβόλησης Ελληνικού από περιέργεια πότε κ πόσο ήταν? 

Μάλλον το +28.0 της 26/6/2007 12Ζ. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει αλλά χωρίς να έχω κοιτάξει το αρχείο ενδελεχώς προ2000.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μη κουράζεστε τζάμπα παιδιά. Το καλοκαίρι στην Αττική θέλει ραδιοβόληση κάθε 5-6 μέτρα 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισθμός Κορίνθου

High Heat Index 48.7 °C at 13:40

Το ότι κάποιες περιοχές δεν έχουν 40°C, δεν σημαίνει ότι είναι και υποφερτή η ζέστη.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 minutes ago, alkis91_2.0 said:

Η μεγαλύτερη τιμή ατόφιας ραδιοβόλησης Ελληνικού από περιέργεια πότε κ πόσο ήταν? 

btw το Γκόλφ κολλημένο στους 37.5 εδώ και ώρα λόγω αύρας

ξεψυχισμένα πράγματα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα παραλια της ανατολικής Αττικής ήδη δέχονται την ευεργετική επίδραση του μελτεμιου. Αυτή τη στιγμή 30,8 η Ραφήνα, όταν το λεκανοπέδιο 40ριζει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, larissa_mare είπε:

Προφανώς εννοείς για την περιοχή σου δεν υφίσταται 

Βασικά λιγότερο από τη μισή χώρα έχει καύσωνα ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, KapelosG said:

Έχω περάσει μια μια με το χέρι τις μεσημεριανές ραδιοβολησεις του ελληνικού από 1973 ως σήμερα και έχω δημιουργήσει αρχείο. Όπου έλειπαν έπαιρνα την τιμή του αρχείου ecmwf 0.25 μοιρών 

Επίσης μη ξεχαστω. Οι ραδιοβολησεις ΔΕΝ γίνονται 12Ζ δηλαδή 15:00 τοπική. Ξεκινάνε το μπαλόνι συνήθως 10:40-10:50Ζ δηλαδή 13:40 ή 13:50 τοπική. Και φτάνει γρήγορα στα 850. Δηλαδή κάνα 10-15 λεπτό συνήθως. Άρα 11Ζ δηλαδή 14:00 έχεις την εικόνα των 850 για ένα σημείο. Το οποίο όσο πιο ψηλή στάθμη αναζητάς τόσο μεγαλώνει και η ακτίνα που αντιπροσωπεύει. Τα 850 όμως δυστυχώς είναι σε χαμηλή σχετικά στάθμη. Οπότε δεν αντιπροσωπεύουν μεγάλη έκταση της ατμόσφαιρας εκεί που ανυψώνεται το μπαλόνι. Δεν ξέρω πόσο αντιπροσωπεύει αλλά από αυτό που έχω καταλάβει συνήθως είναι 8-10τ.χ

Οπότε τα 850 συνήθως το πικ θέρμανσης το έχουν 15:00-17:00 δηλαδή 12-14Ζ και όχι 11Ζ που βρίσκεται ήδη το μπαλόνι να μας δώσει την πραγματική τιμή της Τ.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37.7 Καλλιθεα..Δυσκολα θα ξαναπιασει τη μεγιστη που ηταν 40.1 λιγο πριν τις 12:00..

Παμε για μπανιο...Στο καπο εχω βαλει το κοτοπουλο με τις πατατες.Και ταυτοχρονα δεν με καιει το τιμονι...Μ ενα σμπαρο δυο τρυγονια..🤣

347589261_250511144402912_7783777049263197399_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Ζερίκιος είπε:

Ισθμός Κορίνθου

High Heat Index 48.7 °C at 13:40

Το ότι κάποιες περιοχές δεν έχουν 40°C, δεν σημαίνει ότι είναι και υποφερτή η ζέστη.

Από αύριο η δυτική Ελλάδα θα χτυπάει για πλάκα 55αρια heat index ....κατά τόπους και 60αρια ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χθες τέτοια ώρα η Ραφήνα είχε 37 και οι Αμπελοκηποι 40,5! Με παρόμοιο heat index btw. Σήμερα την ίδια ώρα Αμπελοκηποι ένα κλικ από το 40αρι (39,8) και η Ραφήνα 9 βαθμούς πιο κάτω!!! (30,8). Ευεργετικό μελτεμι 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, ChristosPapasoulis said:

Επίσης μη ξεχαστω. Οι ραδιοβολησεις ΔΕΝ γίνονται 12Ζ δηλαδή 15:00 τοπική. Ξεκινάνε το μπαλόνι συνήθως 10:40-10:50Ζ δηλαδή 13:40 ή 13:50 τοπική. Και φτάνει γρήγορα στα 850. Δηλαδή κάνα 10-15 λεπτό συνήθως. Άρα 11Ζ δηλαδή 14:00 έχεις την εικόνα των 850 για ένα σημείο. Το οποίο όσο πιο ψηλή στάθμη αναζητάς τόσο μεγαλώνει και η ακτίνα που αντιπροσωπεύει. Τα 850 όμως δυστυχώς είναι σε χαμηλή σχετικά στάθμη. Οπότε δεν αντιπροσωπεύουν μεγάλη έκταση της ατμόσφαιρας εκεί που ανυψώνεται το μπαλόνι. Δεν ξέρω πόσο αντιπροσωπεύει αλλά από αυτό που έχω καταλάβει συνήθως είναι 8-10τ.χ

Οπότε τα 850 συνήθως το πικ θέρμανσης το έχουν 15:00-17:00 δηλαδή 12-14Ζ και όχι 11Ζ που βρίσκεται ήδη το μπαλόνι να μας δώσει την πραγματική τιμή της Τ.

 

Και πάλι είναι προβληματικό οτι πάμε να μελετήσουμε τι δείχνουν τα 850 15 χιλιόμετρα πχ μακριά από τη Νέα Φιλαδέλφεια...

δεν στέκουν αυτά. Στείρα μαθηματικά μου κάνουν. Τζάμπα κόπος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Επίσης μη ξεχαστω. Οι ραδιοβολησεις ΔΕΝ γίνονται 12Ζ δηλαδή 15:00 τοπική. Ξεκινάνε το μπαλόνι συνήθως 10:40-10:50Ζ δηλαδή 13:40 ή 13:50 τοπική. Και φτάνει γρήγορα στα 850. Δηλαδή κάνα 10-15 λεπτό συνήθως. Άρα 11Ζ δηλαδή 14:00 έχεις την εικόνα των 850 για ένα σημείο. Το οποίο όσο πιο ψηλή στάθμη αναζητάς τόσο μεγαλώνει και η ακτίνα που αντιπροσωπεύει. Τα 850 όμως δυστυχώς είναι σε χαμηλή σχετικά στάθμη. Οπότε δεν αντιπροσωπεύουν μεγάλη έκταση της ατμόσφαιρας εκεί που ανυψώνεται το μπαλόνι. Δεν ξέρω πόσο αντιπροσωπεύει αλλά από αυτό που έχω καταλάβει συνήθως είναι 8-10τ.χ

Οπότε τα 850 συνήθως το πικ θέρμανσης το έχουν 15:00-17:00 δηλαδή 12-14Ζ και όχι 11Ζ που βρίσκεται ήδη το μπαλόνι να μας δώσει την πραγματική τιμή της Τ.

 

Όντως εγώ που ήμουν χειμώνα λαιβ έγινε 1 παρά και καλοκαίρι 2 παρά, αλλά είναι σίγουρα καλύτερο από ecmwf γιατί είναι πραγματική μέτρηση. Γενικά τα 850 πάντως δεν μεταβάλλονται ακραία σε τόσο μικρή απόσταση είναι καλή αποτύπωση σχετικά για Αττική εκτός από ψυχρές εισβολές που μπορεί να έχουμε πύκνωση ισοθερμων (πχ ψυχρό μέτωπο). Έχω φτιάξει μια πολύ καλή εικόνα για την συμπεριφορά της Αττικής και όλη την διάρκεια του έτους με αυτό το αρχείο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέγιστες Αττικής ως τώρα

41.1 Ελευσίνα ΕΑΑ

41 Ολυμπιακό Κολυμβητήριο ΕΜΥ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43.7 Μοίρες ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 minutes ago, KapelosG said:

Όντως εγώ που ήμουν χειμώνα λαιβ έγινε 1 παρά και καλοκαίρι 2 παρά, αλλά είναι σίγουρα καλύτερο από ecmwf γιατί είναι πραγματική μέτρηση. Γενικά τα 850 πάντως δεν μεταβάλλονται ακραία σε τόσο μικρή απόσταση είναι καλή αποτύπωση σχετικά για Αττική εκτός από ψυχρές εισβολές που μπορεί να έχουμε πύκνωση ισοθερμων (πχ ψυχρό μέτωπο). Έχω φτιάξει μια πολύ καλή εικόνα για την συμπεριφορά της Αττικής και όλη την διάρκεια του έτους με αυτό το αρχείο 

Στο λέω με σιγουριά πυκνές ισόθερμες θα δεις και το καλοκαίρι. Πάρε την σημερινή μέρα και δες τι δίνουν όλα τα μοντέλα. Προφανώς δεν μιλώ για τα απόλυτα νούμερα. Μόνο ραδιοβοληση. Αλλά για την μεταβολή οριζόντια τα μοντέλα κάνουν καλή δουλειά. Και τον χειμώνα εννοείται 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ΩΠΑΑΑΑΑΑΑ

Ασθενες βοριαδακι, ηδη εκανε την εμφανιση του και το καταλαβαμε στα περισσοτερα προαστεια....

Αλλος Θεος σε σχεση με χθες, και σε Τ και σε αισθηση....

Νομιζω ταβανιασαμε ηδη πριν τις 14,00

Παρνηθαρα 27,8, 6 ολοκληρους βαθμους κατω απο το χθεσινο 33.3αρι

Ζωγραφου ψηλα 36,2 και ηδη 35αρι

Παπαγος 38αρι και ηδη 36,1

Το μπαλκονακι μου εγραψε 36,3 αλλα ηδη 35,2 σε πτωση, 4 - 4,5 βαθμους κατω σε σχεση με χθες, και αισθηση καμια σχεση

Αντε να δουμε αν σταθουμε το ιδιο τυχεροι και στον καυσωνα της επομενης εβδομαδας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41 και η Ελευσίνα ΕΜΥ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Άλλος Θεός πρέπει να είναι και στα δυτικά σήμερα και φυσικά και στην Ηλεία... μέχρι χθες ε.. τη πάλευαν.. τα πράγματα όμως από σήμερα που γυρνάει σε μελτέμι εδώ, δυσκολεύουν για εκεί! Μόλις 40αρισε ο Πύργος... ένα βαθμό πιο πάνω η Ωλένη!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...