Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, GEORGE SNOWMAN said:

https://www.campbellsci.eu/weather-station-siting?gclid=CjwKCAjwh8mlBhB_EiwAsztdBHcaMGgZNUJTyP8IlTT1ODgHxEcG38Slm8QHeYD2TXWDK0Z-OPSlkxoCgBUQAvD_BwE

Παιδες επειδη το εχουμε κουρασει.Ασφαλως καποιοι σταθμοι δεν πληρουν τις απαιτησεις του wmo και παρ'ολα αυτα το εαα τους εντασει στο δικτυο του(οι λογοι γνωστοι).Απο κει και περα φυσικα μπορουν να ανεβαινουν εδω τα στοιχεια ολων των σταθμων και ο καθενας τα δεχεται ή οχι.Ολοι μπορουν να εκφραζουν τις ενστασεις τους. 

Η Κουλα ειναι θελουμε δεν θελουμε απο τις πιο θερμες περιοχες τις ςυρωπης.Ουτε ο καυσωνακιας θα την κανει θερμοτερη με στοιχεια απο λαθος τοποθετημενους σταθμους,ουτε καποιος αλλος θα την κανει ψυχροτερη απορριπτοντας ολα τα πιθανα θερμα μεγιστα. 

Επισημος φορεας δεν ειμαστε οποτε οτι και να λεει ο καθενας δεν προκειται να επηρεασει την μετεοιστορια της χωρας.

Αυτα τα ολιγα.

Σε πολη κανενας σταθμος δεν μπορει να πληροι τις προυποθεσεις WMO αυτη ειναι η αληθεια. Οποτε πρεπει να προσαρμοστουν στα νεα δεδομενα καψας των πολεων.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με 33,5αρι ταυτοχρονα σε Παπαγου 300 μ, Ζωγραφου 235 μ και Αγια Παρασκευη 255 μ, νομιζω σφυριζει τη ληξη....

Φυσαει εξω, ΚΑΥΤΟ μελτεμι βεβαια, απο αυτο που σε τσουζει το προσωπο, αλλα οπως και να χει, σημερα ηταν παντου σχεδον 2 - 4 βαθμους ΚΑΤΩ και πλεον με το ΒΒΑ αγερι, θα πηγαινει ολο και καλυτερα....

Ισως καταφερουμε να φθασουμε κανα 25-26αρι τα ξημερωματα, μπας και κλεισουμε κανα δευτερολεπτο το δαιμονα, να παρουμε καμια ανασα

Μακαρι να ειμαστε το ιδιο τυχεροι και στο επερχομενο κυμα Πεμπτης-Παρασκευης-Σαββατου-Κυριακης, που βεβαια νομιζω το επικεντρο ειναι Δυτικη Ελλαδα πια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 minutes ago, KapelosG said:

Καθόλου δεν ενοχλούμαι γιατί ζω και γω στην Αττική και μάτια έχω😂. Η Αττική είναι όντως πολύ θερμή, αλλά πλέον έχει τόσους σταθμούς που σε 1 ή 2 θα δεις ακραία πράγματα, χθες πχ από σταθμούς του ΕΑΑ ούτε ένας δεν έπιασε 42 και το μόνο 42 καθαρό που είδα ήταν Κορωπί. Τα επιχειρήματα περί γεωμορφολογίας τα χουμε κάνει λίγο καραμέλα, η τοποθέτηση εξετάζοντας όλους τους παράγοντες είναι το βασικό για έναν σταθμό. Και μένα στο Περιστέρι έχει η γιαγιά μου σπίτι μονοκατοικία και μπορώ να βάλω έναν davis και να βγάλω μια φωτό προς τα ανατολικά που ο σταθμός είναι φρι. Όμως τα γύρω κτήρια είναι ψηλότερα και δυτικά του έχει ταράτσα 4+ μέτρα ψηλότερη. Εσύ λες να μην γράφει παραπάνω εκεί με δυτικό ανεμο?

Για αυτό σου λέω μην τα παίρνεις όλα ως ορθά γιατί φαινομενικά και ανάλογα πως θα παρουσιαστούν μπορούν εν δυνάμει να φανεί και ο χειρότερα τοποθετημένος σταθμός άψογος

Νομίζω και ο περισσότερος κόσμος καταλάβαινει που κάτι ξεφεύγει και που όχι. Χθες το λεκανοπέδιο (όχι ευρύτερα η Αττική) σε Ντέιβις προ2 σταθμούς έπιασε ταβάνι στους 42 χοντρικά και σήμερα στους 41, αυτή είναι η αλήθεια. 

Σε αυτά που παρεθεσες είναι 43.4 χθες

Συνεχίζουμε!

Ανοίγεις ενδιαφέρουσα συζήτηση που ίσως θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε σε κάποιο άλλη νήμα (αν είναι πείτε μου και την συνεχίζουμε εκεί).

Κοίτα νομίζω πρέπει να θέσουμε το ζήτημα στη σωστή του βάση. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε οτι η Ελλάδα έχει πιο πολλές πιθανότητες να καταγράψει ένα θερμό ρεκόρ παρά ένα ψυχρό εκεί που πραγματικά μετράει. Στον διεθνή στίβο ουσιαστικά. Σε Ευρωπαϊκό επίπεδο ήδη κατέχουμε το επίσημο θερμό ρεκόρ Ευρώπης και ανα πάσα στιγμή είμαστε από τις επικρατέστερες χώρες (αν όχι η επικρατέστερη) να το καταρρίψουμε εκ νέου. Ποιός μπορεί να πιστέψει οτι η Ελλάδα θα έδινε έναν ψυχρό ρεκόρ που θα έχει μετρήσιμο αντίκτυπο στον διεθνή στίβο? Χωρίς να υποβιβάζω την αγάπη σας για τα χιόνια και τα κρύα  ξέρουμε σε ποιά χώρα ζούμε.

Οπότε εδώ έρχεται η έννοια της αμφισβήτησης θερμών ρεκόρ και νοηματοδοτείται σε διαφορετική βαρύτητα (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε). Έναν πιο υπεύθυνο τρόπο θα τολμούσα να πω. Φαντάσου τώρα αντικειμενικά η Ελλάδα να καταγράψει το επόμενο ΣΚ ένα 48.1 από το επίσημο δίκτυο σταθμών του WMO (πλέον και οι του ΕΑΑ εντάσσονται σε αυτό). Είναι  πιθανόν λοιπόν λόγω biased αντιδράσεων κάποιοι από μας να ασκήσουν ασύμμετρη πίεση σε δημόσιους φορείς να απορρίψουν perfectly valid τιμές. Αυτό στο σενάριο που η αμφισβήτηση και κριτική είναι απλά στείρα και biased. Δε λέω οτι θα συμβεί per se αλλά καταλαβαίνεις και εσύ νομίζω οτι κάτι τέτοιο ακόμα και αντιεπιστημονικό θα μπορούσε να είναι. Τονίζω δε μιλάω προσωπικά για σένα. Ανοίγω τη κουβέντα στη έννοια της αμφισβήτησης απλά. 

Είμαι πολλά χρόνια στον καιρικό στίβο και αν σου πω οτι έχει πέσει στα χέρια μου επικοινωνία από ανθρώπους που αβυσσαλέα προσπαθούν επι χρόνια να αναγκάσουν/πιέσουν τον WMO να καταρρίψει το ρεκόρ της Αθήνας τι θα έλεγες; Μιλάμε για outright υστερικά πράγματα που αν στα δείξω θα σου σηκωθεί η τρίχα.

Δε με ενοχλεί η αμφισβήτηση, κάθε άλλο αυτή νομίζω πάει τον διάλογο πιο μπροστά εφόσον το κίνητρο είναι η επιστημονικότητα. Εξάλλου εγώ πρώτος αναγνωρίζω πόσο εύκολο είναι οι υψηλές Τ να αμφισβητηθούν. Occupational hazard που λέμε στο χωριό μου 😂

Ξαναλέω, δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά. Αναγνωρίζω οτι είσαι ένα πραγματικό στολίδι στο φόρουμ μας με τις εξαιρετικές στατιστικές αναλύσεις σου και εγώ προσωπικά σε θαυμάζω. Αυτό που θέλω όμως να σου δώσω να καταλάβεις μιας και είσαι νιάτο (μπροστά στον 39χρονο παππού εδώ) είναι πως μερικές φορές όλοι μας αφήνουμε τις προσωπικές μας δοξασίες να θολώσουν το μήνυμα αυτού που λέμε (πρώτος εγώ να σου πω την αλήθεια όταν ήμουν μικρότερος). Ενέχει κινδύνους αυτό πολλές φορές σε αυτό που υπηρετούμε με πολύ αγάπη.

Στα λέω με πολύ αγάπη και σεβασμό. Μακάρι όταν ήμουν στα 25 να είχα το 1/10 από τις δεξιότητες που έχεις εσύ!

Φιλιά πολλά!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ανοίγεις ενδιαφέρουσα συζήτηση που ίσως θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε σε κάποιο άλλη νήμα (αν είναι πείτε μου και την συνεχίζουμε εκεί).

Κοίτα νομίζω πρέπει να θέσουμε το ζήτημα στη σωστή του βάση. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε οτι η Ελλάδα έχει πιο πολλές πιθανότητες να καταγράψει ένα θερμό ρεκόρ παρά ένα ψυχρό εκεί που πραγματικά μετράει. Στον διεθνή στίβο ουσιαστικά. Σε Ευρωπαϊκό επίπεδο ήδη κατέχουμε το επίσημο θερμό ρεκόρ Ευρώπης και ανα πάσα στιγμή είμαστε από τις επικρατέστερες χώρες (αν όχι η επικρατέστερη) να το καταρρίψουμε εκ νέου. Ποιός μπορεί να πιστέψει οτι η Ελλάδα θα έδινε έναν ψυχρό ρεκόρ που θα έχει μετρήσιμο αντίκτυπο στον διεθνή στίβο? Χωρίς να υποβιβάζω την αγάπη σας για τα χιόνια και τα κρύα  ξέρουμε σε ποιά χώρα ζούμε.

Οπότε εδώ έρχεται η έννοια της αμφισβήτησης θερμών ρεκόρ και νοηματοδοτείται σε διαφορετική βαρύτητα (ή τουλάχιστον έτσι θα έπρεπε). Έναν πιο υπεύθυνο τρόπο θα τολμούσα να πω. Φαντάσου τώρα αντικειμενικά η Ελλάδα να καταγράψει το επόμενο ΣΚ ένα 48.1 από το επίσημο δίκτυο σταθμών του WMO (πλέον και οι του ΕΑΑ εντάσσονται σε αυτό). Είναι  πιθανόν λοιπόν λόγω biased αντιδράσεων κάποιοι από μας να ασκήσουν ασύμμετρη πίεση σε δημόσιους φορείς να απορρίψουν perfectly valid τιμές. Αυτό στο σενάριο που η αμφισβήτηση και κριτική είναι απλά στείρα και biased. Δε λέω οτι θα συμβεί per se αλλά καταλαβαίνεις και εσύ νομίζω οτι κάτι τέτοιο ακόμα και αντιεπιστημονικό θα μπορούσε να είναι. Τονίζω δε μιλάω προσωπικά για σένα. Ανοίγω τη κουβέντα στη έννοια της αμφισβήτησης απλά. 

Είμαι πολλά χρόνια στον καιρικό στίβο και αν σου πω οτι έχει πέσει στα χέρια μου επικοινωνία από ανθρώπους που αβυσσαλέα προσπαθούν επι χρόνια να αναγκάσουν/πιέσουν τον WMO να καταρρίψει το ρεκόρ της Αθήνας τι θα έλεγες; Μιλάμε για outright υστερικά πράγματα που αν στα δείξω θα σου σηκωθεί η τρίχα.

Δε με ενοχλεί η αμφισβήτηση, κάθε άλλο αυτή νομίζω πάει τον διάλογο πιο μπροστά εφόσον το κίνητρο είναι η επιστημονικότητα. Εξάλλου εγώ πρώτος αναγνωρίζω πόσο εύκολο είναι οι υψηλές Τ να αμφισβητηθούν. Occupational hazard που λέμε στο χωριό μου 😂

Ξαναλέω, δεν αναφέρομαι σε εσένα προσωπικά. Αναγνωρίζω οτι είσαι ένα πραγματικό στολίδι στο φόρουμ μας με τις εξαιρετικές στατιστικές αναλύσεις σου και εγώ προσωπικά σε θαυμάζω. Αυτό που θέλω όμως να σου δώσω να καταλάβεις μιας και είσαι νιάτο (μπροστά στον 39χρονο παππού εδώ) είναι πως μερικές φορές όλοι μας αφήνουμε τις προσωπικές μας δοξασίες να θολώσουν το μήνυμα αυτού που λέμε (πρώτος εγώ να σου πω την αλήθεια όταν ήμουν μικρότερος). Ενέχει κινδύνους αυτό πολλές φορές σε αυτό που υπηρετούμε με πολύ αγάπη.

Στα λέω με πολύ αγάπη και σεβασμό. Μακάρι όταν ήμουν στα 25 να είχα το 1/10 από τις δεξιότητες που έχεις εσύ!

Φιλιά πολλά!

 

 

Θα απαντησω αργότερα στο θρεντ των σταθμών γιατί εδω χαλάμε το θέμα. Να ξέρεις πάντως βάση της φιλοσοφίας μου, αν γίνει ένα θερμό ρεκόρ σε σταθμό με διαπίστευση θα μαι ο πρώτος που θα το πω, βασικά δεύτερος μετά από σένα😂

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Καλλιθεα εφτασε 40.8 και ολη μερα επαιζε το κλιματιστικο..

Πεταχτηκα το μεσημερι να παρω λιγα τακος και αισθανθηκα πως μ εκλανε στη φατσα ενας δρακος..

Μες στο σαλονι καθομαι σαν αποβλακωμενος και ο λογαριασμος του ρευματος θα ερθει φουσκωμενος...

Η μερα δε παλευεται κι η νυχτα επιπλεον μας τσακισες πατωκορφα παλιοκουφαλα Κλεων..

Αυτο που με ανησυχει ειναι το αλλο κυμα,να δω κουραγιο αν θα βρω να γραψω νεο ποιημα..

Μπαινω στο κινητο να δω τα καιρικα  μοντελα,σε αλλη χωρα ζω του Νελσον του Μαντελα..

Ολη η Ελλαδα κοκκινη στα μαυρα και στα σκουρα,θα κοψω το τσιγαρο θα ξεκινησω πουρα...

Μ αυτα που βλεπω καιγομαι και το κορμι μου λιωνει,το αλλο το σκ κανενας δε γλυτωνει..

Ο καυσωνακιας στη γωνια εμας θα περιμενει τα 45αρια πως και πως με δεος αναμενει...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα είναι ο σωστός καταβατης για τα νότια με αρκετά ανατολική συνιστώσα αλλά Τώρα είναι 7μιση το απόγευμα, παρόλα αυτά 39 το Ελληνικό. Εάν ήταν μεσημέρι σίγουρα θα ήμασταν 2β πιο πάνω. Αλλά παραπάνω δύσκολο απλά δεν βγαίνουν τα κουκιά!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 minutes ago, sakis13 said:

Η Καλλιθεα εφτασε 40.8 και ολη μερα επαιζε το κλιματιστικο..

Πεταχτηκα το μεσημερι να παρω λιγα τακος και αισθανθηκα πως μ εκλανε στη φατσα ενας δρακος..

Μες στο σαλονι καθομαι σαν αποβλακωμενος και ο λογαριασμος του ρευματος θα ερθει φουσκωμενος...

Η μερα δε παλευεται κι η νυχτα επιπλεον μας τσακισες πατωκορφα παλιοκουφαλα Κλεων..

Αυτο που με ανησυχει ειναι το αλλο κυμα,να δω κουραγιο αν θα βρω να γραψω νεο ποιημα..

Μπαινω στο κινητο να δω τα καιρικα  μοντελα,σε αλλη χωρα ζω του Νελσον του Μαντελα..

Ολη η Ελλαδα κοκκινη στα μαυρα και στα σκουρα,θα κοψω το τσιγαρο θα ξεκινησω πουρα...

Μ αυτα που βλεπω καιγομαι και το κορμι μου λιωνει,το αλλο το σκ κανενας δε γλυτωνει..

Ο καυσωνακιας στη γωνια εμας θα περιμενει τα 45αρια πως και πως με δεος αναμενει...

 

Σακη σε βάρεσε η ζέστη ρ μλκ 😂😂😂

χαχαχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, alkis91_2.0 είπε:

Τώρα είναι ο σωστός καταβατης για τα νότια με αρκετά ανατολική συνιστώσα αλλά Τώρα είναι 7μιση το απόγευμα, παρόλα αυτά 39 το Ελληνικό. Εάν ήταν μεσημέρι σίγουρα θα ήμασταν 2β πιο πάνω. Αλλά παραπάνω δύσκολο απλά δεν βγαίνουν τα κουκιά!

Και στον Πειραια μετα τις 6 το απογευμα που γυρισε ισχυρο μελτεμι ανεβηκαν πολυ οι θερμοκρασιες και σημειωθηκαν οι μεγιστες 24ώρου...18:30 να βλεπεις τη μεγιστη ημέρας ουτε στη Λαρισα δεν γινονται αυτά...αν ειχε μπουκαρει 2 ωριτσες νωριτερα ο βοριας θα ειχαμε >40c...αλλά μας εφαγε μια σαπια αυρα ολο το μεσημέρι

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29.5 μεγιστη μετα το πρωινο 12αρι σημερα στον πανουργια..4β κατω απο χθες..αρχισε η προσγειωση και παμε για μονοψηφια αν δεν μας πιασει το μελτεμι..που δυσκολα πιανει εδω

20220814_103123.jpg

Επεξεργάστηκε από Tolisk20
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

42.7 η Λίνδος εντωμεταξύ νέο ρεκόρ Ιουλίου για τη Λίνδο!!!

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες μια χαρη. Οποιος μπορει και εχει την διαθεση.

Ο σταθμος του ασπροπυργου λειτουργουσε απο το 2008 εως το 2014 υπο ιδιωτικη κατοχη.
Ανεβαινε παλια στο meteorologia.gr και στο metar.gr ωσπου μετα μπηκε στο ΕΑΑ
Οποιος λοιπον εχει ημερες με την μεγιστη θερμοκρασια του ασπροπυργου για τους καλοκαιρινους μηνες την περιοδο 2009-2014 παρακαλω να μου στειλει προσωπικο μηνυμα. Ειναι μια απιστευτα χρονοβορα συλλογη δεδομενων αλλα αξιζει για τους καυσωνες της Αττικης!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, ChristosPapasoulis said:

Παιδες μια χαρη. Οποιος μπορει και εχει την διαθεση.

Ο σταθμος του ασπροπυργου λειτουργουσε απο το 2008 εως το 2014 υπο ιδιωτικη κατοχη.
Ανεβαινε παλια στο meteorologia.gr και στο metar.gr ωσπου μετα μπηκε στο ΕΑΑ
Οποιος λοιπον εχει ημερες με την μεγιστη θερμοκρασια του ασπροπυργου για τους καλοκαιρινους μηνες την περιοδο 2009-2014 παρακαλω να μου στειλει προσωπικο μηνυμα. Ειναι μια απιστευτα χρονοβορα συλλογη δεδομενων αλλα αξιζει για τους καυσωνες της Αττικης!

Έχω προσπαθήσει χρόνια και εγώ να βρω τα στοιχεία του Ασπρόπυργου αλλά τίποτα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29.7 - 39.5°C σήμερα στη Χρυσούπολη στο Περιστερι, με άνεμο βορειοανατολικό, που όσο περνούν οι ώρες φαίνεται να ενισχυεται περισσότερο σταδιακά..... αναμενόμενο κατ' εμέ πως δύσκολα θα γράφαμε παραπάνω απ' ότι χθες!

Η μέγιστη θερμοκρασία του τελευταίου τριημέρου, σημειώθηκε στη περιοχή χθες Παρασκευή... 40.3°C με από νότιες διευθύνσεις ασθενή άνενο (Σαρωνικιώτικη αύρα)

Στο Πυργο τώρα.. τα είπαμε! 40 - 41°C στη πόλη, ανάλογα τη περιοχή..... κάνα δυο βαθμούς πιο "δροσερά" (και καλά τώρα) προς Μυρτιά μεριά, και ένα με δύο βαθμούς θερμότερα προς Ωλένη... ο σταθμός της Μαγούλας εγγραψε 42.1°C !! Τα δύσκολα οπότε ξεκίνησαν για εκεί !!!

Ας ετοιμαστούμε για πολύ πιο δύσκολα όλοι μαζί απ' την επόμενη εβδομάδα... μετά το μικρό break (πάλι λέμε τώρα) για εμάς στα ανατολικά!

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, ChristosPapasoulis είπε:

Παιδες μια χαρη. Οποιος μπορει και εχει την διαθεση.

Ο σταθμος του ασπροπυργου λειτουργουσε απο το 2008 εως το 2014 υπο ιδιωτικη κατοχη.
Ανεβαινε παλια στο meteorologia.gr και στο metar.gr ωσπου μετα μπηκε στο ΕΑΑ
Οποιος λοιπον εχει ημερες με την μεγιστη θερμοκρασια του ασπροπυργου για τους καλοκαιρινους μηνες την περιοδο 2009-2014 παρακαλω να μου στειλει προσωπικο μηνυμα. Ειναι μια απιστευτα χρονοβορα συλλογη δεδομενων αλλα αξιζει για τους καυσωνες της Αττικης!

πλακα πλακα τι απεγινε το Metar

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσάγκαλα Χαβάη 1-0

Δεν φυσάει πολύ, αλλά επειδή φυσάει στο Αιγαίο μας έρχονται μεγάλα ωραία κύματα, μετά τις καταιγιδες και τα μπούρινια είναι το δεύτερο αγαπημένο για θάλασσα. Έως 2 μέτρα τα κύματα.

Εξαιρετική δροσιά, δεν άνοιξε καν το κλιματιστικό εδώ.

IMG-47070f584cf0a262671140c14550d614-V.jpg

IMG-698f8f7c2f2cdeb80179788d11fd005f-V.jpg

IMG-50391b3081ab199cb6b357d051d1c348-V.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι πραγμα ειναι αυτο εξω πωπωπωπω

Ανοιξα λιγο να αερισω και με πηρε η ΜΠΟΧΑ απτα μουτρα....

Καυτο μελτεμι με 30αρες ριπες και 31,5 - 32,0 παντου η γειτονια.....32,2 ολοκληρους βαθμους το μπαλκονι....

Θα ξαναδοκιμασω 02.00 το πρωι, ελπιζω και ευχομαι με κατω απο 30 !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έπεσε κάτω από 25 βαθμούς τώρα η θερμοκρασία με δροσερό αεράκι.. σε ελεύθερη πτώση στον ποιο κοντινό μου σταθμό Ε.Α.Α και ανάσες δροσιάς μπαίνουν και στο σπίτι. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...