Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 minutes ago, South καυσωνάκιας said:

Από το πουθενά η Λίνδος 41.8!

Η Λίνδος είναι μια κατηγορία μόνη της. Όποιος έχει πάει, καταλαβαίνει εύκολα γιατί. Το μελτέμι εκεί λειτουργεί ως καταβάτης και οι γειτονικές περιοχές είναι βραχώδεις και γυμνές από βλάστηση.

 

Προσωπικά είμαι σχεδόν σίγουρος πως κάπου στην Ελλάδα έχουν καταγραφεί 50 βαθμοί υπό σκιά, λόγω του πολύπλοκου ανάγλυφου. Πιθανόν αυτό έγινε το 2007, που ήταν πραγματικά ακραίος καύσωνας. Όσο αυξάνονται οι σταθμοί, τόσο πιθανότερο να καταγραφεί και επίσημα. Και δυστυχώς λόγω της κλιματικής αλλαγής θα δούμε 50 βαθμούς σε πιο ευρεία κλίματα τα επόμενα χρόνια. Η χαρά του καυσωνάκια. 😄

Επεξεργάστηκε από Troizinios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Troizinios said:

Η Λίνδος είναι μια κατηγορία μόνη της. Όποιος έχει πάει, καταλαβαίνει εύκολα γιατί. Το μελτέμι εκεί λειτουργεί ως καταβάτης και οι γειτονικές περιοχές είναι βραχώδεις και γυμνές από βλάστηση.

Το ξέρω και ταυτόχρονα είναι ο θερμότερος επίσημος σταθμός πλέον του Παγκόσμιου Μετεωρολογικού Οργανισμού στη γεωγραφική Ευρώπη. Με μια μέση ετήσια Τ σχεδόν 22 βαθμούς τα τελευταία 10 χρόνια.

Με τη Λίνδο ευαγγέλιο μου κοιμάμαι και ξυπνάω τι νόμιζες 😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Από το πουθενά η Λίνδος 41.8!

Και την ίδια στιγμή στην Κατταβια, 30 χλμ πιο μακριά,  η θερμοκρασία έπεσε 6 βαθμούς σε 1 ώρα (από 36, 30 τώρα!)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

σε αυτα τα δυο χρονια που ζω στον πειραια παλι περα του οτι δεν εχει ριξει σοβαρο νερο σημερα παιζει να ειναι η πρωτη μερα που εκανα μπανιο με φουλ κρυο νερο καθοτι οι σωληνες ειναι εξωτερικοι οποτε ειναι συνεχεια χλιαροι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Εντωμεταξύ οι χθεσινοί πρωταθλητές Αττικής Αυλώνας και Φιλοθέη σήμερα και οι 2 περιορίστηκαν στους 39.6. Σήμερα μάλλον έφτιαξαν ε? 😜

Άσχετα που ο Αυλώνας πάλι είχε Ν.

Μα τα εμπόδια πέρα απ' τα Τουρκοβούνια είναι στην ίδια μεριά ρε Σάουθ φαίνεται στην φώτο, από ανατολικά φαίνεται πιο ανοιχτός ο σταθμός. Μακάρι να χουμε απάντηση και φωτό προς δυτικά να δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Μα τα εμπόδια πέρα απ' τα Τουρκοβούνια είναι στην ίδια μεριά ρε Σάουθ φαίνεται στην φώτο, από ανατολικά φαίνεται πιο ανοιχτός ο σταθμός. Μακάρι να χουμε απάντηση και φωτό προς δυτικά να δουμε

Μπα μετά θα μας πεις για τις θερμοβαθμίδες  Α τάξης στο φανάρι αριστερά πιστεύω 😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετα τη μεσεμεριανη ξεκουραση η κολαση επεστρεψε...Βγηκα μπαλκονι μετα απο το κλιματιστικο και τον υπνο και μου τα σκασε.. 40.2 τωρα..Η Καλλιθεα εφτασε 40.8!!!!Θα κανω ενα τσιγαρο εαν καει πιο γρηγορα απο μενα...Και μετα μια ειναι η λυση.. 

θ ακουληθσω το παραδειγμα του τετραποδου φιλου..Μες στο παραδεισο ειναι!!Παγος κι αλκοολ!!!Σκυλισια ζωη κυριοι!!

f34b32f1dc2b7eebea9c743d412415e5.jpg

347595041_2618259194998006_3937696332194205855_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μπα μετά θα μας πεις για τις θερμοβαθμίδες  Α τάξης στο φανάρι αριστερά πιστεύω 😛

Είναι και χαμηλά γενικά ο σταθμός σε σχέση με τα γύρω κτήρια, επιμένω ότι έχει γενικά κακή τοποθέτηση αλλά εντάξει ο καθένας πιστεύει αυτό που θελει. Θέλει καλή ροή ο αέρας για να μην έχεις φαινόμενα εγκλωβισμού, όταν το καταλάβεις ότι μετράς πλασματικές Τ ετσι θα ξενερώσεις και εσυ

Όσο υπάρχεις εσύ που δέχεσαι όλα τα θερμά αβερτα κουβέρτα άλλο τόσο θα υπάρχω εγώ να τα αμφισβητώ για να υπαρχει ισορροπία 😂

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, KapelosG said:

Είναι και χαμηλά γενικά ο σταθμός σε σχέση με τα γύρω κτήρια, επιμένω ότι έχει γενικά κακή τοποθέτηση αλλά εντάξει ο καθένας πιστεύει αυτό που θελει. Θέλει καλή ροή ο αέρας για να μην έχεις φαινόμενα εγκλωβισμού, όταν το καταλάβεις ότι μετράς πλασματικές Τ ετσι θα ξενερώσεις και εσυ

Όσο υπάρχεις εσύ που δέχεσαι όλα τα θερμά αβερτα κουβέρτα άλλο τόσο θα υπάρχω εγώ να τα αμφισβητώ για να υπαρχει ισορροπία 😂

Δεν δέχομαι ''αβέρτα'' τα ρεκόρ βρε συ. Απλά καταλαβαίνω με τη λίγη εμπειρία που έχω τόσα χρόνια τι σημαίνει Αττική ορογραφία και γεωμορφολογία. Μια χαρά Davis Fan Aspirated σταθμός είναι της Φιλοθέης με καλή συντήρηση από τον ιδιοκτήτη. Όλα στα δείξαμε.

Απλά οκ καταλαβαίνω ότι μάλλον ενοχλείσαι με το πόσο θερμή είναι η Αττική οπότε εκεί θα είμαι πάντα εγώ εδώ να σας το υπενθυμίζω ώστε να θυμάστε που ζείτε 😜

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Δεν δέχομαι ''αβέρτα'' τα ρεκόρ βρε συ. Απλά καταλαβαίνω με τη λίγη εμπειρία που έχω τόσα χρόνια τι σημαίνει Αττική ορογραφία και γεωμορφολογία. Μια χαρά Davis Fan Aspirated σταθμός είναι της Φιλοθέης με καλή συντήρηση από τον ιδιοκτήτη. Όλα στα δείξαμε.

Απλά οκ καταλαβαίνω ότι μάλλον ενοχλείσαι με το πόσο θερμή είναι η Αττική οπότε εκεί θα είμαι πάντα εγώ εδώ να σας το υπενθυμίζω για να θυμάστε που ζείτε 😜

Καθόλου δεν ενοχλούμαι γιατί ζω και γω στην Αττική και μάτια έχω😂. Η Αττική είναι όντως πολύ θερμή, αλλά πλέον έχει τόσους σταθμούς που σε 1 ή 2 θα δεις ακραία πράγματα, χθες πχ από σταθμούς του ΕΑΑ ούτε ένας δεν έπιασε 42 και το μόνο 42 καθαρό που είδα ήταν Κορωπί. Τα επιχειρήματα περί γεωμορφολογίας τα χουμε κάνει λίγο καραμέλα, η τοποθέτηση εξετάζοντας όλους τους παράγοντες είναι το βασικό για έναν σταθμό. Και μένα στο Περιστέρι έχει η γιαγιά μου σπίτι μονοκατοικία και μπορώ να βάλω έναν davis και να βγάλω μια φωτό προς τα ανατολικά που ο σταθμός είναι φρι. Όμως τα γύρω κτήρια είναι ψηλότερα και δυτικά του έχει ταράτσα 4+ μέτρα ψηλότερη. Εσύ λες να μην γράφει παραπάνω εκεί με δυτικό ανεμο?

Για αυτό σου λέω μην τα παίρνεις όλα ως ορθά γιατί φαινομενικά και ανάλογα πως θα παρουσιαστούν μπορούν εν δυνάμει να φανεί και ο χειρότερα τοποθετημένος σταθμός άψογος

Νομίζω και ο περισσότερος κόσμος καταλάβαινει που κάτι ξεφεύγει και που όχι. Χθες το λεκανοπέδιο (όχι ευρύτερα η Αττική) σε Ντέιβις προ2 σταθμούς έπιασε ταβάνι στους 42 χοντρικά και σήμερα στους 41, αυτή είναι η αλήθεια. 

Σε αυτά που παρεθεσες είναι 43.4 χθες

Συνεχίζουμε!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Νομίζω το συγκεκριμένο καυσωνικό επεισόδιο δεν έφτασε καν το 2017, και σε καμία περίπτωση τον μεγάλο καύσωνα του 2021. Νομίζω είναι στα επίπεδα του ξεχασμένου πρώτου καύσωνα του 2021 (1-5 Ιουλίου), άντε και λίγο παραπάνω.

Να δούμε την άλλη βδομάδα αν θα έρθει η κόλαση επάνω εμάς ή θα μετριαστεί κάπως. Ας ελπίσουμε το 2ο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, larissa_mare είπε:

Φίλος μου προ ολίγου εξω απο την Λευκωσία..τι να του αντιταξω κι εγω χαχα

IMG-d327eef3c785708da195b6951c2c9ff1-V.jpg

Κι ομως, χτυπαμε στα ισια την καυτη Λευκωσια....

Δες εδω https://penteli.meteo.gr/stations/nicosia/

27,6 με 42,9 σημερα, ουτε 43αρι χαχα

Και τρομερα ΞΗΡΗ ζεστη κι εκει, 13% υγρασια !!!!!!! Αυτο θα πει φουρνος !!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.campbellsci.eu/weather-station-siting?gclid=CjwKCAjwh8mlBhB_EiwAsztdBHcaMGgZNUJTyP8IlTT1ODgHxEcG38Slm8QHeYD2TXWDK0Z-OPSlkxoCgBUQAvD_BwE

Παιδες επειδη το εχουμε κουρασει.Ασφαλως καποιοι σταθμοι δεν πληρουν τις απαιτησεις του wmo και παρ'ολα αυτα το εαα τους εντασει στο δικτυο του(οι λογοι γνωστοι).Απο κει και περα φυσικα μπορουν να ανεβαινουν εδω τα στοιχεια ολων των σταθμων και ο καθενας τα δεχεται ή οχι.Ολοι μπορουν να εκφραζουν τις ενστασεις τους. 

Η Κουλα ειναι θελουμε δεν θελουμε απο τις πιο θερμες περιοχες τις ςυρωπης.Ουτε ο καυσωνακιας θα την κανει θερμοτερη με στοιχεια απο λαθος τοποθετημενους σταθμους,ουτε καποιος αλλος θα την κανει ψυχροτερη απορριπτοντας ολα τα πιθανα θερμα μεγιστα. 

Επισημος φορεας δεν ειμαστε οποτε οτι και να λεει ο καθενας δεν προκειται να επηρεασει την μετεοιστορια της χωρας.

Αυτα τα ολιγα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...