Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις έμαθα ότι το εξοχικό φίλου μου στο Λουτράκι καταστράφηκε ολοσχερώς....

Αυτό το πράγμα που ζούμε στην Ανατολική Ελλάδα από τη δεκαετία του 90 και μετά με τις φωτιές με ξεπερνάει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κριμα κριμα κριμα...δεν θα μεινει ουτε πευκοβελονα μεχρι το 2040 στην Αττικη...

ΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ Κ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΑΑΑΑΣ

Να κανω κ μια.αναφορα...καυτο.μελτεμι πεσμενο βεβαια συνεχιζεται με.29.5-30 αλλαξαμε.την ημερα...

Δεν θα ξαναγραψω για υπερθερμανση αφου εχει πολεμιους που αντιδρουν εξαλλου οπως εγραψε σωστα κι ο Δροσοπηγιωτης σημασια δεν εχει τι λεω εγω κ αν τρομοκρατω (!!!) αλλα αυτα τα τρομακτικα που συμβαινουν κ ζουμε ολοι...στο ιδιο καζανι θα βραζουμε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σπάνιο σπανιότατο βράδυ στην Κέρκυρα απόψε όπου σχεδόν όλοι οι σταθμοί στο νησί στη μία μετά τα μεσάνυχτα δείχνουν από 29 βαθμούς και πάνω αφού πνέει ασθενες μεν ΒΑ ρεύμα αλλά τόσο όσο χρειάζεται για να κόψει την αναστροφή .. .μίλησα με τον κουνιάδο μου και μου λέει είναι φρικτή η αίσθηση ζέστης η οποία στον ποταμό Κέρκυρας φτάνει αυτήν την ώρα τους 36 βαθμούς με 30.4  βαθμούς και 69% υγρασία ....στην ίδια μοίρα και η πόλη της Κέρκυρας με 29.8 και 65% υγρασία .....

Κολαστήριο πραγματικό 

Screenshot_2023-07-18-00-45-59-827_com.android.chrome.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Πάρνηθα έχει μεγάλη έκταση με καμενα στα δυτικά της. Από το 2007. Δεν μπορεί να περάσει από εκεί η φωτιά προς το δρυμό. Πολύ δύσκολο. Μόνο αν βάλουν φωτιά από τη ΒΑ μερια θα απειληθεί ο δρυμός. Να έρθει από Χασιά προς τα ΒΑ μου φαίνεται επίσης πολύ δύσκολο. Υπάρχουν δασικοί δρόμοι που έχουν κόσμο για να τη σβήσει. 

Βέβαια....στο κράτος που ζούμε, ΟΛΑ είναι πιθανά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, menidi είπε:

Η Πάρνηθα έχει μεγάλη έκταση με καμενα στα δυτικά της. Από το 2007. Δεν μπορεί να περάσει από εκεί η φωτιά προς το δρυμό. Πολύ δύσκολο. Μόνο αν βάλουν φωτιά από τη ΒΑ μερια θα απειληθεί ο δρυμός. Να έρθει από Χασιά προς τα ΒΑ μου φαίνεται επίσης πολύ δύσκολο. Υπάρχουν δασικοί δρόμοι που έχουν κόσμο για να τη σβήσει. 

Βέβαια....στο κράτος που ζούμε, ΟΛΑ είναι πιθανά. 

Δεν κινδυνεύει η Πάρνηθα νομίζω. Μεγαλύτερος είναι ο κίνδυνος για Ασπρόπυργο και Μάνδρα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως στον Ασπρόπυργο φαίνεται η θερμοκρασία 2 βαθμούς περίπου επάνω τις τελευταίες 2 ώρες...δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα της φωτιάς....

Screenshot_2023-07-18-01-16-45-959_com.android.chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!Οσο καλη μπορει να ναι...Εαν μπορουσα να δωσω εναν τιτλο θα εγραφα.."Οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια."

Δε γινεται καθε χρονο να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας..Δε γινεται καθε χρονο για οσα δεινα μας βρισκουν να τα ριχνουμε ολα στη κλιματικη αλλαγη..ΝΑΙ!!Υπαρχει κλιματικη αλλαγη..Αλλα την ανικανοτητα του πολιτη και του κρατους που εχει μεριδιο ευθυνης για τις φωτιες δεν πρεπει να την κρυβουμε σαν σκουπιδι κατω απο το χαλι της κλιματικης αλλαγης..

Αυτη την εντυπωση μου δινουν οι κυβερνησεις τα τελευταια χρονια..Ακομα και ο Υπουργος Πολιτικης προσταστιας υπεπεσε στο σφαλμα..Τι μου συγκρινεις ρε Κικιλια μου??Τον Καναδα που φλεγεται με την Ελλαδα..??Δηλαδη τι μου λες...??Αφου καιγεται ολοκληρος Καναδας πρεπει να καει κι ολη η Ελλαδα..Να σου θυμισω συμπαθεστατε κυριε Υπουργε οτι ο Καναδας εχασε εκατομμυρια στρεμματα γιατι εχει εκταση 9.500.000!!Οταν η Ελλαδιτσα εχει 130.000.Επισης να σου θυμισω οτι ο Καναδας αν και  η δευτερη μεγαλυτερη χωρα στον κοσμο σε εκταση ειναι απο τις πλεον αραιοκατηκοιμενες με μολις 4 κατοικους ανα χλμ..

Ειπαμε..Ενα προβλημα λυνεται μονο οταν πιστεψουμε στην υπαρξη του...Η κλιματικη αλλαγη συνευθυνεται για πολλα αλλα οχι για ολα..Ας κανουμε εμεις τα αυτονητα ως πολιτες και ως κρατος και τοτε ισως αντιληφθουμε τα αυτονοητα..Ας κανουμε το καθηκον μας και μετα ριχνουμε την ευθυνη αλλου...Αλλα πρωτα να κανουμε το ΚΑΘΗΚΟΝ ΜΑΣ!!!

Τι παει να πει εχουμε κλιματικη αλλαγη...??Θα καθισουμε με σταυρωμενα τα χερια μας,απαθεις να βλεπουμε την Ελλαδα να καιγεται..? Εμεις δημιουργησαμε την ανωμαλια στο κλιμα..Εμεις να βρουμε τροπους να ξεπεραστει!!!Τελος...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το να συγκρίνουμε φωτιές σε πελώρια δάση τάιγκας μακριά από τον πολιτισμό με πυρκαγιές που καίνε κυριολεκτικά προάστια μιας πρωτεύουσας με 4 εκατομμύρια πληθυσμό, είναι τουλάχιστον γελοίο. Τα δάση της Αττικής και γενικά της νοτιοανατολικής Ελλάδας βρίσκονται σε τρομερό κίνδυνο λόγω κλίματος, ανέμων αλλά και αστικοποίησης.

Αν δεν μπορούμε ως κράτος να προστατέψουμε έστω αυτά τα περιορισμένα πλέον δάση, τότε είμαστε μια χώρα κατεστραμμένη και αφημένη στο έλεος του Θεού. Πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν οι γελοίες δηλώσεις και ενέργειες από τα "αρμόδια" Υπουργεία και να γίνει κάτι σε ουσιαστική κατεύθυνση. Χορτάσαμε δικαιολογίες και διαβεβαιώσεις. Έρχονται πολύ δύσκολες μέρες στο μέτωπο των θερμοκρασιών και των πυρκαγιών, και παίζεται κορώνα ή γράμματα η ύπαρξη των δασών της μισής χώρας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, Zisis said:

Πάντως στον Ασπρόπυργο φαίνεται η θερμοκρασία 2 βαθμούς περίπου επάνω τις τελευταίες 2 ώρες...δεν ξέρω αν είναι αποτέλεσμα της φωτιάς....

Screenshot_2023-07-18-01-16-45-959_com.android.chrome.jpg

Είναι πολύ μακριά για να επηρεάσει νομίζω απλά είναι θέμα ανέμων. Εξάλλου και χθες ο σταθμός στην Ανάβυσσο από ΕΑΑ δεν είχε επηρεαστεί καθόλου. Πρέπει να είναι εντελώς δίπλα η φωτιά στον σταθμό σε τέτοιες καταστάσεις για να επηρεάσει νομίζω 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μετά από τόσα χρόνια που βλέπουμε το ίδιο έργο επανάληψη ενα συμπέρασμα βγαίνει...στα π@παρια των πολιτικών τα δάση, οι Εθνικοί Δρυμοί, η ζωή που φιλοξενούν, η σημασία που έχουν για το οικοσύστημα και τη ζωή των κοινωνιών...αν προστεθεί σε αυτό η αδιαφορία των πολιτών, η έλλειψη παιδείας και η "κοντή μνήμη" κάπως έτσι φτάσαμε εδώ που καταντήσαμε και λέμε τα ίδια και τα ίδια copy paste με προηγούμενα χρόνια πιο πολύ σαν ψυχολογική εκτόνωση, αφού όλοι γνωρίζουμε ότι δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι και κάθε φορά τέτοια εποχή προσευχόμαστε να γλιτώσουμε στηριζόμενοι στο φιλότιμο πυροσβεστών, εθελοντών, απλών πολιτών και σε ένα θαύμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Είναι πολύ μακριά για να επηρεάσει νομίζω απλά είναι θέμα ανέμων. Εξάλλου και χθες ο σταθμός στην Ανάβυσσο από ΕΑΑ δεν είχε επηρεαστεί καθόλου. Πρέπει να είναι εντελώς δίπλα η φωτιά στον σταθμό σε τέτοιες καταστάσεις για να επηρεάσει νομίζω 

αναλογα που ηταν η καπνα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δε θέλω να σας απογοητεύσω, αλλά τα δάση της κεντρικής και νότιας Ελλάδας είναι καταδικασμένα. Το κλίμα γίνεται όλο και περισσότερο άνυδρο και το κράτος είναι ανίκανο και διεφθαρμένο. Ο συνδυασμός αυτός δε δίνει ελπίδες. Θυμάμαι την Πεντέλη μέσα στο πεύκο, τον δρυμό της Πάρνηθας πριν τις φωτιές, ακόμα και την καταπράσινη Κινέτα που είχα περάσει πολλές μέρες τα καλοκαίρια και θλίβομαι πραγματικά.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα 

Ποταμός Κέρκυρας ώρα 10:30 με αίσθηση θερμοκρασίας 38 βαθμούς 

Ζωγράφου 27.5 ελάχιστη με 40αρες ριπές και τώρα στους 31

Καλάβρυτα ελάχιστη 15.2

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5η συνεχής νύχτα με ελάχιστη πάνω από 28 στην Ηλιούπολη. Πολλή μεγάλη κούραση και έπεται ένα 8ημερο από τα βάθη της κολάσεως. Σιχαμένη εποχή πραγματικά.

Εντωμεταξύ σήμερα προβλέπεται η Ρώμη να διαλύσει το ρεκόρ υψηλής θερμοκρασίας όλων των εποχών κατά δύο βαθμούς... Από τους 40.0 που καταγράφηκαν το 2007, πιθανόν σήμερα να πάει στους 42.0 

https://www.theguardian.com/environment/live/2023/jul/18/europe-heat-wave-2023-us-asia-heatwave-live-updates-extreme-severe-weather-hottest-record-temperature-red-alert-climate-crisis-latest-news

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, menidi είπε:

Η Πάρνηθα έχει μεγάλη έκταση με καμενα στα δυτικά της. Από το 2007. Δεν μπορεί να περάσει από εκεί η φωτιά προς το δρυμό. Πολύ δύσκολο. Μόνο αν βάλουν φωτιά από τη ΒΑ μερια θα απειληθεί ο δρυμός. Να έρθει από Χασιά προς τα ΒΑ μου φαίνεται επίσης πολύ δύσκολο. Υπάρχουν δασικοί δρόμοι που έχουν κόσμο για να τη σβήσει. 

Βέβαια....στο κράτος που ζούμε, ΟΛΑ είναι πιθανά. 

προς τα βορεια ναι δεν μπορει ομως ολο το βουνο απο στεφανη μεχρι θρακομακεδονες δεν ειχε καει 

φυσικα αυτο προυποθετει ο ανεμος να γυρισει σε ΒΑ αλλιως οπως και να εχει δεν πιστευω ετσι και αλλιως να καταφερουν να την ελενξουν σημερα θα τα καψει ολα μεχρι τηνμανδρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ελαχιστη 27,2 και ειναι θαυμα που καταφερε να πεσει τοσο, καθως δεν σταματησε αυτος ο ΒΒΑ....

Βεβαια τωρα που μιλαμε, ειναι ωραια και αρκετα υποφερτα, 31,4 με δυνατες ριπες και χαμηλη υγρασια....

Μακαρι να μην εχουμε αλλη φωτια γιατι δυστυχως θα πορευτουμε πολλες πολλες ημερες με ζεστη και δυνατο ΒΒΑ>...

ΤΟΝ ΥΜΗΤΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 minutes ago, geornik said:

Επανηλθε ο σταθμός της Σαλαμινας

40,6c το Σαββατο

39,2c την Κυριακή

Επιβεβαιωνει οτι ειναι κορυφαια με μελτεμοκαύσωνα

Ακριβώς όπως το είχαμε υποθέσει...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...