Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο 90 ο Αυλώνας Meteoclub 41.2

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο Θεος να βαλει το χερι του...Τιποτα αλλο...Να μας λυπηθει...Αν και για ολα εμεις φταιμε..Και για τους καυσωνες και για τις φωτιες.....Να χαιρομαστε το Ελληνικο καλοκαιρι!!!Για Αγγλους,Γαλλους,Πορτογαλους υπεροχο ειναι...Και γω αν ημουν στη Σαντορινη και σκορπαγα τα λεφτα μου εδω και κει και ολη μερα παραλιες και ποταρες,στα κακαλα μου ολα!!!Για αυτους ναι το ελληνικο καλοκαιρι ειναι υπεροχο...!!

Τεραστια προσοχη παιδες...Και για την υγεια την δικη σας και για τους δικους σας...Ψυχραιμια και υπομονη!!!Πανικος και οργη δεν ειναι συμμαχοι μας,τετοιες ωρες...Θα το παλεψουμε οπως και τοσα αλλα δεινα...Γιατι το να σπανε ρεκορ μεγιστων θερμοκρασιων περα απο το στατιστικο κομματι ειναι κατα τ αλλα μαρτυριο και σημα κατατεθεν για την συνεχεια..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, MeteoTirnavos είπε:

Βροχοκουρτίνες με ουράνιο τόξο στο Λιβάδι

livadi.png

αναρωτιέμαι αν εχει και χαλάζι αυτό ή κάνει παιχνίδια ο ήλιος

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγίδα σημειώθηκε στα πομακοχωρια της Ξάνθης πριν λιγο. Στον Εχινο έπεσε χαλάζι ενώ στην πόλη συννεφιασε χωρίς όμως δυναμική από όσο βλέπω στην  δορυφορική. Η θερμοκρασία στους 34c. Τα ΒΑ παραμένουν σε σχετικά καλές θερμοκρασίες μέχρι 35c σε αντίθεση με το πρώτο κύμα καύσωνα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

αναρωτιέμαι αν εχει και χαλάζι αυτό ή κάνει παιχνίδια ο ήλιος

Πολύ πιθανόν να έχει και μικρούς χαλαζόκοκκους 

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και δεν εχουμε δει ακομα τιποτα.Καθε μερα καυσωνα θα μετατρεπει τα δαση σε πυριτιδαποθηκες.Ειναι αργα για δακρυα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φούντωσε ο Όλυμπος!

IMG_20230720_181938.jpg

18-21-30-livadi.png

 

 

 

Νέος παντελεήμονας!

image.png.332ceed99ff36c2ad580e82b318ef924.png

IMG_20230720_182946.jpg.8f61265b5722fde5856911bc0a4b08c3.jpg

IMG_20230720_184003.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, Ζερίκιος said:

Ώπα για μίλα μας γι αυτό! Δοκιμαστικά θα μπει? Για την περίοδο του καύσωνα μόνο? Θα μπει στο δίκτυο του ΕΑΑ? Πες τα όλααα χαχαχαχ

Μόνιμα θα μπεί ο σταθμός.

Αρχικά ΕΕΑ θα μπει η Λιάκουρα. Ήδη τα δεδομένα της στέλνονται στο Αστεροσκοπέιο, δεν ξέρω όμως πότε θα βγει επίσημα. Τώρα για άλλους σταθμούς δεν ξέρω αν θα μπουν στο ΕΕΑ, καθώς το ΕΕΑ θα αποφασίσει γι αυτό. Σίγουρα όμως έτσι όπως είναι το σύστημα βοηθάει να μπει οπουδήποτε (όπως Λιάκουρα). Οπότε θα ήταν πολύ ενδιαφέρον μαζί με το ΕΕΑ να βάλουμε σταθμούς σε πολύ απομακρυσμενα μέρη.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φανταστική δροσιά στην παραλία του Αγίου Νικολάου στο Πόρτο Ράφτη με ισχυρό βοριά ....πραγματικά τέλεια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η καταιγίδα του Ολυμπου η οποία σιγά σιγά πάει σε χαμηλά υψόμετρα ξεπέρασε σε ηλεκτρικά και σε διάρκεια ζωής την υποτίθεται μεράρα αστάθειας την ημέρα των εκλογών. χαχαχαχα. Και συνεχίζει να επεκτείνεται και να μεγαλώνει.. Σπανιότατη αστάθεια με 26αρι στα 850!.

Τρομερή βροχοκουρτινα!!

 

IMG_20230720_190332.jpg

IMG_20230720_190357.jpg

19-05-30-larisa.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 hour ago, baristrs said:

Με 25-26 βαθμους στα 850 αρκετες περιοχες πιασαν 42 και χωρις κανεναν λιβα... Ο τζιφος την Κυριακη δινει 29-30 βαθμους στα 850 με ισχυρο λιβα δηλαδη πανω απο 46 βαθμους 

Ποιές περιοχές καλύπτει η ισόθερμη των 30 βαθμών; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπουμπουνίζει στα Μεσάγκαλα λένε οι δικοί, μου, ελπίζω να προλάβουν να βγάλουν καμιά φώτο. Δεύτερη καταιγίδα δυτικά της πρώτης, πραγματικά η σημεερινή μέρα είναι ασταθειάτη, στα 30 χλμ από εδώ η καταιγίδα.

 

Κλασσική Λάρισα. Η περιοχή που έχει τρελές μέγιστες σε πανελλαδικό επίπεδο, αλλά μπορεί να σου κάνει την ίδια μέρα καταιγιδάρα. χαχαχαχαχα

 

 

Λάρσα Λάρσα σε είχα και Λαχτάρσα

image.png.17aad6546c15b681998f40466cc6f565.pngimage.png.f9d1a1e97cb4987a91ab94045422d963.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43 λεπτά πριν, Zisis είπε:

Μόνιμα θα μπεί ο σταθμός.

Αρχικά ΕΕΑ θα μπει η Λιάκουρα. Ήδη τα δεδομένα της στέλνονται στο Αστεροσκοπέιο, δεν ξέρω όμως πότε θα βγει επίσημα. Τώρα για άλλους σταθμούς δεν ξέρω αν θα μπουν στο ΕΕΑ, καθώς το ΕΕΑ θα αποφασίσει γι αυτό. Σίγουρα όμως έτσι όπως είναι το σύστημα βοηθάει να μπει οπουδήποτε (όπως Λιάκουρα). Οπότε θα ήταν πολύ ενδιαφέρον μαζί με το ΕΕΑ να βάλουμε σταθμούς σε πολύ απομακρυσμενα μέρη.

 

Πίεσε όσο μπορείς να εντάξουν ΕΑΑ την Αλίαρτο! Χαχαχ άντε και σε Αγ Άννα Ελικώνα next..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Troizinios είπε:

Ποιές περιοχές καλύπτει η ισόθερμη των 30 βαθμών; 

Περιοχες της Θεσσαλιας και της Στερεας αλλα μονο ο τζιφος τα δινει αυτα οποτε δεν θα βγουν μαλλον τοσο υψηλες Τ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, baristrs είπε:

Περιοχες της Θεσσαλιας και της Στερεας αλλα μονο ο τζιφος τα δινει αυτα οποτε δεν θα βγουν μαλλον τοσο υψηλες Τ 

Προβλεψη αν και για να εχω την υγεια μου δεν ειμαι ακομα εκει....πεδιαδα Μακρακωμης την Κυριακη 47-48αρι ανετα και ισως και το 1ο 50αρι στην Ελλαδα....δεν μπορω να πω για Λαμια, μηπως παιξει καμια ανεπαισθητη αυρα απο Μαλιακο...αλλα στα ηπειρωτικα ερχονται μεγαλες στιγμες και μεγαλο ρεκορ

Απιστευτη δυναμικη και δινει για ενα 6ωρο ισχυρο Λιβα με 30αρι στα 850....

Delsnow κουραγιο και υπομονη....την επομενη Τεταρτη-Πεμπτη ποσο θα φθασει αραγε ?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο 38,5 εως 39,4 λοιπον οι μεγιστες για σημερα εδω στη Δυτικη πλαγια του Υμηττου....μας εσωσε προσωρινα μια απαλη αυρα απο Σαρωνικο, δεδομενου οτι Παπαγος και Βυρωνας ειχαν πιασει 39αρι απο τις 14.00

35,5 - 36,0 τωρα με ενα ελαφρυ ανατολικο ανεμο, υγρασια στα ταρταρα 20-25% και απλα ενας φουρνος εξω....

Υπομονη και κουραγιο, μακαρι να πεσει εστω και λιγο κατω απο 30 τα ξημερωματα να αερισουμε 20 λεπτα, μιση ωρα το σπιτι και ξανα μανα ολοι τα κεφαλια μεσα, αιρκο μεχρι να βγαλουμε βραγχια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να τη η δευτερη καταιγίδα σε καλύτερη θέση για την πόλη, άκουσα και το πρώτο υποκοφο μπουμπουνητό! Μακάρι να γίνει το θαύμα. Προφανώς λόγω χαμηλής σχετικής υγρασίας η. Βάση είναι πολύ ψηλά.

IMG_20230720_192241.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καναντερ πάνε Δήλεσι για να πάρουν νερό!

Το τρία ξένα και το ένα ελληνικό,μιας και θα πάω θάλασσα ίσως καταφέρω να βγάλω και κοντινό 

IMG_20230720_192047.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...