Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγαίνεις από τη θάλασσα στο Πόρτο Ράφτη και μέχρι να τυλιχτεις με την πετσέτα την ακούς λίγο από τον δροσεροτατο βοριά......απίθανο μπάνιο ....πίστευα ότι θα το μετάνιωνα αλλά τελικά η δροσιά είναι τρομερή ....με το ζόρι πιστεύω να έχει 30 βαθμούς 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

11 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Προβλεψη αν και για να εχω την υγεια μου δεν ειμαι ακομα εκει....πεδιαδα Μακρακωμης την Κυριακη 47-48αρι ανετα και ισως και το 1ο 50αρι στην Ελλαδα....δεν μπορω να πω για Λαμια, μηπως παιξει καμια ανεπαισθητη αυρα απο Μαλιακο...αλλα στα ηπειρωτικα ερχονται μεγαλες στιγμες και μεγαλο ρεκορ

Απιστευτη δυναμικη και δινει για ενα 6ωρο ισχυρο Λιβα με 30αρι στα 850....

Delsnow κουραγιο και υπομονη....την επομενη Τεταρτη-Πεμπτη ποσο θα φθασει αραγε ?

Δεν θα βγει 30αρι στα 850 ειναι στο οριο και μονο ο τζιφος το δινει... Με τετοιο λιβα ομως και 28-29 στα 850 πιστευω τοπικα θα βγει ενα 46αρι η 47αρι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμος στον Εχινο Ξανθης νωριτερα..Χαλαζι και ηλεκτρικα.

362235109_204222695910311_3796768345418769600_n.jpg

Μετα απο την υπερβολικη ζεστη αυτα ειχαμε σημερα στα Βαλκανια..Ευχομαι καπως ετσι να κλεισει και σε μας ο κυκλος των καυσωνων στη χωρα μας..Με τετοιου ειδους τερατα!!

67b9d2b889d8e545ea38fde77a7b1267.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σηκώθηκε αέρας εδώ, βόρεια μας είναι χάθηκαν τα βουνά από τις βροχοκουρτίνες και φεύγει προς τα ανατολικά.

Η εικόνα από την κάμερα της Λάρισας τα λέει όλα

larisa.png

Επεξεργάστηκε από MeteoTirnavos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Βγαίνεις από τη θάλασσα στο Πόρτο Ράφτη και μέχρι να τυλιχτεις με την πετσέτα την ακούς λίγο από τον δροσεροτατο βοριά......απίθανο μπάνιο ....πίστευα ότι θα το μετάνιωνα αλλά τελικά η δροσιά είναι τρομερή ....με το ζόρι πιστεύω να έχει 30 βαθμούς 

Η μονη μας παρηγορια Γιωργη....κι εγω εχω κανει απογευματινες βουτιες Ανατολικη Ακτη παντα, Λουτσαρα και Σχινια Μαραθωνα....

ΑΛΛΟΣ ΘΕΟΣ ρε παιδι μου, και 40αρι να εχει λεκανοπεδιο, εκει με την αυρα του Ευβοικου πολυ πολυ δυσκολα πανω απο 32-33 βαθμους διπλα στο κυμα....σα να εισαι σε Νησι...

34αρια ακομα ακατεβατα εδω στα μπετα του Ζωγραφου....

Το μονο παρηγορητικο που μπορω να αναφερω ειναι οτι η διαρκεια ημερας μειωνεται συνεχως, αν και ανεπαισθητα ακομα, μετα το 15Αυγουστο αρχιζει να τρωει 5λεπτα καθημερινα....

6.18 Ανατολη και 20.44 Δυση σημερα, καλα ο καυσωναρος δεν χαμπαριαζει, αλλα σε σχεση με το 6.02 - 20.57, ε, γλιτωσαμε κανα μισαωρο - 40λεπτο ημερα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Το μονο παρηγορητικο που μπορω να αναφερω ειναι οτι η διαρκεια ημερας μειωνεται συνεχως, αν και ανεπαισθητα ακομα, μετα το 15Αυγουστο αρχιζει να τρωει 5λεπτα καθημερινα....

Γιώργη μακάρι να ήταν έτσι φίλε.Λεπτο λεπτό μας πάει άντε 2 λεπτά πιο σπάνια.Μεχρι τέλος Αυγούστου 8 δύει ο ηλιοςScreenshot_20230720_200111_Chrome.jpg.e8f78054e0429ad4228958082f4c10ec.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ναι μόλις φύσηξε από την καταιγίδα και μύρισε και βροχή! Πόσο μου έλειψε και μου λείπει!.

Τελευταίες εικόνες από την καταιγίδα. Εξαφανίστηκε και ο Κίσσαβος!

 

IMG_20230720_193825.jpg

IMG_20230720_194605.jpg

IMG_20230720_195704.jpg

IMG_20230720_200755.jpg

IMG_20230720_201650.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας σεβαστουμε και καποιους ανθρωπους που δινουν και την ψυχη τους..Ενω εμεις ευκολα κρινουμε απο τον καναπε μας,με κλιματισμο και πισω απο ενα πληκτρολογιο...Οχι στο τσουβαλιασμα ειδικα σε μερες περιεργες σαν και αυτες που διανυουμε τωρα!!

358710219_762135209250647_4548183706676211424_n.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπίσουμε να μείνει όπως είναι!!!! Αν δεν δούλευα κάθε μέρα, τώρα θα ήμουν ως εθελοντής κάπου εκεί πάνω. 

IMG_20230720_175834.jpg

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και όμως η καταιγίδα έφτασε μαγνησία!.

Και όμως από αυτό το σκ@τό πέφτουν κεραυνοί, δυστυχώς είναι λίγοι και δεν μπορώ να τους απαθανατίσω!

 

IMG_20230720_211621.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για καποιο λογο αυτη τη στιγμη εχουμε πεσει απροσδοκητα χαμηλα..29.7 λεει το θερμομετρο μου-30.0 ο κοντινοτερος σταθμος του χαιδαριου..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Για καποιο λογο αυτη τη στιγμη εχουμε πεσει απροσδοκητα χαμηλα..29.7 λεει το θερμομετρο μου-30.0 ο κοντινοτερος σταθμος του χαιδαριου..

Ναι γτ δν έχουμε Β-ΒΑ απόψε αλλά αύρες. Συνεπώς, απόψε θα έχουμε χαμηλότερες ελάχιστες στο λεκανοπέδιο και υψηλότερες υγρασίες.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 hours ago, Frostfang8 said:

Γελαω. 

Το να ονομάζονται εκτασεις σαν "δασικες" ενω στην πραγματικότητα ειναι πολυ αραιο δασος ή θαμνωδης εκταση, δεν σημαίνει οτι πράγματι υπάρχει δασοκάλυψη. 

Αυτο σπουδαζω και εχω ασχοληθεί εκτενώς. 

Υπαρχουν και πλαγιες σε βουνα γυμνες που ειναι εντος των δασικων εκτασεων στα δασαρχεία.

O ορισμος ήταν ίδιος . Και παλιά και τωρα.

 

Το 1980 δεν ονόμαζαν δάσος μόνο το πολύ πυκνο.  Ότι λένε δάσος τωρά, αυτό ελεγαν και τότε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, GEORGE SNOWMAN said:

Π@π@ριες καμαρωτές.Οταν καιγονται τεραστιες δασικες εκτασεις και μετα βγαινουν πουρναρια εξακολοθουν να χαρακτηριζονται ως δασικες.Η αττική τουλαχιστον εχει χασει πανω απο τα μισα δαση απο το 07 ως σημερα.

Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αττικη.  Στην Αττικη τα δαση μειωθηκαν.  Στο συνολο της χώρας αυξηθηκαν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα ηλεκτρικά σήμερα. Τελικά η Ανατολική Θεσσαλία κονταροχτηπήθηκε με την Θράκη, και γενικά έδειξε την δυναμική που έχει ακόμα και σε μέρες που τα μοντέλα δεν έβλεπαν τίποτα.

 

image.png.06748dfecd73fbbee8d32b97cfd47fad.pngModele GFS - Carte prévisions

 

καλά τα πήγε το τζεμ, αν και υπρέβαλε στον υετό όπως πάντα

gem-2-6.png?12

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ιπποκρατειος, κοσμαρα, το τελευταιο καταφυγιο κανονικοτητας....

37αρι μεγιστη ναι, ειναι παρα πολλη ζεστη για το υψομετρο και τον προσανατολισμο.....ΑΛΛΑ ελαχιστη 18,4 κοιμασαι ανθρωπινα....και 24αρακι ηδη, να μπορεις να ξεμυτισεις, να κατσεις λιγο εξω

Στα μπετα, οπως σωστα ειπαν οι φιλοι, εχει βγαλει μια αυρα που εξασθενημενη μας φθανει και εδω πανω....αλλα τι να το κανεις, μποχα, ζεστη και υγρασια

31αρια ακατεβατα η γειτονια, 30,5 μονο ο σταθμος ψηλα Ζωγραφου.....απαλευτα ειναι εξω παιδια, μονο προς τα ξημερωματα εαν δεησει και παει κανα 28αρι να ανοιξουμε λιγο τις πορτες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μονο καλό μέχρι στιγμής είναι οτι γλιτώσαμε τα χειρότερα στα δυτικά με ποιο light καταστάσεις αυτές τις μέρες με μέγιστες θερμοκρασίες που δεν ξεπέρασαν τους 40 - 41 βαθμούς και τα μέγιστα heat index σε Πρέβεζα και αμφιλοχια δεν κατάφεραν να ξεπερασουν τους 53 - 54 βαθμούς.Φτου σκόρδα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...