Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 hours ago, South καυσωνάκιας said:

Μέγιστες Αττικής σήμερα

41.8 Γλυφάδα Davis WeatherLink

41.4 Χαροκόπειο ΕΑΑ

41.3 Βάρη ΕΑΑ

41.1 Πατήσια ΕΑΑ

41 Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ (αργότερα τα ακριβή δέκατα)

41.5 η Νέα Φιλαδέλφεια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ακομα μια δυσκολη,ημερα ξεκιναει,ο καυσωνας δε ξεκουμπιζεται,καιροφιλους γ@μαει...

Με 28.3 ελαχιστη πειτε μου πως να ζησω,να παω στη δουλιτσα μου η να την κοπανησω...?

Πρωι πρωι σαν ξυπνησα ντουζακι παλι κανω,ανοιξα πορτα ξαφνικα κι αρχισα να τα χανω.

Βγαινω στο δρομο γρηγορα,τσιγαρα για να παρω,δεκα λεπτα περπατησα συναντησα τον Χαρο!!

Να αναπνευσω προσπαθω μα δυπνοια με πιανει με φρουτα και νερα ο κ@λος ολο κλ@νει..

Μεχρι να φτασω στη δουλεια παλι θα χω βρωμισει κι ολες τις μπλουζες που φορω τις εχω χαραμισει.  

Δοξα τη Παναγια  κοντοζυγωνει η μερα να παω για βουτιες να φυγω απο τη χολερα...

Τα Σαββατα κι οι Κυριακες του Ιουλη με καυσωνια αν θες φυγουνε ομορφα ξεκινα τα μπιρονια...

Καλη σας μερα φιλοι μου κι υπομονη  μεγαλη κι οπως σας ειπα και προχθες,το νου σας στη μασχαλη!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15,5 στα γρεβενα όαση δροσιάς..εντωμεταξύ όσο εμείς καιγόμαστε στη Αμερική έχει κάτι καταιγιδαρες .....το ένα μέτωπο είναι τόσο μεγάλο σαν από δω μέχρι την Ισπανία αχχχαχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 26.5 η ελάχιστη εδώ. Πάλι καλα που έφτασε τόσο, γιατί στις 11 τη νύχτα είχε 31. Εκλεισα κλιματισμό μέσα στη νύχτα μπας και κοιμηθώ σαν άνθρωπος έστω για μερικές ώρες. Πάντως με τέτοια ζέστη, δεν το χαίρεσαι το καλοκαίρι. Δλδ οκ...που να πας? Σε πάρκο? Σκας. Διήμερο σε παραλία? Πάλι σκας. Μέχρι να προσαρμοστείς στο νέο πλαίσιο, με τα ac , τα παράθυρα, τις διαδρομές μέχρι την παραλία κτλ...πάει...έσκασες. Μέσα στο νερό? Με 40+ έξω? Πάλι σκας και είναι και επικίνδυνο. 

Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου (και απο την εμπειρία μου) είναι σκιερά μέρη κάπου με δεντράκια και αραλίκι με καλή παρέα μέχρι αργά το βράδυ και μέχρι να περάσει το σίχαμα αυτό!

Καλημέρα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 ώρες πριν, Χιών είπε:

Είστε και άλλοι που νιώθετε ζαλισμενοι και δεν λειτουργεί καλά το μυαλό σας όλη τη μέρα; Δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα, χάνω τα λόγια μου και ξεχνάω όλη την ώρα πράγματα. Δεν είναι αστείο πράγμα η θερμική κόπωση, και έχουμε ακόμα τα δύσκολα μπροστά μας...

ηλεκτρολυτες 

αν γινεται 1.5 λιτρο με 2 στημενα λεμονια μια κουταλια της σουπας ζαχαρη και μια κουταλια της σουπας αλατι 

χαλια γευση αλλα θα σε κρατησει για μια μερα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34.6 ηδη στον Ασπροπυργο...Σταματησαμε για λιγο...Ετοιμαζουμε και πρωινο με καργα πρωτεινη!!🤣Μπορει να μην εχουμε κουζινα αλλα δε μασαμε..

images.jpeg

Αρκετη και η κινηση νωρις το πρωι στη λεωφ.Αθηνων..Ακομα και με πρασινο και δεν κουνιομαστε...

kina_kamiles.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάνω από 37c ήδη η Λίνδος, η Γόρτυνα,και τα Χανιά (ακρωτήρι) 

33-34αρια σε μεγάλο μερος του λεκανοπεδίου.

Μέχρι τις 2 θα έχουν κοκκινησει τα πάντα πλην ίσως των περιοχων που θα επηρεάζονται από αυρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Όπως υποσχέθηκα εχθές ο σταθμός στην Αλίαρτο μόλις μπήκε....

Για να δούμε τι θα δούμε....περιμένω μεγάλες τιμές.....

https://temperature.gr/details/Αλίαρτος

Πάντως το κοιτούσα τώρα...αυτή τη στιγμή έχουν την ίδια θερμοκρασία με Λάρισα (32.2). Τυχαίο? Θα δείξει....αλλά περιμένω ανάλογες θερμοκρασίες 

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, Χιών said:

Είστε και άλλοι που νιώθετε ζαλισμενοι και δεν λειτουργεί καλά το μυαλό σας όλη τη μέρα; Δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα, χάνω τα λόγια μου και ξεχνάω όλη την ώρα πράγματα. Δεν είναι αστείο πράγμα η θερμική κόπωση, και έχουμε ακόμα τα δύσκολα μπροστά μας...

Σήμερα έχω ξυπνήσει με ζαλάδες παρόλο που έχω πιει νερό αρκετό και ακόμα δεν μπορώ να συνέλθω. Βγηκα να κανω κατι ψωνια και μαλλον με εκανε χειροτερα ...πεπισης παρόλο που κοιμάμαι με ον οφ αιρκο πλέον ( την έπεισα τλκ να το ανοίγουμε) ίδρωνω στο λεπτό όταν το κλείνω ... δεν αντεχωωω

 

Ήδη 34.5 εντωμεταξύ 

Επεξεργάστηκε από snowjohn
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

34 με το καλημέρα μετά από 29.0 ελαχιστη ....ξυπνάω και θέλω να μπινελικωσω όποιον βρεθεί μπροστά μου ....ημέρα της μαρμότας .....κάθε μέρα τα ίδια εδώ και 10 μέρες....κούρασε και εξάντλησε και τα χειρότερα δέν τα έχουμε δει ακόμα 

Μια ομορφιά και στον Ποταμό Κέρκυρας με 30 βαθμούς τώρα 80% υγρασία και αίσθηση 38

12.9 ελάχιστη Καλάβρυτα....άλλο πράγμα εκεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Βακος σήμερα εδώ, λογικά θα δυσκολευτουμε να δούμε 40αρι.

Επίσης έχουμε και μια πτώση στα 850 οπότε ίσως έχουμε 1 βαθμό πιο κάτω σε σχέση με χθες. Για να δούμε.

Ωραία μέρα η χθεσινή με την απροσδόκητη για μένα καταιγίδα, να μας έπιανε θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

αυτα βλεπω και μου αναβουν τα λαμπακια

 

μεσα σε ευθεια γραμμη 2.5 χλμ εχεις 3 σταθμους στον πειραια

http://penteli.meteo.gr/stations/pireas/

https://penteli.meteo.gr/stations/pireas-port/

http://penteli.meteo.gr/stations/pireas-pedagogiki/

ο πρωτος τρωει την αυρα στην μαπα την ιδια αυρα που ερχεται σε μενα 

ο δευτερος τρωει στην μαπα ολο το θερμικο φορτιο των καραβιων 

ο τριτος ειναι στην μεση του πουθενα σε βιομηχανικη περιοχη 

ελεος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έβλεπα χάρτη μέτεο για εκτίμηση θερμοκρασίας..

Τρίκαλα, Καρδίτσα, Μεσολόγγι, Πύργος οι πιο ζεστές περιοχές

Έχουμε αρκετούς σταθμούς εκεί...για να δούμε

image.png.2aba08174ce0bfae4adf1aa9723d7f01.png

Επεξεργάστηκε από Zisis
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 33 βαθμους η θερμοκρασία με την υγρασία στο 48%.

Η Μύρινα ξεμένει από νερό, μεγάλα τα προβλήματα στην ύδρευση κι ακόμη ακολουθεί ένας ολόκληρος Αύγουστος στην κορύφωση της τουριστικής περιόδου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 βαθμοί, και 50% σχετική υηγρασία.. Συνθήκες ιδανικές για εκρηκτική αστάθεια

.... Αν είχαμε την διάταξη.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...