Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, snow_evia said:

Δυστυχώς είχαμε έναν ακόμα θάνατο στην πυρκαγιά στην Κάρυστο.Ηταν βοσκός και πήγε να σώσει τα ζωντανά του..Αυτά για όποιον πιστεύει ότι πρέπει να αφήνουμε τις φωτιές να καιουν ανεξέλεγκτες γιατί πολύ απλά θα αναγεννηθουν τα δάση.Οταν εμείς οι ίδιοι προκαλούμε τις φωτιές(πείτε λόγω κλιματικής αλλαγης η λόγω εκδήλωσης πυρκαγιάς από σκουπίδια, κολώνες της ΔΕΗ, εμπρησμούς) ,αφού κανονικά μόνο από κεραυνούς μπορεί να προκληθεί μια πυρκαγιά και έτσι έχουν συνηθίσει τα δάση και φύση,να καίγονται σπάνια και σε μικρές εκτάσεις, οφείλουμε να τις σβήσουμε με όσα μέσα διαθέτουμε. 

Το μεσογειακό δασος καίγεται μια με δυο φορες ανα 100 χρονια. Δλδ θα επρεπε να εχουμε δαση με δεντρα 50-100 ετων. Αυτο δεν υπαρχει ισως πουθενα στην Ελλαδα( για μεσογειακό δασος). Ακόμα και στην Ευβοια απο τα 500.000 στρεμματα τα 120.00 ηταν καμμενα οχι πανω απο 15 χρονια. Το οριο αναγέννησης του δασους ωστε να μην απλα θαμνοι . Δυστυχώς έχει περάσει σε πολύ μεγάλη μερίδα του κόσμου οτι 1, Το πευκο δεν ηταν ποτε το κυρίαρχο δεντρο στη μεσογειο. Συνειδητό ψέμα ωστε να φταιει το πευκο (και ο αερας  και η ζεστη) και οχι το κρατος και φυρικά δεν ισχύει αυτο καθώς ήδη απο τα αρχαια χρονια εχουμε αναφορες για τα πευκοδαση του Υμητου , της Πεντελης του Κορωπιου, Με απλα λόγια οτι δεν ηταν επιπεδο χωραφι ηταν δασος.   2.Οτι δεν πειραζει να καίγεται.  Στον ιππικο ομιλο στην Αναβυσσο ηταν η τριτη φορά που καιγεται η περιοχη τα τελυταια 5 χρόνια, οτι σε δασος υπήρε μονο απο αναδασωσεις πλεον. και για όσους ξερουν τα βουνά εκει δεν εχουν καν δρόμους, ειναι καταδικασμενοι πλεον να βλεπουν πετρες και θαμνους μεχρι να ξανακαουν. 
 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

54 λεπτά πριν, gthomasandros είπε:

Αύριο η λογική λέει ότι θα πάει πολύ ψιλά μάλλον θα έχουμε επανάληψη της Κυριακής...

Σε καποιες περιοχες μπορει να εχουμε επαναληψη αλλα θα νε καλυτερη μερα γτ θα δροσισει εντυπωσιακα ισως και πριν τη δυση του ηλιου..οποτε συνολικα η αισθηση θα νε καλυτερη..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταθερά εμετική ζέστη στα Πατήσια, στους 32+ η περιοχή. Να δούμε αν από αύριο θα καταφέρουμε έστω κανένα 25αρι τα χαράματα, για πιο χαμηλά καλό Σεπτέμβριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Το αναφερω εδω γιατι ειναι μια ιδιαιτερη ειδηση και με συγχωρειτε..

Παρα το γεγονος οτι η Μεσογειος βραζει χθες ειχαμε ενα μοναδικο ρεκορ...Η μεγαλυτερη καταγραφη χαλαζοκοκκου που καταγραφηκε ποτε στην Ευρωπη..Στο Tiezzο της Ιταλιας κοντα στη Βενετια..19-19.5εκατοστα!!!

363419393_238437829143367_8313066173789124330_n.jpg

363328180_238437882476695_1710552653336074963_n.jpg

Απ' την κατάψυξη το έβγαλε😛

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Καλησπέρα από πλατεία Λιστον... Κέρκυρα.. Όπου λιώνω.. 

Λιώνω.. Σταζω..η μπλούζα μούσκεμα στον ιδρώτα... Σάουνα.. Άρε Γιώργο Χελμε πόσο δίκιο έχεις για την Κέρκυρα... Δεν υπάρχει αυτό το πράμα!! 

 

IMG_20230725_234305.jpg

Έτσι ....για να μην γκρινιάζω μόνο εγώ για το μουχλόνησο

Παρεμπιπτόντως αυτήν την ώρα στην πόλη η αίσθηση είναι 37 βαθμοί ......βέβαια το χτικιό του 2012 με 12 σερί μέρες heat index από 45-53 βαθμούς δεν το ακουμπάει καν ο φετινός καύσωνας....πολύ light  για την Κέρκυρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12:20 και η θερμοκρασία στους 30,1 και κάποιοι μετά από όλα αυτά που χούμε ζήσει  2 βδομάδες τώρα γράφουν πανηγυρίζοντας ότι δεν φτάσαμε τους 40 στο γκάζι που έλεγαν οι προβλέψεις , παρεπιπτόντως το γκάζι τώρα δείχνει 30,6 δροσερότατα !!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 19,8 βαθμούς στον ποιο κοντινό μου σταθμό Ε.Α.Α προς την περιοχή του αεροδρομίου. Δροσίζει καλά μέσα στο σπίτι τώρα και έξω είναι super σε εμένα.Απο την κόλαση του μεσημεριού στον παράδεισο της νύχτας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στους 25β έχει σταθεροποιηθεί η θερμοκρασία εδώ και λίγη ώρα,ίσως λόγω και του του δυτικού ανέμου που επίσης φυσάει εδώ και λίγη ώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί να γίνει και χειρότερο στην Κέρκυρα .....στον Ποταμό πριν λίγα λεπτά είχε 29.9 με 81%/ υγρασία .....στην Πόλη 29.8 με 77% υγρασία και στα Γουβιά ακριβώς 2 μέτρα μακριά από το κύμα 29.1 και 76% υγρασία ......αν δεν το έχεις ζήσει νύχτα να έχεις αίσθηση ζέστης 38 δεν ξέρεις τι θα πει καιρικος εφιάλτης .....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μπορεί να γίνει και χειρότερο στην Κέρκυρα .....στον Ποταμό πριν λίγα λεπτά είχε 29.9 με 81%/ υγρασία .....στην Πόλη 29.8 με 77% υγρασία και στα Γουβιά ακριβώς 2 μέτρα μακριά από το κύμα 29.1 και 76% υγρασία ......αν δεν το έχεις ζήσει νύχτα να έχεις αίσθηση ζέστης 38 δεν ξέρεις τι θα πει καιρικος εφιάλτης .....

Λεμεσό έχεις πάει; Νύχτα καλοκαίρι; Ότι χειρότερο σε δυσφορία έχω ζήσει ΜΑΚΡΑΝ. Πιστεύω ότι η Κέρκυρα είναι γατάκι μπροστά στη νυχτερινή Λεμεσό

Να έχει 30+ και τα αυτοκίνητα να είναι βρεγμένα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

@South καυσωνάκιας έχω ακριβώς το ίδιο ριντινγκ με εδώ με τη λακροσσάρα μου χωρίς τον ήλιο...ενώ το γκολφ ψήνεται στους 34 ολομόναχο 1 το βράδυ! Κάποιος ξέχασε το τζάκι ανοιχτό, ορ γουάτ 😄

20230726_005738.jpg

Screenshot_20230726_010329_Samsung Internet.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28 εδώ και πάει προς 27+. Πέφτει γρήγορα. Αν δεν υπήρχαν οι προβλέψεις για το "τέλος του κόσμου" αύριο , θα νόμιζα ότι είναι μια σχετικά ζεστή καλοκαιρινή βραδιά,  όπου το επόμενο πρωί θα είχαμε αρκετή ζέστη και τίποτα περισσότερο. 

Δε μου γεμίζει το μάτι για 44-45. Ας πούμε το Σάββατο φαινόταν για την Κυριακή. Άντε να δούμε....

Καληνύχτα. Ύπνος χωρίς ac.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εγώ πάντως θα γούσταρα φουλ να δούμε 26-27άρια το πρωί εντός λεκανοπεδίου... έτσι για να σπάσει την δύναμη των 850ρίων και να δέσει ωραία η ειρωνία. Όχι ότι αλλάζει κάτι. Πάντως μάγκες έμεινε λιγότερο από 24ωρο και ΤΕΛΟΣ. Το φάγαμε το πιάτο, μια καλή κουταλιά έμεινε. Τώρα εύχομαι όσο το δυνατόν λιγότερες συνέπειες. 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοκαίρι φουλ και σήμερα. 22-37 η θερμοκρασιακή διακύμανση (παρόλο που αναμέναμε 38αρι). Άντε αύριο και τέλος το σιχαμα. Να πάμε σε νορμάλ θερμοκρασίες (28-30-32) με ηλιοφάνεια χωρίς αέρηδες και φυσικά χωρίς βροχές και καταιγίδες. Όπως πρέπει άλλωστε να είναι το καλοκαίρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, menidi είπε:

Λεμεσό έχεις πάει; Νύχτα καλοκαίρι; Ότι χειρότερο σε δυσφορία έχω ζήσει ΜΑΚΡΑΝ. Πιστεύω ότι η Κέρκυρα είναι γατάκι μπροστά στη νυχτερινή Λεμεσό

Να έχει 30+ και τα αυτοκίνητα να είναι βρεγμένα. 

Α να τος ο δικος μου.....Λεμεσο, Λαρνακα, Αγια Ναπα....την ημερα, δεν το καταλαβαινεις οτι εισαι τοσο νοτια, φυσα διαρκως ενας θαλασσινος αερας - αυρα, και καπως δροσιζει....μετα τις 22.00 - 22.30 που πεφτει, γινεται το ελα να δεις....εχω ζησει κι εγω 29-30αρι μετα τα μεσανυχτα, διπλα στο κυμα και να κοβεις με το μαχαιρι την απνοια, δυσκολευομουν να ανασανω απτη δυσφορια...για Κερκυρα μου κανει φοβερη εντυπωση γιατι ειναι τοσο Βορεια και Δυτικα, ΟΚ ειναι νησι, αλλα τοσο πολυ ? μονο Πασχα εχω παει ευτυχως, χαχα

Ζωγραφου 28,5 ηδη και πραγματικα, οπως ειπε κι ο φιλος πιο πανω, ειναι μια νορμαλ ΖΕΣΤΗ βραδια, που εχουμε ζησει απειρες και θα ζησουμε αλλες τοσες στο μελλον....τιποτα δεν δειχνει το ΤΕΡΑΣ για αυριο, ισα ισα, πραγματικα το Σαββατο το ενιωθες ολη την ωρα οτι παει προς κορυφωση και ειχαμε και +3 βαθμους τετοια ωρα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

43.9 χθεσινή μέγιστη Ελλάδας στη Κάτω Τιθορέα από ΕΜΥ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 hours ago, sotos*snow said:

Καλώς όρισες εκ νέους στην παρέα μας φίλε Μιχάλη!! Είμαστε πολύ χαρούμενοι που σε έχουμε και πάλι στην παρέα μας!!! 

Καλημέρα.

Ευχαριστώ Σώτο. 

24°C και πυκνή ομίχλη.

Επεξεργάστηκε από Michael_SN
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα, χαμηλή σχετικά ορατότητα είχαμε στο Πλατύ Ημαθίας νωρίτερα, ενώ η θερμοκρασία είναι στους 24 βαθμούς.  Σήμερα να δούμε τι μέγιστες θα καταφέρουμε να πιάσουμε , ίσως και 42 βαθμους .

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ καλές Θ και σήμερα το πρωι. Νομίζω η Ζαγορά όμως δειχνει την δυναμική που υπάρχει. Καλημέρα 

SmartSelect_20230726_072929_Chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από oldboy332
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Στους 26,5 βαθμούς η ελάχιστη και στους 27,1 τώρα με αύρα.

Βάση τζίφου έπρεπε να έχουμε 34 βαθμούς τώρα, γελάει ο κόσμος...χαχα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...