Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Αναφορές μακράς θερμής περιόδου 12-27/7/2023 ''Κλέων''

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Θα το ξαναπώ πως προσωπική μου άποψη είναι ότι αυτός ο σταθμός γράφει ότι να ναι !!!!!!!

Τυχαίνει να βρίσκομαι συνέχεια Π.Ψυχικο και Φιλοθέη και οι διαφορές με την περιοχή μου είναι πάρα πολύ μικρές ....αυτήν την στιγμή οι 5 βαθμοί διάφορα είναι ανέκδοτο πραγματικά 

Ναι απλά δεν εξηγείται να ''γράφει ότι να ναι'' μόνο τις μέρες με Ν συνιστώσα και όταν έχουμε Β συνιστώσα στο λεκανοπέδιο να δείχνει πιο κάτω και από το Ψυχικό. Τα χουμε πει πολλές φορές εξάλλου.

Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά εμείς οφείλουμε να καταγράφουμε και να αναφέρουμε τα πάντα ειδικά σε περιοχές με δυναμικό αίτιο καταβατών όπως τα Τουρκοβούνια. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Φίλε Σάουθ εδώ το άρθρο μας λέει και για το εντυπωσιακό 47.1 του Λαγκαδά που δεν υπάρχει πουθενά.

Μια χαρά υπάρχει το 47.1 του Λαγκαδά. Το ΕΑΑ δεν έκανε ποτέ καμία σοβαρή έρευνα ούτε μας έχει ενημερώσει επίσημα οτι δεν στέκει. Απλά λόγω αντιδράσεων το έχουν αφαιρέσει από κάποια σημεία. Κακώς πολύ κακώς καθώς ο σταθμός τις αμέσως προηγούμενες ή αμέσως επόμενες μέρες δεν είχε εμφανίσει βλάβη και την συγκεκριμένη ημέρα παρουσίαζε όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά καταβατών.

Ας μας εξηγήσουν επίσημα από το ΕΑΑ γιατί δεν ισχύει αν τελικά δεν ισχύει να κάνουμε και εμείς scrutinize την απάντηση τους. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Μια χαρά υπάρχει το 47.1 του Λαγκαδά. Το ΕΑΑ δεν έκανε ποτέ καμία σοβαρή έρευνα ούτε μας έχει ενημερώσει επίσημα οτι δεν στέκει. Απλά λόγω αντιδράσεων το έχουν αφαιρέσει από κάποια σημεία. Κακώς πολύ κακώς καθώς ο σταθμός τις αμέσως προηγούμενες ή αμέσως επόμενες μέρες δεν είχε εμφανίσει βλάβη και την συγκεκριμένη ημέρα παρουσίαζε όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά καταβατών.

Ας μας εξηγήσουν επίσημα από το ΕΑΑ γιατί δεν ισχύει αν τελικά δεν ισχύει να κάνουμε και εμείς scrutinize την απάντηση τους. 

Το 47.1 του Λαγκαδά είναι λάθος ξεκάθαρο που σημειώθηκε 6:10 το απόγευμα σε περιοχή με 25 στα 850 εκείνη την στιγμή δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις για την τιμή αλλά σωστή δεν είναι!

Επεξεργάστηκε από KapelosG
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

38άρια από ΕΜΥ σε Νέα Φιλαδέλφεια και ΟΑΚΑ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μερικοί μπορεί να έχετε τόση αγάπη με τις υψηλές θερμοκρασίες που ακόμα και 50°C να δείτε σε ένα σταθμό, να τον βαφτίσετε normal μόνο και μόνο για να ικανοποιήσετε τα εσώψυχά σας. 

Δεν μπορούν όμως τα "μου αρέσει" σας να πηγαίνουν κόντρα στην πραγματικότητα.

Και η πραγματικότητα είναι οτι μέχρι να δούμε σταθμό στο δίκτυο του ΕΑΑ στη Φιλοθέη, οι όποιες θερμοκρασιακές αναφορές υπάρχουν, θα προσπερνιούνται.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, KapelosG said:

Το 47.1 του Λαγκαδά είναι λάθος ξεκάθαρο που σημειώθηκε 6:10 το απόγευμα σε περιοχή με 26 στα 850 εκείνη την στιγμή δεν τίθεται θέμα συζήτησης. Εσύ μπορείς να πιστεύεις ότι θέλεις για την τιμή αλλά σωστή δεν είναι!

Με όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά καταβάτη ακριβώς εκείνη την ώρα. Υπενθυμίζω οτι εκείνη την ώρα έδειξε την χαμηλότερη υγρασία που αν θυμάμαι καλά ήταν σε επίπεδα σαχάρας. Μια χαρά ήταν η τιμή απλά με το μάτι το κόψαν. Τα ίδια κουλά που έκαναν και με το Κρανίδι τις προηγούμενες ημέρες που ξέρουμε χρόνια τώρα πως το Κρανίδι αντιδρά 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολύ ωραίος χάρτης πρόγνωσης θερμοκρασίας από το meteo.gr.

Βόρεια Τήνος, Αμοργός, Αστυπάλαια, Ανάφη, Κάσος και Κάρπαθος (ειδικά στα ΒΔ) places to be. Θυμάμαι καλοκαίρια στον Πάνορμο στη βόρεια Τήνο δεν καταλαβαίναμε πολλή ζέστη.

Γνψρίζει κάποιος γιατί δεν έχουν μπεί ακόμα σταθμοί του ΕΑΑ σε Αστυπάλαια, Κάρπαθο και Κάσο;

tmax_gr_pop_140723.jpg

Επεξεργάστηκε από Troizinios
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,

Στους 25,8 η ελάχιστη σήμερα τα ξημερώματα στο σταθμό μου και ήδη 33,5 βαθμούς, η πιο δύσκολη μέρα (μέχρι την επόμενη) είναι σήμερα.

image.png.0e926f22f065d7b97fc4a430771c8f6a.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

39.4 Φιλοθέη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Ναι απλά δεν εξηγείται να ''γράφει ότι να ναι'' μόνο τις μέρες με Ν συνιστώσα και όταν έχουμε Β συνιστώσα στο λεκανοπέδιο να δείχνει πιο κάτω και από το Ψυχικό. Τα χουμε πει πολλές φορές εξάλλου.

Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά εμείς οφείλουμε να καταγράφουμε και να αναφέρουμε τα πάντα ειδικά σε περιοχές με δυναμικό αίτιο καταβατών όπως τα Τουρκοβούνια. 

Ναι αλλά τα Τουρκοβούνια ρε συ ένας λοφάκος είναι δε είναι και ο Χελμός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Με όλα τα ποιοτικά χαρακτηριστικά καταβάτη ακριβώς εκείνη την ώρα. Υπενθυμίζω οτι εκείνη την ώρα έδειξε την χαμηλότερη υγρασία που αν θυμάμαι καλά ήταν σε επίπεδα σαχάρας. Μια χαρά ήταν η τιμή απλά με το μάτι το κόψαν. Τα ίδια κουλά που έκαναν και με το Κρανίδι τις προηγούμενες ημέρες που ξέρουμε χρόνια τώρα πως το Κρανίδι αντιδρά 

Καταβάτη από τι? Αφού δεν έχει βουνο η περιοχή, να λέμε και πράγματα που έχουν νόημα. +22 απ' τα 850 και μάλιστα 6 το απόγευμα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! Καπου να μαστε και λίγο στα πλαίσια της λογικής, σε έχω για άτομο που στηρίζεις την άποψη σου με νορμάλ επιχειρήματα γενικά αλλά ώρες ώρες για να στηρίξεις κατι ξεφεύγεις ενώ και συ ο ίδιος μέσα σου ξέρεις ότι δεν ισχύει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35.2 πλέον και εδώ .....να δω που θα φρενάρει σήμερα ....λογικά δεν θα δω πάνω από 38 αν δεν αλλάξει κάτι με τους ανέμους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 minutes ago, KapelosG said:

Καταβάτη από τι? Αφού δεν έχει βουνο η περιοχή, να λέμε και πράγματα που έχουν νόημα. +22 απ' τα 850 και μάλιστα 6 το απόγευμα ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ! Καπου να μαστε και λίγο στα πλαίσια της λογικής, σε έχω για άτομο που στηρίζεις την άποψη σου με νορμάλ επιχειρήματα γενικά αλλά ώρες ώρες για να στηρίξεις κατι ξεφεύγεις ενώ και συ ο ίδιος μέσα σου ξέρεις ότι δεν ισχύει!

Έχει γύρω λόφους και υψώματα. Ακριβώς επειδή βάζω τη λογική μου και επειδή γνωρίζαμε χρόνια επι χρόνια πως ο Λαγκαδάς τα έσπαγε πάντα είναι πολύ περίεργο ξαφνικά μόνο εκείνη την ημέρα δήθεν να έβγαλε βλάβη και τις υπόλοιπες να πήγαινε καλά. Αυτά είναι που δεν στέκουν στη λογική. 

Εξάλλου έχουμε ξαναπεί οτι γενικά δεν είναι πάντα linear αυτά με τα 850 στους καταβάτες. Είναι ένα πολύ δυναμικό φαινόμενο και το βλέπουμε παντού παγκοσμίως αυτό. 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Έχει γύρω λόφους και υψώματα. Ακριβώς επειδή βάζω τη λογική μου και επειδή γνωρίζαμε χρόνια επι χρόνια πως ο Λαγκαδάς τα έσπαγε πάντα είναι πολύ περίεργο ξαφνικά μόνο εκείνη την ημέρα δήθεν να έβγαλε βλάβη και τις υπόλοιπες να πήγαινε καλά. Αυτά είναι που δεν στέκουν στη λογική. 

Εξάλλου έχουμε ξαναπεί οτι γενικά δεν είναι πάντα linear αυτά με τα 850 στους καταβάτες. Είναι ένα πολύ δυναμικό φαινόμενο και το βλέπουμε παντού παγκοσμίως αυτό. 

Εδώ η Τ της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης

487245891_(16).jpeg.7a6921dbb350e0cecc36c2cc4789e307.jpeg

Δεν έχω τι να σου πω γιατί δεν μπορεί να γίνει συζήτηση, είναι κρίμα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γκαζώνει και η Λακωνία!

39.6 Κροκεες ΕΑΑ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

Κλασικές ανακρίβειες ακόμα και από σοβαρά έντυπα που κάνουν copy paste κονσέρβες ειδήσεις από το 2021. Δεν έχει ανανγωριστεί το 48.8 από τον WMO . Yπο μελέτη είναι αλλά σχεδόν σίγουρα θα το απορρίψουν. Το επίσημο ρεκόρ το έχουμε ακόμα εμείς, κλίκαρε το λινκ της υπογραφής μου. 

Μου αρέσει που όλοι οι σταθμοί που δίνουν εξώφθαλμα ακραίες τιμές στην Ελλάδα ισχύουν κανονικά εδώ μέσα (πχ Λαγκαδάς 47.1 με 25 στα 850)  αλλά το 48.8 της  Σικελίας με 30 στα 850 είναι σίγουρα λανθασμένο και ο σταθμός είναι για πέταμα και οι Σικελοί έψησαν πανσέτες από κάτω για να φάνε το ρεκόρ της πτωχής πλην τίμιας Ελλαδίτσας μας, χαχαχαχαχαχαχα

Επεξεργάστηκε από Χιών
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, KapelosG said:

Εδώ η Τ της ευρύτερης περιοχής της Θεσσαλονίκης

487245891_(16).jpeg.7a6921dbb350e0cecc36c2cc4789e307.jpeg

Δεν έχω τι να σου πω γιατί δεν μπορεί να γίνει συζήτηση, είναι κρίμα!

Γιατί δε μπορεί να γίνει συζήτηση? Νομίζω αυτό που κάνουμε τώρα είναι που προχωράει τη κουβέντα. Εσύ πιστεύεις Α εγώ Β. Ωραία μια χαρά διαφωνούμε. Ας μας δώσει λοιπόν το ΕΑΑ επίσημα την εκδοχή του. Αυτό ζητάω να διαβάσουμε και να το κρίνουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, Χιών said:

Μου αρέσει που όλοι οι σταθμοί που δίνουν εξώφθαλμα ακραίες τιμές στην Ελλάδα ισχύουν κανονικά εδώ μέσα (πχ Λαγκαδάς 47.1 με 25 στα 850)  αλλά το 48.8 της  Σικελίας με 30 στα 850 είναι σίγουρα λανθασμένο και ο σταθμός είναι για πέταμα και οι Σικελοί έψησαν πανσέτες από κάτω για να φάνε το ρεκόρ της πτωχής πλην τίμιας Ελλαδίτσας μας, χαχαχαχαχαχαχα

Μα είναι λάθος το 48.8 αφού σκισμένο radiation shield είχε ρε παιδιά! Εδώ θα είμαστε όταν επίσημα ο WMO δε θα το αναγνωρίζει.

Εμένα μου αρέσει οτι όλες οι ακραίες Τ στην Ελλάδα είναι άκυρες πλην όμως όλοι οι άχρηστοι σταθμοί διεθνώς σίγουρα πάνε καλύτερα. Υπάρχει και αυτή η ανάγνωση ε 😏

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Η Πρέβεζα τελείωσε για σήμερα έχει ήδη δυτικό άνεμο από πάρα πολύ νωρίς, νομίζω πάμε για την μικρότερη διάφορα 850 με μέγιστη Τ τουλάχιστον τα τελευταία 10 χρόνια για την περιοχή σε καλοκαιρινό μήνα!

Ο σταθμός του ΕΑΑ Πρέβεζα πρέπει να φτιαχτεί επειγόντως, δείχνει πλήρη άπνοια από χθες το βράδυ στις 9, ενώ γενικά δίνει πολύ μειωμένο άνεμο χθες μόλις 1.3 χιλιόμετρα ανά ώρα μέση ταχύτητα ανέμου όταν εγώ είχα 4.8 (γενικά όμως υποκαταγραφει λίγο λόγω ύψους ανεμομετρου) και το Άκτιο 8.8! Μάλλον βασική αιτία και για τις τραγικές Τ που δίνει μόνιμα πλέον 

Πατρίδα το φωνάζω από χτες... Καύσωνας στην Ήπειρο δεν υπάρχει με αυτο το ρεύμα... Τα δυσκολα αρχίζουν σε εμάς από Κυριακη

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Just now, Delsnow said:

Λαμια τωρα....

Screenshot_20230714_114920_Facebook.jpg

Έχει και άλλη μια καμήλα πίσω από την εκκλησία αλλά είναι ντροπαλή! χεχε

38αρι αυτή τη στιγμή η Λαμία από ΕΜΥ btw

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, thesprotos είπε:

Πατρίδα το φωνάζω από χτες... Καύσωνας στην Ήπειρο δεν υπάρχει με αυτο το ρεύμα... Τα δυσκολα αρχίζουν σε εμάς από Κυριακη

Έχεις δίκιο έτσι είναι, μακάρι το μελτέμι να ναι όσο πιο ασθενές γίνεται!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40.2 Φιλοθέη με ΔΝΔ

39άρι κοντεύει το Θησείο!!!

39άρι και από ΕΜΥ το ΟΑΚΑ

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...