Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολυμπος σημερα..Η θεα και οψη του καθηλωνει ακομα και χωρις χιονι..

365411161_1323661515238227_7914829501456992016_n.jpg

Τρομερη δορυφορικη απο κεντρικη Ιταλια μεχρι τα Βορεια Βαλκανια..Απιστευτοι πυρηνες καταιγιδων και εντονη ηλεκτρικη δραστηριοτητα..

6691738.gif

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

37 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Πλακιτσα κανω ρε Γιανναρε..Ασχετα αν μεσα μου ενδεχομενως να ηθελα κατι αναλογο..Ειμαι λατρης των ακραιων...Αλλα γεκινως περισσοτερο ισχυει το γνωστο"ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται"

Δυστυχως η βαρετοκαιρια εδω κατω και οχι μονο στην Αττικη δε λεει να τελειωσει.. Με εξαιρεση τη Μηδεια,την Ελπιδα,τον Μπαλο,τον Μαρτη του 22 με τις πολλες ημερες χιονοπτωσης  και την τελευταια εβδομαδα του Αυγουστου του 2022 με τις ασταθειες,σε σχεδον 3 χρονια δεν εχουμε κατι αλλο να θυμομαστε..

Το φθινοπωρο αφανιζεται κυριολεκτικα..Τα χαμηλα ειναι ειδος προς εξαφανιση..Και οταν εμφανιζονται εχουν την διαρκεια ενος μετωπου..Λιγες ωρες...Οι αστεθειες εδω κατω ειδικα πολυ περιορισμενες..Για γενικευμενες βροχες ουτε λογος...Τρεις καταιγιδες απο τον Σεπτεμβρη στα μερη μου..Αυτη ειναι η πικρη νεα αληθεια..Και γω που ειμαι πρωτιστως καταιγιδακιας ποναω πολυ!!!

Ο Οκτωβρης τεινει να γινει καλοκαιρινος..Ο Σεπτεμβρης εδω και χρονια εχει ντυθει Αυγουστος ενω ο Νοεμβρης μας παει κατευθειαν στον χειμωνα συνηθως...Το Φθινοπωρο δεν υφισταται πλεον...Οι μερες βροχοπτωσης εχουν μειωθει κατα 20-30%..Ο ετησιος παραμενει σχεδον στα κανονικα και αυτο οφειλεται οτι εχουν αυξηθει οι ραγδαιοτητες..Αντι να πεσουν π.χ 300mm σε  100 μερες βροχης πεφτουν σε 70...Δεν ειναι normal να πεφτει ο υετος ενος μηνα σε δυο μερες...Τιποτα δεν παει καλα καιρικα. Δεν μου λειπουν τα ακραια..Η κανονικοτητα μου λειπει...Και αυτο ισχυει για ολη σχεδον τη χωρα..Οσα νερα λειπουν σε μας αλλα τοσα χιονια λειπουν στους φιλους απο τα κεντροβορεια και οχι μονο...

Ενα shelf cloud ρεεεεεεεεεεεεεε...Η προσμονη της καταιγιδας που ερχεται δεν το αλλαζω ως συναισθημα ουτε με το ευρωπαικο του Βερολινου!!!!😜Αυτα μου λειπουν αδερφε!!!Δες εδω καυ...ααααα!!!!

shelf-cloud-attiki-1.jpg

Μάιος - Ιούνιος το μοναδικό "παλιακό" διάστημα εδώ μετά τον ιστορικό υετικά Αύγουστο του 2022. Μπορεί να μην είχαμε μεγάλα ύψη βροχής, αλλά δεν 30αρίζαμε με τίποτα και βιώσαμε αρκετές μέρες με ελάχιστο έστω υετό.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, sakis13 είπε:

Ειμαι λατρης των ακραιων...Αλλα γεκινως περισσοτερο ισχυει το γνωστο"ο πεινασμενος καρβελια ονειρευεται"

Το φθινοπωρο αφανιζεται κυριολεκτικα..Τα χαμηλα ειναι ειδος προς εξαφανιση..Και οταν εμφανιζονται εχουν την διαρκεια ενος μετωπου..Λιγες ωρες...Οι αστεθειες εδω κατω ειδικα πολυ περιορισμενες..Για γενικευμενες βροχες ουτε λογος...Τρεις καταιγιδες απο τον Σεπτεμβρη στα μερη μου..Αυτη ειναι η πικρη νεα αληθεια..Και γω που ειμαι πρωτιστως καταιγιδακιας ποναω πολυ!!!

Ο Οκτωβρης τεινει να γινει καλοκαιρινος..Ο Σεπτεμβρης εδω και χρονια εχει ντυθει Αυγουστος ενω ο Νοεμβρης μας παει κατευθειαν στον χειμωνα συνηθως...Το Φθινοπωρο δεν υφισταται πλεον...Οι μερες βροχοπτωσης εχουν μειωθει κατα 20-30%..Ο ετησιος παραμενει σχεδον στα κανονικα και αυτο οφειλεται οτι εχουν αυξηθει οι ραγδαιοτητες..

Έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ.. λάτρης των ακραίων! Και λάτρης του φθινοπώρου, που είναι η αγαπημένη μου εποχή για διάφορους λογους! Winterlove το έχω ξαναγράψει στο παρελθόν, είμαι με την ευρεία έννοια! Το φθινόπωρο λοιπόν, διαφορετικά το θυμούνται όχι μόνο οι μεγαλύτεροί μου αλλά ακόμη κι εγώ που θα κλείσω τα 25... είναι γενονός νομίζω, πως τη τελευταία δεκαετία έχει αλλάξει θεαματικά! Καταλαβαίνουμε πλέον την αλλαγή της εποχής στα τέλη Σεπτεμβρίου, με τη πτώση των θερμοκρασιών, αλλά που είναι οι σκοτεινές και οι ημερες οι βροχερές που θυμάμαι στη παιδική μου ηλικία και μέχρι τα πρώτα εφηβικά μου χρόνια;;

Απ' το φθινόπωρο του 2015 και μετα για την Αττική και με το ισχυρότατο ελ νινιο τότε του 2015-16, άρχισε μια περίοδος ανωμαλιών, κολλημάτων στη κυκλοφορία. Δυστυχώς εκ τότε διαμορφωνεται ένα άλλο "φυσιολογικό".

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεσάνυχτα με τη θερμ. στους 30°C στο Περιστερι. Τουλάχιστον έχει μειωθεί η υγρασία σε σχέση με χθες προχθες!

Άντε... τρεις μερουλες ακόμη και με τον δροσερό μελτεμαρο που θα φυσήξει, θα πάρουμε μια δυνατή ανάσα! Μας έχει λείψει πολύ φέτος ο δροσερός αυτός μελτέμαρος! Στο καύσωνα τη τελευταία φορά ήταν άλλος μελτέμης...

Επεξεργάστηκε από Winterlove
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλλιθεα 29.2 βαθμους και το κλιματιστικο να δουλευει ασταματητα..Η εσωτερικη δεν πεφτει με τιποτα!!

Ισως το ισχυροτερο μετωπο καταιγιδων φετος στα Βαλκανια..Τρομεροι πυρηνες...Θελει προσοχη αυριο για τα δυτικα και βορεια...Κυριως απο το μεσημερι και μετα..Δεν φαινεται να περιοριζεται εστω και στο ελαχιστο το μετωπο...

Ενδεικτικα στη Κροατια τωρα...Καλο βραδυ σε ολους.

1499152205.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

A level 2 was issued across NW Greece mainly for heavy rainfall and severe wind gusts

Screenshot_2023-08-05-02-20-54-468_com.android.browser.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!26.3 ελαχιστη Καλλιθεα...

Ο θερμοτερος Ιουλιος εδω και 160 χρονια...Οι αποκλισεις προς τα πανω σημαντικες!!!Μια εικονα χιλιες λεξεις...Καποτε με 37αρια λεγαμε εχουμε μινι καυσωνα,τωρα με 37αρια λεμε οτι εχουμε δροσια...Καταντια!!!

362688781_10223883873914662_6150310960398730783_n (1).jpg

Ο Καυσωνακιας δεν μπορει να κρυψει την χαρα του και σπευδει να τηλεφωνησει στον Κολυδα!!🤣

istockphoto-491352270-170667a.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήτανε να φύγω σήμερα για Κέρκυρα αλλά τελικά θα φύγω αύριο ....να φύγει η κακοκαιρία από τη Δυτ.Ελλαδα και μετά φεύγω και εγώ ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ήτανε να φύγω σήμερα για Κέρκυρα αλλά τελικά θα φύγω αύριο ....να φύγει η κακοκαιρία από τη Δυτ.Ελλαδα και μετά φεύγω και εγώ ...

928555469_-.gif

Μια μερα νωριτερα θα ειχα παει εγω...🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

928555469_-.gif

Μια μερα νωριτερα θα ειχα παει εγω...🤣

Ναι αν μπορούσα να έφευγα χθες θα την είχα κάνει .....αλλά πίστεψέ με δε θες να μπεις σε παντόφλα να χτυπιέσαι σαν χταπόδι από το κύμα με 4-5 μποφωρ αεράκι για 2 ώρες ....την έπαθα μια φορά και ορκιστηκα να μην το ξανακάνω .....καλύτερα να ταξιδέψεις με 10 Μποφώρ με μεγάλο καράβι πάρα στα όρια του απαγορευτικού (5 Μποφώρ) από Ηγουμενίτσα Κέρκυρα με τα σαπιοκάραβα τους 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 Αυγουστου σημερα και κλεινουμε 2 χρονια ακριβως απο την απολυτη καταστροφη και θλιψη.Σχεδον 100χιλ στρεμματα εγιναν σταχτη στην ανατολικη Παρνηθα,3 συνανθρωποι μας εχασαν τη ζωη τους,πολλοι περισσοτεροι γειτονες εχασαν τα σπιτια τους,ζωακια καηκαν και ο παραδεισος μας χαθηκε μεσα σε μερικες ωρες.Προσωπικα δεν νομιζω οτι θα το ξεπερασω ποτε,το συναισθημα να βλεπεις απο μακρια ολον τον οικισμο και ολο το δασος που αγαπησες,να χανεται στις φλογες,πλησιαζει αυτο της απωλειας αγαπημενων προσωπων. 

Ηθελα απλα να τα γραψω,συνεχιζουμε με αναφορες και "ματι" απο τις καμερες της βδυτικης χωρας που θα δει ωραια πραγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ναι αν μπορούσα να έφευγα χθες θα την είχα κάνει .....αλλά πίστεψέ με δε θες να μπεις σε παντόφλα να χτυπιέσαι σαν χταπόδι από το κύμα με 4-5 μποφωρ αεράκι για 2 ώρες ....την έπαθα μια φορά και ορκιστηκα να μην το ξανακάνω .....καλύτερα να ταξιδέψεις με 10 Μποφώρ με μεγάλο καράβι πάρα στα όρια του απαγορευτικού (5 Μποφώρ) από Ηγουμενίτσα Κέρκυρα με τα σαπιοκάραβα τους 

Έλα τώρα... Ευαισθητε... Όλα σου φταίνε.. Μια, χαρά είναι τα καράβια μας😃

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

49 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Ήτανε να φύγω σήμερα για Κέρκυρα αλλά τελικά θα φύγω αύριο ....να φύγει η κακοκαιρία από τη Δυτ.Ελλαδα και μετά φεύγω και εγώ ...

Γκουχου γκουχου...αααχ παλιοβηχας😇

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ωραια πραγματα θα δει Αυγουστιατικα η ΒΔ χωρα !!!! Α ρε τυχεροι !! Γιωργη θα ειχα φυγει ΧΘΕΣ, μαιστρος, καταιγιδαρα και δροσαρα, σπανιο για Αυγουστο, τι το χανεις...

Ζωγραφου ζεστουλα νορμαλ αλλα αυξημενη υγρασια με το Νοτιο ρευμα....ΑΔΕΙΑΣΕ η γειτονια ρεεεεεε παρκαρω σε δευτερολεπτα εκει που αλλοτε εψαχνα με τις ωρες !!!!!!! ΜΑΓΙΚΗ ΠΟΛΗ η αδεια τσιμεντουπολη του Αυγουστου !!!!!

25,8 η ελαχιστη και 32,4 τωρα....

Αντε απο αυριο σταδιακα και Δευτερα μπαινει φορτσατος ΜΕΛΤΕΜΑΡΟΣ, αντε παμε για μεγιστες 28αρια με 80-90 χλμ ριπες να σε σηκωνουν ορθιο....Μυκονοοοοοοοοοοοοοοοοος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Ωραια πραγματα θα δει Αυγουστιατικα η ΒΔ χωρα !!!! Α ρε τυχεροι !! Γιωργη θα ειχα φυγει ΧΘΕΣ, μαιστρος, καταιγιδαρα και δροσαρα, σπανιο για Αυγουστο, τι το χανεις...

Ζωγραφου ζεστουλα νορμαλ αλλα αυξημενη υγρασια με το Νοτιο ρευμα....ΑΔΕΙΑΣΕ η γειτονια ρεεεεεε παρκαρω σε δευτερολεπτα εκει που αλλοτε εψαχνα με τις ωρες !!!!!!! ΜΑΓΙΚΗ ΠΟΛΗ η αδεια τσιμεντουπολη του Αυγουστου !!!!!

25,8 η ελαχιστη και 32,4 τωρα....

Αντε απο αυριο σταδιακα και Δευτερα μπαινει φορτσατος ΜΕΛΤΕΜΑΡΟΣ, αντε παμε για μεγιστες 28αρια με 80-90 χλμ ριπες να σε σηκωνουν ορθιο....Μυκονοοοοοοοοοοοοοοοοος

31-32 μεγιστες καμια σχεση με 28.
28 μονο στα ανατολικα παραθαλασσια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Έλα τώρα... Ευαισθητε... Όλα σου φταίνε.. Μια, χαρά είναι τα καράβια μας😃

Γελάνε και οι πέτρες πραγματικά όμως Γιάννη ....έχω γυρίσει με 4-5 Μποφώρ Πασχα με παντόφλα και έβγαλα δισκοκήλη στη μέση ....χαχαχαχχαχαχ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η εκτίμηση μου για την συνολική εικόνα των κεραυνών της κακοκαιρίας. Ισχύει μέχρι αύριο το μεσημέρι χονδρικά, όπου οι περιοχές της ανατολικής μακεδονίας και Θράκης και ανατολικού Αιγαίου θα έχουν ηλεκτρικά και όχι σήμερα.

κίτρινο-μικρή, πορτοκαλί-μέση, κόκκινο-μεγάλη και μωβ-μέγιστη.

 

thunder map 5-8-23.jpg

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυο υδροσιφωνες σημερα το πρωι  νοτια του Οτραντο απο τις καταιγιδες που σιγα σιγα φτανουν στην Κερκυρα...Τεραστιο cape,ισχυροτατο μετωπο..Και προσοχη!!!

365596153_670994041723305_1953217120474459986_n.jpg

Το τερας πλησιαζει τις βα ακτες της Κερκυρας!!

344.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...