Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με την πεθερά μου εκτως από 2-3 δύσκολες μέρες στην Κέρκυρα δεν έχουν καταλάβει καλοκαίρι φέτος ......βέβαια μιλάει πάντα για τα δεδομένα του νησιού τα οποία τα καλοκαίρια είναι βγαλμένα από καζάνι της κόλασης .....απο τα πιο δροσερά λέει που θυμάται....απ' τη μια καταλαβαίνω αυτό που λέει  αφού έχει διαρκώς μαΐστρο 

Μόλις 37.6 είναι η μέγιστη θερμοκρασία που έχει καταγράψει ο σταθμός μου στον Ποταμό ως τώρα ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φετος μετα απο 3 χρονια καψιματος, τα Δυτικα εχουν ανασανει....τα ιδια μαθαινω και διαβαζω κι εγω για Ηλεια, Πυργαρο-Ζαχαρω και μας λεει και ο φιλος απο Χρυσουπολη Περιστεριου....

Δειτε π.χ. και σημερα, Πυργαρος, 21 - 32, φυσικα με αρκετη υγρασια, αλλα οταν φυσαει δυνατα ο μαιστρος δεν την καταλαβαινεις τη ζεστη.....

Εδω στα Ανατολικα εχουμε να ελπιζουμε στο δυνατο 3-4ημερο την επομενη εβδομαδα, μακαρι φυσικα χωρις καμια πυρκαγια, αλλα επιτελους με το original μελτεμι, το σαρωτικο, το Αιγαιοπελαγιτικο, που το μπαλκονι γινεται Μυκονοοοοοοοοοος, δεσιμο γλαστρες καρεκλες τα παντα ολα και τα σαρωνουν ολα 90αρες ριπες.....27-28αρια μεγιστες με αισθηση 25 max....αυτα ειναι....

Επεσε παλι την ιδια ωρα η ευχαριστη αυρα ΝΝΔ - ΔΝΔ - Δ που ειχαμε μεχρι τωρα.....29,8 αλλα θελει δουλιτσα ακομα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θα ειχε πληρη απνοια, και θα ηταν δυσκολα, αλλα ευτυχως μας σωζει οτι ειμαστε σε πλαγια βουνου και ο Υμητταρας μας βγαζει τοπικες αυρες...

Ενω λοιπον γενικα επικρατει εξασθενημενη αυρα, ΝΝΔ η και καθαρος Δυτικος, εδω εχουμε το τελευταιο μισαωρο ενα ελαφρυ ανατολικο αερακι, κατευθειαν απο το δασος, που κανει το βραδυ μας καπως υποφερτο....

28,8 στο μπαλκονι, με υγρασια 38%, θα θελαμε και καλυτερα, αλλα απο το ολοτελα....τουλαχιστον με ενα ανεμιστηρι να σε χτυπαει και καλο αερισμο εσωτερικων χωρων, ξεκουραζονται λιγο οι Ιαπωνες, και ανασαινεις και φρεσκο αγερι...

Για υπνο χωρις υποβοηθησεις, που λεει κι ο Beach Snow, θελει δουλιτσα αρκετη ακομα.....ΙΣΩΣ εαν ερθει το 3ημερο δροσιας και βροχων, με 27αρια μεγιστες και εστω 5 mm νερο να ξεπλυθουμε, θα δουμε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

39 βαθμούς φτάσαμε στην Λάρισα, και ούτε που το κατάλαβα. Ελάχιστη στους 24.

Ισχύει μου φάνηκε τυπική καλοκαιρινή μερα..να και μεσημέρι είχε ζέστη σπίτι, τώρα άνετα βεράντα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 ώρες πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Σύμφωνα με την πεθερά μου εκτως από 2-3 δύσκολες μέρες στην Κέρκυρα δεν έχουν καταλάβει καλοκαίρι φέτος ......βέβαια μιλάει πάντα για τα δεδομένα του νησιού τα οποία τα καλοκαίρια είναι βγαλμένα από καζάνι της κόλασης .....απο τα πιο δροσερά λέει που θυμάται....απ' τη μια καταλαβαίνω αυτό που λέει  αφού έχει διαρκώς μαΐστρο 

Μόλις 37.6 είναι η μέγιστη θερμοκρασία που έχει καταγράψει ο σταθμός μου στον Ποταμό ως τώρα ......

Είναι ένα απ' τα σπάνια καλοκαίρια με έλλειψη μελτεμιου (2014 το πιο χαρακτηριστικό με ακραία δροσερό καλοκαίρι στην δυτική Ελλάδα) εξού και μας έσωσε παρά το ολοκαύτωμα στην ανατολική Ελλάδα. Μύτικα Πρέβεζας 26.9 μέση Τ Ιούλιος 2022 και φετινός 26.8, ενώ το περσινό καλοκαίρι θα βγει με βεβαιότητα θερμότερο απ' το φετινό!!

Αύγουστος συνεχίζει με μαιστρο εξού και έχω μέγιστες 30.6, 30.6 και 30.1 τις πρώτες 3 μέρες. Επική δροσιά! Αν γυρίσει που θα γυρίσει όπως πάντα τον Αύγουστο σε μελτέμι θα ζήσουμε το κλασικό μαρτύριο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

όντως φέτος δεν έχει μελτέμι και μου κάνει τρομερή εντύπωση...ή τις μέρες που κάνει είναι παραλλαγή μελτεμιού με χαμηλή υγρασία και σχετικά ήπιο βοριά χωρίς τις τρελές ριπές άλλων καλοκαιριών...στο ΚάβοΝτόρο δεν κουναγε το πλοίο ούτε όταν πήγα ούτε όταν γύρισα...αυτό δεν το ξαναθυμάμαι...

Επεξεργάστηκε από geornik
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

41.0 Στυλίδα ΕΑΑ

39.6 μέγιστη Αττικής Αυλώνας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μια ζέστη την έχει σήμερα και ο φίλος μου δε σταματάει να με δροσίζει! Τον ξέρετε τον φίλο μου έτσι; Κάθε φορά που ανοίγει θέλει να φωνάξει κονιτσιουα, αλλά δε μπορεί να το πει και βγάζει τον χαρακτηριστικό ήχο! Τι να πει κι αυτός... λάλησε απ' τη πολλή τη ζέστη! Περάσαμε τα δύσκολα του λέω εγώ αλλά θα κάνουμε ακόμη υπομονή... μέχρι να έρθει η ΔΕΗ χαχαχα🤣... ε μια περιέργεια την έχω!

26.7 - 36.4°C η θερμ. παιδιά στη Χρυσούπολη Περιστερίου! Έχει πέσει τώρα, αλλά από χθες ειδικά μια υγρασία τη σηκώνει μετά...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 ώρες πριν, kouvanos είπε:

Φετος μετα απο 3 χρονια καψιματος, τα Δυτικα εχουν ανασανει....τα ιδια μαθαινω και διαβαζω κι εγω για Ηλεια, Πυργαρο-Ζαχαρω και μας λεει και ο φιλος απο Χρυσουπολη Περιστεριου....

Δειτε π.χ. και σημερα, Πυργαρος, 21 - 32, φυσικα με αρκετη υγρασια, αλλα οταν φυσαει δυνατα ο μαιστρος δεν την καταλαβαινεις τη ζεστη.....

Έτσι φαίνεται κι εάν σκεφτούμε ότι το μελτέμι δεν έχει κυριαρχήσει ακόμη εδώ στα ανατολικά, είναι λογικό! Όσο φυσάει Μαίστρος εκεί και γενικότερα απ' το Ιόνιο, που φαινεται πιο ορεξάτο φέτος για την ώρα, κάτι γίνεται. Το να σηκώνει και λίγο την υγρασία βέβαια, είναι αναμενόμενο. Δε μπορείς να τα έχεις όλα!

Μεγάλη εξαίρεση βέβαια, το διάστημα του παρατεταμένου επεισοδίου πολύ υψηλών θερμοκρασιών - καύσωνα μας πέρασε, που δυσκολεύτηταν πάρα πολύ κι εκεί!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, KapelosG είπε:

Είναι ένα απ' τα σπάνια καλοκαίρια με έλλειψη μελτεμιου (2014 το πιο χαρακτηριστικό με ακραία δροσερό καλοκαίρι στην δυτική Ελλάδα) εξού και μας έσωσε παρά το ολοκαύτωμα στην ανατολική Ελλάδα. Μύτικα Πρέβεζας 26.9 μέση Τ Ιούλιος 2022 και φετινός 26.8, ενώ το περσινό καλοκαίρι θα βγει με βεβαιότητα θερμότερο απ' το φετινό!!

Αύγουστος συνεχίζει με μαιστρο εξού και έχω μέγιστες 30.6, 30.6 και 30.1 τις πρώτες 3 μέρες. Επική δροσιά! Αν γυρίσει που θα γυρίσει όπως πάντα τον Αύγουστο σε μελτέμι θα ζήσουμε το κλασικό μαρτύριο 

Δε θέλω τέτοια.....από 5-20 Αυγούστου που θα είμαι Κέρκυρα θέλω δροσιά ......

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

16 λεπτά πριν, Winterlove είπε:

Μια ζέστη την έχει σήμερα και ο φίλος μου δε σταματάει να με δροσίζει! Τον ξέρετε τον φίλο μου έτσι; Κάθε φορά που ανοίγει θέλει να φωνάξει κονιτσιουα, αλλά δε μπορεί να το πει και βγάζει τον χαρακτηριστικό ήχο! Τι να πει κι αυτός... λάλησε απ' τη πολλή τη ζέστη! Περάσαμε τα δύσκολα του λέω εγώ αλλά θα κάνουμε ακόμη υπομονή... μέχρι να έρθει η ΔΕΗ χαχαχα🤣... ε μια περιέργεια την έχω!

26.7 - 36.4°C η θερμ. παιδιά στη Χρυσούπολη Περιστερίου! Έχει πέσει τώρα, αλλά από χθες ειδικά μια υγρασία τη σηκώνει μετά...

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι σημαίνει χρήση κλιματιστικών κάθε χρόνο από Ιούνιο μέχρι Σεπτέμβρη πληρώνω περίπου 1500-2000 ευρώ ρεύμα .....χαχαχαχαχαχαχαχαχα..... 2 κλιματιστικά 23/24ωρο 7/7 για 4 τουλάχιστον σερί μήνες ....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εδώ ο σταθμός της Στυλίδας ΕΑΑ.

Πολύ καλή τοποθέτηση και μάλιστα αν δώσει αυτός ο σταθμός ρεκόρ τότε σχεδόν άμεσα ο WMO θα το αναγνωρίσει αν κρίνω από την αναγνώριση του ρεκόρ στις Συρακούσες που έχει ακριβώς τον ίδιο τύπο και μοντέλο σταθμού με τη Νέα Φιλαδέλφεια ΕΜΥ

https://oscar.wmo.int/surface/#/search/station/stationReportDetails/0-300-1-stylida

Stylida_0b057235-8d2e-46e1-98a5-7f6518fc58f4.jpg.728753a59a2d5566c28f926b3e5e8a94.jpg

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, KapelosG είπε:

Είναι ένα απ' τα σπάνια καλοκαίρια με έλλειψη μελτεμιου (2014 το πιο χαρακτηριστικό με ακραία δροσερό καλοκαίρι στην δυτική Ελλάδα) εξού και μας έσωσε παρά το ολοκαύτωμα στην ανατολική Ελλάδα. Μύτικα Πρέβεζας 26.9 μέση Τ Ιούλιος 2022 και φετινός 26.8, ενώ το περσινό καλοκαίρι θα βγει με βεβαιότητα θερμότερο απ' το φετινό!!

Αύγουστος συνεχίζει με μαιστρο εξού και έχω μέγιστες 30.6, 30.6 και 30.1 τις πρώτες 3 μέρες. Επική δροσιά! Αν γυρίσει που θα γυρίσει όπως πάντα τον Αύγουστο σε μελτέμι θα ζήσουμε το κλασικό μαρτύριο 

Απο δευτερα σταδιακα το γυρναει σε μελτεμι

Επεξεργάστηκε από Spyros Snowstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 ώρες πριν, Ζερίκιος είπε:

Με 34αρια και 35άρια μέγιστες σε καθημερινή βάση στα πεδινά, φτάσαμε να λέμε ότι περνάμε τις μέρες αναίμακτα. Εκεί μας κατάντησε ο καιρός. Να συμβιβαζόμαστε με την νέα πραγματικότητα.

Τέτοια εποχή έπρεπε να έχουμε μελτεμάρες και μέγιστες 29-30°C και ειδικά μετά τον τόσο δύσκολο Ιούλιο που βιώσαμε.

Ακριβώς αυτό! Θεωρούμε τα 35αρια νορμαλ ενώ δεν είναι…

Στην Ιστιαια και χθες και σήμερα χτύπησε 36 ! Βέβαια τα βραδια πέφτει στους 20 οποτε χαλάλι! 😎 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγιστες Εβρου σημερα που η ΕΜΥ επιασε ακριβως απ οτι ειδα. Η μεση θερμοκρασια στη περιοχη κυμανθηκε τον Ιουλη απο 26.5-27.3c Τρομερα πραγματα για το βορειοτερο ακρο της χωρας.

image.png.ce9989daa28e230fb66333a1976893c9.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε μια πραγματικα πρωτοφανη συμμετρια, ο σταθμος μου στα 180 μ., ο Βυρωνας στα 160 μ. και ο Παπαγος στα 300 μ. σημειωσαμε και οι 3 σημερινη μεγιστη 35,8 ολοκληρους βαθμους....ολοι στο διαστημα 15.00 - 15.30, κοντυναν και οι μεγιστες, πανε τα παλια 17,30 και 18,00 διοτι μικρυνε τουλαχιστον μιση ωρα η Δυση και συνολικα 1 ωρα ++ η διαρκεια ημερας....

Ζεστουλα λοιπον, εως 36 - 36,5αρια στα πιο θερμα του Νομου μας....25,5 η πρωινη ελαχιστη....

29,1 τωρα και ενα Δυτικο αερακι αρχιζει σιγα σιγα....μεχρι Σαββατο ο,τι ζεστη φαμε, μετα ενα 5ημερο ΜΕΛΤΕΜΑΡΟΣ να ερθουμε στα ισια μας !

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήμουν όλη μέρα Πόρτο Ράφτη .....ισχυρότατο μελτέμι και ακατάπαυστο μέχρι τη δύση του ηλίου .....

Ένα θα σας πω ....κατά τις 7 που είχε σκιά εκεί που καθόμουνα έβαλα μπλουζάκι αφού ο αέρας ήταν υπέρ του δέοντος δροσερός 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

30,2 στα Πατήσια με την αίσθηση στους 33. Δεν κάθεσαι μπαλκόνι ούτε για τσιγάρο που λέει ο λόγος, το στρίβεις και γίνεσαι μούσκεμα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδες..Ελαχιστη 25.9 Καλλιθεα..Ηδη πανω απο 28..Απο τις 6 το πρωι στον Ασπροπυργο..Τρελη δουλεια και ανυποφορη ζεστη..Εδω και 20 μερες σερι η εσωτερικη ως προς τις μεγιστες παιζει μονιμως πανω απο τους 38!!!Κουβαλημα,περπατημα,λιοπυρι αλλα κομαντα...Δε μασαμε..6 εργασιμες και los poulos!!!

20230804_080155.jpg

Σας χαιρετω απ τα ψηλα και παμε χερι χερι για να φωναξουμε μαζι,γ....μω το καλοκαιριιιιιι!!!

20230804_080715.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...