Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, olaficent είπε:

μην το μελεταμε κι αυτο γιατι και εκει κατι περιμενουν οι σεισμολογοι και εχω φιλο σεισμολογο που ειναι σφιγγα τελευταια!!!

Νομίζω πως το καλύτερο είναι απλά να έρθει όταν έρθει, γιατί αλλιώς υπάρχει μεγάλη αναμπουμπουλα. Εδώ Λάρισα πάντως ήρθαν τα 6.3, αλλά ευτυχώς αντέξαμε χώρος κάποιο πρόβλημα στην πόλη, μιας και το επίκεντρο ήταν καμιά 30αρι χλμ ΒΔ.

Πάντως σίγουρα η πιο τρομαχτική εμπειρία μου, δυσκολευουσουν να σταθείς όρθιος!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, nikolas 2365 είπε:

Άντε πάλι από την αρχή. Μεγάλη αναζωπύρωση Πάρνηθα. Τεράστια..

Μέσα στην χαράδρα είναι? 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Νομίζω πως το καλύτερο είναι απλά να έρθει όταν έρθει, γιατί αλλιώς υπάρχει μεγάλη αναμπουμπιυλα. Εδώ πάντως ήρθαν τα 6.3, αλλά ευτυχώς αντέξαμε χώρος κάποιο πρόβλημα στην πόλη, μιας και το επίκεντρο ήταν καμιά 30αρι χλμ ΒΔ.

Πάντως σίγουρα η πιο τρομαχτική εμπειρία μου, δυσκολευουσουν να σταθείς όρθιος!

Δεν υπαρχει πιο υπουλο και αποκοσμο φυσικο φαινόμενο 

εχω ζησει και αλκυονιδες το 1981 και την παρνηθα το 1999 και τον σεισμο της καλαματας το 1986. Απλα τρομος!!

μην με πεις γκαντεμη απλα τα χω τα χρονακια μου!χαχααχα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εβλεπα την καμερα και ειπα μηπως με καποιο τροπο την γλιτώσει η Αντίκυρα και τα Άσπρα σπίτια αλλά μπα...που τέτοια τυχη.

SmartSelect_20230823_222216_Facebook.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως οι άνεμοι έχουν πέσει αυτή την στιγμή. Αλλά εκει γύρω στο βουνό θα είναι λογικά ποιο ενισχυμένοι. 

Ας ελπίσουμε να μην εξαπλωθεί αυτή η αναζωπυρωση

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πισω και δεξια απο το Κεραμιδι ειναι η φωτια και καιει παρθενο δασος.Αυτη ειναι η περιοχη περιπου προς τα αριστερα της κορυφηςScreenshot_20230823_223701_YouTube.jpg.64338146737a3b7e11d189d0b7e3a7a3.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημιχρονο και τσιγαρο...Δε μου φτανουν τα τζιτζικια που δεν το βουλωνουν..Μυριζει εκ νεου καμενο...Θλιψη....Τι να πεις και τι να γραψεις...Ειδικα για τη Θρακη...Το προβλημα πλεον δεν ειναι μονο στον Εβρο αλλα και στη Ροδοπη..Παρνηθα αυτο που φοβομουν,συμβαινει..Και για τη βοιωτια τα πραγματα ειναι αρκετα σοβαρα...Κριμα...Καλο βραδυ παιδες...Κουραγιο στους νομους που αντιμετωπιζουν θεματα...

αρχείο λήψης.jpeg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η αναζωπύρωση έχει πέσει σε ένταση. Γενικά η φωτιά φαίνεται να ξεψυχάει. Είναι τόσα πολλά τα οχήματα πάνω στην άσφαλτο που δεν μπορεί να περάσει αύριο προς Καζίνο..

Σώθηκε το ελατόδασος για 2η φορά μέσα σε 3 χρόνια (21,23). Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι στην Πάρνηθα δεν πρόκειται να δούμε ανεμογεννήτριες, ούτε σπίτια όπως στην Πεντέλη. Οι Θρακομακεδόνες έχουν πιάσει ταβάνι. Δεν πάνε πιο πάνω. Τα υπόλοιπα από τα περισσότερα είναι Δρυμός. 

Αν, αν λέω .... υπάρχει μια στοιχειώδης σοβαρότητα , το δάσος θα αρχίσει να παίρνει τα πάνω του στο μέλλον. 

Ένα ακόμα ενδιαφέρον, κατ εμέ, στοιχείο, είναι η αίσθηση ανασφάλειας που υπάρχει στον κόσμο που έχει ένα σπίτι ή εξοχικό σε μια έκταση μη αστική. Δεν λέω δασική. Δλδ σε περιοχές όπου έχει κάποια βλάστηση πχ Λούτσα, Πόρτο Ράφτη κτλ..

Παλαιότερα, το να καεί σπίτι ήταν είδηση για πρωτοσέλιδο. Τώρα έχει γίνει συνήθεια . Επίσης, οι εκτάσεις που καίγονται είναι τεράστιες. Ο κόσμος φοβάται. 

Και κάτι τελευταίο. Υπάρχουν κάποιοι υποαναπτυκτοι (δεν λέω "ζώα" για να μην τα προσβάλλω) που περνούν εδώ στο Μενίδι με τέρμα μουσική στα αυτοκίνητα. Η βλακεία είναι ανίκητη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

35 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Πισω και δεξια απο το Κεραμιδι ειναι η φωτια και καιει παρθενο δασος.Αυτη ειναι η περιοχη περιπου προς τα αριστερα της κορυφηςScreenshot_20230823_223701_YouTube.jpg.64338146737a3b7e11d189d0b7e3a7a3.jpg

Από το πυροφυλάκιο η λήψη όπως βλέπω. Κάτω από αυτό είναι τα δεκάδες καντηλακια απόψε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήλιος με σύννεφα κι αποπνικτική ατμόσφαιρα στην Πολίχνη λόγω της πυρκαγιάς στην Άλεξ/πόλη. Τ από 21 έως 33 εδώ. Ας ελπίσουμε σταδιακά να πέσει η θερμοκρασία σε πιο λογικά επίπεδα. Ο καλύτερος μήνας τα τελευταία χρόνια εδώ είναι ο Οκτώβρης ειδικά όταν δεν είναι βροχερός. Αν ζούσα στο εξωτερικό νομίζω ότι το διάστημα Οκτώβρης - Φλεβάρης δε θα μου άρεσε και ιδιαιτέρως. Βέβαια και οι πρόωρες ζέστες είναι εμετός. Στην Ελλάδα οι καλύτεροι μήνες είναι Οκτώβρης κι Απρίλης ενώ στην Ευρώπη είναι Μάρτης και Σεπτέμβρης.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Κατι νεοτερο για παρνηθα;

Εχει κοπάσει το πράγμα. Αλλα ο άνεμος έχει κάπως ενισχυθεί πάλι απο Β-ΒΔ συνιστώσα. Μάλλον αύριο θα τη σβήσουν. Δεν έχει και που να πάει για να κάψει. Ανατολικά την έχουν μπλοκάρει με δεκάδες οχήματα. Αν περάσει απο εκεί, καλύτερα να πέσουμε στο Φάληρο να πνιγούμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, menidi είπε:

Εχει κοπάσει το πράγμα. Αλλα ο άνεμος έχει κάπως ενισχυθεί πάλι απο Β-ΒΔ συνιστώσα. Μάλλον αύριο θα τη σβήσουν. Δεν έχει και που να πάει για να κάψει. Ανατολικά την έχουν μπλοκάρει με δεκάδες οχήματα. Αν περάσει απο εκεί, καλύτερα να πέσουμε στο Φάληρο να πνιγούμε. 

εχει βροχη στην βορεια παρνηθα. επιασε και πιο νοτια;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, gakhun είπε:

Εκεί είναι το τεράστιο πρόβλημα τώρα και μετά η Βοιωτία.

δυστυχως στη βοιωτια τα πραγματα ξεφευγουν

το μετωπο εχει πια φτασει τα 20χλμ λενε!!!!

https://www.ethnos.gr/greece/article/276548/fotiatorametopomegalyteroapo20xlmkaieithboiotiaadiakophmaxhmetisflogesseebrokairodophagonasnasbhsoynmikroestiessthnparnhtha

Επεξεργάστηκε από olaficent
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχει μία μικρή αναζοπύρωση τώρα στην κορυφή. Επίσης έχει πάρα πολλά πυροσβεστικά οχήματα, που πιστεύω δεν θα αφήσουν να υπάρξει πρόβλημα.  

image.png.bafe42fc736b82d224eab63d6b972e71.png

και ένα βίντεο με ζουμ και απο κινητό, οπότε είναι λίγο χάλια η οποιότητα:

image.png

Επεξεργάστηκε από gakhun
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Περασαμε ηδη το 2007 σε εκταση στην παρνηθα..καλα ο εβρος θα περασει και την βορειο ευβοια..

FB_IMG_1692825409874.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το μέλλον δυστυχώς για τους 3 νομούς (Αττική, Βοιωτία, Εύβοια) δείχνει αναπόφευκτο. Βαδίζουμε ολοταχώς σε σκηνικό Κυκλάδων, χωρίς ίχνος πρασίνου στα βουνά μας και με μόνη παρηγοριά έναν προσήνεμο χιονιά το χειμώνα να προσπαθεί να ομορφύνει για λίγο την όλη μας ασχήμια.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...