Jump to content
sakis13

Αναφορές Αυγούστου 2023..

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μεσσηνία έριξε πολύ νερό κυρίως στα δυτικά και κατά τόπους χοντρό χαλάζι. Ευτυχώς έριξε νερό και Ταΰγετο... όλη την εβδομάδα μετρούσα με αγωνία τις ώρες και τα λεπτά μέχρι σήμερα και κυρίως αύριο να ρίξει λίγο βροχή μπας και σωθεί ό,τι σώζεται ακόμα (αυτή η αγωνία κρατάει από μέσα Ιουλίου που ξεκίνησε ο καύσωνας)...για Πάρνηθα δεν έχω λόγια... εκτός απ' τις κλασικές διαδρομές (Μπάφι κλπ) για πολλά χρόνια πήγαινα Μονή Κλειστών και αυτό που έχω να θυμάμαι είναι μια εικόνα απίστευτης ομορφιάς το φαράγγι με τις δασωμένες πλαγιές. Επίσης κάποιες φορές με φίλους κάναμε πεζοπορία μέχρι εκκλησάκι Αγίου Γεωργίου με αφετηρία το πλάτωμα λίγο πάνω απ' τις ταβέρνες. Τώρα τρομάζω στην ιδέα τι θα αντικρίσω... Επειδή την έχω πάθει δύο φορές 1998 και 2007 τραυματικές εμπειρίες με φωτιές Ταΰγετο εύχομαι κουράγιο και υπομονή σταδιακά θα γεννιέται καινούργια ζωή και το καλό είναι ότι δεν κάηκε ελατόδασος.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βροχη και στην Αχαια...Σε ορεινα οσο και πεδινα..Οπου βρεξει κερδος ειναι..

1468885417.jpg

1476354976.jpg

1514479698 (1).jpg

Αναφορες γιο το σκ απο το Κοκκινο Βοιωτιας!!!Καλο σκ σε ολους!!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, menidi είπε:

Ναι!! Εκεί λέω φίλε. Επίσης, η τοποθέτηση σου είναι εξαιρετική σε όλα τα σημεία της (κατά τη γνώμη μου)

Καλο παιδι ειναι Θαναση ο κουμπάρος αλλα παναθηναϊκος.😅

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21-33 η θερμοκρασία εδώ σήμερα, με αρκετή συννεφιά. Τώρα λίγο άνοιξε ο καιρός για να ξανακλείσει προς το βράδυ αργά. Λίγες καταιγίδες είχαμε προς το απομεσήμερο (2-3 η ώρα) και τώρα μένει να δούμε νέες καταιγίδες τα ξημερώματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αύριο Αθήνα φαίνεται να έχει νεφελώδη καιρό, ίσως και καμιά βροχή. Δύσκολα για καταιγίδα λόγω αέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ηρθε ενας παλιοφιλος στο σπιτι.Του ειπα να μας φτυσει στα μουτρα και να φυγει μακρια.

IMG-41e7a9acf7abfcd5218952959c2bd885-V.jpg

Θρεφταρι φαινετε..βαλε του κανα κουβα νερο αλλα οχι στο σπιτι λιγο πιο μακρια..ισως εχει αφυδατωθει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και επανηλθαμε σε πιο φυσιολογικη ροη να πουμε οτι προχθες 23 του μηνα γιορταζε και η παναγια μας η προυσσιωτισσα..

Πανουργια δεν εβρεξε τελικως..17β τωρα

FB_IMG_1692906482598.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως, αν δεν είχα το φόρουμ αυτές τις ημέρες, θα είχα καταρρεύσει ψυχολογικά. Μπέσα για μπέσα σας το λέω. Πάλι καλά που είστε κι εσείς. 

Το σημείο που κάηκε ήταν το δεύτερο σπίτι μου. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 λεπτά πριν, teo_73 είπε:

 

image.png.8f49ca46fb21293a26e242129fd7f2ee.png

Την προλαβαν τη φωτια απ οτι διαβαζω τωρα.

Παρθένο δάσος, την έπιασαν στην αρχή της κ ευτυχώς δεν φύσαγε! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 hours ago, menidi said:

Όχι. Κάνεις λάθος Σάκη μου. Με όλο το σεβασμό .

Έχουν φυτρώσει πολλά πεύκα στα καμένα, εκεί που ήταν έλατα. Μεταξύ Ξενία και Καζίνο. Στην Αγία Τριάδα δλδ. Ακόμα και στο Λούκι της κακής ράχης μεταξύ Αγίας Τριάδας και Μπάφι. Στις στροφές. Και στη Χούνη ψηλα. Στα 1000 υψόμετρο. ΤΙΓΚΑ στο πεύκο. Και εκεί ήταν ελατοδάσος. Το πεύκο θα ξαναβγεί. Το έλατο.....μετά από 100 χρόνια. Ίσως λέω και λίγα.

Πεύκα θα βγουν στο 80 % εκεί που υπήρχαν. Το υπόλοιπο 20%θα καλυφθεί μετά από 15χρονια και σε βάθος άλλης μιας 20αετιας από αυτά που έχουν ήδη φυτρώσει. Και αυτό εάν δεν ξαναπάρει φωτιά . Τα έλατα δυστυχώς είναι πολύ πιο δύσκολα. Στην Εύβοια μετά από 2 χρόνια τα πεύκα έχουν φυτρώσει .έλατο κανένα.σιχως ανθρώπινη παρέμβαση την πρώτη 15νταετια αυτά που θα κυριαρχήσουν θα είναι οι θάμνοι. Μετά θα ψηλώσουν τα πεύκα και σιγά σιγά θα πάρουν το πάνω χέρι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις ενημερώθηκα από γνωστό πως μπήκε φωτιά στη θέση Παγωντα από τη νότια μεριά από Χαλκίδα για βόρειο Εύβοια. Τέθηκε υπό έλεγχο και μάλλον έσβησε τελείως. Είναι το κομμάτι που δεν κάηκε το 21 και πρόκειται για τεράστιο πευκοδάσος ίσως τι μεγαλύτερο που έχει μείνει στην Ελλάδα. 

Για τη Διρφη που αναφέρθηκε πιο πριν καίγεται πιο δύσκολα διότι το δάσος με τις οξείες και τις καστανιές ξεκινάει από πολύ χαμηλά, καίγεται δύσκολο και σβήνει πιο εύκολα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπέρα παίδες! 35,8  η μέγιστη σήμερα εδώ στο Μακροχώρι αλλά με αυξημένη υγρασία η αίσθηση εκτοξεύτηκε στους 41,8 ... δυστυχώς δεν λέει να τελειώσει ούτε το φετινό σίχαμα..... ενώ και τα βράδια αργεί να δροσίσει καλά είναι 11:15 το βράδυ και οι θερμοκρασίες είναι ακόμα πάνω απο τους 27 με την αίσθηση στους 29....  τουλάχιστον τα ξημερώματα και τα πρωινά δροσίζει έστω για κάποιες ΄΄ωρες...στους 20,4 η ελάχιστη...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 minutes ago, Άγγελος said:

Παρθένο δάσος, την έπιασαν στην αρχή της κ ευτυχώς δεν φύσαγε! 

Δεν είχα προλαβειω να διαβάσω όλα τα μνμ στο φόρουμ και μόλις με πήραν τηλέφωνο μου κόπηκαν τα γόνατα. Όσοι έχουμε περάσει από εκεί ξέρουμε πως έτσι και πιάσει φωτιά με βόρεια θα σβήσει Ψαχνά καίγοντας τα πάντα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καταιγίδα έκανε και μέσα στην Πάτρα σήμερα το απόγευμα!!! 8 με 10 μμ άφησε ανάλογα την περιοχή. Ζήλεψα ρε γμτ. 

Γαλάτσι απολαυστικοί 30.1 βαθμοί αυτή την ώρα. Τα συνηθισμένα... ενώ πίστευα την γλυτώσαμε φθηνά μας έφαγε τις τελευταίες μέρες. Όσο για τις φωτιές...  ήμουν έτοιμος να πω οτι τη γλυτώσαμε κάπως φέτος πέρα απο το ιστορικό κύμα καύσωνα. Αλλα τα 400κ καμμένα τριπλασιάστηκαν με τρομακτικό ρυθμό φτάνοντας το εφιαλτικό πρόσφατο 2021. Φεύγει το καλοκαίρι αλλά μας πόνεσε πάρα πολύ στο τελικό του χτύπημα. Παρά πολύ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χωριο και παλι χωριο..Αλλη αισθηση...Ωρα για ξεκουραση..Το μετωπο στην Ευβοια το προλαβανε..Ολα καλα...Λιγο ζαλισμενος αλλα και ευτυχης σας χαιρετω...

Πατρα σημερα..Με την ευχη πολλες περιοχες αυριο η εστω συντομα να δουν αναλογη εικονα!!!Καληνυχτα σας..

ka-23-5-850x460.jpg

Πολυ δυνατη καταιγιδα στη Καστορια λιγο πριν..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

45 λεπτά πριν, Kibo είπε:

Δεν είχα προλαβειω να διαβάσω όλα τα μνμ στο φόρουμ και μόλις με πήραν τηλέφωνο μου κόπηκαν τα γόνατα. Όσοι έχουμε περάσει από εκεί ξέρουμε πως έτσι και πιάσει φωτιά με βόρεια θα σβήσει Ψαχνά καίγοντας τα πάντα.

Βέβαια...κι αυτό το πράγμα έχει καταντήσει κουραστικό! Αντί να χαιρόμαστε που είναι καλοκαίρι και έχει μελτέμια όταν στα υπόλοιπα ηπειρωτικά βράζουν, μετράμε τις ημέρες μια προς μια μέχρι να τελειώσει η εποχή, και να πούμε "τη βγάλαμε καθαρή και φέτος"

Υπάρχει μια ΕΝΤΕΛΏΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΜΕΝΗ αίσθηση οτι αν πιάσει φωτιά.... τελειώσαμε. 

Και κάτι ακόμα: Από τη μια χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο με τη μεγάλη αναζωπύρωση που έκαψε το κεντρικό κομμάτι στην άσφαλτο, από την άλλη, βλέποντας καλύτερα από τον καθένα εδώ μέσα την πορεία της φωτιάς αυτές τις ημέρες (λόγω θέσης που βρίσκομαι), νιώθω μεγάλη τύχη που η αναζωπύρωση έγινε στις 3.45 και όχι στις 2.45

Αν είχε γίνει 1 ώρα πιο πριν, δεν θα προλάβαιναν τα πτητικά μέσα και θα έκαιγε ΚΑΙ  το δάσος στο τελεφερίκ. 100%

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πρεπει να εχασα το καλο νερο εδω Δυτικη Φθιωτιδα αλλα με πετυχε καθ οδον οπως σας ειπα το απογευμα...και ΔΙΕΛΥΣΕ και καθε σκεψη η απερισκεψια κ υποψια για πυρκαγια η αναζωπυρωση στην περιοχη ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ παρε 10-15 μμ τωρα στο πλατανι κ.το πουρναρι να μην αναβει ουτε με.πυρηνικη βομβα να πουμε...

Επιστροφη στη βαση εδω στα 400 μ με ολα μουσκεμα κ ωραιο αερακι απτο Γουλινα....20.3 μεν αλλα αισθηση ωραια αντε καλες βροχες να εχουμε απο αυριο κ λιγες τζουρες φθινοπωρου πριν επιστρεψουμε.στα καυτα μπετα της τσιμεντουπολης...

Απογευματοβραδο ημουν στα μερη σου Tolisk20 μια γρηγορη Μουσουνιτσα-Πανουργια πανεμορφα φανταστικα κ Παυλιανη....παρκακι κ μετα φαι, δεν μας εβρεξε κ ηταν ΟΑΣΗ μες.στα ελατα.τι μερη εχει και η Οιτη ρεεεε βουνο κ.παλι βουνο παιδες....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Ηρθε ενας παλιοφιλος στο σπιτι.Του ειπα να μας φτυσει στα μουτρα και να φυγει μακρια.

IMG-41e7a9acf7abfcd5218952959c2bd885-V.jpg

Και σε μένα ήρθαν στο σπίτι μου δύο 🦊 πριν κάτι μερες

Επεξεργάστηκε από snow_evia
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29.2 βαθμοι.... μετα τα μεσανυχτα... φετος ηταν απο τα χειροτερα καλοκαιρια που εχω ζησει απο πολλες αποψεις... και ισως να ειναι καλυτερο απο τα επομενα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...