Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βεβαια υπαρχει και αυτη που ειναι τρομακτικα ιδια με την φετινη σε θεμα χαρτων και πορειας!!!! Χανει πολυ λογω εποχης ο χαρτης, αλλα ισως ειναι η μεγαλυτερη νεροποντη λαρισας εβερ

Τωρα

gfs-0-84.png?18

Τοτε

archives-1883-10-27-6-0.png?

image.png.565d41e862dbc03b2d465f7aa0a72a59.png

image.png.a18d2aeb89d285619b83245bd07706c4.png

image.png.f9b8150d2c10c8c6338324f8baa82017.png

Σπάνιες φωτογραφίες από τις πλημμύρες της Λάρισας πριν από 135 χρόνια

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Snowstorm είπε:

Οπωτε παιζει να εχουμε και συνεχεια με υποψια εκ νεου χαμηλου γιωργο, που ακομα στα μοντελα δεν εχει αποτυπωθει καλα

Με τετοιες θαλασσες ολα πιθανα ειναι Σπυρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, KapelosG είπε:

Βεβαια υπαρχει και αυτη που ειναι τρομακτικα ιδια με την φετινη σε θεμα χαρτων και πορειας!!!! Χανει πολυ λογω εποχης ο χαρτης, αλλα ισως ειναι η μεγαλυτερη νεροποντη λαρισας εβερ

Τωρα

gfs-0-84.png?18

Τοτε

archives-1883-10-27-6-0.png?

image.png.565d41e862dbc03b2d465f7aa0a72a59.png

image.png.a18d2aeb89d285619b83245bd07706c4.png

image.png.f9b8150d2c10c8c6338324f8baa82017.png

Σπάνιες φωτογραφίες από τις πλημμύρες της Λάρισας πριν από 135 χρόνια

Δεν ήξερα ότι κάποτε είχαμε θάλασσα. Λολ! Ελπίζω τα αντιπλημμυρικά που έχουμε να αντέξουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Δεν ήξερα ότι κάποτε είχαμε θάλασσα. Λολ! Ελπίζω τα αντιπλημμυρικά που έχουμε να αντέξουν.

Γνώμη για αττικη; 

Δεν βλεπω κατι ξεκαθαρο ακομα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα!!!Τωρα ειδα το 18αρια που ετρεξε το βραδυ!!Πανω απο 600mm εδειξε ο τζιφος στον νομο Λαρισας....Γενικα Μαγνησια και Λαρισα θα ειναι απο τις περιοχες που θα εχουν θεματα..Κατεμε ειναι αδυνατον να πεσουν τοσα χιλιοστα αλλα και μονο το γεγονος οτι βρισκομαστε μια μερα πριν την ελευση της διαταραχης και βγαινουν τετοιοι χαρτες,ειναι απλα εντυπωσιακο και σπανιο!!

374745146_687187899931086_3227955425037474583_n.jpg

Ανσαμπλ Βολου απο το 18αρι.

ens_image (11).png

00z Πανε τα πεθερικα μου στη Βοιωτια...Το χανουμε το Κοκκινο.Θελει προσοχη..Λαρισα,Μαγνησια,Ευβοια,Φθιωτιδα,Βοιωτια,Σποραδες...

gfs-2-54.png

Βαζω τα μπρατσακια μου..Ετοιμος!!!

energetics_414646_901_hero-huge.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα κι απο εμένα . Εγω νομίζω αρχισε "η κατηφόρα" όσο αφορά το επίκεντρο των φαινομένων. Θα αρχίσει και ένα σχετικό πετσόκομα όπως ειναι φυσικό αλλα η γενική εικόνα δεν αλλάζει.Πάμε για πλημμύρες. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

40 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Καλημέρα κι απο εμένα . Εγω νομίζω αρχισε "η κατηφόρα" όσο αφορά το επίκεντρο των φαινομένων. Θα αρχίσει και ένα σχετικό πετσόκομα όπως ειναι φυσικό αλλα η γενική εικόνα δεν αλλάζει.Πάμε για πλημμύρες. 

Καλημέρες.μαλλον προς τα κει πάει η κατάσταση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκάθαρη πλεον νοτια μετατόπιση...Από Βόλο και κατω τα πιο έντονα φαινομενα πιστευω πανω απο 200μ κάποιοι σιγουρα...Από Βόλο και πανω ισως η Λαρισά βγάλει 100 150 μμ 

Για εδω αν κρίνω από παρόμοιες κακοκαιριες γυρω στα 50μμ να ρίξει το πολύ, εκτος και αν ρίξει αρκετα τη Δευτέρα 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,άκρια πράγματα και στη Φθιώτιδα,Λαμία βλέπω να ξεπερνά τον Ιανό!Η σύγκλιση φαίνεται να μετατοπίζεται συνεχώς βάζοντας στο επίκεντρο πολλές περιοχές, ανατολική στερεά -θεσσαλια, Πιερία, Ημαθία,ανατολική Πελοπόννησος κτλπ.τεραστιο ενδιαφέρον!

 

graphe3_00000___22.5471698113_39.0688259109_.png

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μεγάλη αύξηση χιλιοστα  εδω για Δευτέρα αυριο απο ουκμο και τζεμ απο 30 εως 50 μμ ..αν ακολουθήσει και κ ευρωπαιος φαινεται αρκετα σοβαρή μερα ..και ο ελβετος ακολουθησε μονο αικον βγαζει πιο ανατολικα τον υετο αυριο ..

 

Επεξεργάστηκε από Galanto
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αρχιζει πλεον να υπαρχει ταυτιση των μοντελων...Αυριο θα πεσει αξιολογο νερο στη βορεια Ελλαδα...Θα βρεξει και νοτιοτερα αλλα τα καλα απο Θεσσαλια και κατω απο Τριτη....Επιμενω σ αυτο που εγραψα απο προχθες...Απο Μαγνησια και νοτιοτερα τα πιο εντονα φαινομενα..Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα ριξει καλο νερο και αλλου..Τρομερη διαταραχη..Αποκτα στοιχεια κυκλωνα..Και πιθανως να βγαλει και ματι νοτιως της Ιταλιας και προς Λιβυη...

Παιος και τζιφος ιδιοι..

gfs-0-54.png

ECM1-48 (1).gif

Και ουκμο απο κοντα..

UW48-21.gif

Διαταξιακα μοιζουν τα περισσοτερα μοντελα..Εχουν ομως ακομα διαφορες στην κατανομη του υετου..Προσωπικα μονο στο nowcast θα ξεκαθρισει το τοπιο των συγκλισεων..Μεγαλος γριφος και παλι η Αττικη..Θα βρεξει..Το ποσο ειναι το θεμα..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος έχει το πιο βδ σενάριο από τα μοντέλα. Οποτε θα έχει μερικες διαφορες στον υετο απο τα αλλα..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Ο ευρωπαίος έχει το πιο βδ σενάριο από τα μοντέλα. Οποτε θα έχει μερικες διαφορες στον υετο απο τα αλλα..

Ταυτόχρονα όμως και το μοντέλο που σπρώχνει νότια την λίμνη γρηγορότερα. Θα δούμε 

Τζεμ σαγαπω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Άρχισα να ανυπομονώ για την έλευση της κακοκαρίας. Πιστεύω ότι θα είναι ιστορική για κάποιες περιοχές και ελπίζω να μην υπάρξουν θύματα ή σημαντικές ζημίες.

Διαγράμματα Χαλκίδας.

image.png.28ad141163b9fa32a7173535d72c34a3.png

image.png.83bb98a7d5cdc7112bb4e5a184baeca6.png

image.png.6df56632312b9a46c8d7edafd6600ffc.png

είναι θέμα συγκλίσεων τα πολύ έντονα φαινόμενα και αν βγει η σύγκλιση άνετα πάφτουν αυτά που δείχνει το πρωινό κύριο του τζίφουλα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μειώθηκαν κάπως τα φαινόμενα του ευρωπαϊκού σε σχέση με εχθές εδώ, αλλά η κατανομή είναι η ίδια. Λάρισα τρυπουλα.. μόνο 80 μμ χαχαχα.

ΝοτιοΔυτική μετατόπιση λίμνης..

Ούκμο πετσοκομα...

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μειώθηκαν κάπως τα φαινόμενα του ευρωπαϊκού σε σχέση με εχθές εδώ, αλλά η κατανομή είναι η ίδια. Λάρισα τρυπουλα.. μόνο 80 μμ χαχαχα.

ΝοτιοΔυτική μετατόπιση λίμνης.

Μιχαηλ τι βλεπεις για μας εδω?????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασσική κακοκαιρία παραλίων Μαγνησίας-Λάρισας και αναλόγως την κίνηση του συστήματος θα πάρουν και οι υπόλοιποι (Βόλος-Ιστιαία που πάνε μαζί και μετά εσωτερικό Θεσσαλίας και Στερεά. Και Πελοπόννησος λογικά).

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

24 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Μιχαηλ τι βλεπεις για μας εδω?????

Φίλε δυστυχώς είμαι ακόμα μέσα στο νοσοκομείο και δεν έχω την δυνατότητα να κοιτάξω κάθε περιοχή, η και το πώς αλλάζουν τα τρεξίματα δυστυχώς! Ελπίζω να βγω αύριο όπως ξέρω. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, καλά είμαι απλά για παρακολούθηση, καθώς η γαστρεντερίτιδα μου άφησε χούι.

Αύριο που λογικά βγαίνω θα κοιτάξω αναλυτικά στο σπίτι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...