Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά υπάρχει περίπτωση να βγει το τρέξιμο του Ukmo??  Αν είναι να τα μαζεύουμε κ να φεύγουμε από Καρδίτσα!!!

Ειλικρινά αν πέσουν αυτά τα χιλιοστά στα ορεινά είναι 100% σίγουρο ότι θα ξεχειλίσουν όλα τα ποτάμια...

Screenshot_2023-09-23-21-37-43-65_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg.9b4c566ab935a9845b32c92b12cd43d2.jpg

Επεξεργάστηκε από poseidonas
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδιά συγνώμη αλλά αυτό το συμβολακι που κυκλωσα τι σημαίνει? Ηλεκτρικη καταιγίδα? Κάτι άλλο? 

 

Screenshot_2023-09-23-23-06-22-025_com.android.chrome-edit.jpg

Επεξεργάστηκε από nimrond21
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ας ελπίσουμε να ενημερωθούν οι κάτοικοι αυτών των περιοχών και ας μην πέσει σταγόνα στο τέλος............

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε άλλο κόσμο εμείς εδώ πάνω χαμπάρι δεν πήραμε από τον Ντάνιελ χαμπάρι δεν θα πάρουμε και απ' αυτόν που δεν ξέρω αν του δωσαν και όνομα...επικός Σεπτέμβριος για ότι βρίσκεται από Θεσσαλία και κάτω...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, vorios_polos είπε:

Σε άλλο κόσμο εμείς εδώ πάνω χαμπάρι δεν πήραμε από τον Ντάνιελ χαμπάρι δεν θα πάρουμε και απ' αυτόν που δεν ξέρω αν του δωσαν και όνομα...επικός Σεπτέμβριος για ότι βρίσκεται από Θεσσαλία και κάτω...

Αν πέσουν τα χιλιοστά που φαίνονται σε Θεσσαλία και Στερεά θα μιλάμε για τον πιο υετοφόρο Σεπέμβρη όλων των εποχών όσο υπάρχουν στοιχεία για τις προαναφερθείσες περιοχές ισως και γενικά τους πιο υετοφόρους μήνες όχι απλά Σεπτέμβρηδες.... θα μας το πουν και τα παιδιά που ασχολούνται με αυτά τα στοιχεία...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Γοργοπόδαρος είπε:

Συγγνώμη είδε κανείς άλλος τι βγάζει ο παίος για μετά;;;

Πωπωωω μας τρέλανε τώρα το είδα. Ούτε ο Νοέμβρης δε το πιάνει αυτό!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δεν εχουν δικαιολογια τωρα αν τα νουμερα την δευτερα συνεχισουν ετσι και δεν στειλουν 112 να φυγουν ΟΛΟΙ απο την κοιλαδα τοτε τι να πω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, Γοργοπόδαρος είπε:

Συγγνώμη είδε κανείς άλλος τι βγάζει ο παίος για μετά;;;

Καλά είναι μακριά ..αλλά για τη συζήτηση απλά να πούμε ότι δεν είναι μόνο του το κύριο αλλά έχει και το κοντρόλ και άλλα 2-3 μέλη ..ενώ υπάρχουν και μέλη(πάλι 2-3) που προς το δεύτερο 5ήμερο του Οκτώβρη ρίχνου εδώ στα βόρεια την θερμοκρασία στα 850 κάτω από τους 5 βαθμούς....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πιο κλασική η κακοκαιρία που έρχεται σε σχέση με τον Daniel.Κάτι από Ιανό θυμίζει με τον κλειστό στροβιλισμό που φαίνεται να έχει. Ζαγορά και όλα τα ορεινά από Γκιώνα μέχρι Περτούλι φαινεται να πρωταγωνιστούν .Αυτό που αφορά τις παραπάνω περιοχες είναι το  -14 στα 500  αλλά και το Α-ΒΑ ρεύμα ( που θεωρώ κάνει πιο ήπια την κατάσταση σε σχεση με το ΝΑ του Daniel) . 200+ στα ορεινά της Θεσσαλίας και 300mm storm total στην Ζαγορά  μου μοιάζουν απολύτως αναμενόμενα . Με αυτά τα νούμερα δεν περίμενω καταστροφές.Προφανώς και υπάρχουν σενάρια με περισσότερο νερό.Θα δουμε αυριο .

Λιβαδειά, Αμφίκλεια, Λαμία λογικά παίζουν με υψηλές πιθανότητες να δούνε 100+mm ακόμη και αν δεν βρεθούν στο επίκεντρο.

Εντύπωση μου κάνει που τα περισσότερα μοντέλα έχουν εκτός σοβαρών φαινομένων Μεσσηνία και Λακωνία.

Τέλος,  Κούλα... Με ΝΑ stream και αλλαγή στην συνέχεια απευθείας σε ΒΑ δεν εχω καμία προσδοκία.Τουλάχιστον να βγάλει συννεφιά γιατί μας κούρασε ο ηλιος.

Καλό βράδυ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, oldboy332 είπε:

Πιο κλασική η κακοκαιρία που έρχεται σε σχέση με τον Daniel.Κάτι από Ιανό θυμίζει με τον κλειστό στροβιλισμό που φαίνεται να έχει. Ζαγορά και όλα τα ορεινά από Γκιώνα μέχρι Περτούλι φαινεται να πρωταγωνιστούν .Αυτό που αφορά τις παραπάνω περιοχες είναι το  -14 στα 500  αλλά και το Α-ΒΑ ρεύμα ( που θεωρώ κάνει πιο ήπια την κατάσταση σε σχεση με το ΝΑ του Daniel) . 200+ στα ορεινά της Θεσσαλίας και 300mm storm total στην Ζαγορά  μου μοιάζουν απολύτως αναμενόμενα . Με αυτά τα νούμερα δεν περίμενω καταστροφές.Προφανώς και υπάρχουν σενάρια με περισσότερο νερό.Θα δουμε αυριο .

Λιβαδειά, Αμφίκλεια, Λαμία λογικά παίζουν με υψηλές πιθανότητες να δούνε 100+mm ακόμη και αν δεν βρεθούν στο επίκεντρο.

Εντύπωση μου κάνει που τα περισσότερα μοντέλα έχουν εκτός σοβαρών φαινομένων Μεσσηνία και Λακωνία.

Τέλος,  Κούλα... Με ΝΑ stream και αλλαγή στην συνέχεια απευθείας σε ΒΑ δεν εχω καμία προσδοκία.Τουλάχιστον να βγάλει συννεφιά γιατί μας κούρασε ο ηλιος.

Καλό βράδυ!

Καταστροφές από μόνη της αυτή η καοκαιρία ίσως να μη μπορούσε να φέρει ΑΛΛΑ έχει προηγηθεί μόλις 20 μέρες πριν η μεγάλη και αυτό που λέμε είναι ότι τα εδάφη είναι κορεσμένα ότι νερά πέσουν ειδικά πάνω από 50 χιλιοστά πολύ δύσκολα να απορροφηθούν από υδροφόρο ορίζοντα άρα ίσως έχουμε πάλι δύσκολες καταστάσεις ειδικά σε περιοχές που έχουν υποστεί ζημιές σε καίρια σημεία όπως φράγματα γέφυρες και υψόματα ποταμών που σπάσανε....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτή την στιγμή το αικον με μακρά χειρότερη λίμνη από τζίφο δίνει πολλά περισσότερα φαινόμενα εδώ. Έχει να πέσει νέο πετσόκομα μάλλον στο 18αρι του τζίφου...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

Σήμερα έκανα τη διαδρομή Αθήνα Θεσσαλονίκη... στην περιοχή της Λάρισας εξωπραγματικά πράγματα. Τα χωράφια ήταν κυριολεκτικά οργωμενα χωρίς ίχνος φυτού πάνω σε αυτά και γεμάτα με μπάζα. Τριγύρω γεμάτο λίμνες, σκουπίδια πάνω σε δέντρα, φωτοβολταϊκά σαν μασούρι και γεμάτα χώμα το ίδιο και ο δρόμος. Μου έκαναν εντύπωση οι μπάλες άχυρο που ήταν συγκεντρωμένες ακόμα και πάνω σε λόφους... και οι εστίες φωτιάς στις οποίες έκαιγαν νεκρά ζωϊκά και φυτικά υπολείμματα... Και μποχα αρκετή μποχα... Είχα ακουσει για την καταστροφή δεν την είχα δει...

Άμα επαληθευτούν αυτά που δείχνουν τα μοντέλα θα έχουμε προβλήματα, οι χάρτες είναι για αυτές τις περιοχές άλλο πράγμα... πιστεύω πως μπορεί να είναι και δυνητικά επικίνδυνη διάταξη....τι να πω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν ουρλιαζω από τη χαρά μου με αυτά που βλέπω είναι ότι 100μμ η και 200μμ θα είναι βαριά για τις περιοχές αυτές. Δεν είναι καταστροφικά πόσα αλλά δυστυχώς έχουν δεχτεί πρόσφατο χτύπημα και είναι σαφώς πιο ευαίσθητες. Αυτό μόνο. Κάποιος να ανοίξει θέμα εε;;😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, sotos*snow είπε:

Καταστροφές από μόνη της αυτή η καοκαιρία ίσως να μη μπορούσε να φέρει ΑΛΛΑ έχει προηγηθεί μόλις 20 μέρες πριν η μεγάλη και αυτό που λέμε είναι ότι τα εδάφη είναι κορεσμένα ότι νερά πέσουν ειδικά πάνω από 50 χιλιοστά πολύ δύσκολα να απορροφηθούν από υδροφόρο ορίζοντα άρα ίσως έχουμε πάλι δύσκολες καταστάσεις ειδικά σε περιοχές που έχουν υποστεί ζημιές σε καίρια σημεία όπως φράγματα γέφυρες και υψόματα ποταμών που σπάσανε....

Δεν νομίζω. Αν δεν υπάρξουν 100+ ραγδαιότητες θα αντέξει ο τόπος και ας ρίξει συνολικά 200-300mm στα ορεινά.Ετσι πιστέυω.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ορατό πλέον το ενδεχόμενο να έχουμε περιοχή όπου ο μήνας θα φτάσει τα 1500μμ, απίστευτο!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως από την εμπειρία του 16, και από την κίνηση του μετώπου, πραγματικά βγάζει πολύ περισσότερο νόημα ο υετός των άλλων μοντέλων και όχι του τζίφου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Πάντως από την εμπειρία του 16, και από την κίνηση του μετώπου, πραγματικά βγάζει πολύ περισσότερο νόημα ο υετός των άλλων μοντέλων και όχι του τζίφου.

Προσωπικά αναρωτιέμαι γιατί κοιτάς τζίφο...;; αλλά μάλλον έχεις τους λόγους σου....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...