Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, heavy snow είπε:

Οπως παντα ηλιος με δοντια στα κεντροβορεια και δυτικα.

Πες το και έτσι... πάντως πέρα από την πλάκα εύχομαι φέτος να είναι η χρονιά σας και να δούμε εικόνες που τόσο μας έχουν λείψει... εγώ έτσι και αλλιώς χόρτασα χεχεχε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα παιδες...Εγω ακομα πιστευω οτι η λιμνη θα μας επηρεασει...Μην ξεχνατε οτι τον Daniel τον εφερα πριν καν τον δειξουν τα μοντελα..😉Που να μην ερχοτανε αλλα τελος παντων...

Φετος δεν θελω χιονια...Εαν ειναι να χιονιζει δυο μερες και ολο τον υπολοιπο χρονο να εχουμε βαρετοκαιρια.. Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω...Θελω κανονικοτητα.Οσο υπαρχει ακομα..Οπως την γνωρισαμε εμεις οι ανω των 40...

Πολλες βροχες το Φθινοπωρο,χιονια στα βουνα μας..Και απο μεσα Νοεμβρη και σε χαμηλοτερα υψομετρα..Απο Λαμια και πανω τον χειμωνα θαψιματαρες,σε μας βροχες με χιονια στα ημιορεινα και ορεινα μας και τον Φλεβαρη τον μεγαλο προσηνεμο...Καποτε καπως ετσι κυλουσε η κανονικοτητα..Αλλα πλεον δεν υφισταται...Τα χιονια ξεκινουσαν απο τα βορεια,οχι απο τη Μυκονο...Ποσες και ποσες φορες δεν εβρεχε στην Αθηνα με 8-9 βαθμους και απο Φθιωτιδα και πανω ακομα και απο Βοιωτια,χιονια..

Και στην τελικη οσο και να μ αρεσει το χιονι δεν χτυπαει ωραια να χιονιζονται τρεις νομοι και ολοι οι αλλοι ηλιο με δοντια...Αλλα οπως προανεφερα,καθε χρονο χιονιζει εδω..Αλλα περαν του Μπαλου τιποτα αλλο σε χειμερινους η φθινοπωρινους μηνες..Μονο τον Αυγουστο του 22 στην τελευταια εβδομαδα του ειχε ενδιαφερον λογω ασταθειας...Καλο το χιονι αλλα θελω κι αλλα φαινομενα..Χαμηλαρες,βροχες και καταιγιδες...Ας χιονισει περισσοτερο φετος,εκει που εχει στερηθει ο καιροφιλος κοσμακης..

Ας κανει μεγαλο χιονι φετος στη Χαλκιδα για τον Αγγελο...Η Χαλκιδα εχει καταφερει με καθε πιθανο και απιθανο τροπο να χασει μεγαλα στρωσιδια..Ειλικρινα ας το κανει για τον Αγγελαρα μας...Αλλα για την Αθηνα ειλικρινα δε με νοιαζει...

Να χιονιστουμε ολοι ταυτοχρονα ειναι δυσκολο αλλα ελεος σε μια ολοκληρη σεζον να βλεπεις αχιονες παραδοσιακες δυναμεις...Ναουσα,Βεροια,Καστορια κτλ...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

On 3/9/2023 at 3:23 ΜΜ, Galanto είπε:

100 πρώτες σελίδες...μαύρα χάλια, κακοκαιρία της πλάκας,  μαύρη τρύπα από καθόλου φαινόμενα τελικά,  μάπα,, μη γίνει κανένα τέτοιο το χειμώνα....

Επόμενες 100 σελίδες....Κάτι γίνεται τώρα,, ρίχνει όχι ιδιαίτερα με 50μμ την ώρα, μικρός χαμός 

Τελευταίες 100...Πρώτη φορά στη ζωή μου έχω δει κάτι τέτοιο,, εποοοοοος..απίστευτα πράγματα και συνεχίζει, ριξεεεεε κι άλλο να ξεβρωμισουμε , και χαλάζι,,  μπουριναραραα εεεε,,  400μμ σύνολο..

Τα πέτυχες τα 400 mm τελικά.. σύνολο.. ημέρας σε περιοχές χαχαχα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

22 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Καλησπερα παιδες...Εγω ακομα πιστευω οτι η λιμνη θα μας επηρεασει...Μην ξεχνατε οτι τον Daniel τον εφερα πριν καν τον δειξουν τα μοντελα..😉Που να μην ερχοτανε αλλα τελος παντων...

Φετος δεν θελω χιονια...Εαν ειναι να χιονιζει δυο μερες και ολο τον υπολοιπο χρονο να εχουμε βαρετοκαιρια.. Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω...Θελω κανονικοτητα.Οσο υπαρχει ακομα..Οπως την γνωρισαμε εμεις οι ανω των 40...

Πολλες βροχες το Φθινοπωρο,χιονια στα βουνα μας..Και απο μεσα Νοεμβρη και σε χαμηλοτερα υψομετρα..Απο Λαμια και πανω τον χειμωνα θαψιματαρες,σε μας βροχες με χιονια στα ημιορεινα και ορεινα μας και τον Φλεβαρη τον μεγαλο προσηνεμο...Καποτε καπως ετσι κυλουσε η κανονικοτητα..Αλλα πλεον δεν υφισταται...Τα χιονια ξεκινουσαν απο τα βορεια,οχι απο τη Μυκονο...Ποσες και ποσες φορες δεν εβρεχε στην Αθηνα με 8-9 βαθμους και απο Φθιωτιδα και πανω ακομα και απο Βοιωτια,χιονια..

Και στην τελικη οσο και να μ αρεσει το χιονι δεν χτυπαει ωραια να χιονιζονται τρεις νομοι και ολοι οι αλλοι ηλιο με δοντια...Αλλα οπως προανεφερα,καθε χρονο χιονιζει εδω..Αλλα περαν του Μπαλου τιποτα αλλο σε χειμερινους η φθινοπωρινους μηνες..Μονο τον Αυγουστο του 22 στην τελευταια εβδομαδα του ειχε ενδιαφερον λογω ασταθειας...Καλο το χιονι αλλα θελω κι αλλα φαινομενα..Χαμηλαρες,βροχες και καταιγιδες...Ας χιονισει περισσοτερο φετος,εκει που εχει στερηθει ο καιροφιλος κοσμακης..

Ας κανει μεγαλο χιονι φετος στη Χαλκιδα για τον Αγγελο...Η Χαλκιδα εχει καταφερει με καθε πιθανο και απιθανο τροπο να χασει μεγαλα στρωσιδια..Ειλικρινα ας το κανει για τον Αγγελαρα μας...Αλλα για την Αθηνα ειλικρινα δε με νοιαζει...

Να χιονιστουμε ολοι ταυτοχρονα ειναι δυσκολο αλλα ελεος σε μια ολοκληρη σεζον να βλεπεις αχιονες παραδοσιακες δυναμεις...Ναουσα,Βεροια,Καστορια κτλ...

Αυτό ακριβώς... Εγώ επειδή είμαι και μικρός δυστυχώς δεν έχω ζήσει αυτη την κανονικότητα του υγιούς κλίματος... και στεναχωριέμαι για αυτό...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μάλλον θα ξαναρχίσει μάζεμα για την οργανωμένη λίμνη στα 12αρια από ότι κατάλαβα...

 

 

αχ αικον αχ αικον.. τι σεναριάρα έβγαλες

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Και για να μην εχουμε παρερμηνειες...Εννοειται πως θελω να χιονισει και Αττικη..Αλιμονο..Αλλα ειδικα φετος για μενα δεν ειναι στις προτεραιοτητες μου...Θελω επιτελους να ζησω ενα φθινοπωρο αρχικα υγειες.Με συνεχη χαμηλα απο τα δυτικα που θα δινουν καλα νερα με διαρκεια...Οχι τα χαμηλα των προηγουμενων χρονων που κρατουσαν μια μερα και μας εδιναν απλα ενα μετωπο βροχων μιας ωρας...

Που ναι το Φθινοπωρο που εβγαζε χαμηλα συνεχεια και στρογγυλοκαθοντουσαν  στη χωρα μας για μερες...??Και σιγα σιγα ν ασπριζουν οι κορφες.Μετα η δυτικη Μακεδονια μας και μετα σειρα ολοι οι υπολοιποι..Αυτο τεινει να εκλειψει...!!

Το να σκασει ενας Daniel δε μου λεει τιποτα.Τα ρεκορ εντυπωσιακα δε λεω..Αλλα σκοτωνουν και καταστρεφουν..Δεν θελω 500mm σε δυο μερες..Θελω 200mm σ ενα μηνα απο τρια-τεσσερα διαδοχικα χαμηλα...Εχω βαρεθει να σκαει μια κακοκαιρια να τα σαρωνει ολα στο διαβα της σε μια μερα και μετα ηλιος 50 μερες...Δεν ειναι υγιες αυτο...!!

Παμε με θετικη σκεψη...Πολλες βροχες σε μενα και παρτε ολοψυχα οσα χιονια θελετε οι υπολοιποι...Οσο κι αν εχει αντιστραφει το κλιμα δε μπορει..Χρωσταει και για τα κεντροβορεια μια μεγαλη χρονια...Και μακαρι να σκασει και για τον Αγγελο μας αλλη μια εστω για τη Χαλκιδαρα...Ας χιονισει μεχρι τα βπ..Κι ας βρεχει σε μενα με 5 βαθμους...Κανενα θεμα..Ισα ισα..

Στον καιρο βεβαια δεν υπαρχουν θελω ουτε δικαιοσυνη...Κανει οτι θελει και οποτε θελει..Απλα ας σκεφτουμε αισιοδοξα και εχει ο θεος..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, [weathermaniac] είπε:

Μάλλον θα ξαναρχίσει μάζεμα για την οργανωμένη λίμνη στα 12αρια από ότι κατάλαβα...

 

 

αχ αικον αχ αικον.. τι σεναριάρα έβγαλες

Και όπως έγινε και από τζεμ και ουκμο... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το σκέφτεται η λίμνη... Να πάω Δυτικη Ελλάδα και να κάτσω εκεί? Να περάσω την Πίνδο? Να το πάω λίγο δυτική Ελλάδα και να στριψωγια Σικελία? 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

7 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Και όπως έγινε και από τζεμ και ουκμο... 

Το ούκμο κάτι κάνει. Τζεμ τζιφος χάλια όμως 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το πριν και το μετά από τον γέρο τζίφο..😅

Εν το μεταξύ στον σέρβερ του τζιφου γίνεται επανεκκίνηση...λίγο υπομονή θέλει..

gfs-0-252.png

gfs-0-258.png

office-server.gif

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάλι εδώ θα ρθει....απλά απ' εκεί που έρχεται αν κάτσει οντος για εμάς θα τολμήσω μια πρόβλεψη ότι αυτή την φορά το έντονο του πράγματος θα αφορά το γνωστό τρίπτυχο Πέλλα Πιερία Ημαθία με ολίγον Χαλκιδική μέσα...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως εδώ είμαστε οι περισσότεροι την ώρα που τρέχει ο κλοουν. Τυχαίο;; Έλα παραδεχτείτε το τον λατρεύουμε σαν την πρωην που μας φρεσκοχωρισε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ομολογουμενως περίμενα το ούκμο στην μετάφραση να έβγαζε πολλά περισσότερα φαινόμενα και πολύ πιο βόρεια.. εδώ με έχει στο όριο των φαινομένων ενώ περιμένα να ήταν η Μακεδονία .

Ο Ευρωπαίος μάλλον θα το στείλει πιο δυτικά και από τζιφο... Ξου!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Ομολογουμενως περίμενα το ούκμο στην μετάφραση να έβγαζε πολλά περισσότερα φαινόμενα και πολύ πιο βόρεια.. εδώ με έχει στο όριο των φαινομένων ενώ περιμένα να ήταν η Μακεδονία .

Ο Ευρωπαίος μάλλον θα το στείλει πιο δυτικά και από τζιφο... Ξου!

Υπάρχει ίσως κάποια πρόχειρη εκτίμηση με ένα " ρεζουμε " για το που θα πέσει ο κύριος όγκος των όποιων ων φαινομένων τώρα τις επόμενες μέρες; 

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Υπάρχει ίσως κάποια πρόχειρη εκτίμηση με ένα " ρεζουμε " για το που θα πέσει ο κύριος όγκος των όποιων ων φαινομένων τώρα τις επόμενες μέρες; 

Μάλλον μέσα στο ιονιο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εν το μεταξύ έχει 2-3 τρεξίματα που έχει  ο ευρωπαίος πάντα 1-2 σενάρια για αρχές Οκτωβρίου να τρέχουν πολύ χαμηλά θερμοκρασιακά κοντά ή και στο μηδέν στα 850

ens_image.php?geoid=52949&var=201&run=12&date=2023-09-19&model=ecm&member=ENS&bw=1

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου αρέσει το τρέξιμο του Ευρωπαίου

Για να πω την αλήθεια ζηλεύω την Ιταλία. Βροχές απλομένες σε όλη την χώρα με τον μικρότερο συνολικό υετό να είναι στα 20-30 χιλιοστά...με βλέπω για ταξιδακι χωρίς να το ξέρω...

ecmwfit-25-240.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος εξαφάνισε τα φαινόμενα της Πέμπτης χωρίς λόγο... Για μετά βελτιωνεται.

Τεράστια βελτίωση για μετά λογικά σαν το 6αρι.

Τέτοια λίμνη και δίνει τόσα λίγα φαινόμενα? Τι να πω μάλλον η εποχή θα είναι...

 

Την έβγαλε τελικά 

01-32-35-186-779GR.GIF

Χαλαρές αλλαγουλες σε μέσο όρο. Αύριο μπορεί να το στείλει Ιαπωνία.

01-38-19-animjqf7.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...