Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιχαηλ μου μην αγχωνεσαι...Η διαταραχη εχει κλειδωσει...Ειναι οι κλασικες ωρες με τα γνωστα μπρος-πισω των μοντελων...Το σιγουρο ειναι οτι θα κινηθει προς τη χωρα μας και θα την επηρεασει σταδιακα απο την Δευτερα και απο τα βδ...

Το μονο που ευχομαι ειναι να πεσουν καλα νερα σε ολη την χωρα χωρις ομως να δημιουργησουν προβληματα στη Θεσσαλια...Αν και νομιζω οτι δυσκολα θα αποφευχθει κατι τετοιο..Ας λαβει το κρατος και η πολιτικη προστασια μετρα εγκαιρα για να προστατευθει ο κοσμακης και οι περιουσιες του..

Θα δουμε πολλα ακομα μεχρι και το Σαββατο..Αλλαγες επι αλλαγων απο τα μοντελα..Αλλα το αποτελεσμα δεν προκειται ν αλλαξει...Απο δευτερα,Φθινοπωριαζει...Πτωση της θερμοκρασιας και αρκετα φαινομενα....Ελπιζω οχι ακραια...Τουλαχιστον οχι στη Θεσσαλια...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πετύχαμε τον στόχο μας...φέραμε τη λίμνη, τις βροχές - σχεδόν - εκεί που θέλουμε ενώ τις προηγούμενες ημέρες λέγαμε πως ίσως και να ρίξει καμία βροχουλα...καλά για τον Ευρωπαίο δεν το συζητώ χεχεχε

Απλώς τώρα φτάσαμε πάλι στο σημείο να λέμε πως πρέπει να μαζέψει τα φαινόμενα αλλιώς θα έχουμε πρόβλημα καθώς φαίνεται να κεντραρει πάλι την ίδια περιοχή και να αφήνει χωρίς να είναι σίγουρο στην αποξω την νότια Ελλάδα. Οχι ότι θα ήθελα να γίνει εδώ αυτός ο χαμός γιατί ολόκληρη η πρωτεύουσα θα κατέληγε Σαρωνικό... Θα ήθελα λίγο πιο χαλαρά πράγματα σε αυτές τις περιοχές ( σόρρυ Μιχαήλ ) και με μεγαλύτερη διάρκεια για να μπούμε μια και καλή στο φθινόπωρο... και φυσικά η επόμενη και παρεπόμενη διαταραχή που φαίνεται στα ενσεμπλς είναι ευπρόσδεκτη... αλλά ας μην είμαστε και εγωιστές το ότι ήρθε για δεύτερη φορά τέτοιο σύστημα και μάλιστα μήνα Σεπτέμβριο θυμίζει κάτι από τα παλιά... Μπαίνουμε με το δεξί λοιπόν και ελπίζω όχι σε ακρότητες ( εκτός και αν αυτές οι ακρότητες γίνουν πάνω από το σπίτι μου... δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα 😇 ας το ξηλώσει όλο...)

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Από ζιακοπολο

Τις 2-3 πρώτες ημέρες της εβδομάδας ένα αποκομμένο από τη γενική κυκλοφορία βαρομετρικό χαμηλό θα παραμείνει σχεδόν στάσιμο στη Ν. Ιταλία-κεντρική Μεσόγειο και κατά διαστήματα θα προκαλεί τοπικά φαινόμενα -όχι επικίνδυνα- κυρίως στη Δ. Ελλάδα.

Από τα μέσα της εβδομάδας, το σύστημα αυτό, κατά πάσα πιθανότητα εξασθενημένο, θα κινηθεί ανατολικά κα θα προκαλέσει τοπικά φαινόμενα σχεδόν σε όλη τη χώρα, συμπεριλαμβανομένης της Θεσσαλίας.

Ο προγνωστικός χρόνος είναι πολύ μεγάλος και δεν μας επιτρέπει να κάνουμε ακριβείς εκτιμήσεις για την κατανομή και την ένταση του υετού, αλλά τα περί συγκρίσεώς του με τον υετό της κακοκαιρίας «Ντάνιελ» στερούνται σοβαρότητας.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πολυ κοντα σε μια ακομα σημαντικη κακοκαιρια στο επομενο 24ωρο θα ξερουμε γιατι φαινομενα θα μιλαμε μοιαζει να κεντραρει παλι θεσσαλια να δουμε τι θα δουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Από ζιακοπολο

Τις 2-3 πρώτες ημέρες της εβδομάδας ένα αποκομμένο από τη γενική κυκλοφορία βαρομετρικό χαμηλό θα παραμείνει σχεδόν στάσιμο στη Ν. Ιταλία-κεντρική Μεσόγειο και κατά διαστήματα θα προκαλεί τοπικά φαινόμενα -όχι επικίνδυνα- κυρίως στη Δ. Ελλάδα.

Από τα μέσα της εβδομάδας, το σύστημα αυτό, κατά πάσα πιθανότητα εξασθενημένο, θα κινηθεί ανατολικά κα θα προκαλέσει τοπικά φαινόμενα σχεδόν σε όλη τη χώρα, συμπεριλαμβανομένης της Θεσσαλίας.

Ο προγνωστικός χρόνος είναι πολύ μεγάλος και δεν μας επιτρέπει να κάνουμε ακριβείς εκτιμήσεις για την κατανομή και την ένταση του υετού, αλλά τα περί συγκρίσεώς του με τον υετό της κακοκαιρίας «Ντάνιελ» στερούνται σοβαρότητας.

 

Ενημερωτικα η εκτιμηση αυτη ειναι χθεσινη..Αρα πολυ πριν τη σημερινη βελτιωση του ευρωπαικου...Τον κυριο Ζιακοπουλο τον εκτιμω βαθυτατα αλλα τελευταια εχει αστοχιες...Και με τον Daniel ειχε υποεκτιμησει την φαση...Να θυμισω επιπεδο συναγερμου 2 εδινε...Πορτοκαλι χρωματος...Οχι κοκκινου οπως θα επρεπε!!!!Η ΕΜΥ ομως σωστα εξαρχης εδωσε επιπεδο συναγερμου 3 κοκκινου χρωματος φυσικα.

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο ευρωπαίος έχει και θετικά και αρνητικά στο 6αρι, να δούμε τι θα επικρατήσει.

 

Το καλό επικράτησε. Μεγέθυνση της λίμνης, με μια μικρή ανατολίκιση. Κανονικά η ανατολίκιση δενθα έφτανε, αλλά το μέγεθος της λίμνης θα ήταν τέτοιο που θα ήμασταν στο μέτωπο εδώ. Και ειλικρινά, αν ήθελα να πάρω κάποιο από τα δύο, πλέον προτιμώ ευρωπαίο. χαχαχαχα.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ens_image.png.69f4bb3397bf3a1ee3e5bcda04194f89.png

Αν δεν υπήρχε ο φόβος των πλημμυρών, βλέποντας αυτό το διάγραμμα θα έβγαινα στους δρόμους να πανηγυρίσω. Δίνει ελπίδες και για 2η κακοκαιρία καπάκια. Ελπίζω στις 25-27 να βρέξει καλά αλλά χωρίς προβλήματα. Να φύγει και το χώμα απ' τους δρόμους. Σαχάρα έχουμε γίνει..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

500αρια ντανιελ

ecmwf-13-6.png?6

 

 

500αρια τώρα

ecmwf-13-90.png?0

 

 

για αυτό τον λόγο μπορούν να βγουν σαφώς πιο έντονες καταιγίδες, αλλά ταυτόχρονα λόγω έλλειψης μάλλον σύγκλισης, θα έχουμε και διαστήματα με ανοοίγματα μεγάλα. Πχ με αικον είναι περίπου ότι έκανε ο ντάνιελ στην Αθήνα, αλλά για Θεσσαλία.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

500αρια ντανιελ

ecmwf-13-6.png?6

 

 

500αρια τώρα

ecmwf-13-90.png?0

 

 

για αυτό τον λόγο μπορούν να βγουν σαφώς πιο έντονες καταιγίδες, αλλά ταυτόχρονα λόγω έλλειψης μάλλον σύγκλισης, θα έχουμε και διαστήματα με ανοοίγματα μεγάλα. Πχ με αικον είναι περίπου ότι έκανε ο ντάνιελ στην Αθήνα, αλλά για Θεσσαλία.

Εγώ θα έχω βροχουλες στις 25🥰?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

δυστυχώς απορροφήθηκα με άλλα πράγματα και δεν είδα τον μέσο όρο του ευρωπαίου. Ουσιαστικά μεγάλωσε την λίμνη, αλλά όλη η επέκταση έγινε προς εμάς. Πάρα πολλά σενάρια με τρελό νερό.

EDM1-120.GIF?21-12

gens-51-1-114.png

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

20 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Εγω πιστεύω δεν θα θυμίσει Ντάνιελ απο ένστικτο.το λέω 

Μα δεν εχει καμια σχεση ετσι κι αλλιως αυτη η διαταραχη με τον Daniel φιλαρακι...Αυτη ειναι πιο καλοκαιρινου τυπου ασταθεια,με την εννοια οτι εχει πολυ καλυτερα 500αρια που δινουν πολυ περισσοτερο cape..

Θα βγουν και τωρα δυνατες βροχες και μεγαλες ραγδαιτοτητες αλλα δεν θα εχουν την διαρκεια του Daniel σε καμια περιπτωση..Απλα η Θεσσαλια θελει προσοχη...Αφενος γιατι οι υποδομες ειναι διαλυμενες και αφετερου γιατι το εδαφος ειναι ηδη πολυ κορεσμενο!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

33 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Μα δεν εχει καμια σχεση ετσι κι αλλιως αυτη η διαταραχη με τον Daniel φιλαρακι...Αυτη ειναι πιο καλοκαιρινου τυπου ασταθεια,με την εννοια οτι εχει πολυ καλυτερα 500αρια που δινουν πολυ περισσοτερο cape..

Θα βγουν και τωρα δυνατες βροχες και μεγαλες ραγδαιτοτητες αλλα δεν θα εχουν την διαρκεια του Daniel σε καμια περιπτωση..Απλα η Θεσσαλια θελει προσοχη...Αφενος γιατι οι υποδομες ειναι διαλυμενες και αφετερου γιατι το εδαφος ειναι ηδη πολυ κορεσμενο!

Βασικά αυτή η διαταραχή αν βγει έτσι θα είναι ο Daniel όπως έπρεπε να είναι. Δηλαδή καταιγίδες να χορτάσει το μάτι χωρίς ακρότητες. Βέβαια τώρα που οι υποδοχές είναι "τραυματισμένες" τρέχα γύρευε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει Κυριακή ξημερώματα τι καιρό θα βρω από Μαραθώνα μέχρι Αγία Παρασκευή που θα τρέξω προπονητικα τη διαδρομή ?

Θέλω να ξέρω για να προετοιμάσω την υδροδοσια μου .....

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Βρήκα και πως να ονομάσουμε τη νεα διαταραχή..Jack έχει στενή σχέση με αυτή που μόλις πέρασε...

 

Το ιδανικό για μένα θα ήταν μια ωραία καταιγίδα με πολύ σόου και μεγάλη ραγδαιοτητα που θα διαρκέσει η βροχή  για λίγη ώρα... για κάνα δυωρο😆  Και ένα self cloud από εδώ μέχρι τον Υμηττό, microburst, αστροπελέκια, χαλάζι σε μέγεθος μπάλας μπόουλινγκ, ανεμοστρόβιλο στο ποικίλο κατηγορίας F19, πράσινα νέφη που θα στροβιλίζονται πάνω από το κεφάλι μου, και ύστερα να το γυρίσει σε χιονοκαταιγιδα κτλ..

 

Πιστεύω πως μπορεί να δώσει κάτι τέτοιο εδώ...δεν ζητάω και πολλά...

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου πει Κυριακή ξημερώματα τι καιρό θα βρω από Μαραθώνα μέχρι Αγία Παρασκευή που θα τρέξω προπονητικα τη διαδρομή ?

Θέλω να ξέρω για να προετοιμάσω την υδροδοσια μου .....

Ευχαριστω

Μια χαρά θα είναι, αραιή συννεφιά θα έχει μόνο, και ζεστό πρωινό πολύ για την εποχή

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Icon 12αρι μια χαρά, έκανε και μία κίνηση ανατολικά όσο πατάει η γάτα. Γαλλικό μάπα.

 

δυυτικότερα όπως αναμενόταν ο τζίφος.

 

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

well τζίφος....

Δηλώσεις κυβερνητικών στελεχών – dimart

 

μέσα σε ένα τρέξιμο πήγε κατευθείαν προς ευρωπαίο.. Δεν υπήρξε ενδιάμεση στάση... ¨αρα τίποτα δεν σταματάει το να φύγει δυτικότερα η φάση.

την κατακρεούργησε ο τζίφος.

 

 

 

ούκμο πιο βορειοανατολικά από τζίφο. μππλμπλμπλμπλμπλμ

 

 

 

βελτιώθηκαν όλα τα 12αρια, ενώ ο τζίφος χάλασε τόσο πολύ που έχει το χειρότερο σενάριο!!!! από 100 το πρωί, 5 χιλιοστά στορμ τοταλ ο ΚΑΡΑΝΑΒΑΛΟΣ

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

well τζίφος....

Δηλώσεις κυβερνητικών στελεχών – dimart

 

μέσα σε ένα τρέξιμο πήγε κατευθείαν προς ευρωπαίο.. Δεν υπήρξε ενδιάμεση στάση... ¨αρα τίποτα δεν σταματάει το να φύγει δυτικότερα η φάση.

την κατακρεούργησε ο τζίφος.

 

 

 

ούκμο πιο βορειοανατολικά από τζίφο. μππλμπλμπλμπλμπλμ

Ο σέρβερ σου βγάζει καπνούς;🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Ο σέρβερ σου βγάζει καπνούς;🤣

Το μαυλό μου βγάζει καπνούς. Ο τζίφος από το καλύτερο έγινε το χειρότερο σενάριο!!!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Το μαυλό μου βγάζει καπνούς. Ο τζίφος από το καλύτερο έγινε το χειρότερο σενάριο!!!! 

Ναι συνηθίζει να τα κάνει αυτά... για αυτό είναι ο κλόουν της καρδιάς μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...