Jump to content
ΧΕΛΜΟΣ

Ανάλυση χαρτών Σεπτεμβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Δε χρειαμαστε ειδικα τωρα ακραιες καταστασεις..Ας βρεξει αξιολογα εννοειται..Αλλα δεν ειμαστε ετοιμοι για κατι τετοιο..Και ειδικα περιοχες που εχουν κατακαει φετος...Ας πεσουν πολλα mm αλλα οχι μικρα χρονικα διαστηματα..Ακραιες ραγδαιοτητες θα φερουν και ακραια προβληματα..Και ολοι ξερουμς τι κρατος εχουμε..

Σάκη μου ότι και να λέμε η φύση δεν εκφράζεται σύμφωνα με το πότε είμαστε έτοιμοι η ποτέ θέλουμε...αυτό που έρχεται όλα δείχνουν ότι θα νε ακραίο και σαν τέτοιο θα το ζήσουν όσοι το ζήσουν.Οι λάτρεις των ακραίων δεν σημαίνει ότι θέλουν το κακο του κόσμου οπότε άσε τον εαυτό σου ελεύθερο όπως και ο Μιχαήλ και άλλοι και ζήστε το...το καιρικό φαινόμενο απομονωμένο σαν καιρικό φαινόμενο...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, vorios_polos είπε:

Σάκη μου ότι και να λέμε η φύση δεν εκφράζεται σύμφωνα με το πότε είμαστε έτοιμοι η ποτέ θέλουμε...αυτό που έρχεται όλα δείχνουν ότι θα νε ακραίο και σαν τέτοιο θα το ζήσουν όσοι το ζήσουν.Οι λάτρεις των ακραίων δεν σημαίνει ότι θέλουν το κακο του κόσμου οπότε άσε τον εαυτό σου ελεύθερο όπως και ο Μιχαήλ και άλλοι και ζήστε το...το καιρικό φαινόμενο απομονωμένο σαν καιρικό φαινόμενο...

Αμα αφησω τον εαυτο μου ελευθερο,θα βγω γυμνος στους δρομους απο σημερα..🤣

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Είπαμε, εδώ είμαστε οι κλέφτες των κακοκαιριών. Χειμώνα και φθινόπωρο πλέον 😛

Εσείς τελειώσατε σας έχω σβήσει ήδη από την λίστα "εξόντωσης"...,😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δώσε Σάκη!! Αν δεν βγεις τώρα που έχουμε τέτοια κακοκαιρία με το που μπήκε ο Σεπτέμβρης, πότε θα βγεις; χαχαχα. Άλλες χρονιές περιμέναμε 2ο μισό του Νοέμβρη για σοβαρά πράγματα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, sakis13 είπε:

Αμα αφησω τον εαυτο μου ελευθερο,θα βγω γυμνος στους δρομους απο σημερα..🤣

Ε βγες...πλάκα μου κάνεις που θα απολογηθείς για το πάθος σου...τα χουμε πει εκατοντάδες φορές αυτά και νομίζω ότι τα χουμε λύσει...ξαμολησου🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον ο τζιφος έχει το καλύτερο σενάριο εδώ αφού έχει μια νότια συνιστώσα μέσα για αυτό είμαστε στο επίκεντρο οι Θεσσαλοί. Αν πήγαινε just πιο δυτικά θα ήταν το απόλυτο.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Βγες Σακη θα εχει ωραια ψιχαλιδια.Κατευθειαν για Δαφνι σε βλεπω αν βγει αυτο.

Screenshot_20230902_133907_Chrome.jpg

Ποιο μοντέλο?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Να ρωτήσω, το νερό που φαίνεται να πέφτει εδώ στην Θεσσαλία, θα είναι σε μορφή απλά ισχυρής βροχής ή θα έχουμε καταιγίδες; 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, g_ar είπε:

Να ρωτήσω, το νερό που φαίνεται να πέφτει εδώ στην Θεσσαλία, θα είναι σε μορφή απλά ισχυρής βροχής ή θα έχουμε καταιγίδες; 

Θα έχει και καταιγιδες εφόσον μιλάμε για σύγκλιση. Έχει και cape κοντά στα παράλια, οπότε μια χαρά θα είναι γενικά.

Κατά τα άλλα αυτό θέλω τώρα, και μια φορά και τον χειμώνα , χεχεχε.

 

13-54-33-animpxy9.gif

13-56-34-animwar9.gif

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν θέλω να σας το χαλάσω αλλά εγώ πάλι βλέπω μία επανάληψη των τελευταίων ετών τα λίγα χαμηλά που μας επηρεάζουν να παίρνουν μία πιο νότια πορεία ώστε να ευνοούνται οι νότιες περιοχές..δηλαδή Θεσσαλία,Στερέα και κάτω από το αυλάκι ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παντως οι περιοχες αυτες που δινουν τις ακραιες καταστασεις τα μοντελα εχουν αποδειξει σε παρομοια συστηματα οτι εχουν ακραια δυναμικη. Προσφατα δεν ειχαν πλυμμηριζει Καρδιτσα, Ανατολικη Θεσσαλια κλπ;

ηταν με Ζορμπα; Δεν θυμαμαι καλα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Παντως οι περιοχες αυτες που δινουν τις ακραιες καταστασεις τα μοντελα εχουν αποδειξει σε παρομοια συστηματα οτι εχουν ακραια δυναμικη. Προσφατα δεν ειχαν πλυμμηριζει Καρδιτσα, Ανατολικη Θεσσαλια κλπ;

ηταν με Ζορμπα; Δεν θυμαμαι καλα!

Με Ιανό ναι. Επειδή η λίμνη ήταν σε τέλεια θέση είχαμε πέρα από τον μεντικειν σύγκλιση μέσα στην Θεσσαλία 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 minutes ago, [weathermaniac] said:

Με Ιανό ναι. Επειδή η λίμνη ήταν σε τέλεια θέση είχαμε πέρα από τον μεντικειν σύγκλιση μέσα στην Θεσσαλία 

Μοιαζει λιγο η φαση. 
Μη σου πω καμια φορα τα πιο αβαθη χαμηλα κανουν μεγαλυτερη ζημια.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, LosAlimos είπε:

Μοιαζει λιγο η φαση. 
Μη σου πω καμια φορα τα πιο αβαθη χαμηλα κανουν μεγαλυτερη ζημια.

Αυτό πάντως θα είχε ενδιαφέρον να διερευνηθεί, δηλαδή ίδια διάταξη ίδια θέση, ίδια κίνηση, αλλά λιγότερο πυκνές ισοβαρρεις.

Πιστεύω ότι με πυκνές ισοβαρρεις κυρίως τα βουνά αυξάνουν υετό, όμως μειώνονται στην πεδιάδα και αντίστροφα. Αλλά υποθέτω δεν θα το μάθουμε σύντομα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνολικά μου δίνει ο τζίφος 300και χιλιοστά βροχής.περιπου τόσα είχαν πέσει και στον Ιανό αν θυμάμαι καλά απλά τοτε έπεσαν σε μια μιάμιση μέρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σε σχέση με την λίμνη του περσινού Αυγούστου 

Πως θα την χαρακτήριζατε  την συγκεκριμένη νέα λίμνη που μας έρχεται? 

Όσο αναφορά την δυναμική της φυσικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

 

  • Ο κύκλωπας Πολύφημος.....
  • Γιατί δεν μου βγάζει τον χάρτη που αναρτώ. Αντιγραφή επικόλληση, θέλει και κάτι άλλο, βοήθεια από μέλη.
  •  
  •  

Επεξεργάστηκε από Μαμούθ
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα μοντελα δειχνουν τα πιο ακραια σεναρια....απ το βραδυ σιγουρα θα αρχιζουν να τα μαζευουν.....εξαλλου θα υπαρχει και μετατοπιση στο nowcast....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, Μαμούθ είπε:

 

  • Ο κύκλωπας Πολύφημος.....
  • Γιατί δεν μου βγάζει τον χάρτη που αναρτώ. Αντιγραφή επικόλληση, θέλει και κάτι άλλο, βοήθεια από μέλη.
  •  
  •  

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Delsnow είπε:

Τα μοντελα δειχνουν τα πιο ακραια σεναρια....απ το βραδυ σιγουρα θα αρχιζουν να τα μαζευουν.....εξαλλου θα υπαρχει και μετατοπιση στο nowcast....

Μακάρι γιατί είπαμε να βρεξει αλλά όχι να έχουμε και καταστροφές 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...