Jump to content
sakis13

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''DANIEL'' 4-7/09/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασθενής καταιγίδα εδώ. Και μετά από αυτό 1000 φορές λίμνη τύπου Σεπτεμβρίου 16 και μεγαλύτερο θέαμα και πολύ μικρότερα προβλήματα στις υπόλοιπες περιοχές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, [weathermaniac] είπε:

Ασθενής καταιγίδα εδώ. Και μετά από αυτό 1000 φορές λίμνη τύπου Σεπτεμβρίου 16 και μεγαλύτερο θέαμα και πολύ μικρότερα προβλήματα στις υπόλοιπες περιοχές.

Εσυ για αθηνα εισαι :ρ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, Frostfang8 είπε:

Εσυ για αθηνα εισαι :ρ 

Μωρέ μια χαρά είναι εδώ, απλά αν δεν έχεις την διάταξη που θες απλά δεν γίνεται να κάνει τα αναμενόμενα. (Αν και εδώ μιλάμε για 20 χλμ τα χιλιοστά δουν γιγαντιαίες διάφορες) Αθήνα πάντως η δυτική Ελλάδα είναι ιδανικά για εμένα να μένω το φθινόπωρο, εδώ είναι βαρετά.

Τέσπα  ελπιζω να κάνει κανένα 30αρι ακόμα, μπα και βγει κάποια θερμική καταιγίδα στην Κεφαλά μου, και μετά θα περιμένω απλά 9 μηνακια. Ελπίζω ένα χιόνι ενδιάμεσα.  να σπάσει την μονοτονια!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερες.Τελικα κερασε την Κουλα ο Ντανιελος.Υπεροχη νυχτα και αντιστοιχο πρωινο.66μμ επεσαν εδω και 50 με 60μμ στην Ιπποκρατειο.Οι εικονες ομως απο τη θεσσαλια σοκαρουν,καταστραφηκαν οι ανθρωποι.

 

Screenshot_20230907_005903_Gallery.jpg

Screenshot_20230907_011140_Gallery.jpg

Screenshot_20230907_012853_Gallery.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συνολικά mm Βοιωτίας:

Κόκκινο 153mm
Διόδια Θηβών 149.4mm
Λιβαδειά 123.4mm
Θήβα 114.4mm
Αράχωβα 93.6mm
Άγ. Δημήτριος 90.6mm
Οινόφυτα 85.8mm
Καπαρέλλι 85mm
Τανάγρα 82.6mm
Λιβάδι 72.2mm
Στεφάνη 66mm
Κλειδί 58.4mm

*Οι σταθμοί σε Ζερίκι και Κυριάκι είναι εκτός σύνδεσης. 
*Ο σταθμός Αντίκυρας έχει βουλωμένο βροχόμετρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 minute ago, Ζερίκιος said:

Συνολικά mm Βοιωτίας:

Κόκκινο 153mm
Διόδια Θηβών 149.4mm
Λιβαδειά 123.4mm
Θήβα 114.4mm
Αράχωβα 93.6mm
Άγ. Δημήτριος 90.6mm
Οινόφυτα 85.8mm
Καπαρέλλι 85mm
Τανάγρα 82.6mm
Λιβάδι 72.2mm
Στεφάνη 66mm
Κλειδί 58.4mm

*Οι σταθμοί σε Ζερίκι και Κυριάκι είναι εκτός σύνδεσης. 
*Ο σταθμός Αντίκυρας έχει βουλωμένο βροχόμετρο.

https://www.weatherlink.com/bulletin/81857491-e860-46fc-8da5-11f10d7d1e7e

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

51 λεπτά πριν, Dim_pas είπε:

βάση πρόγνωσης δεν φαίνεται κάτι για Αττική (ό,τι βλέπω στο windy) 

η δορυφορική όντως είναι κόλαφος κάτω απο τη Πελοπόννησο 426508201_Screenshot2023-09-07102018.png.f12ef5507540a8a171a15a122df98327.png

Δεν έχει κατεύθυνση προς την Πελοπόννησο γύρω γύρω από τον χαμηλό ειναι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 ώρες πριν, Troizinios είπε:

Δεν καταλαβαίνω την έκπληξη πολλών. Η κακοκαιρία εντάσσεται στα πλαίσια της κλιματικής αλλαγής. Με τη Μεσόγειο να βράζει, δεν περίμενα κάτι άλλο. Αν βάλετε και το ανάγλυφο της Ελλάδας στην εξίσωση, τότε έδεσε το γλυκό. Μελλοντικά δε θα μου κάνει εντύπωση αν έχουμε και Medicanes ισάξιους με τυφώνα κατηγορίας 2-3. Δυστυχώς η ανθρωπότητα έσπειρε ανέμους και θα θερίσει θύελλες.

Πότε ακριβώς ξεκίνησε αυτή η περιβόητη κλιματική αλλαγή ρε παιδιά τελικά ????

Πριν πόσες χιλιάδες χρόνια ????

Τί δεν είναι χιλιάδες χρόνια ?????

Αν θυμάμαι καλά και το 1955 ο Βόλος είχε ζήσει τα ίδια με 21 νεκρούς τοτε ....η Καρδίτσα τα ίδια το 1994 κτλ.....τότε είχαμε κλιματική αλλαγή η όχι για να ξέρω ????

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, south coast είπε:

Ακραια κρατική ανυπαρξία σε ολα τα επίπεδα 

Πριν 15 μέρες πλημμύρισε με πολύ λιγότερο νερό το μετρο της Φρανκφούρτης και το αεροδρόμιο της .....

Ανύπαρκτοι και οι Γερμανοί λοιπόν????

Αυτό που έγινε σ αυτήν την κακοκαιρία στη χώρα μας ήταν η κακοκαιρία του αιώνα και δεν μπορούσε κανένα κράτος όσο σύγχρονο κι αν είναι να περιορίσει της απώλειες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Θεωρω οτι ενα τετοιο ακραιο καιρικο σκηνικο δεν μπορει να αντιμετωπιστει...Απο κανενα κρατος. Οσο προηγμενο και να ναι...Ομως δεν ειναι δυνατον να μην εχουν κηρυξει σε κατασταση εκτακτης αναγκης ολη τη Θεσσαλια..Γιατι δεν εχουν βγαλει στρατο??

Γιατι στελνουν το 112 κατοπιν εορτης.??Σε μας εσταλει χθες μετα τις 20:00 οταν ο κυριος ογκος των φαινομενων ειχε ηδη πεσει...Στο Βολο τη Δευτερα τα ιδια..Με 12 ωρες καθυστερη ενημερωσαν τον κοσμο..Ακομα και η ΕΜΥ,εβγαλε εκτακτο την Κυριακη αντι να βγει νωριτερα..Ακομα και ο εκπροσωπος της πυροσβεστικης και μαλιστα σε επισημη ενημερωση μας κοροιδευε.."Δεν ξεραμε οτι θα επεφτε τοσο νερο"δηλωσε...Οπα ρε μεγαλε...Σοβαρα??Και μεις εδω μεσα γιατι το ξεραμε..?Δεν ενημερωνεστε απο επιστημονες.?? Με την πολιτικη προστασια τα λετε??Η ο καθε τομεας στην κοσμαρα του???

Ακραιο φαινομενο αλλα και ακραια η κρατικη βλακεια...!!!

Αυτό φώναζα λίγες μέρες πριν και ίσως γινόμουν γραφικός. Αλλά επειδή έχω το έχω ζήσει και ξέρω τι σημαίνει να πέφτουν πολλές 100άδες χιλιοστά σε λίγες ώρες και έχοντας απειροελάχιστες μετεωρολογικές γνώσεις, καταλάβαινα οτι αυτό που ερχόταν θα ήταν πολύ σοβαρό και έπρεπε ο καθένας να ενημερωσει όποιον μπορούσε, όπως και να έχει βασικές προμήθειες.

Αν λοιπόν εγώ, ένας απλός ιδιώτης, μπορώ να αντιληφθώ αυτό, τότε τί στο καλό το θέλουμε το κράτος;;;

Στις φωτιές; Παντελώς ανίκανοι έως επικίνδυνοι με δόλο. 

Σε όλα ξέρουν μόνο να στέλνουν μηνύματα! Τραγικό! Και αυτό ακόμη, λάθος το κάνουν!

 

Αλλά φταίμε και εμείς. Χτίζεις μέσα στο δάσος; Έχεις γύρω σου δέντρα; Πάρε μέτρα ρε φίλε! Βάλε μια αντλία με μια δεξαμενή κ δυό μάνικες! Ούτε 500ε δεν κάνουν! Καθάρισε τον χώρο γύρω σου.

Είσαι σε ρέμα; Πας γυρεύοντας. Ωστόσο, φρόντισε να έχει δίοδο το νερό. Είσαι σε μια κοινότητα; Πάρε μέτρα αφού έχει ξαναπλημμυρίσει! Κάνουν έργα, φτάνουν στα μισά και σταματάνε επειδή έφαγαν τα λεφτά!

 

Όλοι φταίμε! Από τον Κούλη μέχρι τον κάθε ιδιώτη που γράφει στον υπλογιστή, σαν και μένα καλή ώρα!

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, snow_evia said:

Δεν έχει κατεύθυνση προς την Πελοπόννησο γύρω γύρω από τον χαμηλό ειναι

έχεις απόλυτο δίκιο ,το ανέφερε και ο Οδυσσέας προηγουμένως.το παρατηρησα μετα απο ώρα και η κατευθυνση δεν ειναι προς τα πάνω.ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, ΧΕΛΜΟΣ είπε:

Πριν 15 μέρες πλημμύρισε με πολύ λιγότερο νερό το μετρο της Φρανκφούρτης και το αεροδρόμιο της .....

Ανύπαρκτοι και οι Γερμανοί λοιπόν????

Αυτό που έγινε σ αυτήν την κακοκαιρία στη χώρα μας ήταν η κακοκαιρία του αιώνα και δεν μπορούσε κανένα κράτος όσο σύγχρονο κι αν είναι να περιορίσει της απώλειες 

Ναι!

Σου φαίνεται περίεργο;

Αυτοί δεν κάνουν λάθη; Δεν είναι πρωταθλητές της μίζας και της κομπίνας;

Σαν πολύ θεούς τους νομίζουμε, επειδή σε πολλούς τομείς λειτουργεί το κράτος τους. Έλα που όμως σιγά σιγά κ αυτοί φαίνονται τι είναι....

 

Ένα ακραίο γεγονός δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να το αντιμετωπίσεις πιο καλά.

Τι να λέμε τώρα... Έχω χιλια δυο πράγματα να προτείνω που θα μπορούσαν να είχαν γίνει 2 μέρες πριν αλλά και κατά την διάρκεια, όμως δεν είναι της παρούσης.

 

Βλέπεις 1000, 1500, μέχρι και 2000χιλ βροχής μέρες πιο πριν και πετάς χαρταετό!!!

Ε, εντάξει... Ο απλός πολίτης μπορεί να μην το ξέρει, εσύ σαν αρχηγός πυροσβεστικής, υπουργός προστασίας(χαχα) πολίτη, κλπ;;;  Τι να πώ!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλό είναι, ορισμένοι φίλοι να σκεφτούν το εξής ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ: Οτι ο θεσσαλικός κάμπος είναι ένα χρυσωρυχείο λόγω της γονιμότητάς του. Που θέλετε δλδ να χτιστούν τα χωριά? Στον κάμπο θα χτιστούν, δίπλα στις καλλιέργειες. Και ΤΙ να κάνει το κράτος? Να εμποδίσει τον κάμπο να γεμίσει νερό, έχοντας δεχθεί η περιοχή, 700-800μ σε 2 ημέρες?

Δλδ πραγματικά, μου φαίνεται οτι οι οθόνες και η αστική ζωή μας έχουν κάνει να μην μπορούμε να σκεφτούμε τα βασικά. 

Καλημέρα και καλή δύναμη στην πατρίδα πάνω. Αχλαδιά Καρδίτσας, Βόλο και πέριξ. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Συγγνώμη για το επιθετικό των λόγων μου, αλλά έχω τσαντιστεί για το έβλεπα να έρχεται και το τι θα γίνει και η δράση, αντιδραση του κόσμου και ίδιως του κράτους είναι τραγική!

Κρίμα ρε παιδιά!

Όσο θα ήθελα να χαρώ τον καιρό με τις εξάρσεις του και τα ακραία του, δε μπορώ να βλέπω τόσο κόσμο να καταστρέφεται....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

21 minutes ago, ΧΕΛΜΟΣ said:

Πριν 15 μέρες πλημμύρισε με πολύ λιγότερο νερό το μετρο της Φρανκφούρτης και το αεροδρόμιο της .....

Ανύπαρκτοι και οι Γερμανοί λοιπόν????

Αυτό που έγινε σ αυτήν την κακοκαιρία στη χώρα μας ήταν η κακοκαιρία του αιώνα και δεν μπορούσε κανένα κράτος όσο σύγχρονο κι αν είναι να περιορίσει της απώλειες 

Για το μετα λεω….στρατός εμακ ενα πλανο απεγκλωβισμού των ανθρώπων ;Στον αυτοματο ολα…μην ξεπλένετε Γιωργο μου το *********.Απο τυχη ζουμε σε αυτη την χωρα

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, geornik είπε:

372,8mm storm total βγάζει ο σταθμός στη Σαλαμίνα (Μούλκι)...368,4mm χτες...υπάρχει περίπτωση να ειναι ακριβές ή τα έπαιξε?

Γενικα ο αργοσαρωνικος εχει δεχτει τρελο νερο. Ψαξε γυρω περιοχες να διασταυρωσεις αν ισχύει 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, south coast είπε:

Για το μετα λεω….στρατός εμακ ενα πλανο απεγκλωβισμού των ανθρώπων ;Στον αυτοματο ολα…μην ξεπλένετε Γιωργο μου το *********.Απο τυχη ζουμε σε αυτη την χωρα

Εσύ στρώνεις έδαφος από τώρα παλιομουχριτσα....

Σε φαντάζομαι 19/1/24 να είσαι με το φτυάρι έξω από τον κεντρικό δρόμο στην Άνω Γλυφάδα και να λες "μας έχουν στείλει το 112 να εκκενωσουμε την περιοχή, αλλά με 1 μέτρο χιόνι, ούτε τα τζιπ δεν μπορούν να πάνε πουθενά. Που είναι ο κρατικός μηχανισμός? Ούτε ένα ιγκλού δεν μας έχουν στείλει "

Επεξεργάστηκε από menidi
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...