Jump to content
sakis13

Αναφορές ισχυρής κακοκαιρίας ''DANIEL'' 4-7/09/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Μεσσαπός είπε:

Παιδιά, καταλάβετε τι έχει συμβεί.

Πολλοί νεκροί κ ανυπολόγιστες ζημιές.

Αν ήταν το σπίτι μας ένα από αυτά, αν τώρα τελείωνε η μπαταρία μας όπως θα καθομασταν πάνω στα κεραμίδια, αν χάναμε την επιχείρηση μας, την δουλειά μας, αν είχαμε δικό μας αγνοούμενο η νεκρό, δεν ξέρω πόσο θα χαιρόμασταν για αυτηνυ την βροχή....

 

Eγω που γραφω για χαρα το εχω γραψει για - εδω - στα Γιαννενα που δεν ειμασταν στο ματι του κυκλωνα και ειναι απεριγραπτη η χαρα που επιτελους εχουμε τελειες θερμοκρασιες με normal βροχες και επιτελους σταματησε ο βασανισμος απο το σιχαμερο - βρωμερο - εμετικο ***********  ********* ******** ****** ******νο ελληνικο καλοκαιρι.

Αν δεν χαρω και μ αυτο με τι θα χαρω? Eννοειται πως ειναι θλιβερα τα γεγονοτα σε καποιες περιοχες αλλα με τοσα που γινονται καθε μερα γυρω μας αν τα ψαχναμε ολοι και αυτα επρεπε ολα τα μελη να αναρτουν ποστς θλιψης και πενθους καθε μερα επι 12 μηνες τον χρονο και ασταματητα εφ ορου ζωης γιατι καθε μερα μονο αρνητικα ακουμε.

Οποτε και σε ιστορικο χιονια αττικης αν χαιροταν καποιος με τοσα που γινονται γυρω μας θα μπορουσε να του απαντησει αλλο μελος για τραυματισμους και θανατους απο το κρυο και το χιονι και ενα σωρο αρνητικα σε αλλες περιοχες για να του κοψει την χαρα.

Οποτε με αυτη την λογικη δεν θα μπορεις να γραψεις ποτε ενα χαρουμενο ποστ στο weather club gr.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φεύγει σιγά σιγά και ο Daniel αφήνοντας μεγάλη ιστορία πίσω του. Σίγουρα μιλάμε για έναν από τους μεγαλύτερους καιρικές σταθμούς της χώρας μας στα χρονικά. Επιστημονικές αναλύσεις/συμπερασματα/μαθήματα σε μεγέθη βιβλίου. Είναι πολύ φρέσκο ακόμα βέβαια και φαντάζομαι δεν έχει χωνευτεί από τους περισσότερους. Οι πληγέντες εννοείται είναι μια άλλη κατηγορία. Προς το παρόν ο νους είναι στις καταστροφές που ακόμα ξεθαβονται (και θα) στην επιφάνεια.

Σίγουρα θα πρέπει να ανοιχτεί θέμα αποτίμησης με εικόνες βίντεο και οδιως δεδομένα σταθμών από παντού γιατί προφανώς είναι συλλεκτικά.

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πέφτει η αυλαία για τον Ντάνιελ στην περιοχή μου με 80 μμ. Μια κακοκαιρία που βάσει προγνωστικών φαινόταν να αφήνει ψίχουλα στην Αττική αποδείχθηκε Κέρβερος, χωρίς ευτυχώς να δούμε τις ακρότητες της Θεσσαλίας. Περισσότερα σε κάποιο θρεντ απολογισμού της ιστορικής αυτής διαταραχής, το οποίο φαντάζομαι ότι θα ανοιχτεί τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σταματησε η βροχη στα 43μμ φτανοντας τα 62μμ στορμ τοταλ... Καθολου ασχημα αφου 3 μερες φυσουσε ανατολικος εδω 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με πήρε ο ύπνος κατά τις 9 και φαίνεται έχασα το σημαντικότερο κομμάτι της ημέρας…

Ο σταθμός στον Πλάτανο έχει καταγράψει 52,5mm για σήμερα, ενώ ο άλλος στον Αλμυρό 78,2mm, εκ των οποίων τα 64,5mm έπεσαν μέσα στο διάστημα 8:40-10:20 χονδρικά. Απ’οτι είδα πλημμύρισε και πάλι το οδικό δίκτυο μέσα στον Αλμυρό, ενώ η κατάσταση του χειμάρρου Ξηρια χειροτέρευσε κι άλλο, γκρεμίζοντας την γέφυρα στην είσοδο της πόλης σχεδόν εντελώς και «τρώγοντας» ακόμη μεγαλύτερα τμήματα του περιφερειακού μας δρόμου…

Επεξεργάστηκε από g_ar
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δασική πυρκαγιά λέει στο Σουφλί.. Για τον Θεό πια ! Έχει πνιγεί η μισή Ελλάδα και απ ότι την άλλη φωτιές.. 

Επεξεργάστηκε από Pupazzo di Sole
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Που τον βρήκε τον υετό πάλι; ξανά βρέχει ποτιστικά , ενώ όλη μερε είχαμε βαριά συννεφιά...Άντε να τελειώνουμε με τις βροχές αύριο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδες καλησπερα..Μη χαλαμε τις καρδιες μας ανευ λογου..Εννοειται εγω  οπως και οι περισσοτεροι εδω μεσα,προτιμαμε τις βροχες και τα χιονια απο τις ζεστες κτλ..Καποιοι οπως και γω γουσταρουμε επισης και τα ακραια..Αυτο δε σημαινει οτι θελουμε νεκρους η καταστροφες..Αλιμονο...Προσωπικα δεν θελω ποτε στην Αθηνα και πουθενα αλλου να ξανακανει αλλο Ντανιελ αλα Καρδιτσα η Βολο η Τρικαλα...Εννοειται οτι με λυπει βαθυτατα αυτο που εγινε..

Απο κει και περα ομως μιλαμε για μια κακοκαιρια ιστορικη..Την κορυφαια ολων των εποχων για διαφορους λογους...Καιρικα ναι...Τρελαθηκα...Απογειωθηκα...Απο την αλλη σκοπια ομως την ανθρωπινη..Επεσα πολυ!!

Δεν θα απολογηθει κανεις για οτι θελει..Υπαρχουν φιλοι εδω μεσα που γουσταρουν τους καυσωνες..Τι παει να πει αυτο.?Οτι ηθελαν να καει ο Εβρος πχ???

Συχνα ανοιγουμε αυτο το θεμα..Κακως!!!Κακιστα...Καιρικο φορουμ ειμαστε..Αλιμονο εαν δεν χαρουμε με τις βροχες και με τις καταιγιδες...Το χομπιστικο κομματι της καρδιας μας τρελενεται..Το αλλο..Το ανθρωπινο απλα μας προσγειωνει...Δε σημαινει οτι δε συμπασχουμε...Αλλο να ευχεσαι να ριξει τ αντερα του και αλλο να ευχεσαι να καταστραφει το Πηλιο...

Τα παραπανω δεν αποτελουν αιχμη για κανεναν..Καθε αλλο..

Και στη τελικη οτι κι αν θελω εγω,ο καιρος θα κανει τα δικα του..Δε φταιει κανεις καταιγιδακιας που πνιγηκε η θεσσαλια..

81.6mm storm totalΚαλλιθεα με 25mm χαμενα...Εγω 98mm...

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέρμα φυσικά και Λάρισα.. πολλά προβλήματα στα γυρω χωριά αλλα το καλο ειναι οτι η πόλη άντεξε σε δυνατό crash test χάρις στα πλεονεκτήματα που ηδη εχουν αναφερθεί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ισχυρή βροχή εδω και πάνω από μια ώρα στην Βέροια με 18 βαθμούς. Το βροχόμετρο του σταθμού βγήκε off, υπολογίζω κάπου στα 10μμ συν τα 35 που έχουμε ως τώρα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 ώρες πριν, alkis91_2.0 είπε:

Δεν υπάρχουν έργα που μπορούν να αποτρέψουν τέτοιες καταστροφές, και να υπάρχουν σε θεωρητικό τεχνικό επίπεδο, είναι αδύνατον να εφαρμοστούν. 

Σήμερα είναι η Θεσσαλία αύριο θα είναι κάποια άλλη περιοχή, πάντα τα ίδια θα λένε. Αυτό κάνει ο άνθρωπος πάντα κατηγορεί τους άλλους.  Έργα δισεκατομμύριων - αμφίβολης αποτελεσματικότητας - παντού, δεν γίνονται.

Σε τέτοιες κακοκαιρίες, είναι απλά να μην σου κάτσει. Και από τη στιγμή που οι περισσότεροι ξέρουμε τι σημαίνουν 500+ μμ σε 2 24ωρα, δεν βλέπω το λόγο να διαφωνήσουμε κάπου...

Να διαφωνήσουμε στο ότι έπρεπε να ταράξουν τον κόσμο πριν έρθει η όχι;;;

εγω ήμουν Καρδίτσα το ΣΚ και όλοι έλεγαν μάλλον κάτι θα ρίξει!!!

αστο ρε φίλε ********* είμαστε και πάντα στους κατηγόρους υπήρχαν και οι ξεπλυματίες!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έστω ότι ο όγκος του νερού ήταν τέτοιος που δεν μπορούσαν να γίνουν πολλά. Αυτό όμως που μπορούσε να συμβεί δεν συνέβη. Να υπάρχει δηλαδή έγκαιρη ενημέρωση ώστε ο κόσμος να προλάβει να φύγει, να φύγουν οι τουρίστες που είχαν πάει για διακοπές κλπ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Kαλησπερα απο το ανεμωδες και δροσερο Περαμα. Αλλα 7.8mm προστεθηκαν το πρωι εως τις 16.15 που εριξε την τελευταια ποτιστικη. Στα 22.9mm σημερα η μερα. Ο Daniel ειχε storm total στο βουνο 103.8mm και 81mm στη πολη.

4/9 0.4mm

5/9 1mm

6/9 79.5mm

7/9 22.9mm

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, larissa_mare είπε:

Τέρμα φυσικά και Λάρισα.. πολλά προβλήματα στα γυρω χωριά αλλα το καλο ειναι οτι η πόλη άντεξε σε δυνατό crash test χάρις στα πλεονεκτήματα που ηδη εχουν αναφερθεί 

Ε πώς να μην αντέξει, έχουνε τα μισά και λιγότερα mm από λίγο νοτιότερα! Νομίζω κρας τεστ θα ήταν αν είχαμε 300 χιλιοστά και πάνω σαν συνολο.

Τέσπα ας έρθει ξανά σε χιόνι και λίγο βορειότερα τον Δεκέμβρη και όλα καλα

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήχησε 112 για Λάρισα για το ποτάμι. Χωριά Καρδίτσας αφανίστηκαν. Ο Βόλος διαλύθηκε. Ποτέ ξανά τέτοια κακοκαιρία στην Ελλάδα. Ποτέ. 

Επεξεργάστηκε από nikolas 2365
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

25 minutes ago, Canadathens13 said:

Να διαφωνήσουμε στο ότι έπρεπε να ταράξουν τον κόσμο πριν έρθει η όχι;;;

εγω ήμουν Καρδίτσα το ΣΚ και όλοι έλεγαν μάλλον κάτι θα ρίξει!!!

αστο ρε φίλε ********* είμαστε και πάντα στους κατηγόρους υπήρχαν και οι ξεπλυματίες!!!

Πιστευω σιγουρα σταλθηκε μηνυμα 112 σε ολες αυτες τις περιοχες.. εδω σταλθηκε στην Αθηνα χτες το απογευμα!

Το 2023 αυτο πρεπει να ειναι αρκετο για να κινητοποιησει τους κατοικους οτι τα πραγματα ειναι σοβαρα. Δεν ειμαστε στα 70ς να βγαινουν με τις ντουντουκες και να φωναζουν!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 hours ago, Μεσσαπός said:

Παιδιά, καταλάβετε τι έχει συμβεί.

Πολλοί νεκροί κ ανυπολόγιστες ζημιές.

Αν ήταν το σπίτι μας ένα από αυτά, αν τώρα τελείωνε η μπαταρία μας όπως θα καθομασταν πάνω στα κεραμίδια, αν χάναμε την επιχείρηση μας, την δουλειά μας, αν είχαμε δικό μας αγνοούμενο η νεκρό, δεν ξέρω πόσο θα χαιρόμασταν για αυτηνυ την βροχή....

 

Δεν χαιρεται κανεις με αυτα. Χαιρομαστε και θαυμαζουμε το μεγαλειο των φυσικων φαινομενων - και τιποτε αλλο. Δυστυχως ειναι δεδομενο οτι σε κοσμο 8,1 δις παντα θα υπαρχει καπου καποιος που θα τον επηρρεασει αρνητικα αυτο που γινεται οπου κι αν βρισκεται. Αλλα δεν ειναι στο χερι μας.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αθηνα χθες...Αυτο ειναι η μια οψη..Αυτη για την οιποια γουσταρουμε τον καιρο και τις καταιγιδες!!!Εγω τουλαχιστον..Δειτε πως φωτιζεται η βροχοκουρτινα απο τις αστραπες.

DSC_7960-01-01.jpeg

DSC_7942-01-01-01.jpeg

DSC_7960-01.jpeg

DSC_7942-01.jpeg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Αθηνα χθες...Αυτο ειναι η μια οψη..Αυτη για την οιποια γουσταρουμε τον καιρο και τις καταιγιδες!!!Εγω τουλαχιστον..Δειτε πως φωτιζεται η βροχοκουρτινα απο τις αστραπες.

DSC_7960-01-01.jpeg

DSC_7942-01-01-01.jpeg

DSC_7960-01.jpeg

DSC_7942-01.jpeg

Αυτό μας έφτανε βρε Σάκη. Ας έριχνε τόσο σε όλες τις πόλεις. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ενα βιντεο απο τη νυχτερινη ομορφη καταιγιδα απο το Λιμανι...ανα 10-12 δευτερολεπτα εντονα ηλεκτρικα κ καποιοι κεραυνοι που εσκασαν διπλα κ ξεσπασαν ολοι οι συναγερμοι...δεν ειχε τη βιαιοτητα της απογευματινης και της πρωινης αλλα νομιζω ηταν η αγαπημενη μου φαση της χτεσινης μερας...μπορουσα ανετα να καθισω στη βεραντα να χαζευω...

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά,λατρες του καιρου ειμαστε και οι περισσοτεροι και της φυσης.Δεν χρειαζεται να απολογηθει κανεις γι αυτο.Απλα αυτο που αγαπαμε στην πιο extreme μορφη του θα φερει νομοτελειακα νεκρους και καταστροφες ΔΥΣΤΥΧΩΣ.

Προσωπικα απο τη.μια με θλιβουν οι εικονες της απολυτης καταστροφης στη Θεσσαλια και απο την άλλη ζηλευω τον Γιαννη απο τον βολο που εζησε 400μμ σε μια μερα.Ανωμαλια?Δεν ξερω,αλλα αυτο ειναι,απεραντος θαυμασμος για τον καιρο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...