Jump to content
GEORGE SNOWMAN

Απολογισμός ιστορικής κακοκαιρίας "Daniel"

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Χιών είπε:

Ναι, κι εγώ διάβασα διάφορα φρικτά στο ίντερνετ που εύχομαι απλά να είναι ψέματα. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το ανεβάσω γιατί δεν είναι επιβεβαιωμένη πληροφορία.

Όχι καλύτερα ...και παρακαλάμε όλοι να είναι απαίσια ψέματα και υπερβολες

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

81,4 μμ στορμ τοταλ για την περιοχή μου. Πολύ ισχυρή κακοκαιρία, αν και ο Μπάλλος παραμένει αξεπέραστος για εδώ, όπου είχαμε γράψει 140+. Ο Ντάνιελ για άλλη μια φορά επιβεβαίωσε ότι η Αττική είναι ίσως ο πιο δύσκολος προγνωστικά νομός στην Ελλάδα και ότι μπορεί να σε πάει από την κόλαση στον παράδεισο και αντίστροφα. Φυσικά, η σκέψη όλων μας είναι στην πατρίδα μου, την Θεσσαλία, οπότε τα λόγια περισσεύουν.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ευτυχως οι γονεις ενος φιλου μου διασωθηκαν πριν λιγα λεπτα.Απο το χωριο Μαραθεα...Ειχαν ανεβει  σε μια σκεπη στην πισω αυλη του σπιτιου τους πανω απο το μπαρμεκιου που ειχαν βαλει σκεπαστρο...Ευτυχως ολα καλα...Ελπιζω ιδια αισια καταληξη να εχει για  ολους που αγνοουνται η εστω για τους περισσοτερους ανθρωπους!!!

Κακοκαιρια χαος αλλα και κρατος χαος...

Μακαρι να σωθουν ολες οι ζωες...Τιποτα αλλο..

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά κατι μου λεει οτι θα ειναι άσχημα τα πράγματα μερα με τη μέρα οσον αφορά στα θύματα

... τα έχω ζήσει ολα σε αυτη την πόλη, Σεισμό 6,1 , καύσωνες, Τέμπη, Πλημμύρες 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ανταπόκριση από Χιροσίμα μέρα 2η (ή 3η): καλύτερη η εικόνα στην πόλη, υποχώρησαν τα νερά. Ρεύμα συνεχίζει κομμένο απο Τετάρτη βράδυ, ύδρευση επανήλθε. Καφετέριες έξω γεμάτες. Όσοι δεν επλήγησαν στην καρακοσμάρα τους, σελφι, βολτουλες και τέρμα η μουσική στ αμάξια. Μέχρι φυσικά να χτυπήσει και τη δική τους πόρτα μια οποιαδήποτε καταστροφή...

Φρονώ πως ο αριθμός των θυμάτων σ όλη τη Θεσσαλία είναι τριψήφιος. Το νέο Μάτι, Τέμπη κλπ. είναι αυτές τις μέρες στην περιοχή μας. Μόλις υποχωρήσουν τα νερά και μπορέσουν και σπάσουν τις πόρτες και των εγκλωβισμένων - πνιγμένων θ αποκαλυφθεί όλη η τραγωδία. Αν φυσικά δεν συγκαλυφθεί απ τα γνωστά μουμουέ..

Επεξεργάστηκε από chrisk7
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Θέλω να τα πω κάπου να ξεδωσω αν θέλουν ας το διαγράψουν οι δχστες. 

Σαν αξιωματικός του ΕΣ το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχουμε γεμίσει από ανευθυνους πολιτικούς που δεν έχουν καμμια μα καμμια ειδικότητα καμμια εξειδίκευση σε θέσεις εξαιρετικά υπεύθυνες.  Ο ΣΤΡΑΤΌΣ ΚΛΉΘΗΚΕ ΤΕΤΆΡΤΗ ΒΡΑΔΙ. Φοβούνται τον στρατό μην τους κλέψει την δόξα; εδώ είμαστε χρησιμοποιήστε μας γιαυτό πληρώνωμάστε έχουμε τα εργαλεία.Και ξέρουμε το τρόπο εκτός από το να εκπαιδευομαστε στο να χρησιμοποιούμε τα όπλα μας ξέρουμε και πως να σώσουμε τον κοσμάκη. Απλώς να υπάρχουν κάποιοι επαγγελματίες που να ξέρουν πως να μας  χρησιμοποιεισουνε. 

 

Και σίγουρα μπορούμε να τα καταφέρουμε καλύτερα από τους άχρηστους μπλα μπλα δες. Ευχαριστώ αν θέλετε σβήστε το.... 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

8 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Θέλω να τα πω κάπου να ξεδωσω αν θέλουν ας το διαγράψουν οι δχστες. 

Σαν αξιωματικός του ΕΣ το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχουμε γεμίσει από ανευθυνους πολιτικούς που δεν έχουν καμμια μα καμμια ειδικότητα καμμια εξειδίκευση σε θέσεις εξαιρετικά υπεύθυνες.  Ο ΣΤΡΑΤΌΣ ΚΛΉΘΗΚΕ ΤΕΤΆΡΤΗ ΒΡΑΔΙ. Φοβούνται τον στρατό μην τους κλέψει την δόξα; εδώ είμαστε χρησιμοποιήστε μας γιαυτό πληρώνωμάστε έχουμε τα εργαλεία.Και ξέρουμε το τρόπο εκτός από το να εκπαιδευομαστε στο να χρησιμοποιούμε τα όπλα μας ξέρουμε και πως να σώσουμε τον κοσμάκη. Απλώς να υπάρχουν κάποιοι επαγγελματίες που να ξέρουν πως να μας  χρησιμοποιεισουνε. 

 

Και σίγουρα μπορούμε να τα καταφέρουμε καλύτερα από τους άχρηστους μπλα μπλα δες. Ευχαριστώ αν θέλετε σβήστε το.... 

Καλά τα λες αλλά έτσι πως είναι η φάση πρόσεχε μην από τη γκρίνια έχεις και θέματα...ακόμα και σαν ανώνυμος σε ένα φόρουμ καιρου

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Θέλω να τα πω κάπου να ξεδωσω αν θέλουν ας το διαγράψουν οι δχστες. 

Σαν αξιωματικός του ΕΣ το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι έχουμε γεμίσει από ανευθυνους πολιτικούς που δεν έχουν καμμια μα καμμια ειδικότητα καμμια εξειδίκευση σε θέσεις εξαιρετικά υπεύθυνες.  Ο ΣΤΡΑΤΌΣ ΚΛΉΘΗΚΕ ΤΕΤΆΡΤΗ ΒΡΑΔΙ. Φοβούνται τον στρατό μην τους κλέψει την δόξα; εδώ είμαστε χρησιμοποιήστε μας γιαυτό πληρώνωμάστε έχουμε τα εργαλεία.Και ξέρουμε το τρόπο εκτός από το να εκπαιδευομαστε στο να χρησιμοποιούμε τα όπλα μας ξέρουμε και πως να σώσουμε τον κοσμάκη. Απλώς να υπάρχουν κάποιοι επαγγελματίες που να ξέρουν πως να μας  χρησιμοποιεισουνε. 

 

Και σίγουρα μπορούμε να τα καταφέρουμε καλύτερα από τους άχρηστους μπλα μπλα δες. Ευχαριστώ αν θέλετε σβήστε το.... 

Μπραβο σου που τα λες 

ετσι ειναι και χειροτερα 

απλα  ας σβησουν τα παιδια το μην σου μην τυχον 

αλλα και παλι μπραβο σου!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

seventower ας μη μπουμε φιλε σε πολιτικη κουβεντα και συγκεκριμενα σε πολιτικα προσωπα γιατι θα υπαρχει και συνεχεια,και δε το θελουμε σαν φορουμ.Η οργη και η απελπισια ειναι μεγαλη αλλα ας μεινουμε στις αναφορες και τις καταγραφες. Αφησαμε το υπολοιπο του μνμ σου,και ελπιζουμε στη κατανοηση σου.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Καλά τα λες αλλά έτσι πως είναι η φάση πρόσεχε μην από τη γκρίνια έχεις και θέματα...ακόμα και σαν ανώνυμος σε ένα φόρουμ καιρου

Η αλήθεια δεν είναι γκρίνια είναι απλές διαπιστώσεις από έναν άνθρωπο που τον έχει εκπαιδεύσει το κράτος και πάρα πόλλους ακόμα σαν και μένα για τέτοιες καταστάσεις  και απλώς δεν τους χρησιμοποιεί γιατί  δεν ξέρει πως να τους χρησιμοποιήσει. (Σαν να δίνεις τάμπλετ σε πιθικο) ίσως αδόκιμο παράδειγμα αλλά το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σορρυ παίδες σβήστε τα να μην έχεται κανένα πρόβλημα εγώ εδώ θα είμαι άλλωστε το έγραψα κιόλας στο μυν επειδή ξέρω το στάτους. Δεν τα χω με έναν αλλά με όλους τους πολιτικούς δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαιδαρων άχυρα. Τελος σβήστε τα όλα συγνώμη και πάλι 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Η αλήθεια δεν είναι γκρίνια είναι απλές διαπιστώσεις από έναν άνθρωπο που τον έχει εκπαιδεύσει το κράτος και πάρα πόλλους ακόμα σαν και μένα για τέτοιες καταστάσεις  και απλώς δεν τους χρησιμοποιεί γιατί  δεν ξέρει πως να τους χρησιμοποιήσει. (Σαν να δίνεις τάμπλετ σε πιθικο) ίσως αδόκιμο παράδειγμα αλλά το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό. 

Πολυ καλα τα λες φιλε...Και μπραβο σου..Τα πες ολα..Ανεκαθεν το κρατος φοβοταν το στρατο...Εχουν απωθημενα απο το παρελθον...Τα ξερεις...Αλλα ο στρατος ειναι συνεχεια του κρατους...Επρεπε να σας ειχαν καλεσει απο την Κυριακη..Οχι κατοπιν εορτης .Αλλα ποιο κρατος...??Δεν υπαρχει αυτο..Κλισε..Αλλα ζουμε απο τυχη σ αυτη τη χωρα...Και απο ατυχια πεθαινουμε!!

Και παμε και στα του καιρου..

376505801_10224091813353018_8101859678081034574_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 λεπτά πριν, Seventower είπε:

Σορρυ παίδες σβήστε τα να μην έχεται κανένα πρόβλημα εγώ εδώ θα είμαι άλλωστε το έγραψα κιόλας στο μυν επειδή ξέρω το στάτους. Δεν τα χω με έναν αλλά με όλους τους πολιτικούς δεν μπορούν να χωρίσουν δύο γαιδαρων άχυρα. Τελος σβήστε τα όλα συγνώμη και πάλι 

Οτι ηταν να σβηστει σβηστηκε αγορινα μονο και μονο για τον λογο οτι εχουμε μια γραμμη σαν φορουμ απο την αρχη.Δεν υπαρχει κατι αλλο να φοβηθουμε. Το οτι σβηνεται κατι δε σημαινει οτι δε συμφωνουμε με το γενικο κειμενο. Σου μιλαει πρωην στρατιωτης Ε.Δ που υπηρετησε κοντα στη περιοχη σου.Ετσι για να γνωριζομαστε και λιγο. 😉

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά και στην πλατεία Σάλια πλημμύρα . Το περίεργο ειναι μπορεί να είσαι 3χλμ παραπέρα και ηλιόλουστα όλα καλά και παρακει πλημμύρα 

Επεξεργάστηκε από larissa_mare
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 minutes ago, Seventower said:

Η αλήθεια δεν είναι γκρίνια είναι απλές διαπιστώσεις από έναν άνθρωπο που τον έχει εκπαιδεύσει το κράτος και πάρα πόλλους ακόμα σαν και μένα για τέτοιες καταστάσεις  και απλώς δεν τους χρησιμοποιεί γιατί  δεν ξέρει πως να τους χρησιμοποιήσει. (Σαν να δίνεις τάμπλετ σε πιθικο) ίσως αδόκιμο παράδειγμα αλλά το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό. 

Το ξέρω ότι έχεις απόλυτο δίκιο αλλά φαντάσου εγώ ως φαντάρος είχα πει την άποψη μου για ένα άσχετο θέμα στο φμπ και έφαγα φυλακή επειδή και καλά ήμουν φαντάρος...ίσως είμαι και προκαταλημμενος 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12 λεπτά πριν, snowjohn είπε:

Το ξέρω ότι έχεις απόλυτο δίκιο αλλά φαντάσου εγώ ως φαντάρος είχα πει την άποψη μου για ένα άσχετο θέμα στο φμπ και έφαγα φυλακή επειδή και καλά ήμουν φαντάρος...ίσως είμαι και προκαταλημμενος 

Ας προσπαθήσουν τα δικαστήρια γιατί υπάρχουν; 😋😋

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ιστορία 1096μμ επίσημα η Ζαγορά. Το μεγαλύτερο στορμ τοταλ εβερ στην Ελλάδα να φανταστώ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Παιδιά τα μέρη που βλέπω στην τηλεόραση πλημμυρισμένα στη Λάρισα σε τι απόσταση είναι απ' το κέντρο έτσι για να έχουμε μια ιδέα; Για παράδειγμα απ' την Ταχυδρομείου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λοιπόν το υψομετρο της Λάρισας είναι 65 μέτρα οι εκβολές είναι στο πκαταμωνα στα 57 χλμ. Και με την υπόθεση ότι ο ποταμός δεν πάει ισια αλλά κάνει μεανδρους τότε η κλίση πέφτει στο μισό μέτρο το χιλιόμετρο που είναι πολύ μικρή το νέρο δεν φεύγει εύκολα και από την άλλη το νερό που έρχεται από τα βουνά θα συνεχίσει να συσορευεται και να ανεβαίνει  για τουλάχιστον ένα 24ωρο ακόμα. Εμπειρικά το τι θα περιμένετε. 

Επεξεργάστηκε από Seventower
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Παιδιά τα μέρη που βλέπω στην τηλεόραση πλημμυρισμένα στη Λάρισα σε τι απόσταση είναι απ' το κέντρο έτσι για να έχουμε μια ιδέα; Για παράδειγμα απ' την Ταχυδρομείου;

Γελοίες αποστάσεις τύπου 2,5-3 χλμ. Θα σου βαλω χαρτη σε λίγο 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

18 λεπτά πριν, yiannis_volos είπε:

Παιδιά τα μέρη που βλέπω στην τηλεόραση πλημμυρισμένα στη Λάρισα σε τι απόσταση είναι απ' το κέντρο έτσι για να έχουμε μια ιδέα; Για παράδειγμα απ' την Ταχυδρομείου;

Ορίστε μια εικόνα τώρα μόλις. Λιγότερο από χιλιόμετρο από το κέντρο.

Να πω επίσης ότι τα νερά είναι 200 μέτρα από το γενικό νοσοκομείο!

IMG_20230908_194747.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Sign In Now


×
×
  • Δημιουργία νέου...