Jump to content
sakis13

Αναφορές κακοκαιρίας ''Elias" - "Aγγελος'' 24-28/9/2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Antipathitikos είπε:

42 μμ ο υετός εδώ Τρίκαλα για σήμερα.καο συνεχίζει.

Εν τώ μεταξύ τρεις ημέρες τα σχολεία κλειστά στη Θεσσαλία. Αυριοο θα ανοίξουν.

Παράνοια!

Καλά εδώ στον δήμο Χαλκιδέων αποφάσισαν να κλείσουν τα σχολεία στις 8.12 όταν ολοι ήταν ήδη εκεί, παράνοια μιλάμε και έφαγαν πολύ κράξιμο γιατί γινόταν χαμός από τις 5 το πρωί 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελείωσε σχεδόν η φάση, ουσισστικά θύμισε τον Ντάνιελ σε επιτάχυνση, αφού η σύγκλιση έμεινε για πολύ ώρα στον Βόλο και προχώρησε μέσα στην Θεσσαλία, απλά μέσα σε 5-6 ώρες, και όχι 30. Και αυτό το παρατήρησα και εδώ, αφού με την έλευση της καταιγίδας ο άνεμος άλλαξε σε ανατολικό. ΑΠό ότι βλέπω σταματάνε τα φαινόμενα σε Βόλο, βέβαια, ίσως να ξαναπροχωρήσει η σύγκλιση προς τα εκεί, πιο εξασθενημένη. Φυσικά η  δυτική Θεσσαλία δεν είχε ότι είχε ο Βόλος καθώς άλλο πράγμα σύγκλιση +1000αρι Cape και άλλο σύγκλιση με ελάχιστο 100j/kg cape.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά μας έπιασε και εδώ στην πόλη της Ρόδου. Βρέχει κανονικά αυτή τη στιγμή με μέτρια ένταση. Μιλούσα με φίλη που μένει Γεννάδι στη νότια Ρόδο και μου είπε ότι αστράφτει αν κ δεν βρεχει προς το παρόν. Νύχτα αστάθειας 

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η Αττική πολιορκείται 

Μπαίνουν Αργοσαρωνικό 

Screenshot_2023-09-28-00-01-24-326_com.android.chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

https://www.meteocam.gr/indexgr.php?id=mc143

Webcam απο λιμάνι Ρόδου....τι ωραίο κ νανουριστικο το τσουρ τσουρ της βροχής 

Edit: Ωπα, ωραία αστραπόβροντα προς τα ανατολικά

Επεξεργάστηκε από brainstorm
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Χαμός, κάθε λίγα δευτερόλεπτα αστράφτει. Και από βροχή καλά το παει, περίπου 50μμ άνα ώρα ραγδαιοτητα το υπολογίζω, θα δείξει και από τον σταθμό στο βαθύ στην επόμενη ανανέωση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Είναι εντυπωσιακό ότι παρά το σχεδόν ανατολικο στριμ 

Ο πυρήνας του Αργολικου κινείτε σε αντίθετη κατεύθυνση 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τέλος ο Ηλίας, ο οποίος για αποχαιρετιστήριο μας άφησε ένα πολύ χαμηλό νέφος σε σχήμα ufo που καλύπτει όλον τον ουρανό. Στα 100-200 μέτρα από το έδαφος!

IMG_20230928_000247.jpg

IMG_20230928_000239.jpg

IMG_20230928_000403.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Έχω δει βίντεο από πολλές περιοχές που χτύπησε ο Ηλίας και πραγματικά οι κεραυνοί ήταν φοβεροί. Αυτό όμως που βλέπω απο τον Βόλο και γενικότερα από την γιγάντια υπερκαταιγίδα της μαγνησίας ξεπερνάει τα πάντα σε ηλεκτρικά. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, galatsioths είπε:

Έχω δει βίντεο από πολλές περιοχές που χτύπησε ο Ηλίας και πραγματικά οι κεραυνοί ήταν φοβεροί. Αυτό όμως που βλέπω απο τον Βόλο και γενικότερα από την γιγάντια υπερκαταιγίδα της μαγνησίας ξεπερνάει τα πάντα σε ηλεκτρικά. 

Και αυτος που ανεβαινει απο αργολικο ειναι τιγκα στα ηλεκτρικα και πολυ μεγαλος

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ολα δείχνουν ότι βόρεια Ευβοια και Μαγνησία  θα τερματίσουν ολα τα κοντέρ. Καλό βραδύ 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το ρυθμό που ανεβαίνει ο πυρήνας από το Μυρτώο, ΑΝ έρθει, θα έρθει σε 7-8 ώρες στην Αττική. Αλλά δεν είμαι πολυ αισιόδοξος.

Από Βόλο έχουμε κάποια ενημέρωση;

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Χιών είπε:

Με το ρυθμό που ανεβαίνει ο πυρήνας από το Μυρτώο, ΑΝ έρθει, θα έρθει σε 7-8 ώρες στην Αττική. Αλλά δεν είμαι πολυ αισιόδοξος.

Από Βόλο έχουμε κάποια ενημέρωση;

 

Από την κάμερα του πανεπιστημίου βγήκε και λίγη φεγγαράδα πριν λίγο. Όμως άρχισαν να επιστρέφουν οι βροχοκουρτίνες από το εσωτερικό της Θεσσαλίας, και βλέπω ότι κάνει ψιλοβροχο τώρα. Το μετεο ειναι κολλημένο, αλλά λογικά μιλάμε για 300+ mm Βροχής...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γεια σας παιδιά. Είχε κοπεί το ρεύμα και το internet απ' τις 8 και δεν μπορούσα να γράψω κάτι. Πώς πέρασαν αυτά τα 16000 χρόνια ούτε που το κατάλαβα. Τι να πω, δεν έχω λόγια. Τα είδατε και στις εικόνες, απίστευτα πράγματα και πλημμύρες πάλι. Τώρα βρέχει πάλι δυνατά, μετά από μια παύση σχεδόν 1 ώρας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_volos είπε:

Γεια σας παιδιά. Είχε κοπεί το ρεύμα και το internet απ' τις 8 και δεν μπορούσα να γράψω κάτι. Πώς πέρασαν αυτά τα 16000 χρόνια ούτε που το κατάλαβα. Τι να πω, δεν έχω λόγια. Τα είδατε και στις εικόνες, απίστευτα πράγματα και πλημμύρες πάλι. Τώρα βρέχει πάλι δυνατά, μετά από μια παύση σχεδόν 1 ώρας. 

Τα είδαμε όλα. Αυτό το πράγμα που συνέβη σήμερα και μαζί με τον Ντάνιελ είναι τόσο  κουλό/παράδοξο/συγκυρία που μόνο η στατιστική και οι πιθανότητες το περιγράφουν. Ποια κλιματική ποια ξεκλιματικη αλλαγή αυτό το πράγμα το εξηγεί πλέον μόνο η στατιστική. Πιστεύω πως αυτή η δυάδα είναι όντως once in 500-1000 years για την περιοχή. Απίστευτο! 

Περί πλημμυρών ελπίζω να είστε καλά και πρώτα απ όλα να μην έχουμε ούτε έναν νεκρό και όσο το δυνατόν λιγότερες υλικές ζημιές.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...