Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ensembles τζίφου, Ευρωπαίου, τζεμ: 

IMG_1923.png.c3570a61ee093c1c40d0a6d252f0dc2d.png

IMG_1924.png.e4901451a82ba60a2be4590570103aab.png

IMG_1925.png.e38bc721aeff24658ec22a265f4d4960.png

Μαύρα χάλια, ευτυχώς θα νιώσουμε λίγο Οκτώβριο στις αρχές μέχρι και τα μέσα της ερχόμενης εβδομάδας, γιατί μετά έρχεται «καύσωνας». Πάλι καλά δηλαδή που θα έρθει και λίγη ζέστη, γιατί φέτος γενικά έχουμε ξεπαγιάσει!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εσνεμπλς 00αριου και 6αριού, σημαντικές οι διαφορές. δυστυχώς διαλύθηκε ο υετός...

 

graphe3_10000___22.2641509434_39.7165991903_.gifgraphe3_10000___22.2641509434_39.7165991903_.gif

 

Στην Αθήνα τα 850 θυμίζουν Μάιο

Diagramme GEFS

 

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μηδενίστηκε ο υετός για την Ήπειρο από τα ensemble του τζίφου. Άρα ο Οκτώμβριος θα βγεί εντελώς άνυδρος για την Ήπειρο.

Εώς τώρα το φετινό Φθινόπωρο για την Ήπειρο είναι το πιο άνυδρο και ζεστό όλων των εποχών. Φυσικά έχουμε και συνέχεια με την ξηρασία να συνεχίζεται και μέσα στον Νοέμβριο.

Αυτή είναι η νέα κανονικότητα της κλιματικής αλλαγής. Το χειρότερο είναι για εμάς που έχουμε κάποια χωράφια και ασχολούμαστε με τη γή. Ίσως πρέπει να αλλάξουμε κάποιες καλλιεργητικές τεχνίκες ενόψει των ξηρασιών που βιώνουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Διάγραμμα Μαΐου βλέπουμε ότι και να πεις είναι λίγο ο χειρότερος καιρικά μήνας κάθε χρόνο τα ίδια!ασε που μέχρι να στρώσει αυτό άνετα τρώμε και καμία ευδομαδα έτσι και τον Νοέμβρη 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, billipiros12 είπε:

Μηδενίστηκε ο υετός για την Ήπειρο από τα ensemble του τζίφου. Άρα ο Οκτώμβριος θα βγεί εντελώς άνυδρος για την Ήπειρο.

Εώς τώρα το φετινό Φθινόπωρο για την Ήπειρο είναι το πιο άνυδρο και ζεστό όλων των εποχών. Φυσικά έχουμε και συνέχεια με την ξηρασία να συνεχίζεται και μέσα στον Νοέμβριο.

Αυτή είναι η νέα κανονικότητα της κλιματικής αλλαγής. Το χειρότερο είναι για εμάς που έχουμε κάποια χωράφια και ασχολούμαστε με τη γή. Ίσως πρέπει να αλλάξουμε κάποιες καλλιεργητικές τεχνίκες ενόψει των ξηρασιών που βιώνουμε.

Δεν μπορείς να κανείς κάτι διότι κάθε χρόνο βρέχει 3 φορές ρίχνει για δυο χρόνια νερό σε 3 μέρες και τελος όποτε πάλι καταστροφικό θανε 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζέστα, ιδρωτίλα και κουνούπια μέχρι 28η Οκτωβρίου και παραπέρα ίσως 🤮

Και μην πει κανείς ότι οι +10 βαθμοί πάνω από τα κλιματικά μέχρι τέλος του μήνα είναι φυσιολογικοί για την εποχή, γιατί θα πάθω τίποτα από το πολύ γέλιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

15 ώρες πριν, Αντώνης Χιόνης είπε:

Ο χειμώνας 2021-2022 δεν θα ήταν κάτι ιδιαίτερο αν δεν είχε εκείνο τον παγερό Μάρτη. Αυτό ήταν που τον ξεχώρισε κατά τη γνώμη μου. Κατά τα άλλα είχε μόνο την Ελπίδα ενώ ο Δεκέμβρης και ο Φλεβάρης ήταν ανεβασμένοι θερμοκρασιακά. Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Λάθος κάνεις.

Ο Δεκέμβριος του 2021 είχε ψυχρές εισβολές και μεγάλες πτώσεις θερμοκρασίας με εξαίρεση το 15 ήμερο των γιορτών που ξαφνικά η θερμοκρασία ανέβηκε.

Ο Φεβρουάριος είχε μερικές ήπιες μέρες οι οποίες φυσιολογικά ακολούθησαν την περίοδο της Ελπίδας αλλά γενικά ήταν φυσιολογικός.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πω ρε μάγκες τι ξενέρα είναι αυτή. Θα βγει χειρότερος και από το περσινό έκτρωμα. Και μας άναψε και τα αίματα με εικονικους χιονιάδες ρε φιλε. Και  μπουλινκ από τα μοντέλα και σε βρωμοπερίοδο ταυτόχρονα. Ας το έδειχναν από την αρχή με λίγα λόγια 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Λογική των μοντέλων:

  1. Καύσωνες με 20+ στα 850
  2. Βροχές με τον αυλώνα να έρχεται όλο και πιο κοντά
  3. Χιόνια ακόμα και στα πεδινα της κεντρικής χώρας
  4. Βροχές με τον αυλώνα να απομακρύνεται 
  5. Δημιουργία χαμηλού με βροχές κυρίως στα δυτικά
  6. Καύσωνες με 20+ στα 850
  7.  Την μαμήσαμε   

Ηθικό δίδαγμα: Ο καιρός κάνει κύκλους έστω και εικονικά...

Βλεπω κυκλους

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτά τα σενάρια έχουν κλειδώσει, είναι σίγουρα;

Ή πρόκειται για εικασίες οι οποίες θα αλλάξουν σε 2-3 μέρες.

Το ρωτάω διότι οι ημερομηνίες που αναφέρονται είναι μετά από 10+ μέρες.

Εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε τι καιρό θα κάνει μεθαύριο, είμαστε σίγουροι για την 28η Οκτωβρίου;

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε τι να σας πω... Δεν παίζεστε... Με ένα άσχημο τρέξιμο του τζίφου βάλατε πλερεζες.. Ενώ στο πρωινό πανηγύριζατε... Μπαίνω στο φβ και βλέπω από κάτι κυρατσες 75 Αυγούστου στην παραλία.. Μπαίνω και εδώ να μου ανέβει η ψυχολογία και διαβάζω αυτά που γράφετε.. Ρε βαλτοι είστε όλοι να μου μαμησετε την ψυχολογία? 

Επεξεργάστηκε από thesprotos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

31 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Αυτά τα σενάρια έχουν κλειδώσει, είναι σίγουρα;

Ή πρόκειται για εικασίες οι οποίες θα αλλάξουν σε 2-3 μέρες.

Το ρωτάω διότι οι ημερομηνίες που αναφέρονται είναι μετά από 10+ μέρες.

Εδώ καλά καλά δεν ξέρουμε τι καιρό θα κάνει μεθαύριο, είμαστε σίγουροι για την 28η Οκτωβρίου;

Η θερμοκρασία μετά την πτώση Δευτέρας Τετάρτης θα αρχίσει να ανεβαίνει από Πέμπτη γρήγορα σε υψηλές τιμές στα 850. Φαίνεται να κρατάνε για κάποιες μέρες μέχρι 22 του μήνα. Για μετά βλέπουμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πλέον στην Αθήνα, αν δεν φτάσει Νοέμβριος - Δεκέμβριος, ούτε μπλούζα δεν βάζεις στο σπίτι σου και κυκλοφορείς μονίμως με το σώβρακο 6-7 μήνες τον χρόνο. Για ζακέτα έξω ούτε λόγος, εκτός αν μένεις υπερβόρεια, Υμηττούς κλπ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Πλέον στην Αθήνα, αν δεν φτάσει Νοέμβριος - Δεκέμβριος, ούτε μπλούζα δεν βάζεις στο σπίτι σου και κυκλοφορείς μονίμως με το σώβρακο 6-7 μήνες τον χρόνο. Για ζακέτα έξω ούτε λόγος, εκτός αν μένεις υπερβόρεια, Υμηττούς κλπ.

Εντάξει τώρα. Νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός. Ναι μεν οι θερμοκρασίες μπορεί να είναι λίγο υψηλότερες από το φυσιολογικό αλλά δεν είναι και καλοκαίρι αυτό που βιώνουμε. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

44 λεπτά πριν, Χιονοσκεπής είπε:

Πλέον στην Αθήνα, αν δεν φτάσει Νοέμβριος - Δεκέμβριος, ούτε μπλούζα δεν βάζεις στο σπίτι σου και κυκλοφορείς μονίμως με το σώβρακο 6-7 μήνες τον χρόνο. Για ζακέτα έξω ούτε λόγος, εκτός αν μένεις υπερβόρεια, Υμηττούς κλπ.

Ενώ παλαιότερα έβαζες διπλό πουλόβερ και μπουφάν στους -3 που είχε έξω το κέντρο.

Εγώ που είμαι 40+ ποτέ δεν θυμάμαι σοβαρά κρύα και πτώσεις θερμοκρασίας αρχές και μέσα Οκτωβρίου.

Πάντοτε οι όποιες ψύχρες ξεκινούσαν μετά την τρίτη εβδομάδα του Οκτωβρίου και κυρίως όσο πλησίαζε η 28η.

Θέρμανση, στρώσιμο χαλιών κλπ είχαμε πάντα κοντά στα μέσα Νοεμβρίου ίσως και λίγο αργότερα.

Όσον αφορά την περίοδο πριν τη δεκαετία του 1980 δεν γνωρίζω διότι δεν είχα γεννηθεί.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, thesprotos είπε:

Ρε τι να σας πω... Δεν παίζεστε... Με ένα άσχημο τρέξιμο του τζίφου βάλατε πλερεζες.. Ενώ στο πρωινό πανηγύριζατε... Μπαίνω στο φβ και βλέπω από κάτι κυρατσες 75 Αυγούστου στην παραλία.. Μπαίνω και εδώ να μου ανέβει η ψυχολογία και διαβάζω αυτά που γράφετε.. Ρε βαλτοι είστε όλοι να μου μαμησετε την ψυχολογία? 

Εν τω μεταξύ όλη η φάση εδώ μέσα έχει καταντήσει παρουσίαση μερομηνίων.

Κοιτάζω τις ημερομηνίες στους χάρτες και στα γραφήματα  που ανεβάζουν τα οποία δείχνουν  καύσωνες, καλοκαίρια κλπ και βλέπω 27, 28, 29 και 30 Οκτωβρίου.

Μιλάμε για εικασίες, δεν λέω προγνώσεις ούτε προβλέψεις, 13 και 14 ημερών από σήμερα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Το γεγονος οτι οι θερμοκρασιες ειναι σχεδον παντα πανω απο τα κλιματικα δεν ειναι νεο..Συμβαινει εδω και χρονια και δεν αποτελει γνωρισμα μονο του Οκτωβρη αλλα σχεδον ολων των μηνων του ετους...Αυτο που απλα κανει τη διαφορα στον Οκτωβρη τα τελευταια χρονια ειναι η σχεδον παντελης ελλειψη βροχων εξ αιτιας αντικυκλωνων και υψηλων πιεσεων που καινε αν οχι ολο τον μηνα,σιγουρα το μεγαλυτερο κομματι του υετικα.

Οι βροχες συνηθως ξεκινουσαν το δευτερο δεκαημερο με πικ στο τριτο...Συνηθως...Και φυσικα τα ηνια ειχαν τα δυτικα.Με τις γνωστες γραμμες καταιγιδων που επιαναν σχεδον ολο το μηκος του Ιονιου...Αυτο πλεον τεινει να εκλειψει πληρως..Οπως και τα γνωστα σαρωματα χαμηλων η μετωπων απο τα δυτικα προς τα ανατολικα...Κρυους Οκτωβρηδες ομως δεν ειχαμε ποτε..Περαν καποιων σπανιων περιπτωσεων!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Φυσικά και δεν απαιτούμε από τον μήνα Οκτώβριο να κάνει κρύα αρκεί να είναι τουλάχιστον μέσα στα κλιματικά. Τα οποία όμως είναι από το 1991 - 2020 και δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα... Το σημαντικό είναι οι βροχές και να κρυφτεί ο βρωμιάρης για αρκετές ημέρες... Και φυσικά όχι μια καλή κακοκαιρία και μετά τέλος, ούτε σε εμάς χαμός από βροχές και σε όλη την υπόλοιπη Ευρώπη ξηρασία.

Θα υπάρξουν τα επόμενα χρόνια και ακραίες περιπτώσεις με πλημμύρες κτλ που ούτε αυτό είναι το ζητούμενο. Όλα αυτά ανήκουν σε αυτό που λέμε κλιματική αλλαγή - ανθρωπογενής ή μη - και που θα μας ταλαιπωρήσει πιο μετά...

Θέλω - θέλουμε - φθινόπωρο. Όχι καλοκαίρι με δόσεις φθινοπώρου ούτε χειμώνες με δόσεις άνοιξης και ούτε εγώ ξέρω τι... ΦΘΙΝΌΠΩΡΟ..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

6 λεπτά πριν, thesprotos είπε:

Όχι άλλο κάρβουνο παίδες... Το εμπεδώσαμε... Μη λέμε τα ίδια και τα ίδια... Κούρασε... 

Για αυτό πάμε να δούμε το τρέξιμο του τζιφου! Το νιώθω στα κόκαλα μου πως θα είναι out of this world!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...