Jump to content
Gary

Ανάλυση χαρτών Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θελετε να το κανουμε πιο λιανο αυτο που συμβαινει σας εχω τα εξης πινακακια απο 1960-2023 Σεπτεμβριο

Σε μια προσπαθεια μου να ερευνησω τον Ελλαδικο χωρο χρησιμοποιησα τις μεσες μηνιαιες τιμες του αρχειου ΕRA5 (ECMWF 0,25 μοιρων) για 35-41.5Ν γεωγραφικο πλατος και 20-26.5Ε μοιρες γεωγραφικο μηκος, δηλαδη αυτη την περιοχη

image.png.d609e80717da9b4537331427594de191.png

Η θερμανση της ατμοσφαιρας απ την επιφανεια ως τα 500hpa ειναι εμφανης σχεδον σε καθε μηνα

image.png.d0ef6c94eb796fc423427759240a617e.png

image.png.582e8b75f2cdd7591f9e70b2beae6a22.png

Συγχρονως η ατμοσφαιρικη πιεση στον Ελλαδικο χωρο δεν εχει μεταβληθει στατιστικα σημαντικα 

image.png.d21f03fa59771d67e8cf14bb96c8a29b.png

Η διαδικασια της εξατμισης σε χιλιοστα ανα μερα εχει αυξηθει ελαχιστα απόρροια της θερμανσης στην επιφανεια

image.png.82b381368f0c5baf00cd6e497429bbc0.png

Και ετσι θα περιμενε κανεις μια γενικοτερη αυξηση των βροχοπτωσεων στον Ελλαδικο χωρο. Ομως κατι τετοιο δεν ισχυει απολυτα γιατι η θερμανση καθ ύψος επιτρεπει την μεγαλυτερη κατακρατηση υδρατμων απ την ατμοσφαιρα, καθυστερόντας την διαδικασια της συμπυκνωσης των υδρατμων σε νεφη και συνεπως την υπαρξη βροχοπτωσεων. Παρατηρηστε την αυξηση της τιμης της κατακορυφης ολικης στήλης υδρατμων (απο την επιφανεια ως την τροποπαυση) σε κιλα ανα τετραγωνικο μέτρο ειδικα απο 2010 και μετα.

image.png.2b38c3285ed3d240e32f5804ab9140f2.png

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι η ατμοσφαιρα περιεχει περισσοτερους υδρατμους μεσα της, αλλα εχει και μεγαλυτερη δυνατοτητα να τους κατακρατησει λογω θερμνασης χωρις να του συμπυκνωσει αδυνατώντας να δημιουργησει νεφη και συνεπως βροχοπτωση. Ετσι οταν υπαρχουν οι καταλληλες θερμοδυναμικες συνθηκες για βροχοπτωσεις αυτες εχουν πιο εντονο χαρακτηρα απο παλιοτερα (λογω περισσοτερων υδρατμων στην ατμοσφαιρα), αλλα οι μερες αυτες ειναι σταθερα μειουμενες

Εξου και παρατηρουνται περισσοτερες ώρες ηλιοφανειας συνολικα στον Ελλαδικο χωρο! Η διαφορα μεταξύ προσπιπτουσας ηλιακης ακτινοβολιας στην επιφανεια της Γης μείον της ανακλωμενης ηλιακης ακτινοβολιας (σε βατ ανα τετραγωνικο μετρο) ειναι συνεχως αυξανομενη, γεγονος που απορρέει και απ ολα αυτα. Πιο βιαια αλλαγη στους μηνες Δεκεμβριο, Ιανουαριο, Φεβρουαριο

image.png.2b226564c6fba42ba701fbf50c892177.png

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα ταιριαζε στην ευρυτερη συζητηση που εχει ανοιξει

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, KapelosG είπε:

Αν θελετε να το κανουμε πιο λιανο αυτο που συμβαινει σας εχω τα εξης πινακακια απο 1960-2023 Σεπτεμβριο

Σε μια προσπαθεια μου να ερευνησω τον Ελλαδικο χωρο χρησιμοποιησα τις μεσες μηνιαιες τιμες του αρχειου ΕRA5 (ECMWF 0,25 μοιρων) για 35-41.5Ν γεωγραφικο πλατος και 20-26.5Ε μοιρες γεωγραφικο μηκος, δηλαδη αυτη την περιοχη

image.png.d609e80717da9b4537331427594de191.png

Η θερμανση της ατμοσφαιρας απ την επιφανεια ως τα 500hpa ειναι εμφανης σχεδον σε καθε μηνα

image.png.d0ef6c94eb796fc423427759240a617e.png

image.png.582e8b75f2cdd7591f9e70b2beae6a22.png

Συγχρονως η ατμοσφαιρικη πιεση στον Ελλαδικο χωρο δεν εχει μεταβληθει στατιστικα σημαντικα 

image.png.d21f03fa59771d67e8cf14bb96c8a29b.png

Η διαδικασια της εξατμισης σε χιλιοστα ανα μερα εχει αυξηθει ελαχιστα απόρροια της θερμανσης στην επιφανεια

image.png.82b381368f0c5baf00cd6e497429bbc0.png

Και ετσι θα περιμενε κανεις μια γενικοτερη αυξηση των βροχοπτωσεων στον Ελλαδικο χωρο. Ομως κατι τετοιο δεν ισχυει απολυτα γιατι η θερμανση καθ ύψος επιτρεπει την μεγαλυτερη κατακρατηση υδρατμων απ την ατμοσφαιρα, καθυστερόντας την διαδικασια της συμπυκνωσης των υδρατμων σε νεφη και συνεπως την υπαρξη βροχοπτωσεων. Παρατηρηστε την αυξηση της τιμης της κατακορυφης ολικης στήλης υδρατμων (απο την επιφανεια ως την τροποπαυση) σε κιλα ανα τετραγωνικο μέτρο ειδικα απο 2010 και μετα.

image.png.2b38c3285ed3d240e32f5804ab9140f2.png

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι η ατμοσφαιρα περιεχει περισσοτερους υδρατμους μεσα της, αλλα εχει και μεγαλυτερη δυνατοτητα να τους κατακρατησει λογω θερμνασης χωρις να του συμπυκνωσει αδυνατώντας να δημιουργησει νεφη και συνεπως βροχοπτωση. Ετσι οταν υπαρχουν οι καταλληλες θερμοδυναμικες συνθηκες για βροχοπτωσεις αυτες εχουν πιο εντονο χαρακτηρα απο παλιοτερα (λογω περισσοτερων υδρατμων στην ατμοσφαιρα), αλλα οι μερες αυτες ειναι σταθερα μειουμενες

Εξου και παρατηρουνται περισσοτερες ώρες ηλιοφανειας συνολικα στον Ελλαδικο χωρο! Η διαφορα μεταξύ προσπιπτουσας ηλιακης ακτινοβολιας στην επιφανεια της Γης μείον της ανακλωμενης ηλιακης ακτινοβολιας (σε βατ ανα τετραγωνικο μετρο) ειναι συνεχως αυξανομενη, γεγονος που απορρέει και απ ολα αυτα. Πιο βιαια αλλαγη στους μηνες Δεκεμβριο, Ιανουαριο, Φεβρουαριο

image.png.2b226564c6fba42ba701fbf50c892177.png

Σορρυ για το οφ τοπικ αλλα ταιριαζε στην ευρυτερη συζητηση που εχει ανοιξει

Μπράβο βρε θηριο! Καταπληκτική και κατατοπιστική δουλειά... Ευχαριστούμε για τον κόπο σου! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ο τζιφος χαλασε,τα ανσαμπλ στεγνωσαν..Τα μοντελα εκαναν τη ψυχρη εισβολη,καυσωνα...Οι βροχες χαθηκαν...Οι ζεστες επιστρεφουν..Ο Μιχαηλ εχει παραισθησεις...Ο Βαγγελης ονειρευεται χιονια στην παρελαση...Ο Θανος delsnow,βλεπει παντου καλοκαιρι,ο αγνωστος προσπαθει να κρατησει τα προσχηματα..Ο Γιωργαρος ο kapelos πηρε φωτια με τα στατιστικα..Το νεο μας μελος berdon αρχισε τις κοπανες στο σχολειο..Η αφεντια μου στα 43 θελει να γινει ροκ σταρ...Τα τζιτζικια τραγουδανε ακομα...Ο Ιαπωνας θα ξαναναψει...Ερχονται 18αρια στα 850 και σε μενα 20 πιεση...

Τι κανετε μωρε...??Σταματηστε το καλοκαιρι,οχι αλλο καλοκαιριιιι..

hqdefault.jpg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επομένως σύμφωνα με αυτά που γράφει ο Σάκης: Αλλαγή επαγγέλματος γιατί θα μας στρίψει🤣

Υ.γ. Κάνε κανέναν χαμό να κάνουμε κοπάναααααααα!!! 0 απουσίες ακόμα! Ας τις κάνουμε 113 επιτέλους...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τζεμ πιο καλοκαιρινό δεν γινεται.

Τέτοια γεωδυναμικα είχαμε τον Ιούλιο.

 

19-31-13-gem-0-222.png

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Ο τζιφος χαλασε,τα ανσαμπλ στεγνωσαν..Τα μοντελα εκαναν τη ψυχρη εισβολη,καυσωνα...Οι βροχες χαθηκαν...Οι ζεστες επιστρεφουν..Ο Μιχαηλ εχει παραισθησεις...Ο Βαγγελης ονειρευεται χιονια στην παρελαση...Ο Θανος delsnow,βλεπει παντου καλοκαιρι,ο αγνωστος προσπαθει να κρατησει τα προσχηματα..Ο Γιωργαρος ο kapelos πηρε φωτια με τα στατιστικα..Το νεο μας μελος berdon αρχισε τις κοπανες στο σχολειο..Η αφεντια μου στα 43 θελει να γινει ροκ σταρ...Τα τζιτζικια τραγουδανε ακομα...Ο Ιαπωνας θα ξαναναψει...Ερχονται 18αρια στα 850 και σε μενα 20 πιεση...

Τι κανετε μωρε...??Σταματηστε το καλοκαιρι,οχι αλλο καλοκαιριιιι..

hqdefault.jpg

Σακαρε ξεχασες να πεις οτι και ο βασιλης severe lover γνωστος ως δεσποτας βλεπει τον πολικο στροβιλο να ερχεται μονιμα στην ελλαδα...

Δυστηχως δεν μπορει να ξαναγραψει ...τον εχουν δεσει στην εθνικη λαμιας-αθηνων και τον πετροβολουν....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τα σκατα των αγελαδων ονομαζονται και τουρτες...Δειτε τα 12 αρια των μοντελων,βρειτε ποσες τουρτες εμφανιζονται ανα μοντελο στους χαρτες τους και κερδιστε μια τουρτα!!!🤣

Οτι και να σχολιασει κανεις απο τα 12αρια..Ανευ σημασιας..Σκατοαναλυσεις...

images.jpeg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δυστυχώς τέρμα τα χιόνια στη χώρα μας. Πέρσυ Γενάρη μήνα και καθόμουν στο μπαλκόνι με κοντομανικο. Ούτε μια νιφαδα δεν έπεσε. Καί φέτος έτσι θα γίνει. Ας αποδεχθούμε τη κλιματική αλλαγή 😔😔😔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Με το 12αρι του τζίφου μόνο... Επαναλαμβάνω... Μόνο. Η ΒΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΆΔΑ βρέχεται..λογω ξωφαλτσης πορείας των διαταραχών... Συγνώμη που θα το πω.. Αλλά παίζει οι κεντρονοτιοι να πληρώσουν ΠΟΛΎ ΠΟΛΎ ακριβά τον Ντανιελ και Ελιας... Η λογική και η στατιστική αυτό λενε

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Πάντως, διαβάζω χθεσινά και σημερινά άρθρα μετεωρολόγων σε διάφορα σάιτ και όλοι αναφέρουν πως το μικρό καλοκαιράκι του Αγίου Δημητρίου το είχαμε φέτος πρόωρα, δηλαδή αυτές τις μέρες, από Τρίτη τελειώνει και μπαίνει το φθινόπωρο κανονικά με φυσιολογικές θερμοκρασίες για την εποχή.

Τα υπόλοιπα που γράφονται εδώ μέσα για καύσωνες και καλοκαίρια προφανώς και είναι πολύ μακρινές εικασίες και οι χάρτες αυτοί σίγουρα θα αλλάξουν ή θα τουμπάρουν ως συνήθως τις επόμενες μέρες γι' αυτό και κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά τέτοιες προβλέψεις.

 

Επεξεργάστηκε από agnostos
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

14 λεπτά πριν, Gary είπε:

Δυστυχώς τέρμα τα χιόνια στη χώρα μας. Πέρσυ Γενάρη μήνα και καθόμουν στο μπαλκόνι με κοντομανικο. Ούτε μια νιφαδα δεν έπεσε. Καί φέτος έτσι θα γίνει. Ας αποδεχθούμε τη κλιματική αλλαγή 😔😔😔

Και πρόπερσι τον Γενάρη δεν μπορούσε να σταθεί κανείς έξω λόγω των συνεχών ψυχρών εισβολών και του έντονου χιονιού.

Επαναλαμβάνω, πριν 20 μήνες έγινε αυτό όχι παλιά.

Για το φετινό υπόλοιπο μισό του Οκτωβρίου, για το Νοέμβριο και για τον χειμώνα που θα ακολουθήσει δεν ξέρουμε τίποτα και ούτε έχουμε κάτι δεδομένο.

Οι χάρτες και τα γραφήματα αλλάζουν και τουμπάρουν ανά πάσα στιγμή ενώ στατιστική και λογική στην μετεωρολογία και στον καιρό δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 λεπτά πριν, agnostos είπε:

Και πρόπερσι τον Γενάρη δεν μπορούσε να σταθεί κανείς έξω λόγω των συνεχών ψυχρών εισβολών και του έντονου χιονιού.

Επαναλαμβάνω, πριν 20 μήνες έγινε αυτό όχι παλιά.

Για το φετινό υπόλοιπο μισό του Οκτωβρίου, για το Νοέμβριο και για τον χειμώνα που θα ακολουθήσει δεν ξέρουμε τίποτα και ούτε έχουμε κάτι δεδομένο.

Οι χάρτες και τα γραφήματα αλλάζουν και τουμπάρουν ανά πάσα στιγμή ενώ στατιστική και λογική στην μετεωρολογία και στον καιρό δεν υπάρχουν στην πραγματικότητα.

Μακάρι να είναι όπως τα λες φίλε μου. Αν και εγώ έχω χάσει κάθε ελπίδα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Οση και αν ειναι η απογοητευση η προσμονη ειναι μεγαλυτερη..ολων μας..

Ενα κλικ κ ολα αλλαζουν μαγικα..14 οκτωβρη εχουμε..

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

10 λεπτά πριν, Gary είπε:

Μακάρι να είναι όπως τα λες φίλε μου. Αν και εγώ έχω χάσει κάθε ελπίδα 

Εγώ ότι βλέπω λέω.

Δεν γίνεται μια χρονιά να έχουμε πανηγύρι κρύου και χιονοπτώσεων (2021-2022) και σε λιγότερο από δυο χρόνια να γίνει το κλίμα τροπικό ή αφρικανικό.Τέτοιες αλλαγές απαιτούν πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα δεκαετιών ή και αιώνων.

Ότι έκανε πέρυσι έναν κακό χειμώνα, όχι μόνο εδώ αλλά σε όλη σχεδόν την Ευρώπη, δεν σημαίνει ότι αυτομάτως άλλαξε το κλίμα.

Και παλαιότερα υπήρξαν καταγραφές για τέτοια φαινόμενα.

Δεν διαφωνώ με την κλιματική αλλαγή αλλά μην φτάσουμε και σε επίπεδα υπερβολής.

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

2 ώρες πριν, agnostos είπε:

Ενώ παλαιότερα έβαζες διπλό πουλόβερ και μπουφάν στους -3 που είχε έξω το κέντρο.

Εγώ που είμαι 40+ ποτέ δεν θυμάμαι σοβαρά κρύα και πτώσεις θερμοκρασίας αρχές και μέσα Οκτωβρίου.

Πάντοτε οι όποιες ψύχρες ξεκινούσαν μετά την τρίτη εβδομάδα του Οκτωβρίου και κυρίως όσο πλησίαζε η 28η.

Θέρμανση, στρώσιμο χαλιών κλπ είχαμε πάντα κοντά στα μέσα Νοεμβρίου ίσως και λίγο αργότερα.

Όσον αφορά την περίοδο πριν τη δεκαετία του 1980 δεν γνωρίζω διότι δεν είχα γεννηθεί.

 

Φίλε μου, στα 80s το Κέντρο έβλεπε 17αρια και 18αρια ελάχιστες κατακαλόκαιρο, σύμφωνα με τα στοιχεία του Θησείου. Τι συζηταμε τώρα. Σήμερα παρακαλάμε να πέσει κάτω από 30 βαθμούς στις 3-4 το πρωί, λες και ζούμε στο Κουβέιτ. Δεν λέω ότι δεν υπήρχαν και βαρβάτοι καύσωνες, αλλά 20+ ελάχιστες 5-6 μήνες τον χρόνο δεν είχαμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, Tolisk20 είπε:

Οση και αν ειναι η απογοητευση η προσμονη ειναι μεγαλυτερη..ολων μας..

Ενα κλικ κ ολα αλλαζουν μαγικα..14 οκτωβρη εχουμε..

Την απογοήτευση δεν την καταλαβαίνω.

Ότι συζητιέται από το μεσημέρι και μετά αφορά υποθετικά σενάρια κάποιων προγνωστικών μοντέλων για περιόδους αρκετά μακρινές για τις οποίες δεν υπάρχει ούτε πρόβλεψη και φυσικά ούτε πρόγνωση.

Ότι συζητιέται μέχρι στιγμής ανήκει στο επίπεδο των μερομηνίων και των εικασιών.

Πολύ σωστά το επισήμανες γιατί πολλοί μάλλον το ξεχνούν, Έχουμε 14/10 σήμερα.

Οι θερμοκρασίες στη χώρα από τις αρχές Σεπτεμβρίου μέχρι τώρα είναι απολύτως συμβατές με την εποχή. Ίσως κάποιες λίγες μέρες να ξεπέρασαν για 2-3 βαθμούς το φυσιολογικό.

Δανείζομαι και μια φράση του Σάκη από χθες  ''Ορισμενοι κανετε λες και ζειτε στο Τρομσο''.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, Gary είπε:

Δυστυχώς τέρμα τα χιόνια στη χώρα μας. Πέρσυ Γενάρη μήνα και καθόμουν στο μπαλκόνι με κοντομανικο. Ούτε μια νιφαδα δεν έπεσε. Καί φέτος έτσι θα γίνει. Ας αποδεχθούμε τη κλιματική αλλαγή 😔😔😔

Εχεις απολυτο δικαιο μιλας σωστα..και αυτη ειναι η νεα πραγματικοτητα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

ανασα δροσιας τις επομενες ημερες, να καταλαβουμε λιγο φθινοπωρο....

για  παρακατω ελπιζουμε τα κοκκινο εκτρωμα ναι ναι απλα μοντελικο  και να μας αφησει ησυχους καποια στιγμη !!!

καλο βραδυ !!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κοιτάξτε παιδιά το ότι έκανε το διάστημα 2021 - 2022 δεν σημαίνει ότι δεν παραιτείται μια γενικότερη άνοδος στη θερμοκρασία στα 850 και έλλειψη βροχοπτώσεων όπως πολύ σωστά μας εξήγησε και ο φίλος kapelosg... Προσωπικά πιστεύω πως καλές χρονιές υπήρξαν μέσα στις προηγούμενες δεκαετίες. Και θα υπάρξουν φυσικά. Αλλά δεν είναι οκ να καίγονται δύο φθινόπωρα ή χειμώνες μετά να κάνει κρύα ή χιόνια ( όχι βέβαια σε όλη την χώρα ) και να συνεχίζουμε σαν να μη συνέβη τίποτα... Πλέον παρατηρείται μια ανωμαλία σε όλες τις εποχές...

Και τα μοντέλα ναι αν και είναι μακρυά ακόμα όλα σχεδόν στρέφονται σε θερμά σενάρια. Βροχές φαίνονται κυρίως για τα δυτικά κάτι το οποίο θα έπρεπε να έχει ήδη αρχίσει από τις αρχές του μήνα. Αλλά και να δεχτούμε πως ο Ηλίας ή ο Ντάνιελ έκαναν ζημιά αυτό δεν θα συνεχίσει για όλο το φθινόπωρο. Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος αλλά λέω αυτά που βλέπω και καταλαβαίνω.... 

Μας έφαγε η μιζέρια το ξέρω αλλά που και που πρέπει να τρώμε και μια σφαλιάρα και μετά να σηκωνόμαστε.. Έχουμε φάει πολλές τελευταία ( καύσωνες μήνα Ιούλιο , καταστροφές από κακοκαιρίες, έλλειψη βροχών και ήλιος ηλιατορας ) αλλά σίγουρα θα επιστρέψουμε με το χαμόγελο στα χείλη όταν ο χιονιάς επισκέπτεται τους κεντροβορειους ... Όχι ότι θα είμαι χαρούμενος αν είναι το μόνο αξιόλογο που θα έχει συμβεί μέσα σε αυτή την περίοδο. Πάμε να το φέρουμε, να διασκεδάσουμε και όλα θα πάνε καλά...

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι υπάρχουν και πιο σημαντικά πράγματα από τον καιρό. Υγεία να έχουμε και όλα θα έρθουν. Μετά από έναν μήνα, ένα χρόνο μια δεκαετία  αλλά θα έρθουν 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για την ωρα φαινεται να καιγεται και το επιμαχο διαστημα 21-25/10..Εχει χρονο ακομα και λογω μη αξιοπιστιας των μοντελων πανω απο τις 120 ωρες εγω θα κρατησω πισινες...

Αντικειμενικα ομως τα περιθωρια για πανελλαδικες βροχες στενευουν αρκετα...Αλλα περιμενα και ημουν σχεδον σιγουρος αλλα δυστυχως ο καιρος εχει τον πρωτο και τον τελευταιο λογο..

Το μονο που ευχομαι πλεον ειναι εστω να μετριαστουν οι υψηλες θερμοκρασιες που φαινονται απο την Πεμπτη και μετα...Λογικα δεν θα φτασουμε τοσο ψηλα..Πιστευω οπως σε καθε κακοκαιρια ετσι και τωρα και οσο πλησιαζουμε στις επιμαχες ωρες,τα μοντελα θ αρχισουν τις εκπτωσεις...Τουλαχιστον αυτο ευχομαι...Αντε καλο βραδυ και σιγα σιγα ν ανοιξουμε θεμα σχολιασμο χαρτων Νοεμβρη...Ετσι για προθερμανση...🤣

Καλο βραδυ σε ολους...Προσωπικα το μυαλο μου τωρα ειναι περισσοτερο στη Γαζα παρα στα μοντελα...Τελος παντων...

Απολαυστε τις δυο μερες,Τριτη και Τεταρτη με ψυχρουλα σχετικη και βροχουλες τοπικες και βλεπουμε...Καληνυχτα σας!!

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μου αρέσει πολύ ο Ευρωπαίος...

Για αυτό όλες οι ελπίδες πλέον είναι στο μπολαμ! Μας βγάζει δύο σταγονιτσες! 

 

Νενικήκαμεν αδέλφια!

Screenshot_2023-10-14-21-46-39-402_com.android.chrome.jpg

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι πρέπει να ανατολικισουν Όλα τα μοντέλα αύριο... Αλλιώς μόνο η ΗΠΕΙΡΟΣ θα δει βροχές. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

5 λεπτά πριν, Berdon είπε:

Δεν μου αρέσει πολύ ο Ευρωπαίος...

Για αυτό όλες οι ελπίδες πλέον είναι στο μπολαμ! Μας βγάζει δύο σταγονιτσες! 

 

Νενικήκαμεν αδέλφια!

Screenshot_2023-10-14-21-46-39-402_com.android.chrome.jpg

Για να μαθαινεις τι σημαινει bolam..

Β Βροχες

Ο Ονειρευομαι

L Λεω

Α Ασυστολες

Μ Μακακιες..😜

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέου...