Jump to content
sakis13

Αναφορές Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά! 11,2 βαθμοί εδώ στο Μακροχωρι σήμερα η ελάχιστη στους  23,5 ήδη όμως τώρα με ηλιοφάνεια ...

makrochori

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα..Ομορφη μερα σημερα..Διαυγεια,πεντακαθαρη ατμοσφαιρα και στους 16.2 η ελαχιστη..

Να ενημερωσω απλα τους φιλους,καθε χρονο εγω ο george snoman και ο Μητσακος(oldboy332)παμε καλοκαιρινες διακοπες χειμωνα στη Σιβηρια..Ψαχνουμε καποια περιοχη να νοιωσουμε λιγο κρυο ρε παιδι μου αλλα και εκει οριακα μας πιανει...

Υπαρχουν και ντοκουμεντα..Ο τριτος στη γωνια ειναι ο Μητσακος...Κατεβασε μια σερκοβα σε κουπες και εκλασε πανω του...Αλλα απο κρυο δεν καταλαβε τιποτα...Λεβεντης..Αλλωστε γι αυτο μενει στο Αρκτικο Κρυονερι Αττικης...Καλα για τον Δροσοπηγιωτη τι να πω...Εκει πανω που μενει απορω γιατι δεν υπαρχει παγετωνας..🤣Αντριλα οχι αστεια...Ντομπρα ουτρα απο μενα...Καλημερα στα Ρωσικα αλλιως...Τα πλανα ειναι απο λιμνη Βαικαλη..Αγαπημενος προορισμος του Γιωργου για καλοκαιρινα μπανακια μεσα στον χειμωνα...🤣

40d3792f-5347-4936-b55c-a6dfaa44549d.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κλασικη διπροσωπια, οπως μας συνηθισε τις τελευταιες αρκετες ημερες, και τις πολλες πολλες επομενες....

Ελαχιστη 17,2 στο μη αναστροφικο μπαλκονι, εως 15-16αρακια αναστροφικα στη γειτονια, και πολυ δροσερα τα πρωινα....

Αλλα απτις 9.30 - 10.00 ανεβαινει και γκαζωνει και γαζωνει ηλιος ολολαμπρος, ζεστος, κατακαλοκαιρινος....

Ειμαι 50-50 για παραλια, νομιζω αξιζουν ομως, οι Οκτωβριατικες βουτιες ειναι οι καλυτερες, στις πιο καλες θαλασσες ολης της σεζον και ελπιζω χωρις τον πολυ κοσμο του καλοκαιριου...

Καλπαζουμε προς το 25αρι και εδω και στη γειτονια, οποτε μαι βουτια ειναι ο,τι πρεπει για να δροσιστουμε

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζεστή παιδιά ζεστή. Περπατας έξω και ιδρώνεις, μπαίνεις στο αυτοκίνητο και είναι σαν να βρίσκεσαι στον κάτω κόσμο...

Και ένας ήλιος ΝΑ! Άι σιχτιρ 

Όσοι βρίσκεστε στα βόρεια απολαύστε το! Εμείς έχουμε δρόμο ακόμα...

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

26,5 - 27,0 οπου και να κοιταξω στη γειτονια, απο σταθμους, και το καλοκαιρι δηλωνει παρων....

Ευτυχως την εκανα για Σχινια, αρκετος κοσμος θα ελεγα για 8 Οκτωβριου, αλλα κοιτωντας τα μοντελα, μαλλον και 8 Νοεμβριου ετσι θα ειμαστε.....

Εως 25,5 - 26,0 διπλα στο κυμα, με ωραια αυρα απο Ευβοικο, νταλα λιακαδαρα και ισως οι καλυτερες θαλασσες της σεζον !!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Για μας σήμερα δεν έχει παραλία αλλά έχει βουνό... Ποικίλο - άλσος Δαφνίου.

 

 

IMG_20231008_143224_1.jpg

 

IMG_20231008_143955_1.jpg

IMG_20231008_145051_1.jpg

IMG_20231008_144102_1.jpg

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Σημερινη αναβαση στον Ολυμπο!!

385078497_10224831445361370_8857025972721168985_n (1).jpg

385067734_10224831443361320_1880313939579475068_n (1).jpg

385062522_10224831447681428_8997916123512602814_n.jpg

Πανέμορφα! Του χρόνου ο στόχος μου είναι να ανέβω οροπέδιο Μουσών. Φέτος πήγα μέχρι σπήλιο αγαπητό.  

Πιστεύω πως θα τα καταφέρω! Άντε και του παραχρονου μέχρι τα 2918 μέτρα !!

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μέχρι και 32 βαθμούς καταγράφουν οι σταθμοί της Κεντρικής Μακεδονίας, ελέω καλοκαιρινού Βαρβάρη. Εδώ πολύ χαλαρή ζεστούλα στους 28 βαθμούς, η ιδανική μου Τ

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κυριακατικη αποδραση στη δυτικη πλευρα του Παρνωνα απο Βρεσθενα προς Βαμβακου στη βορεια Λακωνια...Πατρια και αγαπημενα εδαφη...Αν και γω ειμαι πιο νοτια απο Κελεφα Μανης...Αλλα τα συγκεκριμενα μερη τα εχω επισκεφθει πολλες φορες...Καταπρασινες εκτασεις,με πανεμορφα χωρια και τρομερο φαγητο!!!

387160591_1056240378884750_6920863795541865628_n.jpg

386349032_1056240888884699_6262849419995071066_n.jpg

385864897_1056240162218105_2528210103530024079_n.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μπαναρα θαλασσαρα summer never ending τα ιδια Παντελακη μου καθε Οκτωβριο...

Φουλ του 27 με 28 βλεπω απο.σταθμους.λεκανοπεδιο κανονικο καλοκαιρι οχι.αστεια.κ το πιο λυπηρο ειναι οτι 17.56 με.τη Δυση στις 18.56 πλεον εχει ακομα παντου 26-26.5 ακατεβατα....ΕΛΕΟΣ απλα...

Σχινιας.24-24.5 διπλα.στο κυμα κ.βαθιες.ανασες δροσιας....οχι αλλο αιρκο.μεσα.Οκτωβριου λυπησου μας

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

23 λεπτά πριν, kouvanos είπε:

Μπαναρα θαλασσαρα summer never ending τα ιδια Παντελακη μου καθε Οκτωβριο...

Φουλ του 27 με 28 βλεπω απο.σταθμους.λεκανοπεδιο κανονικο καλοκαιρι οχι.αστεια.κ το πιο λυπηρο ειναι οτι 17.56 με.τη Δυση στις 18.56 πλεον εχει ακομα παντου 26-26.5 ακατεβατα....ΕΛΕΟΣ απλα...

Σχινιας.24-24.5 διπλα.στο κυμα κ.βαθιες.ανασες δροσιας....οχι αλλο αιρκο.μεσα.Οκτωβριου λυπησου μας

Την καλύτερη δουλειά έκανες!

Τώρα που το λες το χειρότερο ήταν φέτος το καλοκαίρι που πήγαινα για μπάνιο στα παράλια της Λάρισας, κουλούρα, Μεσάγκαλα κτλ. και ύστερα έπρεπε να γυρίσω από την δροσιά στο στόμα του λύκου. Έφτανα Τέμπη ( ούτε καν Λάρισα ) και σου ερχόταν νταν το 43αρι και ο λίβας. Και μετά ήθελες πάλι να πας για μπάνιο...

Μετά επιλέγαμε το απογευματινό μπάνιο μπας και βγει η μπιχλα από πάνω μας. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επεσε ο ηλιος εδω στο Σχινια, κρυφτηκε πισω απο Πεντελη, αφηνοντας μαγικα χρωματα....μια θαλασσαρα μαγικη, πεντακαθαρη και δροσιστικη....ραντεβου το αλλο ΣΚ, με αυτα που δειχνει μαλλον θα ειναι ακομα πιο ζεστα και με περισσοτερη υγρασια - δυσφορια....εμεις παραμενουμε διπλα στο κυμα μεχρι να αξιωθει να πεσει λιγο η Τ στα μπετα, ακριβως οπως καναμε τον Ιουλιο !!!! Η μονη διαφορα ειναι οτι νυχτωνε 21,10 ενω τωρα 18,50.....

Απτη μια ψιλοσκας που αλλος ενας Οκτωβριος φαινεται να χανεται ολος ανυδρος, ζεστος και 100% καλοκαιρινος.....αλλα βεβαια μετα απο τετοιο Σεπτεμβρη τι περιμεναμε, ειδικα εδω στην Αττικη....

Απτην αλλη, με τετοιες και τοσες ωραιες θαλασσες κοντα, κανενα προβλημα, ως τα Χριστουγεννα μπανακια και φετος, οπως και περυσι και προπερσι εξαλλου, στην καιρικη ανωμαλια της εποχης μας που εγινε κανονικοτητα....

Εγω ειμαι απτους σκληροπυρηνικους χιονοφιλους, που πραγματικα δεν με πειραζει να κυλησει μεχρι τελη Γεναρη ετσι, αν γινεται και πιο ζεστα, αν γινεται και χωρις ουτε 0,5 χιλιοστο, προκειμενου εκει 20.1 - 10.2 να κανει την κλασικη Μηδεια-Ελπιδα-Αρχιδαμο, κλπ με 300 mm χιονουετου και 3 ημερες ολικης χιονοκαλυψης.....και ας ερθει μετα το καλοκαιρι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, kouvanos είπε:

Απτην αλλη, με τετοιες και τοσες ωραιες θαλασσες κοντα, κανενα προβλημα, ως τα Χριστουγεννα μπανακια και φετος, οπως και περυσι και προπερσι εξαλλου, στην καιρικη ανωμαλια της εποχης μας που εγινε κανονικοτητα....

Εγω ειμαι απτους σκληροπυρηνικους χιονοφιλους, που πραγματικα δεν με πειραζει να κυλησει μεχρι τελη Γεναρη ετσι, αν γινεται και πιο ζεστα, αν γινεται και χωρις ουτε 0,5 χιλιοστο, προκειμενου εκει 20.1 - 10.2 να κανει την κλασικη Μηδεια-Ελπιδα-Αρχιδαμο, κλπ με 300 mm χιονουετου και 3 ημερες ολικης χιονοκαλυψης.....και ας ερθει μετα το καλοκαιρι

Απ την μια μας επισημαίνεις την τρέχουσα καιρική ανωμαλία του Οκτωβρίου που όντως έχει γίνει κανονικότητα τελευταία.

Απ την άλλη, μας λες με λίγα λόγια:

"μακάρι να συνεχιστεί αυτή η καιρική ανωμαλία κι αν είναι δυνατόν να γίνει και εντονότερη προκειμένου να χιονοθαφτώ για 3 μέρες και να έχω 3 ημέρες ολικής χιονοκάλυψης. Α και μετά ας επιστρέψουμε στην καιρική ανωμαλία!"

Το αστείο είναι ότι μετά από 3-4 μήνες καιρικής ανωμαλίας (υποθέτοντας ότι τα 300mm χιονουετού θα τα δεχθείς κάπου τον Γενάρη ή Φλεβάρη), αρκείσαι μόλις στις 3 μέρες ολικής χιονοκάλυψης με απότομη επιστροφή στο καλοκαίρι στη συνέχεια.

Κατα τα άλλα αυτοαποκαλείσαι σκληροπυρηνικός χιονόφιλος. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι μόνο σκληροπυρηνικός δεν είσαι. Πάμε παρακάτω.

Επεξεργάστηκε από Ζερίκιος
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Εβρασε ο τοπος το μεσημερι σε περιοχες της κεντρικης μακεδονιαε με 30αρια σε πολλες περιοχες και ξεπερασε ακομη και τους 32 βαθμους 

Γιαννιτσα 32,5 βαθμοι

Μακροχορι ημαθειας 31,6

Ποσο δηλαδη θα ειχε εκει αν αντι για 8 οκτωβριου ειχαμε τωρα 8 ιουλιου ? 

Τι να πω....Οπως και να εχει τον χειμωνα παντως Δεκεμβριο - Ιανουαριο - Φεβρουαριο η μερα θα εχει μικρυνει και αλλο και το ελληνικο καλοκαιρι θα εξαφανιστει τελειως.

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 λεπτό πριν, Ζερίκιος είπε:

Απ την μια μας επισημαίνεις την τρέχουσα καιρική ανωμαλία του Οκτωβρίου που όντως έχει γίνει κανονικότητα τελευταία.

Απ την άλλη, μας λες με λίγα λόγια:

"μακάρι να συνεχιστεί αυτή η καιρική ανωμαλία κι αν είναι δυνατόν να γίνει και εντονότερη προκειμένου να χιονοθαφτώ για 3 μέρες και να έχω 3 ημέρες ολικής χιονοκάλυψης. Α και μετά ας επιστρέψουμε στην καιρική ανωμαλία!"

Το 1ο αστείο είναι ότι μετά από 3-4 μήνες καιρικής ανωμαλίας (υποθέτοντας ότι τα 300mm χιονουετού θα τα δεχθείς κάπου τον Γενάρη ή Φλεβάρη), αρκείσαι μόλις στις 3 μέρες ολικής χιονοκάλυψης με απότομη επιστροφή στο καλοκαίρι στη συνέχεια.

Κατα τα άλλα αυτοαποκαλείσαι σκληροπυρηνικός χιονόφιλος. Επίτρεψέ μου να σου πω ότι μόνο σκληροπυρηνικός δεν είσαι. Πάμε παρακάτω.

Κανονικα ηθελα να ζω στο Βορειο Πολο με 3 μηνες χιονοκαλυψης....αλλα στην Αττικη της κλιματικης αλλαγης και ανωμαλιας του 2023, ναι φιλε μου, προτιμω ανυδρους και ζεστους 3 μηνες, προκειμενου να χαρουμε ΕΣΤΩ τη φωτοβολιδα τελη Γεναρη....ειμαι ρεαλιστης....ξερω οτι χειμωνες οπως παλια δεν θα ξανακανει....πρωτοβροχια απο μεσα Σεπτεμβρη, σταδιακα χαμηλα απο τα Δυτικα Οκτωβρη και σταδιακα κρυα και χιονια απο Νοεμβρη.....οποτε, αφου θα φαμε που θα φαμε αντικυκλωνα για εβδομαδες, μπορει και μηνες, ας εχουμε να ελπιζουμε σε ενα 3ημερο χιονια.....το εκανε 2021, το εκανε 2022, γιατι οχι και φετος και ισχυροτερο....

Ειμαι οχι απλα σκληροπυρηνικος χιονοφιλος, αλλα χιονοβλαμμενος, 40αριζω κι ακομα μπορω να κυλιεμαι σαν παιδακι στην πρωτη πουδρα, καθομαι και ξενυχταω μερονυχτα για 1 νιφαδα στη λαμπα....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τωρα εριξα μια ματια στις μεγιστες Βορειας κ Δυτικης Ελλαδας....οταν βλεπεις 25-26αρια σε Φλωρινες, Κοζανες και 31-32αρια στα πεδινα, 8 Οκτωβρη, καταλαβαινεις...

Παλι καλα να λεμε που δεν φαγαμε κανα καυσωνα....

Καλοκαιρινη ηπια βραδια στο λεκανοπεδιο, 21,5 στο μπαλκονι μου και ο,τι πρεπει για αραγμα με το απαραιτητο "φιδακι" για τα κουνουπια....

Υπομονη....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Κανονικότατη καλοκαιρινή ημέρα η σημερινη εδώ στο Μακροχώρι και φυσικά σε όλη την ευρύτερη περιοχή.... στους 31,6 η μέγιστη εδώ στο Μακροχώρι στο όριο να ανάψουμε κλιματισμό....ευτυχώς η νύχτα μεγάλωσε ......από τους 11,2 που είχε πέσει η ελάχιστη 20 ολόκληοι βαθμοί διακύμανση..... ήπιο κυλάει και το βραδάκι ως τώρα με τη θερμοκρασία στους 23,2....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Σήμερα είχαμε ηλιόλουστη ημέρα και σχεδόν καλοκαιρινή κι εδώ στην Πολίχνη. Στους 12 η ελάχιστη, στους 29 η μεγίστη, τώρα στους 23-24. Άντε να δούμε.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλοκαίρι και σήμερα με ντάλα ήλιο, υψηλές θερμοκρασίες και τώρα το βράδυ αρκετή υγρασία.

Από ότι κατάλαβα αρκετοί πήραν τα βουνά για να ξεφύγουν λιγάκι μέσα από τα μπετά. Καλά κανατε... Φρέσκος αέρας, σκιά και δροσιά, φύση φύση και πάλι φύση. Το πολυτιμότερο δώρο που έχουμε. Και πολλές φορές μπορεί να έχουμε έναν παράδεισο δίπλα μας και να μην το γνωρίζουμε!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

13 hours ago, Χιών said:

Δεν ξέρω για ποιον σταθμό λες στον Πειραιά, πάντως αυτός εδώ: https://penteli.meteo.gr/stations/pireas/                    

έχει τα εξής δεδομένα για τις πρώτες 7 μέρες Οκτωβρίου, από το 2017 και μετά που έχει στοιχεία:

2019: 20.93 /   2020: 21.48  / 2022: 20.1  /2023: 20.0 ακριβώς

Δηλαδή έχει γράψει 21.48 το 2020 και ο φετινός Οκτώβριος είναι μόλις στους 20.0, τελευταίος και καταϊδρωμένος

Οπότε δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ή σπάνιο το φετινό. Κλασικές αρχές Οκτωβρίου με ελαφρώς υψηλότερες των φυσιολογικών τιμές στα 850.

 

Στο Λιμάνι αναφερόμουν όχι σε αυτόν. 

Το οποίο Λιμάνι αυτή τη στιγμή ξημερώματα 9 Οκτωβρίου έχει 23 βαθμούς σχεδόν

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...