Jump to content
sakis13

Αναφορές Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Γλυτώσαμε όμως το άλλο μαύρο δάκρυ που λέγεται πετρέλαιο. Χαχαχα 

Δυστυχως δεν είναι έτσι τα πράγματα....γιατί ειδικά αν δεν μπει στην ώρα του ο χειμώνας ή αν δεν κάνει σοβαρό χειμώνα θα βγει με μαθηματική ακρίβεια ψυχρή η άνοιξη και θα καις μέχρι Μάιο τουλάχιστον.....όταν η μέρα θα έχει μεγαλώσει πολύ και δεν θα έπρεπε...όπως τον περασμένο......ενώ τον χειμώνα με τόσο μικρή μέρα και με νεφωκαλύψεις ή ομίχλες..ακόμα και αν δεν κάνει σοβαρά κρύα θα ανάψει η θέρμανση ούτως ή άλλως άσχετα αν δεν καίει στο φουλ πάλι θα κάψεις ....

Στο θέμας μας όμως...... σήμερα τελικά πιάσαμε άνετα το 30άρι εδώ στο Μακροχώρι, στους 30,3 η μέγιστη...!!! κανονική καλοκαιρινή ημέρα ....ακόμα και τώρα στους 21 βαθμούς είμαστε....νύχτα καλοκαιριού....!!!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δυστυχως δεν είναι έτσι τα πράγματα....γιατί ειδικά αν δεν μπει στην ώρα του ο χειμώνας ή αν δεν κάνει σοβαρό χειμώνα θα βγει με μαθηματική ακρίβεια ψυχρό το φθινόπωρο και θα καις μέχρι Μάιο τουλάχιστον....

Η άνοιξη ήθελες να γράψεις αλλά απο την αγωνία να ζήσουμε επιτέλους λίγο κρύο το φετινό φθινόπωρο μπερδεύτηκες. 😂 Αλλά ούτε ψυχρή Ανοιξη μέχρι το τέλος βλέπουμε τα τελευταία χρόνια. Απλά ζούμε μια στο τόσο κανένα Μάιο και κανένα Ιούνιο κοντά στα κλιματικά και μας φαίνεται ψυχρός. Αν δεν βγει ψυχρός ο χειμώνας ή αν αργήσει άντε να κάψουμε πετρέλαιο μέχρι και τον Μάρτιο.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

48 λεπτά πριν, sotos*snow είπε:

Δυστυχως δεν είναι έτσι τα πράγματα....γιατί ειδικά αν δεν μπει στην ώρα του ο χειμώνας ή αν δεν κάνει σοβαρό χειμώνα θα βγει με μαθηματική ακρίβεια ψυχρό το φθινόπωρο και θα καις μέχρι Μάιο τουλάχιστον.....όταν η μέρα θα έχει μεγαλώσει πολύ και δεν θα έπρεπε...όπως τον περασμένο......ενώ τον χειμώνα με τόσο μικρή μέρα και με νεφωκαλύψεις ή ομίχλες..ακόμα και αν δεν κάνει σοβαρά κρύα θα ανάψει η θέρμανση ούτως ή άλλως άσχετα αν δεν καίει στο φουλ πάλι θα κάψεις ....

Στο θέμας μας όμως...... σήμερα τελικά πιάσαμε άνετα το 30άρι εδώ στο Μακροχώρι, στους 30,3 η μέγιστη...!!! κανονική καλοκαιρινή ημέρα ....ακόμα και τώρα στους 21 βαθμούς είμαστε....νύχτα καλοκαιριού....!!!

Kανονικά και εγώ αυτό θα ήθελα, αλλά πλέον για εμένα κάθε μέρα που δεν καίω πετρέλαιο είναι καλό. Καλά ειδικά σήμερα βασικά έκανα και αερισμό, και με το 29.2 πο φτάσαμε σήμερα, είμαι άμνετα με κοντομάνικο. Βέβαια δεν θέλει πολύ, αν έρθει κάποια σοβαρή ψυχρή εισβολή άνετα αλλάζει αυτό.. Στους 21 βαθμούς ακόμα και τώρα, κεντρο που ήμουν χαμός, και η θερμοκρασία πιο ψηλά...

11 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Η άνοιξη ήθελες να γράψεις αλλά απο την αγωνία να ζήσουμε επιτέλους λίγο κρύο το φετινό φθινόπωρο μπερδεύτηκες. 😂 Αλλά ούτε ψυχρή Ανοιξη μέχρι το τέλος βλέπουμε τα τελευταία χρόνια. Απλά ζούμε μια στο τόσο κανένα Μάιο και κανένα Ιούνιο κοντά στα κλιματικά και μας φαίνεται ψυχρός. Αν δεν βγει ψυχρός ο χειμώνας ή αν αργήσει άντε να κάψουμε πετρέλαιο μέχρι και τον Μάρτιο.

Πέρσι πάντω ςπου άργησε εμείς εδώ κλείσαμε θέρμανση στις 10 Μαίου... ¨ηταν όλα λάθος!

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα στην ομάδα! Αν θυμάστε καλά τα ξημερώματα της 6ης Σεπτεμβρίου φέτος (daniel) η κεντρονότια Αργολίδα και εννοείται και το χωριό μου χτυπήθηκε από υπερκαταιγίδα ή όποια άφησε 200μμ+ σε 8 μολις ώρες. Πολύ τοπικά σπο σταθμους του wunder ακομη και 250μμ. 

Σε μια βραδινή βόλτα που κάναμε είδαμε τεράστιες αλλαγές στην παραλία που εδώ και πολλά χρόνια κάνουμε τα μπάνια μας το καλοκαίρι. Κυριολεκτικά "ανύπαρκτοι" χειμαροι έσκαψαν τα βότσαλα και δημιούργησαν τις παρακάτω εικόνες. Σε μήκος 1χλμ της παραλίας υπήρχαν περίπου 8 τέτοια.

Δεν την έχω ξαναδεί έτσι την πλαζ μας ποτέ... αλλά φαντάζομαι με μια καλή φουρτούνα θα στρώσει κάπως...

20231028_220836.jpg

20231028_220452.jpg

20231028_220127.jpg

Επεξεργάστηκε από galatsioths
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

27 λεπτά πριν, weatherfan είπε:

Η άνοιξη ήθελες να γράψεις αλλά απο την αγωνία να ζήσουμε επιτέλους λίγο κρύο το φετινό φθινόπωρο μπερδεύτηκες. 😂 Αλλά ούτε ψυχρή Ανοιξη μέχρι το τέλος βλέπουμε τα τελευταία χρόνια. Απλά ζούμε μια στο τόσο κανένα Μάιο και κανένα Ιούνιο κοντά στα κλιματικά και μας φαίνεται ψυχρός. Αν δεν βγει ψυχρός ο χειμώνας ή αν αργήσει άντε να κάψουμε πετρέλαιο μέχρι και τον Μάρτιο.

ναι σωστός το διόρθωσα!!😆

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

19.2 με 26.8 ολοκληρους βαθμους εδω στα 180 μ του Ζωγραφου....απτις ζεστοτερες Επετειους....

Παλι αλλαγη της ημερας φουλ στο 21.5-22.0 η Αττικη συνεχιζεται ακαθεκτο το καλοκαιρι, τρομερα πραγματα...

20.7 εδω κ βαρεθηκα να βγαινω μπαλκονι για λιγη δροσια....ειμαστε οριακα χωρις αιρκο μεσα τα.μπετα.ΒΡΑΖΟΥΝ με 25-26αρια....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μιας και μπήκαμε στην επόμενη μέρα από τα γρήγορα που πρόσεξα από τους σταθμούς κέντρου όντως για κατά τι φαίνεται βιώσαμε τη θερμότερη 28η Οκτωβρίου ever κατά μέσο όρο. 

Πχ Αμπελόκηποι και Πατήσια έκλεισαν με μέση ημέρας λίγο πάνω από εκείνη του 2012 το οποίο ξέρουμε από το αρχείο του Θησείου ήταν η θερμότερη 28η εδώ και 130+ χρόνια. Αντίστοιχα ακόμα και το ψυχρό Γκάζι έδωσε 23.1 σε σχέση με το 23.3 του Θησείου από το 2012. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αναστροφάρουμε απόψε ατα Δίδυμα σε αντίθεση με χθες. Ήδη 15άρι υγρασία και τα "πρώτα χνώτα" της χειμερινής σεζόν. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τελικά από ΕΜΥ

31.1 Λαμία

29.5 Ελληνικό

Οπότε για χθές μέγιστες έχουμε 

31.1 Λαμία ΕΜΥ και Κλοκωτός ΕΑΑ

Για το κέντρο της Αθήνας επιβεβαιώνεται η 2η υψηλότερη Τ 28ής Οκτωβρίου από τον 1891 που έχει σημειωθεί σε σταθμούς κέντρο με το 28.0 στο Ολ. Κολυμβητήριο ΕΜΥ (πέρα από το 28.3 του Θησείου ΑΜΣ ΕΑΑ). 

Επεξεργάστηκε από South καυσωνάκιας
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Kανονικά και εγώ αυτό θα ήθελα, αλλά πλέον για εμένα κάθε μέρα που δεν καίω πετρέλαιο είναι καλό. Καλά ειδικά σήμερα βασικά έκανα και αερισμό, και με το 29.2 πο φτάσαμε σήμερα, είμαι άμνετα με κοντομάνικο. Βέβαια δεν θέλει πολύ, αν έρθει κάποια σοβαρή ψυχρή εισβολή άνετα αλλάζει αυτό.. Στους 21 βαθμούς ακόμα και τώρα, κεντρο που ήμουν χαμός, και η θερμοκρασία πιο ψηλά...

Πέρσι πάντω ςπου άργησε εμείς εδώ κλείσαμε θέρμανση στις 10 Μαίου... ¨ηταν όλα λάθος!

10 Μαϊου στην Λάρισα και διαμαρτύρεσαι; χαχαχα

Ο παππούς μου, γεννηθείς το 1932, κυκλοφορούσε νυκτερινές και πρώτες πρωινές ώρες στον κάμπο λόγω εργασίας. Θυμάται "χνώτο" ακόμα και τον Ιούλιο σε αγροτικές περιοχές εκτός αστικού ιστού και κάποια τζάκια ή σόμπες ως αρχές Ιουνίου. Τα άκουγα και τα ζήλευα περισσότερο από τα χιόνια, γιατί από χιονιάδες δεν έχει πάει άσχημα τον 21ο αιώνα η Λάρισα. Ήταν ψωμοτύρι οι μονοψήφιες για το εσωτερικό του κάμπου 10 μήνες τον χρόνο, όπως και άπειρα 12αρια - 13αρια κατακαλόκαιρο. 

Επεξεργάστηκε από Χιονοσκεπής
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τι κι αν αλλαξε η ωρα, το ΧΑΒΑ του ο Ιουλβριος...

18,5 ελαχιστη με φουλ υγρασια και ασχημη αισθηση το πρωι....

24 - 24,5 ηδη, λαμπρη λιακαδα, να ζεματαει ο Βρωμιαρης και παμε για αλλο ενα 26-27αρακι στο χαλαρο

Ειμαι πραγματικα περιεργος μεθαυριο στα στατιστικα (φιλοι KapelosG και Michael SN που βαζει σταθμους ΕΜΥ 50ετιας) ΠΟΣΟ πανω απο τα κλιματικα θα κλεισει αυτος ο καταπληκτικος Οκτωβριος

Οι περισσοτεροι σταθμοι παντως στα περιξ ειναι ηδη μεση μηνιαια Τ 20,8 με 21,2....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Αλήθεια τώρα που άλλαξε η ώρα, οι σταθμοί άλλαξαν και αυτοί την ώρα τους? Θέλω να πω ότι σε αυτό το διάγραμμα:

image.png.4b49868006b3c761a186661504bc68f9.png

το 10:50 της προηγούμενης μέρας είναι όντως 10:50 ή 11:50 της χθεσινής ημέρας?

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Αλήθεια τώρα που άλλαξε η ώρα, οι σταθμοί άλλαξαν και αυτοί την ώρα τους? Θέλω να πω ότι σε αυτό το διάγραμμα:

image.png.4b49868006b3c761a186661504bc68f9.png

το 10:50 της προηγούμενης μέρας είναι όντως 10:50 ή 11:50 της χθεσινής ημέρας?

🤯🤯

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 ώρες πριν, Χιονοσκεπής είπε:

10 Μαϊου στην Λάρισα και διαμαρτύρεσαι; χαχαχα

Ο παππούς μου, γεννηθείς το 1932, κυκλοφορούσε νυκτερινές και πρώτες πρωινές ώρες στον κάμπο λόγω εργασίας. Θυμάται "χνώτο" ακόμα και τον Ιούλιο σε αγροτικές περιοχές εκτός αστικού ιστού και κάποια τζάκια ή σόμπες ως αρχές Ιουνίου. Τα άκουγα και τα ζήλευα περισσότερο από τα χιόνια, γιατί από χιονιάδες δεν έχει πάει άσχημα τον 21ο αιώνα η Λάρισα. Ήταν ψωμοτύρι οι μονοψήφιες για το εσωτερικό του κάμπου 10 μήνες τον χρόνο, όπως και άπειρα 12αρια - 13αρια κατακαλόκαιρο. 

Ε ναι.. προφανώς δεν είμαι ο παπούς σου και έχω συνηθίσει να κλείνω την θέρμανση οριστικά μέσα στον Απρίλιο. χεχεχε. Και μην ξεχνάμε και την αστική θερμονησίδα, που βέβαια στο κέντρο είναι ακόμα πιο έντονη από ότι εδώ που μένω.

Επεξεργάστηκε από [weathermaniac]
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Η βαρετοκαιρια θελει καλοπεραση..Κοπιαστε στο Κοκκινο Βοιωτιας...

20231029_120243.jpg

20231029_120845.jpg

Επεξεργάστηκε από sakis13
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

9 λεπτά πριν, sakis13 είπε:

Η βαρετοκαιρια θελει καλοπεραση..Κοπιαστε στο Κοκκινο Βοιωτιας...

20231029_120243.jpg

20231029_120845.jpg

Εν μέσω πλην σαφώς θα πάρουμε από τον Νοέμβριο αυτό που φαίνεται στο ταψακι.. Και μην σας μπαίνουν περίεργες σκέψεις. Για το λουκάνικο μιλάω 🤣🤣🤣

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίζουμε σε ότι αφορά τον καιρό. Ήλιος και λίγα υψισυννεφα τώρα με άπνοια. Αντικυκλωνικες συνθήκες σε όλο τους το μεγαλείο...

Και κάποιες φωτογραφίες χθεσινές από τη Σαλαμίνα. Κάναμε και το μπανάκι μας...

Υ.γ. Φοβερή πανσέληνος εχθές την είδαμε από το καράβι ακριβώς τη στιγμή που έβγαινε. Πιο μετά είχε και μερική έκλειψη Σελήνης αλλά την έχασα... 

IMG_20231028_141413_1.jpg.b2e6011fab96263e829022b777dad11b.jpg

IMG_20231028_141536.jpg.52f9c1139d869b5b7e281f4b634dbbd7.jpg

IMG_20231028_184033_1.jpg.d6e73a2076c34e792a5e8d17ca367406.jpg

IMG_20231028_140332.jpg.3748754582f700666130239cc58db020.jpg

IMG_20231028_132613.jpg.ad132d4a442e04b3da7c29c1590d6006.jpg

Ναι.. είμαι και επίσημα γιαμπανακιας χεχεχε

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Τώρα δε θέλω να σας μπριζώνω αλλά μόλις γύρισα από μπανάκι στην Αθηναική Ριβιέρα. Μιλάμε τι θάλασσα ήταν αυτή σήμερα. Λάδι, ζεστή σουπερρρρ. Γεμάτο κόσμος ήλιος, γέλια, πανικός. Δε καταλαβαίνεις πουθενά οτι είναι σχεδόν Νοέμβριος. Ακόμα και για μένα είναι πρωτόγνωρο αυτό το καλοκαιρινό φθινόπωρο. Γαμώτο γιατί δε ζω στις Μπαχάμες??

Εντωμεταξύ ήδη 28 βαθμοί στην Αττική βλέπω Βλυχάδα. Καλοκαίριιιι

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ζεστη αρκετή τώρα. Στον ήλιο ειδικά δεν κάθεσαι άνετα. Από 1η Νοέμβρη όμως αρχίζουμε τις μάχες εμείς οι δυτικοί ενώ δεν φαίνεται να αργούν και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Απο την πρωινή βολτα φιλου-σειρας, στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης....Θαυμάσιες ημέρες, χαρά Θεού που απολαμβάνουν όλοι....Η καλύτερη διαφήμιση για τη χώρα μας!!! 16,5οC η ελάχιστη εδώ στα Μελίσσια....

received_1657005464822378.jpeg

received_304171159061805.jpeg

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...