Jump to content
sakis13

Αναφορές Οκτωβρίου 2023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, [weathermaniac] είπε:

Κρύο έδω με 12βαθμους τώρα...

Ελπίζω σε καμια 20αρια μέρες να μην απογοητεύσει η Λαρισάρα μου και να γράψει την πρώτη της αρνητική, ένα τίμιο -0,5

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημερα παιδες.Χθες ολη μερα σχεδον την περασαμε στη Νεα Λαμψακο με κοντομανικο διπλα στη θαλασσα.Προσωπικα λογω και της κουρασης απο τη δουλεια τους τελευταιους μηνες,αλλα κυριως λογω του ατελειωτου καλοκαιριου και της α-καιρίας εχω χασει καθε ενδιαφερον,βαρεθηκα.Ειλικρινα δεν με νοιαζει πλεον αν βρεξει,αν χιονισει,δεν εχω καμια προσμονή.Ή γερνάω ή έχω ψυχολογικά.Συμβαινει σε κανεναν άλλον γεροντα αυτο?🤔

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Χθες ολη μερα σχεδον την περασαμε στη Νεα Λαμψακο με κοντομανικο διπλα στη θαλασσα.Προσωπικα λογω και της κουρασης απο τη δουλεια τους τελευταιους μηνες,αλλα κυριως λογω του ατελειωτου καλοκαιριου και της α-καιρίας εχω χασει καθε ενδιαφερον,βαρεθηκα.Ειλικρινα δεν με νοιαζει πλεον αν βρεξει,αν χιονισει,δεν εχω καμια προσμονή.Ή γερνάω ή έχω ψυχολογικά.Συμβαινει σε κανεναν άλλον γεροντα αυτο?🤔

Μπαααα.... Είμαι νιατο ακόμη... Τώρα βγάζω δόντι!! 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα,ζέστη άπνοια και υγρασία στη Πάτρα,μακάρι να έρθει το μετωπακι το ΠΣΚ να θυμίσει λίγο φθινόπωρο..Δεν πάει καθόλου καλά,ευτυχώς είναι νωρίς ακόμα οπότε καθησυχάζεσαι λέγοντας μέσα σού,θα έρθει η εξισορρόπηση την κατάλληλη ώρα, μαζεύει για μετά,και άλλα.τετοια ωραία...

Ακόμη και στην κορυφή του Ερυμάνθου χθες ήμασταν χαλαρά με κοντομανικα..Σχετική ζέστη ακόμα και στα 2000+μ... Πανέμορφο ορεινό οικοσύστημα εντωμεταξυ,έναν άγνωστο βουνό με ωραία βλάστηση και εκτεταμένο αλπικό πεδίο..

Επεξεργάστηκε από dimitris27
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ημέρα της μαρμότας ....μιλάμε έχει αρχίσει να μου στρίβει από τη μονοτονία .

17.4 ελάχιστη εδώ ....ήδη 26.1 με τον ήλιο να ζεματαει 

Όσο πλησιάζει ο Μαραθώνιος 12/11 και ο καιρός παραμένει ίδιος με ζώνουν τα φίδια μην τη φάμε όπως πέρσυ .....

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Χθες ολη μερα σχεδον την περασαμε στη Νεα Λαμψακο με κοντομανικο διπλα στη θαλασσα.Προσωπικα λογω και της κουρασης απο τη δουλεια τους τελευταιους μηνες,αλλα κυριως λογω του ατελειωτου καλοκαιριου και της α-καιρίας εχω χασει καθε ενδιαφερον,βαρεθηκα.Ειλικρινα δεν με νοιαζει πλεον αν βρεξει,αν χιονισει,δεν εχω καμια προσμονή.Ή γερνάω ή έχω ψυχολογικά.Συμβαινει σε κανεναν άλλον γεροντα αυτο?🤔

Μπααααααα......εγώ έχω την ίδια προσμονή .....βέβαια με έχει δυαλυσει ψυχολογικά αυτό που φοράμε πλέον 6 μήνες κοντομανικα στην Ελλάδα ...

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

1 ώρα πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Χθες ολη μερα σχεδον την περασαμε στη Νεα Λαμψακο με κοντομανικο διπλα στη θαλασσα.Προσωπικα λογω και της κουρασης απο τη δουλεια τους τελευταιους μηνες,αλλα κυριως λογω του ατελειωτου καλοκαιριου και της α-καιρίας εχω χασει καθε ενδιαφερον,βαρεθηκα.Ειλικρινα δεν με νοιαζει πλεον αν βρεξει,αν χιονισει,δεν εχω καμια προσμονή.Ή γερνάω ή έχω ψυχολογικά.Συμβαινει σε κανεναν άλλον γεροντα αυτο?🤔

Ειναι μεχρι να φανουν τα πρωτα πολυ καλα τρεξιματα..😁

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

28.2 και 28.1 μέγιστες Ελλάδας ως τώρα Βλυχάδα και Πατήσια ΕΑΑ αντίστοιχα. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ξεκίνησα σήμερα το πρωί στις 09:30 να τρέξω τα μισά χλμ του Μαραθωνίου πάνω στη διαδρομή σαν προσωμοιωση σε συνθήκες αγώνα .....ένα έχω να πω ......Αν δεν αλλάξει κάτι στον καιρό ριζικά μέχρι 12/11 από τους 20.000 που θα τρέξουν απ' όλον τον πλανήτη ούτε οι μισοί δεν θα τερματίσουν .....μιλάμε για φρικτές καιρικές  συνθήκες ....χειρότερες και από πέρσυ 

Για την ιστορία 26.6 μέγιστη εδώ σήμερα ως τώρα 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Eγω παντως αυτη τη φορα προετοιμαζομαι για εναν χειμωνα θερμοτερο και απο τον περσινο μιας και εδω στην ελλαδα επειδη οπως βλεπουμε ολοι το χειροτερο που δεν παει αλλο εχει τελικα και αλλο και μπορει να γινει ακομα χειροτερο και αν θελει φτανει ανετα τους 12 μηνες το χρονο με συνθηκες βορειας αφρικης 😄 

Αν χιονισει κανονικα εστω και οριακα στην φλωρινα φετος στα 700 μετρα υψομετρο και οχι με πασπαλα βλεπω να πεφτει το φορουμ με τα συνεχομενα ποστ χαρας απο τους βορειοελλαδιτες.

 

Επεξεργάστηκε από heavy snow
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

12.6-25.4 η διακύμανση εδώ. Εντωμεταξύ ποτέ δεν κατάλαβα την λογική της χειμερινής ώρας. Εγώ πάντα το έβλεπα ότι από την στιγμή που ο ήλιος δύει πιο γρήγορα έπρεπε να έχουμε πάει τα ρολόγια μια ώρα μπροστά και όχι πίσω. Μοτ φαίνεται τελείως χαζό και καθόλου λογικό να νυχτώνει από τις 5:28, και όχι από τις 7:28.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Γκριτινκς φρομ Γαλάτσι Αττικής με 27 βαθμούς και υγρασία περίπου στο 50. Σαν μέσα άντε τέλη Σεπτέμβρη δηλαδή.

Πάντως σαν μήνας ο Οκτώβρης για μένα λόγω υγρασίας δεν παλεύεται. Περισσότερη δυσφορία από Μάιο. Βασικά κάτι ανάμεσα σε Μάη-Ιούνη είναι. Δεν μιλάω μόνο για τον φετινό αλλά για μια γενική αίσθηση που μου δίνει. 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

4 ώρες πριν, GEORGE SNOWMAN είπε:

Καλημερα παιδες.Χθες ολη μερα σχεδον την περασαμε στη Νεα Λαμψακο με κοντομανικο διπλα στη θαλασσα.Προσωπικα λογω και της κουρασης απο τη δουλεια τους τελευταιους μηνες,αλλα κυριως λογω του ατελειωτου καλοκαιριου και της α-καιρίας εχω χασει καθε ενδιαφερον,βαρεθηκα.Ειλικρινα δεν με νοιαζει πλεον αν βρεξει,αν χιονισει,δεν εχω καμια προσμονή.Ή γερνάω ή έχω ψυχολογικά.Συμβαινει σε κανεναν άλλον γεροντα αυτο?🤔

Μετά τα επαναλαμβανόμενα αδιάφορα διαστήματα Οκτωβρίου - Νοεμβρίου των τελευταίων ετών φέτος, πέρα από μια μικρή δυσφορία, δε σκοτίστηκα ιδιαίτερα σαν να έχει δημιουργηθεί μια νέα κανονικότητα που αυτό που διανύουμε να έχει περάσει υποσυνείδητα στο μυαλό σαν κάτι το "φυσιολογικό". Σαν να ξεγελάς τον εαυτό σου, ένα είδος "άμυνας" του οργανισμού να μη σαλτάρει απ' τη σταδιακή μετατροπή της Ελλάδας σε Ντουμπάι.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

3 ώρες πριν, South καυσωνάκιας είπε:

28.2 και 28.1 μέγιστες Ελλάδας ως τώρα Βλυχάδα και Πατήσια ΕΑΑ αντίστοιχα. 

30 Οκτωβρίου και ακόμα Ιάπωνας το μεσημέρι. 2 μέρες θέλω για να σπάσω ρεκόρ.

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Ήλιος και σήμερα. Απλώς κατά το μεσημέρι έβγαλε λίγα σύννεφα... Ουάου!

Κράταγα και ένα σημειωματάριο με τις καιρικές συνθήκες της κάθε ημέρας από πέρσι τον Αύγουστο. Το σταμάτησα γιατί δεν την παλεύω άλλο με αυτό που γίνεται...

 

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

17.5-18.0αρια το πρωι κ λιγες ανασες δροσιας στη συνεχεια αναλαμβανει Βρωμιαρης λαμπρος Ιουλιατικος....

Τι ζεστη κ ανυποφορη αισθηση ηταν αυτη το καταμεσημερο....κ.κεντρο Αθηνας κ Μαρουσι κ επιστροφη Ζωγραφου....

26-26.5-27.0αρια σταθερα κοβουμε.ταριφα καλοκαιρινη στις μεγιστες η μερα της μαρμοτας που λεει κι ο Γιωργης....

Παλι καλα μικρυνε η ημερα κ αλλαξε η ωρα....το.σιχαμα.Οκτωβριος.ληγει αυριο καυτος κ.ανυδρος.αντε να δουμε το Νοεμβριο....

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Μόλις τώρα, Berdon είπε:

Ρίζα Ιεράπετρας σήμερα... 

 

Μου φαίνεται δύσκολο έως αδύνατο να ήταν αυτό από σήμερα!

Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

29 λεπτά πριν, [weathermaniac] είπε:

Μου φαίνεται δύσκολο έως αδύνατο να ήταν αυτό από σήμερα!

Φαίνεται πως εκεί σήμερα βγήκαν μπόρες που τοπικά έδωσαν καλό νερό στην νότια Κρήτη. Ένας σταθμός έχει καταγράψει 15+ χιλιοστά που είναι μακρυά από την ρίζα Ιεράπετρας αλλά είναι ενδεικτικό της κατάστασης. Ο σταθμός της Ιεράπετρας δυστυχώς είναι off παρόλο που νομίζω δεν θα καταγραφόταν υετός. 

Στο ποστ που βρήκα στο Facebook έλεγε πως αυτό έγινε στις 16:00 το μεσημέρι που τότε από ραντάρ φαινόταν αυτό...

 

 

Screenshot_20231030-231458.png

Screenshot_20231030-231232.png

Επεξεργάστηκε από Berdon
Link to comment
Μοιράσου το σε άλλες ιστοσελίδες

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.





×
×
  • Δημιουργία νέου...